Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!Κατοχος κ εγω εδω κ 4 μερες του lemax 2 x820. λυστε μου σας παρακαλω μια απορια.

Πως κανουμε λογαριασμο στην Leeco?

 

Μπαινεις εκεί που λέει στις ρυθμίσεις accounts και πάτα Add account επέλεξε το Leeco account κάνε register με τα στοιχεία σου Username password κλπ θα σου έρθει verification στο email σου πατάς στο σύνδεσμο ολοκληρώνεται και μετά κάνεις Login στο λογαριασμό σου από το κινητό. :)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

 

Χρησιμοποιώ το κινητό σχεδόν 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όταν το παράλαβα έτρεχε ένα θυμάμαι καλά την 16S, όχι όμως την αυθεντική αφού υπήρχε play store και σχεδόν καθόλου κινεζικές εφαρμογές. To fingerprint δούλευε κανονικά. Αμέσως έβαλα την ινδική και από τότε fingerprint δεν ξαναδούλεψε. Δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα αν και καλό θα ήταν να δούλευε. Είδα χθες την ανάρτηση του CrisBal σχετικά με τα χαλασμένα fingerprints και είπα να δοκιμάσω.

 

Λοιπόν ΧΑΛΑΣΜΈΝΑ FINGERPRINT - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ

Κατεβάζουμε το Fingerprint.mdt firmware που φλασαρεται συνήθως όταν κάνουμε τα πάντα καινούργια με qfil και το βάζουμε στο /Firmware/image. Σύμφωνα με το ρωσικό φόρουμ οι περισσότεροι που βάλανε Quoco χαλάσανε το fingerprint και φλασαροντας το mdt ο σενσορας επανήλθε 100%.

 

Στο αρχείο που αναφέρεται δεν υπάρχει το fingerprint.mdt αλλά το fingerprint64.mbn. Δοκίμασα να το περάσω με fastboot χρησιμοποιώντας τις εντολές:

 

adb reboot bootloader

fastboot flash fingerprint64 fingerprint64.mbn

fastboot reboot

 

χωρίς επιτυχία. CrisBal μπορείς να βοηθήσεις;

 

Το κινητό μου είναι το Χ822, μήπως έχει κάποιος την αυθεντική ROM, που όταν την βάλω το μοντελό να εμφανίζεται σαν Χ822;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

1. Στο αρχείο που αναφέρεται δεν υπάρχει το fingerprint.mdt αλλά το fingerprint64.mbn. Δοκίμασα να το περάσω με fastboot χρησιμοποιώντας τις εντολές:

 

adb reboot bootloader

fastboot flash fingerprint64 fingerprint64.mbn

fastboot reboot

 

 

χωρίς επιτυχία. CrisBal μπορείς να βοηθήσεις;

 

2. Το κινητό μου είναι το Χ822, μήπως έχει κάποιος την αυθεντική ROM, που όταν την βάλω το μοντελό να εμφανίζεται σαν Χ822;

Καλημέρα.

1. Δοκίμασε αυτο

adb reboot bootloader

fastboot flash firmware/image fingerprint64.mbn

fastboot reboot

Αν δεν, πας για full Qfil flash.

 

2. Δεν υπάρχει πρόβλημα για το πως εμφανίζεται το τηλέφωνο αλλά αν θες να κατεβάσεις την επίσημη 16s

Indian http://g3.letv.cn/236/2/60/letv-hdtv/0/upload/tmp/20160729142945959/LE_X2_X820-OS-OP-FGXOSOP5801607292S-5.8.016S.zip?b=123456&platid=5&splatid=500

China http://g3.letv.cn/231/4/75/letv-hdtv/0/upload/tmp/20160805133017388/LE_X2_X820-CN-FN-FEXCNFN5801607221S-5.8.016S.zip?b=123456&platid=5&splatid=500

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και εγω και η κοπελα μου φοραμε την 20 του crisbal εκεινη αντιμετωπισει ενα προβλημα απο χτες.

το κουμπι on/off και το volume- κολλανε και δεν δουλευουν ενω πατιουνται κανονικα δεν αναβει το κινητο ουτε αντιδρα.

μετα απο επανεκκινηση λειτουργει κανονικα οποτε μαλλον ειναι θεμα software

 

το εχει παθει αλλος??(crisbal τι λες....?)

mi8
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το partition firmware/image

1. Δοκίμασε αυτο

adb reboot bootloader

fastboot flash firmware/image fingerprint64.mbn

fastboot reboot

Αν δεν, πας για full Qfil flash.

και παίρνω μήνυμα ότι δεν υπάρχει το partition:

 

fastboot flash firmware/image fingerprint64.mbn

target reported max download size of 536870912 bytes

sending 'firmware/image' (2652 KB)...

OKAY [ 0.133s]

writing 'firmware/image'...

FAILED (remote: partition table doesn't exist)

finished. total time: 0.158s

 

Σχετικά με τις ROM για Χ822, το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το μοντέλο που εμφανίζεται, απλά ήθελα να ξέρω ένα υπάρχει επίσημη ROM για Χ822 για κατέβασμα, γιατί όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα πουθενά. Τελευταία, αγόρασε ένας φίλος το Χ822 και υπολόγιζα να κάνω backup την ROM του, αλλά μέχρι να τους ενημερώσει να τον στείλουν με την επίσημη ROM, το κινητό ήταν κιόλας στον δρόμο :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το partition firmware/image

 

και παίρνω μήνυμα ότι δεν υπάρχει το partition:

 

fastboot flash firmware/image fingerprint64.mbn

target reported max download size of 536870912 bytes

sending 'firmware/image' (2652 KB)...

OKAY [ 0.133s]

writing 'firmware/image'...

FAILED (remote: partition table doesn't exist)

finished. total time: 0.158s

 

Σχετικά με τις ROM για Χ822, το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το μοντέλο που εμφανίζεται, απλά ήθελα να ξέρω ένα υπάρχει επίσημη ROM για Χ822 για κατέβασμα, γιατί όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα πουθενά. Τελευταία, αγόρασε ένας φίλος το Χ822 και υπολόγιζα να κάνω backup την ROM του, αλλά μέχρι να τους ενημερώσει να τον στείλουν με την επίσημη ROM, το κινητό ήταν κιόλας στον δρόμο :)

Αν βάλεις 19s indian το κιν θα γράφει x822

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 19s indian το κιν θα γράφει x822

 

Όχι δεν γράφει Χ822 αλλά Χ821. Τουλάχιστον στην περίπτωση μου με την ινδική 19S το μοντέλο είναι Χ821. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω κώλυμα με το μοντέλο που θα φαίνεται στις ρυθμίσεις. Απλά είμαι περίεργος γιατί δεν υπάρχουν κάπου ROMs για το Χ822.

Link to comment
Share on other sites

Cris παιζει να ασχοληθείς με cool 1s? (Snapdragon 652) αξίζει το κινητακι στα 140 ευρο απο τα λιγα κινέζικα με καλη κάμερα 4000 μπαταρία και καλό επεξεργαστη..
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το partition firmware/image

1. παίρνω μήνυμα ότι δεν υπάρχει το partition:

2. Σχετικά με τις ROM για Χ822, το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το μοντέλο που εμφανίζεται, απλά ήθελα να ξέρω ένα υπάρχει επίσημη ROM για Χ822 για κατέβασμα, γιατί όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα πουθενά.

1. Eστειλα μνμ στον developer της ΕUI για την διεύθυνση που πρέπει να το φλασάρουμε....Αναμονή...;)

2. Σου έδωσα τα λινκ, κατέβασε όποια θες ( για να γράψει χ822 πρέπει να βάλεις την INDIAN 15s-16s).

Cris βάζω το magisk manager αλλά δεν το κάνει instal.γιατι? Έκανα την αφαίρεση του αρχειου πρώτα.

Πρέπει να μην έχεις SU αλλά το phh SuperUser for Magisk. Έχεις δώσει δικαιώματα να εγκαθιστούνται οι εφαρμογές third party? Στον @obscured δούλεψε μία χαρά!

Cris παιζει να ασχοληθείς με cool 1s? (Snapdragon 652) αξίζει το κινητακι στα 140 ευρο απο τα λιγα κινέζικα με καλη κάμερα 4000 μπαταρία και καλό επεξεργαστη..

Αν μου το κάνετε δώρο για να δοκιμάζω τις rom πολύ ευχαρίστως!:p:lol::p

καλησπέρα και εγω και η κοπελα μου φοραμε την 20 του crisbal εκεινη αντιμετωπισει ενα προβλημα απο χτες.

το κουμπι on/off και το volume- κολλανε και δεν δουλευουν ενω πατιουνται κανονικα δεν αναβει το κινητο ουτε αντιδρα.

μετα απο επανεκκινηση λειτουργει κανονικα οποτε μαλλον ειναι θεμα software

το εχει παθει αλλος??(crisbal τι λες....?)

Μπες TWRP και κάνε clear ART/DALVIK cache & cache. Κάποια εφαρμογή πρέπει να χτύπησε...

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

1. Eστειλα μνμ στον developer της ΕUI για την διεύθυνση που πρέπει να το φλασάρουμε....Αναμονή...;)

2. Σου έδωσα τα λινκ, κατέβασε όποια θες ( για να γράψει χ822 πρέπει να βάλεις την INDIAN).

 

Ευχαριστώ πολύ, αναμένουμε την απάντηση του. Όπως έγραψα και προηγουμένως τώρα τρέχω την 19S και το μοντέλο γράφει X821. To μοντέλο άλλαξε από Χ822 σε Χ821 όταν από έβαλα την ινδική 17S σαν update.zip στην εγκατεστημένη 16S. Την 17S την εγκατέστησα και με fastboot και το μοντέλο που γράφει είναι X821. Όλα αυτά τα γράφω γιατί φαίνεται πως μπορεί να ευθύνονται για το μη λειτουργήσιμο fingerprint.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αναμένουμε την απάντηση του. Όπως έγραψα και προηγουμένως τώρα τρέχω την 19S και το μοντέλο γράφει X821. To μοντέλο άλλαξε από Χ822 σε Χ821 όταν από έβαλα την ινδική 17S σαν update.zip στην εγκατεστημένη 16S. Την 17S την εγκατέστησα και με fastboot και το μοντέλο που γράφει είναι X821. Όλα αυτά τα γράφω γιατί φαίνεται πως μπορεί να ευθύνονται για το μη λειτουργήσιμο fingerprint.

Όχι δεν έχει σχέση η rom για το fingerprint, έχει σχέση όμως το fastboot install που έκανες! Όλοι όσοι έκαναν fastboot rom installation πάνω από την 15s-16s έχουν το ίδιο θέμα παγκοσμίως!

Εμένα που είναι το Χ822 (grey) που ήρθε με την 16s/India όσες rom και να έβαλα (πίστεψέ με είναι πολλές!) με κανονικό TWRP installation και μόνο τα τεστ γι αυτές που φτιάχνω ως τώρα πρέπει να είναι πάνω από 40!:wacko::wacko: δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το fingerprint που δουλεύει αστραπιαία όπως όταν το πήρα. Πρέπει μάλλον να κάνεις ένα Qfil flash να το επαναφέρει στα εργοστασιακά του ή να περιμένουμε να δούμε πως ακριβώς θα το βάλουμε χειροκίνητα.;) Υπάρχει βέβαια και το backup που έχω από την εργοστασιακή 16s/χ822 και αν θες κάποια στιγμή το ανεβάζω MEGA να το βάλεις να δεις....

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Cris βάζω το magisk manager αλλά δεν το κάνει instal.γιατι? Έκανα την αφαίρεση του αρχειου πρώτα.

 

Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα. Κατέβασέ την έκδοση 10.2 από εδώ:

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445

 

Flashαρέ την από TWRP και κάνε επανεκκίνηση χωρίς wipe.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε...... https://mega.nz/#F!tpYVnBKL!wyN94MY5QPOJgmy0Eb2K-A

Το ξεζιπαρεις και μέσα στο φάκελο qfil το βρίσκεις και το βάζεις. ;)

Κρατάς και όλο το πακέτο γιατί αυτά είναι όλα όσα χρειάζεσαι για Unbrick ότι κι αν συμβεί στο μέλλον.

 

 

Chris λέει folder link unavailable

Link to comment
Share on other sites

απο igogo https://www.kimovil.com/to/special/noC7ty

το κατάστημα το ξέρει κάποιος είναι χωρίς τελώνιο η αγορά από εκεί η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και το backup που έχω από την εργοστασιακή 16s/χ822 και αν θες κάποια στιγμή το ανεβάζω MEGA να το βάλεις να δεις....

Θα το εκτιμούσα πολύ. Οπότε μπορείς ανέβασε την και θα την περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Chris λέει folder link unavailable

Κοίτα 4 ποστ ποιο κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το εκτιμούσα πολύ. Οπότε μπορείς ανέβασε την και θα την περάσω.

Είναι πολύ μεγάλο το backup 7,48Gb αν είσαι Αθήνα να βρεθούμε να στο βάλω σε φλασακι. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο μακριά. Μένω Λευκωσία.

Οκ τότε! :lol: Όταν θα μπορέσω θα το ανεβάσω να το πάρεις. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αφού κατεβάσω πως το φλασάρω;

 

Θα μάθουμε σε λίγες μέρες ....

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχει μεινει για το Χρηστο τωρα ειναι να βγαλει και μια flyme rom.Θα'ναι 3μπαλο (3 UI), το τουμπανο (Χ820)!!!
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχει μεινει για το Χρηστο τωρα ειναι να βγαλει και μια flyme rom.Θα'ναι 3μπαλο (3 UI), το τουμπανο (Χ820)!!!

Καλή ιδέα..... Η επόμενη λοιπόν... :lol::p:lol::ninja:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει σχέση η rom για το fingerprint, έχει σχέση όμως το fastboot install που έκανες! Όλοι όσοι έκαναν fastboot rom installation πάνω από την 15s-16s έχουν το ίδιο θέμα παγκοσμίως!

..........

Το κινητάκι της γυναίκας μου φοράει ακόμη την 16s (ναι αυτή την ελληνο αγγλική που δουλεύουν Ο Λ Α)!!

Γιατί ¨Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις....cool"!

Υ.Γ. Που βρήκες την 566??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...