Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους

2 ερωτησεις

1.Πως απενεργοποιούμε την λειτουργια του να χρησιμοποιυμε το home button(touch id) για authorization για να κατεβάζουμε εφαρμογες απο το store

2.πως μπορούμε να κάνουμε Export ολων των επαφων του τηλεφώνου μας απο το συνολο των λογαριασμών που εχουμε ενεργοποιεισει στο τηλεφωνο μας.

1. https://support.apple.com/el-gr/HT201371#use

2. Δεν υπάρχει εγγενής δυνατότητα. Ωστόσο, η εφαρμογή αυτή κάνει αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ωχ... Αρχίσαμε...

Περίμενα χτες το μετρό και με την μπαταρία στο 30%. πάω να το βγάλω από την τσέπη να δω την ώρα και βλέπω την λευκή οθόνη με το μήλο και αμέσως "βάλτε κωδικό". Είχε κάνει επανεκκίνηση. Όταν άνοιξε κανονικά η μπαταρία είχε πέσει στο 10% και έβγαλε αυτό

 

vPE7qMoe_t.png

 

Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με την μπαταρία. Έβγαζε την μέρα με χαλαρή χρήση. Η υγεία στο 89%.

 

703l8YiJ_t.png

 

Απενεργοποίησα το throttling να δω αν θα το ξανακάνει ή απλά έτυχε. Από την άλλη σε λίγο τελειώνει το πρόγραμμα αλλαγής μπαταρίας και δεν ξέρω τι να κάνω. Το κινητό αγορασμένο Απρίλιο του 17

 

Μήπως ήταν ανάδρομος ο Ερμής εκείνη την ημέρα ; Το ίδιο έπαθα κι εγώ , με 25% μπαταρία, μόλις άνοιξα το safari , έκανε fade out η οθόνη κ έκλεισε . Μόλις το άνοιξα , είχε 10% και μου εμφάνισε το γνωστό μήνυμα

 

http://i67.tinypic.com/2a97jw2.png

 

Το αστείο είναι ότι εκείνη την ημέρα είχα μαζί μου το 6s κ από τις 6 το πρωί που πήγα στη δουλειά έως τις 6 το απόγευμα , το χρησιμοποίησα 10 λεπτά συνολικά κ όλη την ημέρα ήταν σε λειτουργία πτήσης .

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

και εσένα το έπαθε όμως όταν είχε πέσει αρκετά η μπαταρία. Πόσο καιρό το έχεις;

Μέχρι τώρα δεν μου το έχει ξανακάνει, και τώρα το έχω στο 19% και περιμένω να πέσει και άλλο να δω τι θα γίνει.

Πάντως άσχετα με ότι γίνει μάλλον θα πάω να την αλλάξω με την προσφορά να ξεμπερδεύω. Αν το κάνει από το νέο έτος και πρέπει να την αλλάζω να πληρώσω διπλή τιμή. Πάντως δεν είναι τα λεφτά που σκέφτομαι τώρα, απλά δεν μου αρέσει η ιδέα να ανοίγουν το τηλέφωνο

 

(BTW, "η απαιτούμενη ισχύ κορυφής"... γιαυτό δεν έχω καμία συσκευή μου στα ελληνικά)

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

και εσένα το έπαθε όμως όταν είχε πέσει αρκετά η μπαταρία. Πόσο καιρό το έχεις;

Μέχρι τώρα δεν μου το έχει ξανακάνει, και τώρα το έχω στο 19% και περιμένω να πέσει και άλλο να δω τι θα γίνει.

Πάντως άσχετα με ότι γίνει μάλλον θα πάω να την αλλάξω με την προσφορά να ξεμπερδεύω. Αν το κάνει από το νέο έτος και πρέπει να την αλλάζω να πληρώσω διπλή τιμή. Πάντως δεν είναι τα λεφτά που σκέφτομαι τώρα, απλά δεν μου αρέσει η ιδέα να ανοίγουν το τηλέφωνο

 

(BTW, "η απαιτούμενη ισχύ κορυφής"... γιαυτό δεν έχω καμία συσκευή μου στα ελληνικά)

 

Άλλαξε τώρα που έχουν επάρκεια μπαταριών οι επίσημοι και αφού πρώτα κλείσεις ραντεβού μαζί τους. Μετά το 2019 θα ανεβεί συν 10 με 15 ευρώ. Δηλαδή χοντρικά μετά θα πάει στα 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιεί οποίος έχει πρόβλημα την επιλογή μέσα από τις ρυθμίσεις για την μπαταρία έτσι ώστε να έχει μειωμένη απόδοση ο επεξεργαστής και να μην του γίνονται τέτοια τυχαία reset

Βέβαια η συσκευή λίγο θα πηγαίνει πιο αργά αλλά όλα αυτά μέχρι να μπει καινούργια μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιεί οποίος έχει πρόβλημα την επιλογή μέσα από τις ρυθμίσεις για την μπαταρία έτσι ώστε να έχει μειωμένη απόδοση ο επεξεργαστής και να μην του γίνονται τέτοια τυχαία reset

Βέβαια η συσκευή λίγο θα πηγαίνει πιο αργά αλλά όλα αυτά μέχρι να μπει καινούργια μπαταρία

 

Δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει ο χρήστης. Μόνο αυτόματα και αν το απενεργοποιήσεις δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις ξανά, μέχρι να το κάνει το τηλέφωνο πάλι αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφετε για προβλήματα, να γράψω κι εγώ...

 

Μετά από το update σε 12, το "widget" του καιρού στην τελευταία οθόνη αριστερά, δεν ανανεώνεται ποτέ. Όταν το επιλέγω και ανοίγει το app, ο καιρός ανανεώνεται κανονικά στο app. Στο "widget" ποτέ...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί ακόμα και η αλλαγή μπαταρίας είναι τόσο ακριβή στην Ελλάδα. Σήμερα πήγα να την αλλάξω εδώ (Μ.Β.) με 25 λίρες (είναι δεν είναι 30 ευρώ). Μου είπαν ότι τελικά δεν κατάφεραν κάτι με μια κόλλα που κρατούσε την μπαταρία (δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου είπε) και τελικά μου έδωσαν «καινούργια» συσκευή (refurbished μάλλον).

Υ.Γ. 86% με 739 κύκλους σε 2.5 χρόνια είχε η προηγούμενη. Ο τύπος μου είπε ότι ήταν σε περιέργως καλή κατάσταση η μπαταρία. Αυτό που κάνω είναι να το φορτίζω κάθε βράδυ ασχέτως υπόλοιπου και όποτε χρειάστηκε ενδιάμεσα φόρτιση από υπολογιστή (αργή δηλαδή).

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί ακόμα και η αλλαγή μπαταρίας είναι τόσο ακριβή στην Ελλάδα. Σήμερα πήγα να την αλλάξω εδώ (Μ.Β.) με 25 λίρες (είναι δεν είναι 30 ευρώ). Μου είπαν ότι τελικά δεν κατάφεραν κάτι με μια κόλλα που κρατούσε την μπαταρία (δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου είπε) και τελικά μου έδωσαν «καινούργια» συσκευή (refurbished μάλλον).

Υ.Γ. 86% με 739 κύκλους σε 2.5 χρόνια είχε η προηγούμενη. Ο τύπος μου είπε ότι ήταν σε περιέργως καλή κατάσταση η μπαταρία. Αυτό που κάνω είναι να το φορτίζω κάθε βράδυ ασχέτως υπόλοιπου και όποτε χρειάστηκε ενδιάμεσα φόρτιση από υπολογιστή (αργή δηλαδή).

 

Όλα είναι ακριβά εδώ δυστυχώς

Οι μισθοί χαμηλοί

Οι φόροι υψηλοί

Σήμερα σκεφτόμουν ότι το ιδανικό για την Ελλάδα με αρκετή δόση χιούμορ θα ήταν να είχαμε διπλή κυβέρνηση

 

Όλη η Αθήνα να είχε Χρυσή Αυγή μπας και μείνουν μόνο οι Έλληνες να καθαρίσει ο τόπος εκει και όλη υπόλοιπη Ελλάδα να είχαμε παλιό ΠΑΣΟΚ

Χαχαχα

 

Η Αγγλία με το ακριβότερο νόμισμα έχει φθηνότερες τιμές

Αν βάλει ότι έχουν και μεγαλύτερους μισθούς τότε οι 25 λίρες εκεί είναι σαν 15€ εδώ. Νομίζω ότι υπάρχει σχέδιο για την Ελλάδα

Αν δεν την τελειώσουν δεν θα ησυχάσουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί ακόμα και η αλλαγή μπαταρίας είναι τόσο ακριβή στην Ελλάδα. Σήμερα πήγα να την αλλάξω εδώ (Μ.Β.) με 25 λίρες (είναι δεν είναι 30 ευρώ). Μου είπαν ότι τελικά δεν κατάφεραν κάτι με μια κόλλα που κρατούσε την μπαταρία (δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου είπε) και τελικά μου έδωσαν «καινούργια» συσκευή (refurbished μάλλον).

Υ.Γ. 86% με 739 κύκλους σε 2.5 χρόνια είχε η προηγούμενη. Ο τύπος μου είπε ότι ήταν σε περιέργως καλή κατάσταση η μπαταρία. Αυτό που κάνω είναι να το φορτίζω κάθε βράδυ ασχέτως υπόλοιπου και όποτε χρειάστηκε ενδιάμεσα φόρτιση από υπολογιστή (αργή δηλαδή).

 

και εγώ ΗΒ είμαι. Γιατί £25, £29 δεν έχει; Έτσι λέει στο site της apple.

Σήμερα που το κοιτούσα, το 29 το έχουν ταρίφα παντού. Στην Αμερική πχ έχει $29

 

Ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει η αλλαγή; θα το πάρω πίσω εκείνη την στιγμή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή το βάζεις στη φόρτιση το βράδυ και το βγάζεις το πρωί;

 

Έτσι κάνω και εγώ, όλο το βράδυ στην πρίζα και όταν κάθομαι στο γραφείο φορτίζει στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ΗΒ είμαι. Γιατί £25, £29 δεν έχει; Έτσι λέει στο site της apple.

Σήμερα που το κοιτούσα, το 29 το έχουν ταρίφα παντού. Στην Αμερική πχ έχει $29

 

Ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει η αλλαγή; θα το πάρω πίσω εκείνη την στιγμή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έτσι κάνω και εγώ, όλο το βράδυ στην πρίζα και όταν κάθομαι στο γραφείο φορτίζει στον υπολογιστή.

Την τιμή αυτή μου έδωσαν από την αρχή όταν μιλούσα μαζί τους μέσω ίντερνετ. Η διαδικασία κράτησε μία ώρα. Πρέπει όμως να κλείσεις ραντεβού μέσω ίντερνετ από πριν. Απλή διαδικασία αλλά δε βρίσκεις πολλές θέσεις για ραντεβού.
Δηλαδή το βάζεις στη φόρτιση το βράδυ και το βγάζεις το πρωί;
Ναι αυτό ακριβώς.

 

Στάλθηκε από το SHT-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Την τιμή αυτή μου έδωσαν από την αρχή όταν μιλούσα μαζί τους μέσω ίντερνετ. Η διαδικασία κράτησε μία ώρα. Πρέπει όμως να κλείσεις ραντεβού μέσω ίντερνετ από πριν. Απλή διαδικασία αλλά δε βρίσκεις πολλές θέσεις για ραντεβού.

 

Ναι έχεις δίκαιο, £25 λέει το website. Μπερδεύτηκα με την Αμερική που έχει $29 και τις Ευρό-χώρες (Ελλάδα, Γερμανία κτλ) που έχει €29

 

Έχω apple care στα 500 μέτρα από εδώ και έχει ραντεβού μεθαύριο κιόλας. Απλά επειδή έχει μόνο για μετά τις 3 ήθελα να δω αν το έχουν έτοιμο πριν τις 6 που κλείνουν ή θα μου πουν έλα αύριο να το πάρεις.

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

και εσένα το έπαθε όμως όταν είχε πέσει αρκετά η μπαταρία. Πόσο καιρό το έχεις;

Μέχρι τώρα δεν μου το έχει ξανακάνει, και τώρα το έχω στο 19% και περιμένω να πέσει και άλλο να δω τι θα γίνει.

Πάντως άσχετα με ότι γίνει μάλλον θα πάω να την αλλάξω με την προσφορά να ξεμπερδεύω. Αν το κάνει από το νέο έτος και πρέπει να την αλλάζω να πληρώσω διπλή τιμή. Πάντως δεν είναι τα λεφτά που σκέφτομαι τώρα, απλά δεν μου αρέσει η ιδέα να ανοίγουν το τηλέφωνο

 

(BTW, "η απαιτούμενη ισχύ κορυφής"... γιαυτό δεν έχω καμία συσκευή μου στα ελληνικά)

 

Το έχω αρκετό καιρό και το έχω ξεζουμίσει με αποτέλεσμα η μπαταρία να έχει 83%. Το θέμα όμως είναι ότι κάνω ακριβώς την ίδια χρήση που έκανα από το 5s με ελάχιστες εξαιρέσεις και επειδή η κοπέλα μου (που έχει τώρα το παλιό μου 5s) κάνει τα ίδια και χειρότερα (έχει πχ 100 εφαρμογές για τις φωτογραφίες κτλ), δεν της έχει κάνει κιχ και της το έδωσα με την μπαταρία που είχα εγώ από το 2013 και το μόνο κακό είναι ότι απλά ξεφορτίζει πιο γρήγορα ή σε forced reboot μπορεί να βγάλει μικρότερο ποσοστό, δηλαδή ενώ έχει 80% μετά να δείξει 50 και να ανέβει ξανά στο 79.

Αυτό όμως, με το SE να μου σβήνει λόγω της "ισχύος", μου φαίνεται πολύ παράξενο γιατί μιλάμε για μια συσκευή που τρέχει κυρίως social εφαρμογές. Να μου το έβγαζε αυτό ενώ έκανα tethering και έτρεχα 10 εφαρμογές και Photoshop να πω ότι το καταλαβαίνω, αλλά να μην έχω ούτε μία εφαρμογή στο background και να μου σβήνει μόλις ανοίξω την σελίδα των Public?? :X

 

Και μάλιστα εκείνη την ημέρα σαν επίτηδες το είχα χρησιμοποιήσει μόνο για 20 λεπτά max επειδή είχα και το 6s μαζί μου. 10 λεπτά μέχρι να πάω στη δουλειά στις 6 το πρωί, δεκα λεπτά στο διαλειμμα και μόλις το άνοιξα στο σχόλασμα, έκανε reboot. Και όλη την ώρα σε συρτάρι και σε λειτουργία πτήσης (γι'αυτό και ήταν ξεφόρτιστο)

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκαιο, £25 λέει το website. Μπερδεύτηκα με την Αμερική που έχει $29 και τις Ευρό-χώρες (Ελλάδα, Γερμανία κτλ) που έχει €29

 

Έχω apple care στα 500 μέτρα από εδώ και έχει ραντεβού μεθαύριο κιόλας. Απλά επειδή έχει μόνο για μετά τις 3 ήθελα να δω αν το έχουν έτοιμο πριν τις 6 που κλείνουν ή θα μου πουν έλα αύριο να το πάρεις.

 

 

 

Εγώ το έδωσα 14:15 και ήταν έτοιμο στις 15:30

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω τα Earpods μου με κάτι τελείως διαφορετικό όσον αφορά τον ήχο με πιο ισορροπημένα μπάσα και πρίμα (για να ακούω πιο ευχάριστα την μουσική/ταινίες). Πείτε μου πια ακουστικά (in Ear) χρησιμοποιείτε ή θα θέλατε να μου προτείνεται για το SE. Επίσης,υπολογίζω μέχρι 50 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω τα Earpods μου με κάτι τελείως διαφορετικό όσον αφορά τον ήχο με πιο ισορροπημένα μπάσα και πρίμα (για να ακούω πιο ευχάριστα την μουσική/ταινίες). Πείτε μου πια ακουστικά (in Ear) χρησιμοποιείτε ή θα θέλατε να μου προτείνεται για το SE. Επίσης,υπολογίζω μέχρι 50 ευρώ.

 

Άλλο on ear άλλο in ear

Καλωδιακά ψάχνεις ή ασύρματα;

Υπάρχουν τα rha ma750i και καλωδιακά και ασύρματα

Είναι in ear monitor πολύ ποιοτικά αλλά πρέπει να ανέβεις λίγο τιμή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άλλο on ear άλλο in ear

Καλωδιακά ψάχνεις ή ασύρματα;

Υπάρχουν τα rha ma750i και καλωδιακά και ασύρματα

Είναι in ear monitor πολύ ποιοτικά αλλά πρέπει να ανέβεις λίγο τιμή

 

Καλωδιακά και δυστυχώς δεν μπορώ να επενδύσω πάνω από 50 ευρώ σε ακουστικά. Βέβαια έκανα μια γρήγορη έρευνα αγοράς και βρήκα πως τα Sennheiser CX 3.00 & Audio Technica ATH-CK323M είναι τα "HOT" της αγοράς. Δεν θέλω να αγοράσω κάποια που θα πω μετά: καλύτερα να κρατούσα τα Earpods...

Edited by Luminus95
Link to comment
Share on other sites

Καλωδιακά και δυστυχώς δεν μπορώ να επενδύσω πάνω από 50 ευρώ σε ακουστικά. Βέβαια έκανα μια γρήγορη έρευνα αγοράς και βρήκα πως τα Sennheiser CX 3.00 & Audio Technica ATH-CK323M είναι τα "HOT" της αγοράς. Δεν θέλω να αγοράσω κάποια που θα πω μετά: καλύτερα να κρατούσα τα Earpods...

 

Καλά θα είναι να πάρεις κάποιο μοντέλο που να είναι για iphone

Αν είναι σκέτα ακουστικά δεν θα έχουν μικροφωνακι για να μπορείς να κάνεις και κλήσεις

Επίσης αυτά για android έχουν άλλη συνδεσμολογία εσωτερικά και δεν λειτουργούν το ίδιο σε iphone

Υπάρχουν μοντέλα που έχουν υποστήριξη για το iphone οπότε καλά είναι να διαλέξεις από εκείνα

 

Δοκιμασμένα κάποια senheiser στα 70€ ενός φίλου σου λέω ότι ήταν πολύ καλά

Ότι πληρώνεις παίρνεις να το έχεις υπόψη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως αν είναι από την καινούργια μπαταρία ή από την επαναφορά, πάντως η μπαταρία ξαναγύρισε στα επίπεδα που είχα με την 9. 2 ώρες οθόνη, 69% υπόλοιπο.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως αν είναι από την καινούργια μπαταρία ή από την επαναφορά, πάντως η μπαταρία ξαναγύρισε στα επίπεδα που είχα με την 9. 2 ώρες οθόνη, 69% υπόλοιπο.

 

Και τα δύο παίζουν ρόλο προς το καλύτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη 12.1.1 και ενώ η σύνδεση bluetooth με το αυτοκίνητο δούλευε άψογα τώρα μόνο όποτε θέλει...

 

Διέγραψε τη σύνδεση με το αυτοκίνητο και ξανακαντην από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, φαίνεται ότι η 12 "έπεσε βαριά" για το se.. :worry:

 

Μπάλα πηγαίνει μια χαρά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...