Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά θα πάρει το iOS 13 και το 6αρι ακομα, απλώς με κομμένα χαρακτηριστικά.

Έτσι γίνεται σε όλες τις παλιές συσκευές της Apple.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • Administrators
Ε, μάλλον ότι οι φήμες πολλές φορές δεν ευσταθούν ή δεν επαληθεύονται τελικά...

 

Η ιστορία έχει δείξει πάντως ότι το να μην επαληθευθεί μια φήμη για προϊόν της Apple είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να αφήσει στο ίδιο finish line 5s,6 και τα 6s,Se τα πρώτα έχουν περιορισμένες δυνατότητες σε σύγκριση με τα δεύτερα.Επιπλέον αν αφήσει τα δεύτερα με μόλις 2 χρόνια support φαντάσου τι έχει γίνει παντού όταν θα μαθευτεί ότι η Apple προσφέρει την ίδια υποστήριξη με τα Androids (και ουσιαστικά αναιρεί τον λόγο που πολλοί επιλέγουν την Apple).Εγώ πιστεύω ότι θα δώσει το 13 και ίσως δώσει και το 14.Στο 15 πιστεύω θα σταματήσει να υποστηρίζει τελείως όλα τα 16:9 μοντέλα για να συνεχίσει στην εξέλιξη του full screen λογισμικού καθώς θα έχει αρκετά τέτοια μοντέλα αυτού του τύπου

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ δύσκολο μου φαίνεται έως ακατόρθωτο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν το κάνει τόσο για αυτό, αλλά έχει να κάνει με τις φήμες σύμφωνα με τις οποίες το iOS 13θα αλλαχθεί ριζικά και ως εκ τούτου δεν θα είναι εφικτή η υποστήριξη του από πιο "αδύναμες" συσκευές. Όλα αυτά θεωρητικά πάντα μιας και συζητάμε περί φημών. Ο καιρός γαρ εγγύς...

Εάν η αλλαγή στο Ios 13 είναι τέτοια, όσο απο το ios 6 στο 7 , τότε μιλάμε για πολύ κλάμα.

3 χρόνια έκανε να στρώσει το λειτουργικό.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αποκλείεται να αφήσει στο ίδιο finish line 5s,6 και τα 6s,Se τα πρώτα έχουν περιορισμένες δυνατότητες σε σύγκριση με τα δεύτερα.Επιπλέον αν αφήσει τα δεύτερα με μόλις 2 χρόνια support φαντάσου τι έχει γίνει παντού όταν θα μαθευτεί ότι η Apple προσφέρει την ίδια υποστήριξη με τα Androids (και ουσιαστικά αναιρεί τον λόγο που πολλοί επιλέγουν την Apple).Εγώ πιστεύω ότι θα δώσει το 13 και ίσως δώσει και το 14.Στο 15 πιστεύω θα σταματήσει να υποστηρίζει τελείως όλα τα 16:9 μοντέλα για να συνεχίσει στην εξέλιξη του full screen λογισμικού καθώς θα έχει αρκετά τέτοια μοντέλα αυτού του τύπου

Προσωπκά δεν πιστεύω ότι θα επαληθευτούν οι φήμες, αλλά και αν επαληθευτούν, τι θα γίνει δηλαδή? τι θα πάθει η άπλ? τίποτα δεν θα πάθει... Απλώς οι περισσότεροι δεν θα πληροφορηθούν την νέα έκδοση λειτουργικού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εάν η αλλαγή στο Ios 13 είναι τέτοια, όσο απο το ios 6 στο 7 , τότε μιλάμε για πολύ κλάμα.

3 χρόνια έκανε να στρώσει το λειτουργικό.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπκά δεν πιστεύω ότι θα επαληθευτούν οι φήμες, αλλά και αν επαληθευτούν, τι θα γίνει δηλαδή? τι θα πάθει η άπλ? τίποτα δεν θα πάθει... Απλώς οι περισσότεροι δεν θα πληροφορηθούν την νέα έκδοση λειτουργικού.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν σαν εταιρεία έχεις στηρίξει το marketing σου στην πολιτική της μακροχρόνιας υποστήριξης (ειδικά όταν στην διάρκεια του Apple event του 2018 ο Cook έλεγε διαρκώς even on the iPhone 5s) αυτό θα προκαλέσει κάποιον ντόρο.Δεν έχω γνώσεις από marketing απλώς εκφέρω μια άποψη.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγή ριζική; Πάλι τα ίδια;

Ακόμα δεν έχουμε μάθει αυτό το style μετά από το iOS 6

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγή ριζική; Πάλι τα ίδια;

Ακόμα δεν έχουμε μάθει αυτό το style μετά από το iOS 6

 

Χαχαχα μην είσαι αχάριστος ρε. Από τότε πήρες notification curtain, pull up/down quick settings, ανανεωμένα system apps και έναν τόνο emojis :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν σαν εταιρεία έχεις στηρίξει το marketing σου στην πολιτική της μακροχρόνιας υποστήριξης (ειδικά όταν στην διάρκεια του Apple event του 2018 ο Cook έλεγε διαρκώς even on the iPhone 5s) αυτό θα προκαλέσει κάποιον ντόρο.Δεν έχω γνώσεις από marketing απλώς εκφέρω μια άποψη.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλά πιστεύω ότι αν θέλει να το κάνει, θα βρεί και τον τρόπο να το περάσει. Όπως πέρασε και τόσα άλλα, αδιαφορώντας για τον ντόρο. (λχ 3.5 jack).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι αλλαγή ριζική; Πάλι τα ίδια;

Ακόμα δεν έχουμε μάθει αυτό το style μετά από το iOS 6

 

Τώρα, περίμενε... την ψήνουν τη λαλακία τους....

Ακόμη δεν έχουν φτιάξει τον backround συγχρονισμό να δουλεύει σωστά (πχ η εφαρμογή ημερολογίου ή το keep ή το evernote δεν θα συγχρονίσουν αν δεν ανοίξω την εφαρμογή, παρότι είναι στο ON ο συγχρονισμός παρασκηνίου) και θέλουν νέες αλλαγές.

Αν πάλι, προχωρήσουν σε οπτικές αλλαγές, το lag θα πηγαίνει σύννεφο για τα επόμενα 2 χρόνια.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν τους «παίρνει» να δώσουν πάλι μια απ τα ίδια. Είναι ήδη σε δύσκολη θέση για διάφορους λόγους. Η λογική λέει ότι θα πάνε σε ουσιαστικές βελτιώσεις που σε συνδυασμό με το ότι θα πρέπει να έχει κανεις μια σχετικά πρόσφατη συσκευή για ιδανική εμπειρία χρήσης θα σπρώξουν πολλούς σε αναβάθμιση.

 

Θεωρώ ότι φέτος ο λόγος αναβάθμισης σε νέο iPhone θα είναι το νέο iOS και όχι τόσο οι νέες συσκευές του Σεπτέμβρη. Έτσι και αλλιώς στην Apple έχουν πάρει την απόφαση να στηρίζονται όλο και περισσότερο στις υπηρεσίες (βλέπε νέα streaming υπηρεσία ψυχαγωγίας) και κατ επέκταση στο οικοσύστημα Apple που θα ενσωματώνει όλα αυτά.

 

Το γεγονός ότι «έδωσαν» AirPlay στους κατασκευαστές TV φανερώνει αλλαγή στρατηγικής στο κομμάτι αυτό και ίσως στο άμεσο μέλλον δούμε και ένα λειτουργικό με περισσότερες ελευθερίες σε ορισμένα πράγματα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι εννοείτε 2 χρόνια support στο 6s και το se?

Το 6s μέχρι τα μέσα καλοκαιριού που θα πάρει την τελευταία ενημέρωση του 12 θα έχει σχεδόν 4 χρόνια υποστήριξη.

 

Από την άλλη και εγώ πιστεύω ότι και τα δύο θα την πάρουν την 13, αλλά θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τον επόμενο μήνα το se γίνεται 3 ετών

 

άρα 3 ετών συν 2 χρόνια ακόμη υποστήριξη;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω να ενεργοποιησω τα imessages και το facetime εδω και 4 μερες. Μου βγαζει σφαλμα ενεργοποιησης.

Τα ειχα κανονικα ενεργοποιημενα αλλα επειδη αλλαξα συνθηματικο στο apple id εκεινη την μερα μου απενεργοποιηθηκαν. Εχω δοκιμασει 1000 δυο πραγματα αλλα τιποτα.

Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαρει το κινητο δεν μπορουσα να τα ενεργοποιησω για 6 μηνες! Τελικα μου τα ενεργοποιησε μια γνωστη μου μεσα σε 15 λεπτα.

Δεν μπορω ουτε sms να στειλω, μονο να δεχτω sms. Τι κανω λαθος?

 

η ΣΙΜ μου ειναι cosmote whats up

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω να ενεργοποιησω τα imessages και το facetime εδω και 4 μερες. Μου βγαζει σφαλμα ενεργοποιησης.

Τα ειχα κανονικα ενεργοποιημενα αλλα επειδη αλλαξα συνθηματικο στο apple id εκεινη την μερα μου απενεργοποιηθηκαν. Εχω δοκιμασει 1000 δυο πραγματα αλλα τιποτα.

Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαρει το κινητο δεν μπορουσα να τα ενεργοποιησω για 6 μηνες! Τελικα μου τα ενεργοποιησε μια γνωστη μου μεσα σε 15 λεπτα.

Δεν μπορω ουτε sms να στειλω, μονο να δεχτω sms. Τι κανω λαθος?

 

η ΣΙΜ μου ειναι cosmote whats up

 

Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της COSMOTE

Συνήθως κλειδώνει από αυτούς δεν ξέρω τον λόγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

3 μέρες πριν όπως κάθομαι και βλέπω τηλεόραση πιάνω το τηλέφωνο και παρατηρώ ότι από το πλάι στην αριστερή μεριά, εκεί που κουμπώνει η οθόνη με το πλαϊνό, υπάρχει μια μικρή αλλά ανεπαίσθητη χαραμάδα και όποτε ανάβει η οθόνη φαίνεται φως και από εκεί. Μου είχε πέσει και 1-2 φορές κάτω τις προηγούμενες μέρες (η μία γερή) και λέω πάει τα 'παιξε. Το έχω σε θήκη spiger βέβαια και δεν έχει ούτε γρατζουνιά ούτε σημάδι πτώσης, ομοίως και η οθόνη με το screen protector.

 

Κοιτάω λίγο στο google και βλέπω ότι σε άλλους 2-3 που είχαν παρόμοιο θέμα είχε ξεκολλήσει ένα πλαίσιο-κολλητική ταινία διπλής όψης που κρατάει την οθόνη στο πλαίσιο. Ακριβώς δύο μήνες πριν (13/12-14/2)είχα αλλάξει και μπαταρία με την προσφορά της apple και θυμάμαι μου είχαν πει έχει εγγύηση η μπαταρία και κάποιος μήνες. Λέω να τους το πάω πίσω, να πω ότι ξεκόλλησε η οθόνη και μπας και φταίνε αυτοί με την αλλαγή μπαταρίας, δεν άλλαξαν την ταινία ή κάτι τέτοιο.

 

Τους το πάω χτες πίσω, λέω ήρθα εδώ πριν δύο μήνες για αλλαγή μπαταρίας και πρόσεξα προχτές αυτό το άνοιγμα, χωρίς να αναφέρω κάτι για την πτώση. Με του που το βλέπει μου λέει ότι εκεί (αριστερά όπως κοιτάμε την οθόνη δηλαδή) είναι η μπαταρία και αυτό μπορεί να σημαίνει ότι για κάποιο λόγο έχει φουσκώσει η μπαταρία (όπως μου το δείχνει παρατηρώ ότι η εγκοπή είναι λίγο μεγαλύτερη πλέον). Μισό να το ανοίξω λέει να δω ότι πράγματι είναι αυτό. Το παίρνει και μετά από πέντε λεπτά το φέρνει πίσω, πράγματι είναι η μπαταρία λέει. Τι κάνουμε ρωτάω; Το στέλνουμε για εκτίμηση και επιδιόρθωση λέει, με δικά μας έξοδα. Αλλάζουν μπαταρία, μπορεί και οθόνη αν έχει πειραχτεί από το φούσκωμα ή στην χειρότερη θα σας φέρουν καινούργιο αν δεν αξίζει η επιδιόρθωση.

 

Βγάζουμε φωτογραφίες, backup είχα κάνει πριν το πάω, σβήνουμε τα πάντα από μέσα, βγάζει την sim, μπήκε στο ειδικό πακέτο και περιμένουμε 7-10 μέρες λέει.

Παράλληλα μου έδωσε ένα Iphone 6 να κάνω την δουλειά μου μέχρι να έρθει η απάντηση και για όσο χρειαστεί

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα.Εκεί που χρησιμοποιώ το κινητό ξαφνικά σταματάει η αφή και παγώνει και δεν μπορώ να γράψω τίποτα ή γενικότερα να πληκτρολογήσω.Αλλά το πιο περίεργο είναι πως όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν άψογα (το home button για παράδειγμα με βγάζει στην αρχική οθόνη) και έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως είναι πρόβλημα της οθόνης αφής.Εμενα με παραξενεύει ότι το κάνει άσχετες στιγμές και όλο αυτό κρατάει μερικά δευτερόλεπτα.Service δεν το πάω γιατί έχει λήξει η εγγύηση.Οποιος μπορεί να γνωρίζει τι συμβαίνει μπορεί να μου πει

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα.Εκεί που χρησιμοποιώ το κινητό ξαφνικά σταματάει η αφή και παγώνει και δεν μπορώ να γράψω τίποτα ή γενικότερα να πληκτρολογήσω.Αλλά το πιο περίεργο είναι πως όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν άψογα (το home button για παράδειγμα με βγάζει στην αρχική οθόνη) και έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως είναι πρόβλημα της οθόνης αφής.Εμενα με παραξενεύει ότι το κάνει άσχετες στιγμές και όλο αυτό κρατάει μερικά δευτερόλεπτα.Service δεν το πάω γιατί έχει λήξει η εγγύηση.Οποιος μπορεί να γνωρίζει τι συμβαίνει μπορεί να μου πει

 

Κάτι άλλο είναι

Δεν έχεις πρόβλημα. Το είχαμε αντιμετωπίσει παρά πολλοί και στο se και στο 5s

Μου φαίνεται σαν να κολλάει το σύστημα αλλά άμα παθήσεις home button η power button μετά ξανά παίρνει μπρος

Δεν το έλυσαν αλλά μην ασχολείσαι δεν θα βρεις κάτι που να φταίει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο είναι

Δεν έχεις πρόβλημα. Το είχαμε αντιμετωπίσει παρά πολλοί και στο se και στο 5s

Μου φαίνεται σαν να κολλάει το σύστημα αλλά άμα παθήσεις home button η power button μετά ξανά παίρνει μπρος

Δεν το έλυσαν αλλά μην ασχολείσαι δεν θα βρεις κάτι που να φταίει

Μου κάνει εντύπωση που δεν μου το εμφάνισε από την αρχή.Εσεις το αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα και αν ναι πως ;

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δεν μου το εμφάνισε από την αρχή.Εσεις το αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα και αν ναι πως ;

 

Σου είπα μην δίνεις σημασία

Δεν θα βρεις ούτε τι φταίει ούτε το γιατί ούτε θα το λύσεις

Αγνόησε το

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα μην δίνεις σημασία

 

Δεν θα βρεις ούτε τι φταίει ούτε το γιατί ούτε θα το λύσεις

 

Αγνόησε το

Αν δεν κανω λαθος, το ιδιο θεμα παρουσιαστηκε στα 6αρια και ειχε γινει σουσουρο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, το ιδιο θεμα παρουσιαστηκε στα 6αρια και ειχε γινει σουσουρο.

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν

Νομίζω σκαλωνει το ic της οθόνης

Παρόλα αυτά δεν λύθηκε ποτέ το θέμα

Όπως και το πάγωμα κάποιων συσκευών που φαινόταν απενεργοποιημένες αλλά αν σε καλούσε κάποιος φαινόταν ότι καλεί κανονικά.

Έστρωνε μόνο με reset

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν

Νομίζω σκαλωνει το ic της οθόνης

Παρόλα αυτά δεν λύθηκε ποτέ το θέμα

Όπως και το πάγωμα κάποιων συσκευών που φαινόταν απενεργοποιημένες αλλά αν σε καλούσε κάποιος φαινόταν ότι καλεί κανονικά.

Έστρωνε μόνο με reset

Ούτε εγώ θυμάμαι τι ακριβώς ήταν. Αλλά αν δεν είσαι στην εγγύηση, τρέχα γύρευε....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. να πω και εγώ μια άποψη.

μετά από τόσες αναβαθμίσεις δεν έχω δει μέχρι τώρα κάτι να άλλαζει στην εφαρμογή του εικονίδιο του τηλεφώνου.

ΠΑραμενει σταθερός ο αριθμός του αρχείου κλήσεων στα 100,η διαχείριση των κλήσεων είναι υποτυπώδης,δηλαδή διαχωρισμός μόνο σε εισερχόμενες και αναπάντητες και γενικά ένα φτωχό περιβάλλον από άποψη ενημέρωσης της εφαρμογής. πραγματικά σε αυτό το θέμα αναπολώ το android.

εσείς τι άποψη έχετε για αυτό;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. να πω και εγώ μια άποψη.

μετά από τόσες αναβαθμίσεις δεν έχω δει μέχρι τώρα κάτι να άλλαζει στην εφαρμογή του εικονίδιο του τηλεφώνου.

ΠΑραμενει σταθερός ο αριθμός του αρχείου κλήσεων στα 100,η διαχείριση των κλήσεων είναι υποτυπώδης,δηλαδή διαχωρισμός μόνο σε εισερχόμενες και αναπάντητες και γενικά ένα φτωχό περιβάλλον από άποψη ενημέρωσης της εφαρμογής. πραγματικά σε αυτό το θέμα αναπολώ το android.

εσείς τι άποψη έχετε για αυτό;

 

Θυμάμαι που το είχες ξανακάνει αναφορά και είχε πεις ότι επειδή κάνεις πολλές κλήσεις την ημέρα αυτό το σύστημα δεν σε βολεύει καθόλου.Εγώ θα σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα.Έχω χάσει πολλά τηλέφωνα συμφοιτητών μου μόνο και μόνο επειδή έχω ξεχάσει να τα αποθηκεύσω.Δεν είναι καθόλου βολικό όπως επίσης δεν είναι βολική και η έλλειψη του autocomplete όταν γράφεις ένα τηλέφωνο θα πρέπει να το θυμάσαι ολόκληρο γενικά είναι κρίμα που αυτή η εφαρμογή έχει μείνει στάσιμη χωρίς καμία αλλαγή !!!

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...