Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βγήκε κάτι επίσημο ή φήμες;

 

 

 

Προς το παρόν φήμες.

Λέγεται ότι δεν θα το παρουσιάσουν μαζί με τα iPhones του 2019 αλλα περίπου το 2ο τρίμηνο του 2020 για να τονώσει τις πωλήσεις τότε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Προς το παρόν φήμες.

Λέγεται ότι δεν θα το παρουσιάσουν μαζί με τα iPhones του 2019 αλλα περίπου το 2ο τρίμηνο του 2020 για να τονώσει τις πωλήσεις τότε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ακόμη καλύτερα ,θα πλησιάζει και η ζωή του τηλεφώνου όσον αφορά τα updates

 

παντως αν θα είναι για ένα χέρι θα το τιμήσω και εγω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρουμε αν το SE θα πάρει το iOS 13 η το 12 θα είναι και το τελευταίο;

Οσο για την συσκευή νομίζω το SE γενικότερα δεν θα ξαναβγεί.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το SE θα πάρει το iOS 13 η το 12 θα είναι και το τελευταίο;

Οσο για την συσκευή νομίζω το SE γενικότερα δεν θα ξαναβγεί.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Θα ανακοινωθούν τον Ιούνιο αυτά

Εγώ πιστεύω ότι κανονικά θα πάρει αναβάθμιση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το SE θα πάρει το iOS 13 η το 12 θα είναι και το τελευταίο;

Οσο για την συσκευή νομίζω το SE γενικότερα δεν θα ξαναβγεί.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Δεν υπαρχει κανενας λογος για να μην παρει αναβαθμιση. Το μονο που δεν γνωριζουμε ειναι αν θα ειναι η τελευταια η οχι.

 

Οσον αφορα το μεγεθος, νομιζω υπαρχει πεδιο δοξης λαμπρο για μια συσκευη μεχρι 5", αλλα με τη σημερινη ηγεσια της εταιρειας εχω αμφιβολιες κατα ποσο αυτη η αναγκη θα μεταφραστει και σε μια νεα συσκευη.

 

Αν δεν παρουσιασουν ενα νεο SE, μεχρι το τελος του χρονου θα αγορασω ενα 8αρι απο skroutz πριν φυγουν απο την αγορα. Δεν προκειται να περασω στη σειρα Χ καθως αντιπαθω το notch και την τιμολογιακη πολιτικη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας λογος για να μην παρει αναβαθμιση.

 

Κι όμως υπάρχει. Ένας και μοναδικός: Η εμπορική πολιτική....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θέσω ένα άλλο ερώτημα αν τελικά λάβουμε το iOS 13 θα αναβαθμίσετε αμέσως ;

Όσο για το ερώτημα μετά το iPhone se τι,θεωρώ και εγώ ότι το 8 θα αποτελούσε μια καλή επιλογή

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα την παρει την αναβαθμισουλα του. Εχουν να "καταργησουν" αλλα μοντελα 5c 5s 6, οποτε το iOS 13 (ο αριθμός μου :lol: ) το εχουμε.
Link to comment
Share on other sites

Θα την παρει την αναβαθμισουλα του. Εχουν να "καταργησουν" αλλα μοντελα 5c 5s 6, οποτε το iOS 13 (ο αριθμός μου :lol: ) το εχουμε.

 

To 5c έχει μείνει στο 10 με το 5

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα παρει αναβαθμιση και λογικά θα είναι κι η τελευταία. Παίρνουν πάντα 4 γενιές τα τηλέφωνα της Apple. Στο iOS 12 θα μείνει το 6αρι.

 

Τωρα για SE 2, πολλές φορές ακούγονται φήμες οτι θα βγει. Εγώ το βρίσκω δύσκολο. Το λάθος της Apple δεν είναι οτι σταμάτησε το SE αλλα το οτι σταματάει γρήγορα τις συσκευές ή τις κρατάει σε υψηλή τιμή. Το iPhone 7 στην Δυτική Ευρώπη έχει ακόμα 520€. Αν είχε 450€ θα πουλαγε συνεχεια. Είναι και η ψυχολογία του καταναλωτή, αλλιώς βλέπει το 4 μπροστα. Και παρότι είναι δυο γενιές πίσω, το τηλέφωνο πετάει ακόμα, το πήρε η αδερφή μου τον Οκτώβριο και το λιώνει.

 

Εγώ πάντως άλλαξα το SE με το XR. Πηγα απο το μικρότερο στο δεύτερο μεγαλύτερο :p

Link to comment
Share on other sites

θα περιμένω το φθινόπωρο, να πέσει και άλλο η τιμή του 8αριου και αν ανακοινώσει se2 τότε τα ζυγίζω. αλλιώς θα τσιμπήσω ένα 8αρι πιστεύω κοντά στα 450 με 500 και όλα καλά. αν δεν συμβούν τα παραπάνω θα μείνω με το se μέχρι να σταματήσουν τα updates. μεγάλο κινητό δεν ξαναπερνω!!!
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

θα περιμένω το φθινόπωρο, να πέσει και άλλο η τιμή του 8αριου και αν ανακοινώσει se2 τότε τα ζυγίζω. αλλιώς θα τσιμπήσω ένα 8αρι πιστεύω κοντά στα 450 με 500 και όλα καλά. αν δεν συμβούν τα παραπάνω θα μείνω με το se μέχρι να σταματήσουν τα updates. μεγάλο κινητό δεν ξαναπερνω!!!

 

Ακριβώς αυτή είναι η σκέψη μου,εν τω μεταξύ χθες κρατούσα το 6s ενώ γνωστού και μου φάνηκε αρκετά μεγάλο και τότε ήταν που κατάλαβα ότι η διαφήμιση με την απόσταση του αντίχειρα ήταν τόσο σωστή.Αλλά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή είναι η σκέψη μου,εν τω μεταξύ χθες κρατούσα το 6s ενώ γνωστού και μου φάνηκε αρκετά μεγάλο και τότε ήταν που κατάλαβα ότι η διαφήμιση με την απόσταση του αντίχειρα ήταν τόσο σωστή.Αλλά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας

 

κοιτά,στο se μερικές φορές δυσκολεύομαι να διαβάσω.πιστευω οι 4.7 είναι η χρυσή τομή με λίγη προσπάθεια προσαρμογής. αν μειωθούν και τα bezel,θα είναι τέλεια.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θέσω ένα άλλο ερώτημα αν τελικά λάβουμε το iOS 13 θα αναβαθμίσετε αμέσως ;

 

Όσο για το ερώτημα μετά το iPhone se τι,θεωρώ και εγώ ότι το 8 θα αποτελούσε μια καλή επιλογή

 

 

 

Εγω στο Xs θα περιμένω σίγουρα μια βδομάδα μέχρι να δω αν βγούν θεματάκια.Στο SE θα περίμενα σιγουρα παραπάνω δέν ειμαι σίγουρος οτι θα μπορεί να το τρέξει γρήγορα και χωρίς θέματα το καλό ειναι οτι η Apple τα λάθη τα διορθώνει γρήγορα!!!Οταν είχα το 6αρι με iOS 10 και πήγα στην 11 παντως το μετανιωσα αλλα εκεί επαιξε ρόλο και το θεμα που προεκυψε με την μπαταριά και τον επεξεργαστή! Καλύτερα λίγο αναμονή λοιπόν.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο Xs θα περιμένω σίγουρα μια βδομάδα μέχρι να δω αν βγούν θεματάκια.Στο SE θα περίμενα σιγουρα παραπάνω δέν ειμαι σίγουρος οτι θα μπορεί να το τρέξει γρήγορα και χωρίς θέματα το καλό ειναι οτι η Apple τα λάθη τα διορθώνει γρήγορα!!!Οταν είχα το 6αρι με iOS 10 και πήγα στην 11 παντως το μετανιωσα αλλα εκεί επαιξε ρόλο και το θεμα που προεκυψε με την μπαταριά και τον επεξεργαστή! Καλύτερα λίγο αναμονή λοιπόν.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

το θέμα είναι ότι τα updates είναι σαν σύνολο στην apple,δηλαδή λειτουργικό και secutity updates όποτε αν δεν κάνουμε update στην 13 τότε ρισκάρουμε διαφορά θέματα ασφαλείας.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι τα updates είναι σαν σύνολο στην apple,δηλαδή λειτουργικό και secutity updates όποτε αν δεν κάνουμε update στην 13 τότε ρισκάρουμε διαφορά θέματα ασφαλείας.

 

 

 

Ε ενταξει δεν θα έλθει η συντέλεια του κόσμου αν καθυστερήσεις 1 μήνα το update μέχρι να δεις τι θέματα (ίσως) υπάρξουν.

 

Καλύτερα να περιμένεις να διορθωθούν τα πρώτα σφάλματα, παρα να ψάχνεσαι πως θα γυρίσεις στην τελευταία 12.x έκδοση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κοιτά,στο se μερικές φορές δυσκολεύομαι να διαβάσω.πιστευω οι 4.7 είναι η χρυσή τομή με λίγη προσπάθεια προσαρμογής. αν μειωθούν και τα bezel,θα είναι τέλεια.

 

Η χρυσή τομή είναι το X/xs γιατί προσφέρουν ακριβώς το μέγεθος του 6/6s/7 αλλά με μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη χωρίς bezel

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το SE το έχω κυρίως για τυπική χρήση. Το έχω με τον αριθμό δουλειας και τσεκάρω Mail, επικοινωνώ με messenger κλπ.

 

Είναι πολύ βολικό το μέγεθος της συσκευής και το αισθάνεσαι σαν προέκταση του χεριού σου.

 

Απλά λόγω μικρής οθόνης δεν ευχαριστιέσαι media consumption, σερφάρισμα στο internet κλπ. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Θα συμφωνήσω ότι το ιδανικό μέγεθος είναι το πρώην 4.7 νυν 5.8 των X / Xs

 

Αν είχε μια μόνο συσκευή για όλα εκεί θα πήγαινα μάλλον

 

Το SE πάντως σίγουρα θα πάρει άλλο ένα update αλλά να δούμε και ποσό βαρύ θα είναι αυτό όταν βγει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το SE το έχω κυρίως για τυπική χρήση. Το έχω με τον αριθμό δουλειας και τσεκάρω Mail, επικοινωνώ με messenger κλπ.

 

Είναι πολύ βολικό το μέγεθος της συσκευής και το αισθάνεσαι σαν προέκταση του χεριού σου.

 

Απλά λόγω μικρής οθόνης δεν ευχαριστιέσαι media consumption, σερφάρισμα στο internet κλπ. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Θα συμφωνήσω ότι το ιδανικό μέγεθος είναι το πρώην 4.7 νυν 5.8 των X / Xs

 

Αν είχε μια μόνο συσκευή για όλα εκεί θα πήγαινα μάλλον

 

Το SE πάντως σίγουρα θα πάρει άλλο ένα update αλλά να δούμε και ποσό βαρύ θα είναι αυτό όταν βγει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έχω αλλάξει σχεδόν όλα τα iPhone

Δεν μ αρέσουν οι μεγάλες συσκευές αλλά όπως τα λες είναι

Ναι μεν το se είναι πολύ καλό στο χέρι σαν μέγεθος και βάρος αλλά το Χ είναι στα όρια του ανεκτού από άποψη μεγέθους, οθόνης, βάρους και χρήσης με το ένα χέρι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επεκτείνοντας το θέμα σας και έχοντας δοκιμάσει παράλληλα 7 και Χ, βρίσκω τον αντίχειρα μου πιο ξεκούραστο στο 7αρι.

 

Στην αρχή νόμισα ότι είναι συνήθεια λόγω muscle memory, αλλά μετά από μερικες ημέρες συνειδητοποίησα ότι ασχέτως παρόμοιων συνολικών διαστάσεων, ο αντίχειρας ταξιδεύει μικρότερες αποστάσεις στις 4.7 ίντσες του 7 σε σχέση με τις 5.8 του Χ.

 

Φυσικά στο Χ βλέπεις περισσότερο περιεχόμενο, αλλά αν έχεις και iPad...δεν θα σε νοιάξει τοσο.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Επεκτείνοντας το θέμα σας και έχοντας δοκιμάσει παράλληλα 7 και Χ, βρίσκω τον αντίχειρα μου πιο ξεκούραστο στο 7αρι.

 

Στην αρχή νόμισα ότι είναι συνήθεια λόγω muscle memory, αλλά μετά από μερικες ημέρες συνειδητοποίησα ότι ασχέτως παρόμοιων συνολικών διαστάσεων, ο αντίχειρας ταξιδεύει μικρότερες αποστάσεις στις 4.7 ίντσες του 7 σε σχέση με τις 5.8 του Χ.

 

Φυσικά στο Χ βλέπεις περισσότερο περιεχόμενο, αλλά αν έχεις και iPad...δεν θα σε νοιάξει τοσο.

 

Εννοείται αυτό αλλά το υπέρ είναι ότι παίρνεις μεγαλύτερη οθόνη στο ίδιο μέγεθος

Και επίσης μιλάμε για άλλη οθόνη πολύ ανώτερη το iPhone x

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η χρυσή τομή είναι το X/xs γιατί προσφέρουν ακριβώς το μέγεθος του 6/6s/7 αλλά με μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη χωρίς bezel

 

η διαφορά στο πλάτος μεταξύ των χ και 8 είναι περίπου 3 χιλιοστά. αν μπει και μια θήκη της προκοπής,αυξάνεται άλλο τόσο τουλάχιστον. άρα δεν είναι το ίδιο τουλάχιστον στο κράτημα αλλά και στην διαδρομή του αντίχειρα. και το πιο σημαντικό,σου λείπει το touch id δεν το αλλάζω με τίποτα. για τα υπόλοιπα έχω το ipad mini 4 και για γούστα το ipad 12,9 2017.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στο πλάτος μεταξύ των χ και 8 είναι περίπου 3 χιλιοστά. αν μπει και μια θήκη της προκοπής,αυξάνεται άλλο τόσο τουλάχιστον. άρα δεν είναι το ίδιο τουλάχιστον στο κράτημα αλλά και στην διαδρομή του αντίχειρα. και το πιο σημαντικό,σου λείπει το touch id δεν το αλλάζω με τίποτα. για τα υπόλοιπα έχω το ipad mini 4 και για γούστα το ipad 12,9 2017.

 

Δεν είπαμε ότι είναι και 100% ίδια στο μέγεθος

Δικές σου επιλογές είναι και το touch if και η χρήση με τον αντίχειρα του ενός χεριού

Εγώ πχ έχω 4ψηφιο κωδικό ούτε καν touch και face και λοιπά

Καταλήγουμε στο Ότι Βολεύει τον καθένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι είναι και 100% ίδια στο μέγεθος

Δικές σου επιλογές είναι και το touch if και η χρήση με τον αντίχειρα του ενός χεριού

Εγώ πχ έχω 4ψηφιο κωδικό ούτε καν touch και face και λοιπά

Καταλήγουμε στο Ότι Βολεύει τον καθένα

 

εννοείται ότι βολεύει τον καθένα,απλά υπερτερεί το touch id για μένα γιατί τυχαίνει είτε το τηλέφωνο είτε το ipad mini4 να χρειαστεί να το ξεκλείδωσω μπροστά στον ασθενή μου ώστε να του δείξω πχ μια ακτινογραφία του και δεν μου αρέσει να κρύβω το τηλέφωνο για να βάλω το πιν και μετά να του το δείξω. όποτε με το touch id δεν έχω τέτοιο θέμα,συν του ότι δεν με νοιάζει αν είμαι σε κάποιον χώρο που έχει κάμερες να δουν το πιν μου, αφού απλά πατάω το touch id.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε «φιλοσοφική» συζήτηση, εγώ θεωρώ πως θα έπρεπε να δώσουν το pill bar και τα swipes ακόμα και στα παλιά iPhones με Touch ID. Ως επιλογή τουλάχιστον.

Κι ας έκοβε ακόμα μια δυο σειρές pixels το pill bar σε περιεχόμενο.

Το μικρό μέγεθος των παλιών iPhones σε συνδυασμό με τα swipes θα ήταν απίθανος συνδυασμός σε πρακτικότητα και εργονομία.

 

Edit: Από την άλλη εμείς με το παλιο design έχουμε την κουρτίνα από κάτω, χειρονομία που επίσης βολεύει παρα πολύ σε σχέση με την πάνω δεξιά γωνία των νέων συσκευών.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...