Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δ) Σε σχέση με το LG G5: Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δουλέψει και τα δύο τι κερδίζω και τι χάνω ειδικά στο θέμα φωτογραφίας;

 

Υπερ g5: Το g5 εχει long exposure 30 δευτερολεπτα ενω το μεγιστο exposure του nexus ειναι 1/5 δευτερολεπτα. Επισης το g5 κανει πιο σωστο exposure ενω το nexus υποεκθετει περιπου μισο στοπ. Τελος η καμερα του g5 διαθετει manual mode ενω για manual mode στο nexus θα πρεπει να βαλει 3rd party app.

 

Υπερ nexus: Σε χαμηλο φωτισμο και ενεργοποιημενο το hdr+ τα παει πολυ καλυτερα. Κραταει πολυ περισσοτερη λεπτομερια χωρις ομως να ανεβαζει πολυ το θορυβο. Θα λεγα οτι ο λογος λεπτομερια/θορυβος ειναι πολυ μεγαλυτερος απο το g5.

 

Εικασιες: Αν σκεφτεσαι οτι το hdr+ υστερει στη κινηση ενημερωτικα και το g5 χρησιμοποιει multiframe nr στα υψηλοτερα iso. Οποτε η μια η αλλη ερχεται. Οσον αφορα το dynamic range δεν προλαβα να τα συγκρινω αμεσα αλλα πιστευω οτι το Nexus μονο καλυτερα μπορει να τα παει μιας και εχει μεγαλυτερο αισθητηρα. Τελος, αν δεν εισαι "shutter monkey" αλλα τη "σκεφτεσαι" λιγο τη φωτογραφια, με το app της pixel μπορεις να πειραξεις το compensation +0.3 ή +0.5 πριν την βγαλεις οποτε διορθωθηκε και το θεμα της υποεκθεσης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσεκαρε εδω HTC 10 vs Galaxy S7 vs LG G5 vs Nexus 6p . Το nexus 6p εχει ιδια καμερα με το 5x οποτε οτι πρεπει για συγκριση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω το συγκριτικό. Τη 'σκέφτομαι΄τη φωτογραφία. Σχετικά με το compensation: και στο G5 υπάρχει η Ported camera του LG V10 όπου σου δίνει ίδιες δυνατότητες και στο βίντεο επίσης.
Link to comment
Share on other sites

Α2) Με το root χάνεις την εγγύηση;

 

 

Ναι την χάνεις την εγγύηση. Όπως και σε υπόλοιπα τηλέφωνα ισχύουν.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ναι την χάνεις την εγγύηση. Όπως και σε υπόλοιπα τηλέφωνα ισχύουν.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φυσικά αν κάνεις unroot και κλειδώσεις, η εγγύηση επανέρχεται.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν κάνεις unroot και κλειδώσεις, η εγγύηση επανέρχεται.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Αυτο με το unroot ποτε δεν το καταλαβα. Πως κανεις unroot? Ή εννοειτε οτι βρισκεις την official rom και τη flashareis πισω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το unroot ποτε δεν το καταλαβα. Πως κανεις unroot? Ή εννοειτε οτι βρισκεις την official rom και τη flashareis πισω;

Μπορείς να φλασαρεις Official και να κλειδώσεις ή να κάνεις unroot από την εφαρμογή του superSU αφού έχεις αλλάξει πιο πριν και τη recovery.img σε στοκ. Ο πρώτος τρόπος είναι ο πιο απλός.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φλασαρεις Official και να κλειδώσεις ή να κάνεις unroot από την εφαρμογή του superSU αφού έχεις αλλάξει πιο πριν και τη recovery.img σε στοκ. Ο πρώτος τρόπος είναι ο πιο απλός.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Το δευτερο δεν το γνωριζα. Βεβαια συνηθως οταν ρουταρα κατεληγα να αλλαξω και rom οποτε το φλασαρισμα ηταν μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: μπορώ να φλασάρω ενα mod πχ. dual speakers με το toolkit χωρίς να εγκαταστήσω root? Για εταιρική πολιτική ρωτάω καθώς πρέπει να είμαι stock.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: μπορώ να φλασάρω ενα mod πχ. dual speakers με το toolkit χωρίς να εγκαταστήσω root? Για εταιρική πολιτική ρωτάω καθώς πρέπει να είμαι stock.

 

Πιστεύω πως πρέπει να περάσεις TWRP για να φλασαρεις το σχετικό mod.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρέπει να περάσεις TWRP για να φλασαρεις το σχετικό mod.

 

όντως.... έτσι είναι.

Μπορείς να bootαρεις twrp και να φλασαρεις ότι θες. Αν δουλεύει με ρουτ πρέπει να φλασαρεις και superSU δυστυχώς

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σας καθυστερει εσας καθολου το push notification? Καμια φορα ερχονται μηνυματα στο viber 7-10 λεπτα αργοτερα οταν ειναι σε deep sleep.
Link to comment
Share on other sites

Σε Android 7 μου το κάνει συνέχεια. Δοκίμασε να βγάλεις την εφαρμογή από την λίστα των battery optimized.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια όποιος μπορεί. Έχω στείλει το κινητό στην procordia μέσω LG για επισκευή γιατί ξεκίνησε ξαφνικά να κάνει συνέχεια restart και κολλούσε συνέχεια στο boot animation. Δηλαδή bootloop. Το έστειλα στις 18 Αυγούστου και όσες φορές και αν πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι περιμένουν ανταλλακτικό πλακέτα για αντικατάσταση. Το κινητό είναι μέσα στην εγγύηση φυσικά. Τους είπα να μου στείλουν καινούργιο κινητό και φυσικά μου είπαν όχι. Μπορώ να απευθυνθώ στο ΙΝΚΑ ή κάποιο άλλο φορέα προστασίας καταναλωτών για να μου αντικαταστήσουν το κινητό; Δεν θέλω καινούργιο. Θέλω το δικό μου. Αλλά δεν βλέπω να έρχεται το ανταλλακτικό φέτος.

Υπόψιν το κινητό ήταν stock.

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να απευθυνθώ στο ΙΝΚΑ ή κάποιο άλλο φορέα προστασίας καταναλωτών

 

Επρεπε να το χες κανει ηδη. Κανε καταγγελια μιας και 2.5 μηνες ειναι πολυς χρονος.

Link to comment
Share on other sites

ενω μεχρι πριν λιγο καιρο δουλευαν καλα οι εφαρμογες χαρτες και here wego χωρις συνδεση,σημερα και χθες που χρειαστηκα χαρτες με κρεμασαν και οι 2 εφαρμογες.δεν μπορουν να βρουν την τοποθεσια μου δειχνουν οτι ειμαι συνεχεια στην οικια μου..εχω αποθηκευσει ολη την περιοχη που κινουμαι.στις ρυθμισεις εχω το gps υψηλη ακριβεια.τι να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμασα κατι ακουστικα που ειχα απο sony ericsson αλλα δεν ακουγεται καλα ο ηχος και χρειαζεται να παταω συνεχομενα το κουμπι της ομιλιας γιατι γινεται αυτο? πρεπει να δοκιμασω ακουστικα που δεν εχουν το κουμπι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμασα κατι ακουστικα που ειχα απο sony ericsson αλλα δεν ακουγεται καλα ο ηχος και χρειαζεται να παταω συνεχομενα το κουμπι της ομιλιας γιατι γινεται αυτο? πρεπει να δοκιμασω ακουστικα που δεν εχουν το κουμπι αυτο?

Δοκίμασες με άλλα; αν όχι, δοκίμασε και πες.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμασα κατι ακουστικα που ειχα απο sony ericsson αλλα δεν ακουγεται καλα ο ηχος και χρειαζεται να παταω συνεχομενα το κουμπι της ομιλιας γιατι γινεται αυτο? πρεπει να δοκιμασω ακουστικα που δεν εχουν το κουμπι αυτο?

Έχουν διαφορετικό layout στο βύσμα!

Είναι μόνο για Sony Ericsson ως έχουν. Θέλουν ή να βάλεις ένα tire up ώστε να κρατάς συνέχεια πατημένο το κουμπί ή να πάρεις εναν αντάπτορα CTIA αν θυμάμαι καλά!

Είναι εξαιρετικά ακουστικά, ειδικά αν σου ταιριάζουν καλά στα αυτιά, αλλά δεν οδηγούνται σωστά από το τηλ. Για να δώσουν το 100% τους θέλουν (DAC)/ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο συγκρινα έτσι για πλάκα το Nexus 5x με το one plus 3 που έχω στο άνοιγμα του Asphalt 8....αποτέλεσμα;;;;ενώ έδειχνε ότι το One plus 3 ανοίγει πιο γρήγορα,τελικα στο Nexus εμπαινρς πιο γρήγορα στο παιχνίδι για να παίξεις...

Και δεν το δοκίμασε 1-2 φορές....5 φορές το ανοιξα το παιχνίδι...όλες το ίδιο αποτέλεσμα....στο one plus ξεκίναγε πιο γρήγορα να φορτώνει,αλλα το Nexus τελικα ήταν αυτό που έμπαινε πιο γρήγορα στο παιχνίδι....Τι να πω;;;;φυσικά πολλοί δεν θα με πιστέψουν αλλά εδώ τα έχω και τα δύο.....

Επειδή απόψε δεν έχω χρόνο αύριο θα συγκρινω και άλλες εφαρμογές...

Εντομεταξη στο Nexus έχω γύρω στις 70 εφαρμογές ενώ στο one plus 3 έχω 33....

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...