Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To να το στειλω για εγγυηση και να μου το κρατησουν κανα μηνα αξιζει τον κοπο? Και αν οντως πχ εχει προβλημα φορτιστης θα μου τον αντικαταστησουν? Νομιζω εχει 6 μηνες εγγυηση ο φορτιστης αλλα αμα ειναι να αργησουν προτιμω να αγορασω εναν αλλα αποτι βλεπω στο σκρουτζ δεν υπαρχει σετακι καλωδιο και ανταπτορας.Η καλυτερη λυση για μενα θα ηταν να εβρισκα καποιον που να εχει τον φορτιστη και να κανω μια δοκιμη με τον δικο του να δω λετε,θα ανοιγει αραγε κανεις το κουτι του φορτιστη για να το δοκιμασω να δω?

 

Αυτο που με απασχολει ειναι μην παθει κατι το κινητο που αν οντως το κινητο φορτιζει με λιγοτερα mah κατα τα αλλα δεν με ενδιαφερει αν αργει..Αλλωστε ξερω πως να το τοποθετω ωστε να φορτιζει με την ταχυτατη φορτιση

 

Οχι απλα σου χει γινει εμμονη και ρωτας επανειλημμένα τα ιδια πραγματα (ακομα και σε προσωπικα μηνυματα) αλλα χωρις να κανεις το πιο προφανες για την αντιμετωπισεις. Στειλο για εγγυηση, εμεις απο εδω δεν μπορουμε να στο "φτιαξουμε"(αν εχει οντως προβλημα οπως πιστευεις). Αν παλι δεν μπορεις να κανεις υπομονη οσο ειναι στο σερβις τοτε μην το στειλεις και δεξου οτι σου λεμε οι περισσοτεροι, οτι δεν εχει προβλημα. Και στενοχωριεσαι οτι φορτιζει σε 90 λεπτα... δηλαδη σε ποση ωρα ηθελες να φορτισει; 2700mah μπαταρια ειναι.

 

Και χωρις να θελω να γινω κακος αλλα ενα κινητο των 240 ευρω πηρες.... αξιζει να χαλας της ζαχαρενια σου για τετοιο ποσο; Αμα δηλαδη πρωτου το αγορασεις σου λεγα δεν εχει quick charge, θα σε απετρεπε απο το να το αγορασεις; Δεν το νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Antretng το προβλημα μου δεν ειναι τοσο η γρηγορη φορτιση οσο μηπως προκαλεσει ζημια στην συσκευη αν οντως γινεται πιο αργη φορτιση

Επισης 250 ευρω στις μερες μας δεν ειναι και αμελητεο ποσο,βλεπω αλλα παιδια δεν ανεβαινουν ουτε 10 ευρω παραπανω απο το μπατζετ τους για να παρουν μια καλυτερη συσκευη απο αυτη που μπορουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.!

 

Οσο αφορα το θεμα φορτιση κι εμενα με προβλημματιζει πολυ αυτο με τα 3A, οταν μεχρι πριν 1 χρονο στο samsung S Plus χρειαζομουν 2,5 ωρες για πληρη φορτιση απο 5% με φορτιστη 0,7Α, και η μπαταρια του ακομη βασταει αψογα μετα απο 3 χρονια χρησης... Γι αυτο και ρωτησα πως ισως να ναι καλυτερη η φορτιση με λιγοτερα Αμπερ, κι ας παρει την 2πλασια ωρα.

Αυτο ομως πρεπει να μας το απαντησει καποιος τεχνικος, και οχι απλα θεωριες. Οι κατασκευαστες κανουν το παν για να ειναι συνεχως οι πελατες ευχαριστημενοι βαζοντας γαιδουρια φορτιστες, αυτο ομως μηπως εχει αρνητικα αποτελεσματα στο μελλον...?

 

Φορτιζε το 50-80 και δεν θα χεις προβλημα. Αυτο πρακτικα σημαινει καπου εικοσι λεπτα φορτιση. Τα προβληματα ξεκινανε οταν το φορτιζεις 0-100 που μπορει να σε ριξει και στο 1/5 των κυκλων φορτισης που θα μπορουσε να εχει.

 

Αμα δεν ειχαμε γαιδουρια φορτιστες θα χρειαζοσουν 5-6 ωρες φορτιση. Εγω θελω στα 10 λεπτα που θα βρισκομαι διπλα σε μια πριζα να προλαβω να το φορτισω λιγο. Στη τελικη αν ειναι μετα απο κανα 2-3 χρονια να πεσει η ταση της μπαταριας ε καπου τοτε μαλλον θα αλλαζα και κινητο για αλλους λογους (πχ σερνεται, θελω καλυτερη καμερα, επεσε εσπασε, μου το κλεψαν κλπ).

 

Με λιγα λογια η πρακτικοτητα που εχουμε απο την γρηγορη φορτιση ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτο που χανουμε απο τη "φθορα".

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Aλλωστε η μπαταρια μπορει να αντικατασταθει αν και δεν νομιζω οτι οταν χαλασει θα αξιζει τον κοπο
Link to comment
Share on other sites

Antretng το προβλημα μου δεν ειναι τοσο η γρηγορη φορτιση οσο μηπως προκαλεσει ζημια στην συσκευη αν οντως γινεται πιο αργη φορτιση

Επισης 250 ευρω στις μερες μας δεν ειναι και αμελητεο ποσο,βλεπω αλλα παιδια δεν ανεβαινουν ουτε 10 ευρω παραπανω απο το μπατζετ τους για να παρουν μια καλυτερη συσκευη απο αυτη που μπορουν

 

Τωρα λες αυτο... πριν ελεγες για τη φορτιση. Παραδεξου το σου γινε εμμονη. Στειλτο για εγγυηση γιατι ναι κινδυνευει απο λεπτο σε λεπτο να ανατιναχτει :p

 

Ρε φιλε πραγματικα για καλο στο λεω. Και εσυ θα ξεαγχωθεις αλλα και εμεις θα ηρεμησουμε :lol: . Και οχι 250 ευρω σημαινουν στη χειροτερη μισο μηνιατικο (για αλλους ακομα λιγοτερο). Εσυ ποσες ωρες εχεις φαει να ασχολεισαι με αυτο; Αν τα δουλευες δεν θα τα χες βγαλει τα λεφτα του; Βαλτα κατω και δες ποσο σπαταλη πορων και ψυχικης ηρεμιας ειναι ολο αυτο το πραγμα. Και δεν ειναι 250 αλλα 100 αφου σιγουρα θα δινες ενα 150αρη για κινητο που δεν θα χε αυτες τις δυνατοτητες. ;)

 

Και ΟΧΙ κανενα κινητο δεν χαλασε λογω πιο αργου φορτιστη. Αλλα και το αναποδο να ισχυε (δηλαδη γρηγοροτερος φορτιστης) το κινητο τραβα οσο χρειαζεται. Διαφορετικα θα απαγορευοταν ρητα η χρηση γρηγορων φορτιστων σε μικροτερα κινητα

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα ευχαριστω πολυ

 

Παιδια τελικα με τον φορτιστη μαλλον εχω θεμα,εκανα εναν ελεγχο με το ambere και βλεπω οτι αμα βαζω αναποδα την κεφαλη του ανταπτορα μου δειχνει 3000Μah ενω αμα τον βαζω με απο πανω το lg 1500mah παντως στην φορτιστη κανουν περιπου την ιδια ωρα,τι λετε να κανω? αμα το στειλω αντιπροσωπεια θα μου το κρατησουν κανα μηνα η μπορει να μου αντικαταστησουν τον φορτιστη εκεινη την στιγμη? αλλιως να αγορασω εναν φορτιστη να τελειωνει η ιστορια αν και δεν ξερω αμα φταιει ο ανταπτορας του φορτιστη η το καλωδιο...Αμα παω σε καποιο καταστημα να μπορει αραγε να ανοιξει το κουτι να δοκιμασει τον φορτιστη στο κινητο μου να δουμε αμα κανει ταχεια φορτιστη η μπα?

 

τα αμπερ μπορεις αξιοπιστα να τα μετρησεις μονο με εξωτερικη συκευη

κατα δευτερο , οταν ο φορτιστης πχ γραφει 3Α , αυτα ειναι το ανωτερο οριο του που μπορει να δωσει , δεν τα στελνει συνεχως

οταν το κινητο ειναι σε αδρανεια μπορει να "ζητησει" 1,5-2Α απο τον φορτιστη η αν εκεινη την στιγμη δουλευει επεξεργαστης , οθονη κ.λ. μπορει να "ζητησει" 2,7-2,8Α , δεν ειναι σταθερη τιμη αλλα ειναι αναλογα με την καταλωση που κανει εκεινη την στιγμη η συσκευη

Link to comment
Share on other sites

τα αμπερ μπορεις αξιοπιστα να τα μετρησεις μονο με εξωτερικη συκευη

κατα δευτερο , οταν ο φορτιστης πχ γραφει 3Α , αυτα ειναι το ανωτερο οριο του που μπορει να δωσει , δεν τα στελνει συνεχως

οταν το κινητο ειναι σε αδρανεια μπορει να "ζητησει" 1,5-2Α απο τον φορτιστη η αν εκεινη την στιγμη δουλευει επεξεργαστης , οθονη κ.λ. μπορει να "ζητησει" 2,7-2,8Α , δεν ειναι σταθερη τιμη αλλα ειναι αναλογα με την καταλωση που κανει εκεινη την στιγμη η συσκευη

 

Ναι το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.!

 

Οσο αφορα το θεμα φορτιση κι εμενα με προβλημματιζει πολυ αυτο με τα 3A, οταν μεχρι πριν 1 χρονο στο samsung S Plus χρειαζομουν 2,5 ωρες για πληρη φορτιση απο 5% με φορτιστη 0,7Α, και η μπαταρια του ακομη βασταει αψογα μετα απο 3 χρονια χρησης... Γι αυτο και ρωτησα πως ισως να ναι καλυτερη η φορτιση με λιγοτερα Αμπερ, κι ας παρει την 2πλασια ωρα.

Αυτο ομως πρεπει να μας το απαντησει καποιος τεχνικος, και οχι απλα θεωριες. Οι κατασκευαστες κανουν το παν για να ειναι συνεχως οι πελατες ευχαριστημενοι βαζοντας γαιδουρια φορτιστες, αυτο ομως μηπως εχει αρνητικα αποτελεσματα στο μελλον...?

 

ε τοτε ρε παιδια γιατι γραφεται εδω για ερωτησεις που ψαχνεται τετοιου ειδους απαντησεις...

παρε τηλ την procordia...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.!

 

Οσο αφορα το θεμα φορτιση κι εμενα με προβλημματιζει πολυ αυτο με τα 3A, οταν μεχρι πριν 1 χρονο στο samsung S Plus χρειαζομουν 2,5 ωρες για πληρη φορτιση απο 5% με φορτιστη 0,7Α, και η μπαταρια του ακομη βασταει αψογα μετα απο 3 χρονια χρησης... Γι αυτο και ρωτησα πως ισως να ναι καλυτερη η φορτιση με λιγοτερα Αμπερ, κι ας παρει την 2πλασια ωρα.

Αυτο ομως πρεπει να μας το απαντησει καποιος τεχνικος, και οχι απλα θεωριες. Οι κατασκευαστες κανουν το παν για να ειναι συνεχως οι πελατες ευχαριστημενοι βαζοντας γαιδουρια φορτιστες, αυτο ομως μηπως εχει αρνητικα αποτελεσματα στο μελλον...?

 

ο τεχνικος επιδιορθωνει δεν ειναι μελοντολογος

η καθε κατασκευαστρια εταιρια ,καθε φορα προτεινει κατι για την συσκευη της το αν θα το αποδεχτεις η οχι ειναι καθαρα προσωπικο σου ζητημα , κανενας τεχνικος δεν μπορει να σου προτεινει κατι που αποκλεινει των οδηγιων τους

Link to comment
Share on other sites

τωρα προσφατα το αγορασες? ποση ωρα κανει να φορτισει δηλ περιπου 1μιση? ενταξει καλο θα ηταν να δοκιμασεις κανενα αλλο καλωδιο πρωτα , αν εχει κανενας γνωστος σου η να πας σε κανενα καταστημα μηπως εχουν να δοκιμασεις.

 

Και ο δικός μου έτσι κάνει αστο

Link to comment
Share on other sites

στειλτε τα στην procordia να σας αλλαξουν καμια πλακετα χωρις λογο με τη φορα που εχουν παρει αυτοι :lol:

 

Να στειλω κανα παλιο nexus 5 να μου το κανουν 5x ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ατην αρχή δείχνει "Ταχύτατη Φόρτιση" μετά από λίγο μου δίνει τον χρόνο για το πόση ώρα θέλει για να γεμίσει πλήρως. Απορω όμως ακόμη και όταν φτάσει 90% συνεχίζει γρήγορα φορτίζει. ..

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέμε για όσους δεν κατάλαβαν. Ο φορτιστής που έχει το κουτί είναι μια χαρά και είναι ο εργοστασιακος. Η γρήγορη φόρτιση είναι από το εργοστάσιο και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα και έτσι πρέπει να γίνεται με αυτό το κινητό. Κάνει περίπου μιάμιση ώρα για να φορτίσει. Για οποιαδήποτε παρεκληση από αυτά τα δεδομένα επικοινωνειτε ή πάτε στο σέρβις.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου έτσι κάνει αστο

 

ναι και το δικο μου πανω κατω τοσο κανει απλα ειπα αν ειναι πριν κανει καμια κινηση και στειλει το φορτιστη-καλωδιο για αλλαγη να κοιταξει και με αλλο καλωδιο η φορτιστη.θα δει οτι κανει ιδιο χρονο σχεδον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο 3 χρόνια με το 5 πήρα το 5x (32gb). Στο 5 είχα gravity box με elementalx και display control για να ανεβάσω την "ψόφια" οθόνη καθώς και volume boost για το ήχο. Στο 5x υπάρχει κάτι που πρέπει να ασχοληθώ τσάκα μπαμ? Φοράει την 7.0 - 5 Οκτωβρίου security update.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο 3 χρόνια με το 5 πήρα το 5x (32gb). Στο 5 είχα gravity box με elementalx και display control για να ανεβάσω την "ψόφια" οθόνη καθώς και volume boost για το ήχο. Στο 5x υπάρχει κάτι που πρέπει να ασχοληθώ τσάκα μπαμ? Φοράει την 7.0 - 5 Οκτωβρίου security update.

Όπως είναι τι σου λέει;

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι τι σου λέει;

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Καλύτερη οθόνη, πολύ ωραίο στο χέρι, δεν βλέπω κάτι ακόμα για αυτό ρωτάω, μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο που πρέπει να φτιάξω και είναι πολύ γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη οθόνη, πολύ ωραίο στο χέρι, δεν βλέπω κάτι ακόμα για αυτό ρωτάω, μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο που πρέπει να φτιάξω και είναι πολύ γνωστό.

Δούλεψε το όπως είναι μερικές μέρες και ότι θα ήθελες να αλλάξεις, εδώ είμαστε.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη οθόνη, πολύ ωραίο στο χέρι, δεν βλέπω κάτι ακόμα για αυτό ρωτάω, μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο που πρέπει να φτιάξω και είναι πολύ γνωστό.

 

Μόνο ένα δεν υπάρχει θα σου λείψει όπως και μένα

Gamma color control δεν το έχει κανένας μα κανένας κερνελ!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη kernel για stock 7,0; θα έχω πρόβλημα με μελλοντικές αναβαθμίσεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ κλείνω το κινητό και οταν το ανοίγω μου ζητάει το pin για να ξεκινήσει το android. Οχι για να ξεκλειδώσει αλλά για να κάνει boot το λειτουργικό. Μπορώ να το απενεργοποιήσω? Είναι η κρυπτογράφηση?

Επίσης το toolkit που έχω για το nexus 5 είναι οκ και για το 5x? (gia root etc)

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ κλείνω το κινητό και οταν το ανοίγω μου ζητάει το pin για να ξεκινήσει το android. Οχι για να ξεκλειδώσει αλλά για να κάνει boot το λειτουργικό. Μπορώ να το απενεργοποιήσω? Είναι η κρυπτογράφηση?

Επίσης το toolkit που έχω για το nexus 5 είναι οκ και για το 5x? (gia root etc)

 

Όταν έβαζες το πιν σε ρώτησε αν θέλεις να σου ζητάει το πιν και κατά το boot. Επέλεξες ναι. Βγάλε το πιν και φτιαξτο ξανά από την αρχή και νομίζω θα σε ξαναρωτησει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Θέλω να βάλω κάποια πραγματα στο 5x που είχα στο 5. Επειδή είναι ακόμα νωρίς στην 7.0 λέω να πάω στην τελευταία 6.0.1, να βάλω elementalx, display control για το gamma της οθόνης, xposed με gravity box και να βάλω το mod για dual speakers. Δεν βρίσκω αμα δουλεύει το display control sto 5x. Ξέρει κανείς?

 

edit. δεν υπάρχει gamma control για το 5x mamoto!!!

Edited by dLazaros
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...