Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι διαφορες εχει απο αυτο που παιζει ηδη στην 7; http://www.xda-developers.com/google-camera-v4-2-from-the-pixel-system-dump-is-now-available-for-all-nougat-devices/

Αυτό είναι από το nexus 6p και περιλαμβάνει επιπλέον επιλογή ριπης και eis για video ( το δεύτερο θέλει και ρουτ για να ενεργοποιηθεί)

Στην 7.1 σου έρχεται αυτόματα ή νέα έκδοση για την κάμερα αλλά για το 5χ τις έχουν αφαιρέσει πάλι αυτές τις επιλογές

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι από το nexus 6p και περιλαμβάνει επιπλέον επιλογή ριπης και eis για video ( το δεύτερο θέλει και ρουτ για να ενεργοποιηθεί)

Στην 7.1 σου έρχεται αυτόματα ή νέα έκδοση για την κάμερα αλλά για το 5χ τις έχουν αφαιρέσει πάλι αυτές τις επιλογές

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δεις το τιτλο του αρθρου δεν ειναι απο το 6p. Ειναι και αυτο απο το pixel οπου σου δινει την δυνατοτητα exposure compensation και θεωρητικα λιγο γρηγροροτερο hdr+.

 

Για αυτο και ρωτησα τι διαφορες εχουν γιατι υπαρχει ηδη. Ισως εχει την πιο τελευταια εκδοση; Αν ναι τι παραπανω εχει;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Του pixel και του nexus 6p ουσιαστικά είναι οι ίδιες

Όποιος είναι ακόμα στην 7 μπορεί να την βάλει χειροκίνητα

Επειδή το πέρασα και εγώ ,εκτός από το burst δεν είδα κάποια άλλη διαφορά

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ran_tan_plan
Link to comment
Share on other sites

Του pixel και του nexus 6p ουσιαστικά είναι οι ίδιες

Όποιος είναι ακόμα στην 7 μπορεί να την βάλει χειροκίνητα

Επειδή το πέρασα και εγώ ,εκτός από το burst δεν είδα κάποια άλλη διαφορά

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ειναι ιδιες με του pixel. Οπως και το 5x ετσι και το 6p δεν εχει exposure compensation Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι τεραστια ελλειψη. Οποτε το app του pixel ειναι must.

 

Αμα δουλευει τωρα και το burst τοτε σιγουρα προτιμοτερο αυτο που ανεβασες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Λάθος διατύπωση μάλλον από εμένα ,αν κάνεις αναβάθμιση στην 7.1 θά σού έρθει και ή καινούργια έκδοση της κάμερας ,ή 4.2 που αναφέρει και το άρθρο

Ή διάφορα είναι ότι στο 5χ δεν υπάρχει το burst mode των pixel ,και nexus6p

Το exposure υπάρχει κανονικά ,πατωντας στην οθόνη για να εστιάσεις σου εμφανίζεται μία επιπλέον μπάρα

Κάποιος πού δέν θέλει να κατεβάσει την beta 7.1 μπορεί να την περάσει χειροκίνητα από εκεί

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάθος διατύπωση μάλλον από εμένα ,αν κάνεις αναβάθμιση στην 7.1 θά σού έρθει και ή καινούργια έκδοση της κάμερας ,ή 4.2 που αναφέρει και το άρθρο

Ή διάφορα είναι ότι στο 5χ δεν υπάρχει το burst mode των pixel ,και nexus6p

Το exposure υπάρχει κανονικά ,πατωντας στην οθόνη για να εστιάσεις σου εμφανίζεται μία επιπλέον μπάρα

Κάποιος πού δέν θέλει να κατεβάσει την beta 7.1 μπορεί να την περάσει χειροκίνητα από εκεί

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οποτε ειναι google camera 4.2 του pixel (οπως ειχε και το αλλο link) αλλα με διορθωμενο το burst που δεν δουλευε + οτι ειναι μερος της rom οποτε ειναι ηδη μεσα και παιρνεις αναβαθμισεις κανονικα.

 

Κομπλε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προσεξα τον μπεμπη που χεις βγαλει φωτογραφια κατω δεξια στο icon:p . Να σου ζησει :)

 

60fps σουπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει στα 60fps, θελει καποια lib αλλαγη και ακομη εχει πολλα bug.

Απλα υπαρχει σαν επιλογη, αμα τραβηξε βιντεο και το δειτε τις πληροφοριες στο pc γραφει 30 frame.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση. Είναι να στείλω το LG nexus 5x για Service στην Αθήνα. Είμαι από Θεσσαλονίκη. Το κινητό ενώ δεν είχε κανένα πρόβλημα (το έχω 1,5 μήνα), εχθές πήγα να βγάλω φωτογραφία και παρατήρησα μία γκρίζα κουκκίδα στο κέντρο της οθόνης. Το κάνει μόνο στην πίσω κάμερα, είτε βγάζω φωτο είτε βιντεακι. Οι φωτό και το βίντεο που τραβάω καταγράφουν και την κουκκίδα. Ή μπροστά κάμερα είναι οκ. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγε το προστατευτικό τζαμακι που είχα βάλει στην πίσω κάμερα, υπεθεσα πως έκανε κάποια φουσκαλα ή κάτι τέλος πάντων, αλλά παρόλο που το έβγαλα συνέχισε να υπάρχει. Πιθανόν να είναι αστοχία υλικου-καμερας. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος? Τώρα όσον αφορά την αποστολή του κινητού στην Αθήνα, να κρατήσω τα αρχεία και να κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις (για να μην υπάρχουν στοιχεία δικά μου) ή απλά να κρατήσω τα αρχεία, έπειτα να τα σβήσω και να το στείλω έτσι το κινητο, ώστε να μην χρειαστεί να το στησω ξανά?
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες το βραδυ εβαλα την pixel rom που βασιζεται στην dp 7.1.1

Μεχρι τωρα μονο καλα εχω να πω αν και ειναι πολυ νωρις, αν και δεν με βλεπω να αλλαζω ρομ ευκολα μετα απο αυτη.

Φλασαρα και αυτο το mod και εχω και το animation του pixel στο home button. http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/themes-apps/mod-pixel-navigation-bar-home-button-t3498614

 

Το mod αυτο δουλειυει μονο σε dp 7.1.1

 

Πολύ καλή rom, την έχω απ τη μέρα που την έβαλαν στο xda και δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα όσον αφορά την αποστολή του κινητού στην Αθήνα, να κρατήσω τα αρχεία και να κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις (για να μην υπάρχουν στοιχεία δικά μου) ή απλά να κρατήσω τα αρχεία, έπειτα να τα σβήσω και να το στείλω έτσι το κινητο, ώστε να μην χρειαστεί να το στησω ξανά?

 

Και να μην κάνεις εσύ επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το πιθανότερο είναι να το κάνουν αυτοί. Συνεπώς καλύτερα να το στείλεις "καθαρό" και φυσικά εννοείται σε stock κατάσταση σε περίπτωση που του έχεις κάνει root κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση. Είναι να στείλω το LG nexus 5x για Service στην Αθήνα. Είμαι από Θεσσαλονίκη. Το κινητό ενώ δεν είχε κανένα πρόβλημα (το έχω 1,5 μήνα), εχθές πήγα να βγάλω φωτογραφία και παρατήρησα μία γκρίζα κουκκίδα στο κέντρο της οθόνης. Το κάνει μόνο στην πίσω κάμερα, είτε βγάζω φωτο είτε βιντεακι. Οι φωτό και το βίντεο που τραβάω καταγράφουν και την κουκκίδα. Ή μπροστά κάμερα είναι οκ. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγε το προστατευτικό τζαμακι που είχα βάλει στην πίσω κάμερα, υπεθεσα πως έκανε κάποια φουσκαλα ή κάτι τέλος πάντων, αλλά παρόλο που το έβγαλα συνέχισε να υπάρχει. Πιθανόν να είναι αστοχία υλικου-καμερας. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος? Τώρα όσον αφορά την αποστολή του κινητού στην Αθήνα, να κρατήσω τα αρχεία και να κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις (για να μην υπάρχουν στοιχεία δικά μου) ή απλά να κρατήσω τα αρχεία, έπειτα να τα σβήσω και να το στείλω έτσι το κινητο, ώστε να μην χρειαστεί να το στησω ξανά?

 

Το είχα πάθει εγώ στο nexus 5. Είναι μάλλον κόκκος σκόνης είτε εσωτερικά στο τζαμι, είτε πάνω στον αισθητήρα. Εγω το κοπανησα μερικές φορές αρκετά δυνατά πάνω στην παλάμη μου και έφυγε.

 

Αν το στείλεις σέρβις, καλύτερα κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει εγώ στο nexus 5. Είναι μάλλον κόκκος σκόνης είτε εσωτερικά στο τζαμι, είτε πάνω στον αισθητήρα. Εγω το κοπανησα μερικές φορές αρκετά δυνατά πάνω στην παλάμη μου και έφυγε.

 

Αν το στείλεις σέρβις, καλύτερα κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπει σκονη σε καμερα που δεν εχει ζουμ (οποτε και αποσπωμενα μερη) αλλα δεν το βρισκω και απιθανο αν εγινε κατα τη διαρκεια της παραγωγης του. Στις dslr/mirrorless ειναι ιδιαιτερα συνηθες κατα τη διαρκεια του βγαλε/βαλε φακο. Ας ανεβασει μια φωτο δειγμα να την δουμε.

 

Αν δεν πιασει το κολπο που λες υπαρχει και αλλο τρικ. Στις compact καμερες που δεν βγαινει ο φακος συνηθως βαζουμε μια ηλεκτρικη σκουπα να ρουφηξει οπου εχει ανοιγμα η καμερα και πολλες φορες λυνει το προβλημα. Τωρα στο nexus δεν ξερω αν πιασει γιατι δεν εχει ανοιγμα κοντα στη καμερα αλλα δεν χανει τιποτα να το δοκιμασει (πχ απο τη θυρα της sim).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή rom, την έχω απ τη μέρα που την έβαλαν στο xda και δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα προς το παρών.

 

Μετά από update στον Google dialer δεν μου δείχνει τις εικόνες από τις επαφές.

Στο κάνει και σένα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα έκανα τα γιατροσόφια που αναφέρατε (χαχα), αλλά τίποτα.

Το έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις και αύριο το στέλνω.

Ελπίζω να μην αργήσει να επιστρέψει. Θα ξενερώσω.

Φωτό πως ανεβάζει, θα τρελαθώ. Το αρχείο της φωτό είναι jpg. Προσπάθησα με όλους τους τρόπους, αλλά δεν κατάφερα να ανεβάσω μία φωτό με την κουκκίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα έκανα τα γιατροσόφια που αναφέρατε (χαχα), αλλά τίποτα.

Το έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις και αύριο το στέλνω.

Ελπίζω να μην αργήσει να επιστρέψει. Θα ξενερώσω.

Φωτό πως ανεβάζει, θα τρελαθώ. Το αρχείο της φωτό είναι jpg. Προσπάθησα με όλους τους τρόπους, αλλά δεν κατάφερα να ανεβάσω μία φωτό με την κουκκίδα.

 

Δοκιμασε απο εδω https://postimage.org/ και στειλε απλα το link καποιας μεγαλης αναλυσης.

 

Στειλε μια φωτογραφια με το γαλαζιο του ουρανου και αλλη μια οπου θα βγαζεις καποια ελαφρως γκρι επιφανεια (πχ τοιχος) και θα φανει αν ειναι σκονη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε απο εδω https://postimage.org/ και στειλε απλα το link καποιας μεγαλης αναλυσης.

 

Στειλε μια φωτογραφια με το γαλαζιο του ουρανου και αλλη μια οπου θα βγαζεις καποια ελαφρως γκρι επιφανεια (πχ τοιχος) και θα φανει αν ειναι σκονη.

 

Καλημέρα. Τώρα το έστειλα το κιν, αύριο θα είναι Αθήνα.

Έτσι πληροφοριακά, όταν πήγαινα να τραβήξω φωτό και το τοπίο είχε πολύ φως δεν φαινόταν η κουκκίδα.

Ειδάλλως, σε ότι χρώμα και να είχε το τοπίο η κουκκίδα φαινόταν.

Όταν άνοιγα την εφαρμογή της κάμερας και εστίαζα σε λάμπα, η κουκκίδα χανότανε όταν κεντράριζα την κουκκίδα στη λάμπα.

Όταν έκανα κυκλικές κινήσεις γύρω από το πλαίσιο της λάμπας, εκεί που ήταν η κουκκίδα συνεχιζόταν το φως της λάμπας, ηταν σαν να τραβούσε η κουκκίδα την ακτινοβολία-φως της λάμπας και παραμορφωνότανε το πλαίσιο της λάμπας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Το μήνυμα το έγραψα έτσι πληροφοριακά, για να υπάρχει μία ενημέρωση ως προς τα προβήματα που μπορεί να βγάλει το κινητό.

Εκτός και αν δεν πρόκειται για αστοχία του υλικού και είναι όντως σκόνη.

Θα ενημερώσω όταν θα έχω μία απάντηση και ως προς το πρόβλημα και ως προς την εξυπηρέτηση και ως προς το πόσο γρήγορα θα έχω πίσω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν δεν πρόκειται για αστοχία του υλικού και είναι όντως σκόνη.

 

Και σκονη να ναι παλι κατασκευαστικο προβλημα ειναι. Επειδη απο το χρηστη ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπει σκονη (δεν ειναι οπως στις compact που ο φακος μπαινοβγαινει καθως ζουμαρεις-ξεζουμαρεις και μπορει να παρει σκονη) πιθανοτατα να μπηκε κατα την παραγωγη. Shit happens ακομα και στς πιο προσεχτικες γραμμες παραγωγης. Βεβαια μαλλον προκειται για μεμονωμενο περιστατικο γιατι δεν το χω διαβασει απο αλλον.

 

Τωρα αν ειναι σκονη ή οχι ενημερωσε μας. Ελπιζω να ξεμπερδεψεις γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από το nexus 6p και περιλαμβάνει επιπλέον επιλογή ριπης και eis για video ( το δεύτερο θέλει και ρουτ για να ενεργοποιηθεί)

Στην 7.1 σου έρχεται αυτόματα ή νέα έκδοση για την κάμερα αλλά για το 5χ τις έχουν αφαιρέσει πάλι αυτές τις επιλογές

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είδα πουθενά επιλογή ριπης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...