Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέφτοντας πάνω στο θέμα, ξέθαψα μια revolut που είχα. Το Bic βλέπω είναι REVOGB21. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για Google pay? Επίσης, αν ξέρει κανείς, πόσο χρεώνει προμήθεια η τράπεζα για φόρτιση της; Έχει κανείς κάνει αναβάθμιση σε κάποιο από τα προγράμματα της; κι αν ναι, αξίζει;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν αξίζει αναβάθμιση μόνο εσύ ξέρεις.

Εξαρτάται από την χρήση που κάνεις,.αν θες τα παραπάνω όρια κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αφού χρησιμοποιείται στο Google Pay, θα τη δοκιμάσω και, αν ανάλογα με την χρήση της, θα δω αν αξίζει και η αναβάθμιση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω τη revolut για πληρωμή σε χώρα με νόμισμα διαφορετικό του ευρώ.

 

Χρεώνομαι έξτρα προμήθεια λόγω της μετατροπής του νομίσματος κατά την πληρωμή;

Είναι προτιμότερο να έχω κάνει ήδη μετατροπή στο ξένο νόμισμα μέσω της εφαρμογής της revolut, ώστε η πληρωμή να γίνεται απευθείας στο ίδιο νόμισμα;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κερδίζεις ή χάνεις με το να κάνεις την μετατροπή μόνος σου είναι οτι κλειδώνεις σε ισοτιμία από μόνος σου. Αλλιώς η ισοτιμία εξαρτάται από την συγκεκριμένη που θα γίνει χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω τη revolut για πληρωμή σε χώρα με νόμισμα διαφορετικό του ευρώ.

 

Χρεώνομαι έξτρα προμήθεια λόγω της μετατροπής του νομίσματος κατά την πληρωμή;

Είναι προτιμότερο να έχω κάνει ήδη μετατροπή στο ξένο νόμισμα μέσω της εφαρμογής της revolut, ώστε η πληρωμή να γίνεται απευθείας στο ίδιο νόμισμα;

Μόνο αν βγάλεις λεφτά από τοπικό ΑΤΜ υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πάρει προμήθεια η τοπική τράπεζα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν βγάλεις λεφτά από τοπικό ΑΤΜ υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πάρει προμήθεια η τοπική τράπεζα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Όχι αν επιλέξει το τοπικό νόμισμα.

Χρυσός κανόνας Revolut: Δεν αφήνουμε πότε άλλη τράπεζα να κάνει μετατροπή!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κάνεις κάτι, η revolut θα αναλάβει την μετατροπή

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Το μόνο που κερδίζεις ή χάνεις με το να κάνεις την μετατροπή μόνος σου είναι οτι κλειδώνεις σε ισοτιμία από μόνος σου. Αλλιώς η ισοτιμία εξαρτάται από την συγκεκριμένη που θα γίνει χρέωση.
Μόνο αν βγάλεις λεφτά από τοπικό ΑΤΜ υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πάρει προμήθεια η τοπική τράπεζα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Οπότε δεν αξίζει να ασχοληθώ με εκ των προτέρων μετατροπή, από τη στιγμή που δεν υπάρχει έξτρα προμήθεια.

Δεδομένου λοιπόν πως έχω ευρώ στη revolut, η ισοτιμία για κάθε συναλλαγή ορίζεται από τη revolut ή από την τοπική τράπεζα στην οποία ανήκει το POS;

Ανάληψη από τοπικό ATM νομίζω πως δεν θα χρειαστεί να κάνω.

 

Το ίδιο ισχύει και για κάρτες ελληνικών τραπεζών, ή σε αυτή την περίπτωση υπάρχει προμήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου λοιπόν πως έχω ευρώ στη revolut, η ισοτιμία για κάθε συναλλαγή ορίζεται από τη revolut ή από την τοπική τράπεζα στην οποία ανήκει το POS;

Ανάληψη από τοπικό ATM νομίζω πως δεν θα χρειαστεί να κάνω.

 

Το ίδιο ισχύει και για κάρτες ελληνικών τραπεζών, ή σε αυτή την περίπτωση υπάρχει προμήθεια;

Κανονικά ένα ATM σε ρωτάει αν θέλεις να αναλάβει αυτό (δλδ η διαχειρίστρια εταιρεία) την μετατροπή.

Εσύ πάντα απορρίπτεις ένα τέτοιο αίτημα. Την μετατροπή θέλεις να την κάνει η Revolut.

 

Με άλλη/Ελληνική τράπεζα τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.

Η κεντρική ιδέα είναι ότι συνήθως χρεώνουν ένα σταθερό πόσο + ποσοστό, π.χ. 3 ευρώ + 0.5%. Καμία φορά μόνο ένα ποσοστό αλλά με ελάχιστη χρέωση π.χ. τα ευρώ, οπότε χρεώνεσαι αυτό που είναι μεγαλύτερο.

Προσοχή όμως, μπορεί να χρεώσουν και άλλο fee για ανάληψη από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν επιλέξει το τοπικό νόμισμα.

 

Χρυσός κανόνας Revolut: Δεν αφήνουμε πότε άλλη τράπεζα να κάνει μετατροπή!

Κάτι έχεις μπερδέψει.

Μιλάμε για ανάληψη σε τοπικό νόμισμα.

Και καμία επιλογή δεν υπάρχει για την προμήθεια.

Ή την τρως ή δεν βγάζεις χρήματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μπερδέψει.

Μιλάμε για ανάληψη σε τοπικό νόμισμα.

Και καμία επιλογή δεν υπάρχει για την προμήθεια.

Ή την τρως ή δεν βγάζεις χρήματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Δεν σε καταλαβαίνω γέροντα.

Για Revolut μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ένα ATM σε ρωτάει αν θέλεις να αναλάβει αυτό (δλδ η διαχειρίστρια εταιρεία) την μετατροπή.

 

Εσύ πάντα απορρίπτεις ένα τέτοιο αίτημα. Την μετατροπή θέλεις να την κάνει η Revolut.

 

 

 

Με άλλη/Ελληνική τράπεζα τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.

 

Η κεντρική ιδέα είναι ότι συνήθως χρεώνουν ένα σταθερό πόσο + ποσοστό, π.χ. 3 ευρώ + 0.5%. Καμία φορά μόνο ένα ποσοστό αλλά με ελάχιστη χρέωση π.χ. τα ευρώ, οπότε χρεώνεσαι αυτό που είναι μεγαλύτερο.

 

Προσοχή όμως, μπορεί να χρεώσουν και άλλο fee για ανάληψη από εξωτερικό.

Κατανοητό.

 

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά το Apple wallet και θα ήθελα να διευκρινήσω κάτι. Πρέπει να είναι ενεργοποιημενα τα mobile data και location ή δεν χρειάζεται;

Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω γέροντα.

 

Για Revolut μιλάμε!

Ξέρεις πώς δουλεύει η Revolut;

Μάλλον όχι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μπερδέψει.

Μιλάμε για ανάληψη σε τοπικό νόμισμα.

Και καμία επιλογή δεν υπάρχει για την προμήθεια.

Ή την τρως ή δεν βγάζεις χρήματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σε κάποιες χώρες η τράπεζα σε ρωτάει αν θες να σε χρεώσει σε Ευρώ ή στο τοπικό νόμισμα. Αυτό το κάνουν για να εκμεταλευτούν την προμήθεια μετατροπής.

Μου έχει συμβεί σε Βουλγαρία και σε Ουγγαρία.

Προφανώς είναι λάθος να ζητήσεις να χρεωθείς σε ευρώ.

Υπάρχουν και κατστήματα που ζητάν να σε χρεώσουν σε ευρώ. Η απάντηση μας είναι πάντα ΟΧΙ όταν προκειται για Revolut.

Για κάπιες Ελληνικές κάρτες ίσως συμφέρει να χρεωθούν σε Ευρώ ιδίως όταν έχουν ελάχιστο ποσό προμήθειας μετατροπής 1 ή 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες χώρες η τράπεζα σε ρωτάει αν θες να σε χρεώσει σε Ευρώ ή στο τοπικό νόμισμα. Αυτό το κάνουν για να εκμεταλευτούν την προμήθεια μετατροπής.

Μου έχει συμβεί σε Βουλγαρία και σε Ουγγαρία.

Προφανώς είναι λάθος να ζητήσεις να χρεωθείς σε ευρώ.

Υπάρχουν και κατστήματα που ζητάν να σε χρεώσουν σε ευρώ. Η απάντηση μας είναι πάντα ΟΧΙ όταν προκειται για Revolut.

Για κάπιες Ελληνικές κάρτες ίσως συμφέρει να χρεωθούν σε Ευρώ ιδίως όταν έχουν ελάχιστο ποσό προμήθειας μετατροπής 1 ή 2 ευρώ.

 

Αναφέρομαι στις φάσεις που δεν υπάρχει τέτοια ερώτηση. Πχ τώρα είναι Ταϋλάνδη και δεν υπάρχει καμία ερώτηση σε διαφορετικά ΑΤΜ που δοκίμασα.

Και έφαγα και περίπου 7€ προμήθεια στην ανάληψη, ανεξαρτήτου ποσού.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πώς δουλεύει η Revolut;

Μάλλον όχι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Μόνος σου δύο μηνύματα πιο κάτω αυτοαναιρεσαι. Εξηγησου!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στις φάσεις που δεν υπάρχει τέτοια ερώτηση. Πχ τώρα είναι Ταϋλάνδη και δεν υπάρχει καμία ερώτηση σε διαφορετικά ΑΤΜ που δοκίμασα.

Και έφαγα και περίπου 7€ προμήθεια στην ανάληψη, ανεξαρτήτου ποσού.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Η Ταυλάνδη είναι γνωστό ότι έχει υψηλές προμήθειες ανάληψης από τα ΑΤΜ εδώ και καιρό, για τις ξένες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέχθηκα για το RevP beta και περιμένω να δω τις διαφορές (εγώ πάντως δεν πιστεύω να δω καμία διαφορά απλώς από ό,τι κατάλαβα η revolut θέλει να μειώσει το λειτουργικό κόστος φτιάχνοντας δικό της σύστημα διαχείρισης πληρωμών)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιλέχθηκα για το RevP beta και περιμένω να δω τις διαφορές (εγώ πάντως δεν πιστεύω να δω καμία διαφορά απλώς από ό,τι κατάλαβα η revolut θέλει να μειώσει το λειτουργικό κόστος φτιάχνοντας δικό της σύστημα διαχείρισης πληρωμών)

 

Είμαι καιρό στην RevP Beta. Δεν χει καμιά ουσιαστική διάφορα. Άπλα παίρνεις μια δωρεάν επιπλέον κάρτα(Που στην στέλνουν με First class service σε 2 μέρες στην πόρτα σου) με payment processor την Revolut. Πληρώνεις με αυτήν και βοηθάς την Revolut να βελτιώσει το σύστημα της. Έχω πετύχει και σε Bug να μην περάσει η πληρωμη γιατί δεν ανταποκρίθηκε στην ώρα του ο processor τους. Οπότε πάντα να κουβαλάς και μια Δεύτερη Rev. Κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτό;

Δοκιμαστικό πρόγραμμα της revolut που από ό,τι κατάλαβα δεν θα χρησιμοποιεί σύστημα πληρωμών της visa ή της MasterCard αλλά το σύστημα της ίδιας της Revolut.Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά αλλά με τον καιρό θα καταλάβω καλύτερα την λειτουργία του

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικό πρόγραμμα της revolut που από ό,τι κατάλαβα δεν θα χρησιμοποιεί σύστημα πληρωμών της visa ή της MasterCard αλλά το σύστημα της ίδιας της Revolut.Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά αλλά με τον καιρό θα καταλάβω καλύτερα την λειτουργία του

Εγώ κατάλαβα πως δεν δημιουργούν ξεχωριστό σύστημα πληρωμών, αλλά αλλάζουν τον τρόπο με τον οποίο η Revolut επικοινωνεί με την Visa ή την Mastercard: https://blog.revolut.com/become-a-revp-beta-tester-and-help-improve-card-payments/

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα πως δεν δημιουργούν ξεχωριστό σύστημα πληρωμών, αλλά αλλάζουν τον τρόπο με τον οποίο η Revolut επικοινωνεί με την Visa ή την Mastercard: https://blog.revolut.com/become-a-revp-beta-tester-and-help-improve-card-payments/

 

Περι αυτού πρόκειται. Αντι να χρησιμοποιούν κάποιον άλλο πάροχο πληρωμών (τον οποίο πληρώνουν) θα γίνουν οι ίδιοι πάροχοι πληρωμών για να στέλνουν τις συναλλαγές στις visa/mastercard

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...