Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την κάρτα... Ποια τα πλεονεκτήματα της χρήσης της κάρτας αυτής στην Ελλάδα σε καταστήματα (φυσικά και online) σε σχέση με τις πιστωτικές/χρεωστικές που έχουμε ήδη; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα; Ή ειναι κυρίως για όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό ώστε να "κερδίζεις" λογώ της ισοτιμίας και των μετατροπών που κάνουν οι τράπεζες στις αγορές με τις πιστωτικές τους; Γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να κάνω όλη αυτή την ταλαιπωρία (εγγραφή, επιβεβαίωση, top up με έμβασμα με αναμονη 1-3 ημερες κλπ) για να έχω απλά άλλο ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι στο κινητό μου (άντε και αν πάρω και το πλαστικό της κάρτας, άλλη μια debit κάρτα) το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω πότε στην Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ!

 

Συμφέρει και όταν κάνεις αγορές Online σε άλλο νόμισμα πέρα από το ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μαλιστα.. Λογω της διαφορετικης ισοτιμιας που χρησιμοποιει η revolut σε σχεση με την mastercard που εχω, σωστα;

Ξερουμε αυτη η διαφορα τη ταξης ειναι; 0,000x% ή 0,x% ή x%;

 

Καποιο πλεονεκτημα για χρηση στην Ελλαδα υπαρχει; Διαβασα αλλου οτι δεν φαινονται στην εφορια αυτες οι κινησεις (με οτι +- αυτο συνεπαγεται).

Κατι αλλο;

 

Επισης μπορουν να σου βαλουν χρηματα στον Αγγλικο λογαριασμο που σου δημιουργει, διαβασα σωστα; Εκει εχεις θεμα με καταθεσεις στο εξωτερικο που πρεπει να δηλωθουν;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

όχι , δεν έχεις .

Α) Δεν ειναι δικός σου ο λογαριασμός. άρα δεν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό.

Β) Δεν θα πάρεις ούτε 0.01 ευρώ τόκους οπότε δεν έχεις κάτι να δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατυπωσα καλα με τον λογαριασμο.. Μπορεις να δωσεις τον αριθμο του λογαριασμου που κανεις top up σε καποιον για να σου βαλει λεφτα για καποια δουλεια κλπ κ να μπουν στην revolut σου αυτα. Τα οποια μετα μπορεις να κανεις αναληψη εσυ απο καποιο atm (με καποια ορια και εφοσον εχεις βγαλει και την φυσικη καρτα). Σωστα; Ψιλομαυρο χρημα μου φαινεται αυτο, σιγουρα βρισκεται σε γκρι αν οχι μαυρη περιοχη..

 

Αρα κυριως μονο για αγορες απο το εξωτερικο και κινησεις στο εξωτερικο..

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μαύρη και καθόλου γκρίζα περιοχή. Η Revolut έχει πιστοποιηθεί ως ίδρυμα πληρωμών στην Ελλάδα. Αν θέλει η εφορία σου να σε ψάξει , μπορεί να μάθει.
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. Λογω της διαφορετικης ισοτιμιας που χρησιμοποιει η revolut σε σχεση με την mastercard που εχω, σωστα;

Ξερουμε αυτη η διαφορα τη ταξης ειναι; 0,000x% ή 0,x% ή x%;

 

Ευχαριστω!

 

Οι Ελληνικές τράπεζες στη συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν επιπλέον χρεώσεις, προμήθειες τις οποίες επιβάλλουν όταν γίνεται συναλλαγή/αγορά σε άλλο νόμισμα εκτός του ευρω. Δεν είναι μόνο η διατραπεζική ισοτιμία. Εκεί συμφέρει μια κάρτα σαν τη Revolut, αν το χειρίζεσαι σωστά

Αρα το θέμα δεν είναι η ισοτιμία

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου δωσει καποιος ενα παραδειγμα για μια αγορα απο Αγγλια π.χ. 100GBP με mastercard της Alphabank εναντι αγορας με revolut; αν εχει καποιος χρονο να ασχοληθει..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την κάρτα... Ποια τα πλεονεκτήματα της χρήσης της κάρτας αυτής στην Ελλάδα σε καταστήματα (φυσικά και online) σε σχέση με τις πιστωτικές/χρεωστικές που έχουμε ήδη; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα; Ή ειναι κυρίως για όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό ώστε να "κερδίζεις" λογώ της ισοτιμίας και των μετατροπών που κάνουν οι τράπεζες στις αγορές με τις πιστωτικές τους; Γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να κάνω όλη αυτή την ταλαιπωρία (εγγραφή, επιβεβαίωση, top up με έμβασμα με αναμονη 1-3 ημερες κλπ) για να έχω απλά άλλο ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι στο κινητό μου (άντε και αν πάρω και το πλαστικό της κάρτας, άλλη μια debit κάρτα) το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω πότε στην Ελλάδα.

 

 

 

Ευχαριστώ!

Το αναμονή 1-3 μέρες που το διάβασες;

Τα χρήματα στην Revolut εμφανίζονται το επόμενο λεπτό

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η alpha που εκανα τωρα το εμβασμα μου εβγαλε οτι θα πανε την Δευτερα 15/7 το νωριτερο. 11 σημερα, 15 λεει οτι θα πανε, κανε τα μαθηματικα..
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου δωσει καποιος ενα παραδειγμα για μια αγορα απο Αγγλια π.χ. 100GBP με mastercard της Alphabank εναντι αγορας με revolut; αν εχει καποιος χρονο να ασχοληθει..

 

Ρώτα στην alpha bank ποια είναι η προμήθεια της κάρτας σου για αγορές σε νόμισμα διαφορετικό από ευρω και κάνε τους υπολογισμούς

Link to comment
Share on other sites

Η alpha που εκανα τωρα το εμβασμα μου εβγαλε οτι θα πανε την Δευτερα 15/7 το νωριτερο. 11 σημερα, 15 λεει οτι θα πανε, κανε τα μαθηματικα..
Ότι κάνει η Alpha δεν ισχύει για όλες τις τράπεζες.

 

Κάνε καλύτερους ορθολογισμους και λιγότερες γενικεύσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω Alpha Bank εχω και με αυτη εκανα το εμβασμα και κανει οσο ειπα, αν σου θιξαμε τα συμφεροντα παρε μια ασπιρινη και χαλαρωσε γιατι δεν σου ειπε κανεις τιποτα. Οπως εσενα «εμφανιζονται το επομενο λεπτο» και δεν σε κατηγορισα για τιποτα, ετσι και εμενα κανουν τοσες μερες και μην μου υποδεικνυεις πως και τι θα γραφω. Αρκετα γιατι βγαινουμε εκτος θεματος και απασχολουμε ενα φορουμ με ασχετα..
Link to comment
Share on other sites

Εγω Alpha Bank εχω και με αυτη εκανα το εμβασμα και κανει οσο ειπα, αν σου θιξαμε τα συμφεροντα παρε μια ασπιρινη και χαλαρωσε γιατι δεν σου ειπε κανεις τιποτα. Οπως εσενα «εμφανιζονται το επομενο λεπτο» και δεν σε κατηγορισα για τιποτα, ετσι και εμενα κανουν τοσες μερες και μην μου υποδεικνυεις πως και τι θα γραφω. Αρκετα γιατι βγαινουμε εκτος θεματος και απασχολουμε ενα φορουμ με ασχετα..
Εσύ άρχισες με τα Κάνε κλπ και σου απάντησα ανάλογα.

Αν δεν είσαι προετοιμασμένος για απάντηση, μην γράφεις με υφάκι ότι αυτό που λες ισχύει για τα πάντα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω εξ αρχης αναφερομαι στην περιπτωση μου γι αυτο και ρωτησα για εμενα αν αξιζει να το κανω και οτι εμενα μου φαινεται ταλαιπωρια. Οποτε αναφερομαι στην δικη μου περιπτωση που ναι σε μενα κανει τοσες μερες το εμβασμα. Εσυ παρεξηγηθηκες και μου ειπες να μην κανω γενικευσεις κλπ (που δεν εκανα αφου αναφερομαι συγκεκριμενα στην περιπτωση μου) και φυσικα ειμαι ετοιμος να δεχτω απαντηση. Αλλιως δεν θα εγραφα σε φορουμ. Αλλα θα περιμενα οσοι απαντανε να περιοριζονται σε αυτο που ρωτησα και να μην ασχολουνται με «που το διαβασες», «γενικευσεις», «ορθολογισμους», «υφακια» κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γραφτεί από πια τράπεζα πάνε αμέσως τα χρήματα και με πια διαδικασία , ώστε να υπάρχει ενημέρωση για τα πάντα.

Η προμήθεια της Alpha για αγορές σε άλλο νόμισμα είναι Μέχρι 2,5% όπως γράφει στο site .Συνήθως 2% αλλά ίσως για εξωτικά νομίσματα να ισχύει το 2,5% .

Άλλες τράπεζες όμως έχουν ελάχιστη χρέωση Πληρώνεις 1 ευρώ ακόμα και για αγορές ύψους 1 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

Με τραπεζικό έμβασμα τα χρήματα δεν εμφανίζονται αμεσως. To ταχύτερο είναι σε μερικές ώρες, υπο προυποθέσεις. Αμέσως εμφανίζονται αν χρησιμοποιήσεις κάρτα αλλά πρέπει να έχεις από τράπεζα εξωτερικού, γιατί οι Ελληνικές λόγω κεφαλαιακών περιορισμών δεν περνάνε. Ολα αυτα για Revolut
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω.. περιμενω λοιπον μεχρι τη Δευτερα και βλεπουμε.

 

Αν θελει να μας πει και ο φιλος @junglist πως τα δικα του εμβασματα εμφανιζονται «στο λεπτο» για να ξερουμε να το κανουμε και εμεις στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες συνήθως αναφέρουν στο site τους πότε εκτελούνται τα εμβάσματα. Συνήθως αν κάνεις έμβασμα πρωινές ώρες εκτελείται την επόμενη μέρα το πρωί. Αν το κάνεις βράδυ θα εκτελεστεί την μεθεπόμενη . Αν το κάνεις Παρασκευή απόγευμα - βράδυ θα εκτελεστεί την δευτέρα .
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω.. περιμενω λοιπον μεχρι τη Δευτερα και βλεπουμε.

 

Αν θελει να μας πει και ο φιλος @junglist πως τα δικα του εμβασματα εμφανιζονται «στο λεπτο» για να ξερουμε να το κανουμε και εμεις στο μελλον..

 

Έκανες έμβασμα τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσπαθώ να ταυτοποιήσω τον λογαριασμό μου στην revolut αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Παίρνω φωτογραφία την σελίδα με την φωτό του διαβατηρίου και μετά την selfie αλλά μετά από λίγο μου έρχεται sms ότι δεν έγινε ταυτοποίηση και να ξαναπροσπαθήσω. Το έχω κάνει 4-5 φορές και τίποτα. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ταυτοποιήσω τον λογαριασμό μου στην revolut αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Παίρνω φωτογραφία την σελίδα με την φωτό του διαβατηρίου και μετά την selfie αλλά μετά από λίγο μου έρχεται sms ότι δεν έγινε ταυτοποίηση και να ξαναπροσπαθήσω. Το έχω κάνει 4-5 φορές και τίποτα. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Θα σου πρότεινα να δεις και την DiPocket η οποία δέχεται και top up από Ελληνικές κάρτες κανονικά. Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης για το top up δεν έχει καθόλου προμήθεια.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δεις και την DiPocket η οποία δέχεται και top up από Ελληνικές κάρτες κανονικά. Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης για το top up δεν έχει καθόλου προμήθεια.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλό φαίνεται θα το δοκιμάσω, αν και ήθελα την revolut για να την χρησιμοποιήσω και στο apple pay. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται θα το δοκιμάσω, αν και ήθελα την revolut για να την χρησιμοποιήσω και στο apple pay. Ευχαριστώ
Δες μήπως μπορείς και αυτήν.

Στο google pay δουλεύει κανονικά.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπορείς και αυτήν.

Στο google pay δουλεύει κανονικά.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απ' ότι βλέπω δεν παίζει apple pay παρά μόνο google pay

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...