Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις να θελω να υπερασπισω τη revolut οι εγκληματιες ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιουσαν ολα τα μεσα για να κανουν τη δουλεια τους.

 

Π.χ. και ο Ακης χρησιμοποιουσε τραπεζες για να μεταφερει μαυρο χρημα (δωροδοκιες κ.λπ.) Πολλοι εμποροι ναρκωτικων κανουν ακομα και σημερα το ιδιο με διαφορα mules νεα παιδια, οπου ανοιγουν εκεινοι τραπεζικο λογαριασμο για να γινεται η καταθεση απο τους χρηστες κ.ο.κ.

 

Το προβλημα ειναι οτι μεχρι το Σεπτεμβρη του 18 ειχαν κλεισει ενα function που εκανε monitoring τετοιες υποπτες συναλλαγες.

 

Γιατι? Ισως με αυτο να εχει σχεση η παραιτηση του CFO. Σιγουρα ομως θα κανουν backtracing αυτα τα transaction και θα βρουνε ακρη.

 

Ως βασικη αιτια παρουσιαζεται ομως οτι οι υπαλληλοι της revolut βιωνουν αθλιες συνθηκες και φευγουν (το μεγαλυτερο ποσοστο αποχωρει σε λιγοτερο απο ενα χρονο!!!). Αυτο σημαινει οτι εχει προβλημα με στελεχωση και ισως να εξηγει τι εγινε τοτε μεχρι τον Σεπτεμβρη (ισως να μην ειχε δωσει και αδειες κ.λπ.)

 

Το αλλο προβλημα ειναι οτι προσπαθει γρηγορα να ανοιξει μια παραλληλη εφαρμογη (τυπου robinhood) στην ΕΕ. Η εφαρμογη αυτη ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Trading stocks without ANY FEES αλλα το προβλημα ειναι οτι εως τωρα ειναι ΜΟΝΟ για american residents. Η Revolut προσπαθει να τους προφτασει πριν ανοιξουν στην ΕΕ (κατι που το τρεχουν καιρο τωρα).

 

Η revolut για μενα παντως ειναι φανταστικη στο exchange rate αλλα και στη δωρεαν μεταφορα χρηματων. Φυσικο ειναι οι τραπεζιτες να το μισουν αυτο!!! και για αυτο εχουμε και τετοια αρθρα (δεν κοιταν τη "μαπα" τους ομως οπου οι εγκληματιες λυνουν και δενουν στα ιδρυματα τους)

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευτυχώς ή δυστυχώς η αφήγηση δεν φαίνεται να έχει δράκο. Πολλά μπορούν ειπωθούν γύρω από την Revοlut αλλά και διασυνδεθούν κεφάλαιά της, με την Gazprom.

 

Δεν ταιριάζει όμως το εγκληματικό profile. Τέτοιες δραστηριότητες δεν μπορεί να είναι massive - ούτε καν η καταστολή δεν πρέπει να έχει massive χαρακτήρα. Το trend Fintech και η φθηνή τραπεζική είναι απλά κάτι που έπιασε τις παραδοσιακές τράπεζες στον ύπνο του δικαίου.

 

Και εγώ μπορώ από τα praktiker να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό καρφωτή και μετά να μπω στα γραφεία του myphone και να το κάνω καλοκαιρινό. Αυτό δεν θα σημαίνει ότι τα praktiker σαμποτάρουν τα βραβεία του myphone!

 

Δύο είναι τα ενδεχόμενα: Είτε πρόκειται για φθηνή δημοσιογραφία, είτε ανατέθηκε στους δημοσιογράφους να εκτελέσουν την αποστολή ή τουλάχιστον οι δημοσιογράφοι να χτίσουν την υπόθεση αρχικώς. Τουλάχιστον έτσι εικάζω, αν πρόκειται για ένα 100% οργανωμένο παιχνίδι γιατί από τα αποδυτήρια να εκτεθεί η πολιτική, δίνοντας άδειες σε αυτήν με την σέσουλα, ενώ θα μπορούσε να επικαλεστεί ευθύς εξαρχής κώλυμα περί ανεπαρκών διαδικασιών εσωτερικής εποπτείας;

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που διαβαζω για την εταιρία με έχουν θορυβήσει. Και δεν πείθομαι ότι τα μηχανεύονται οι ανταγωνιστές τους κλπ.

Εκτιμώ επίσης, ότι σε περίπτωση Brexit χωρίς συμφωνία στα τραπεζικά θα περάσει καιρός μέχρι να δώσουν νέους λογαριασμούς από Λιθουανία που να έχουν τα προνομια των τωρινών από το UK

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν θέλουμε και 101% εγγύηση σαν σκυλάκια της Δαλματίας, τότε Eurobank με CEO τον Φιλιππίδη. Αυτές οι αξίες δεν καταπέφτουν πότε :)
Link to comment
Share on other sites

Στην υπόθεση Revolut έρχεται και η αστυνομία :happy:

https://www.ft.com/content/bd58f570-3e87-11e9-b896-fe36ec32aece

 

Κάτι παίζει με το Link και δεν οδηγεί κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασαν το λινκ. Είναι λάθος και σε άλλα γνωστά site. Λες να πλήρωσαν να το κατεβάσουν;

 

Εδώ άλλες πληροφορίες.

https://amp.businessinsider.com/revolut-week-from-hell-2019-2

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος η μεταφορά χρημάτων στη revolut από εθνική τράπεζα και i-bank Mobile.

Μόνο από υπολογιστή η browser.

 

Αυτό μου απάντησε η τράπεζα

 

https://drive.google.com/file/d/1OGE6Wx0hxgQspNrf8R3drXWweF-HMS9c/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η μεταφορά χρημάτων στη revolut από εθνική τράπεζα και i-bank Mobile.

Μόνο από υπολογιστή η browser.

 

Αυτό μου απάντησε η τράπεζα

 

https://drive.google.com/file/d/1OGE6Wx0hxgQspNrf8R3drXWweF-HMS9c/view?usp=drivesdk

 

Και παλιότερα αυτο ίσχυε. Μονο αν είχες ελεύθερα κεφαλαια έστελνε από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι παει να πει ελευθερα κεφαλαια.

Ξερω οτι τον τελευταιο χρονο που εβαλα τη revolut στο google pay μετέφερα καθε μηνα 200-400€ απο την nbg με i-bank mobile χωρις προβλημα.

Μαλλον το εκοψε η nbg να κανεις μεταφορα απο mobile.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γνωρίζουμε αν υπάρχει η χρέωση των 3-4 ευρω σε αναλήψεις απο ελληνικα ΑΤΜ με την Viva Wallet;Εχω καιρό να κανω ανάληψη με την συγκεκριμένη κάρτα.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογο feature με τα vaults της Revolut, βρίσκουμε σε κάποια άλλη τραπεζική υπηρεσία; :happy:

 

Τα spaces στην N26.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογο feature με τα vaults της Revolut, βρίσκουμε σε κάποια άλλη τραπεζική υπηρεσία; :happy:

 

Και στην Πειραιώς υπάρχει παρόμοια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πανάκριβη η N26 ή είναι η ιδέα μου;

Διαβάζω ότι απόρριψη χρέωσης λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου είναι 3 ευρώ, και ενώ διαφημίζουν ότι είναι δωρεάν οι αναλήψεις, τελικά εννοούν μέχρι 5 ανά μήνα χωρίς να διευκρινίζουν κάτι άλλο.

https://docs.n26.com/legal/06+EU/01+Account/en/13account-pricelist-en.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πανάκριβη η N26 ή είναι η ιδέα μου;

Διαβάζω ότι απόρριψη χρέωσης λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου είναι 3 ευρώ, και ενώ διαφημίζουν ότι είναι δωρεάν οι αναλήψεις, τελικά εννοούν μέχρι 5 ανά μήνα χωρίς να διευκρινίζουν κάτι άλλο.

https://docs.n26.com/legal/06+EU/01+Account/en/13account-pricelist-en.pdf

 

Καθόλου πανάκριβη. Δίνει 5 δωρεάν αναλήψεις σε χώρες της ευρωζώνης το μήνα. Μια χαρα. Σε σύγκριση η revolut δίνει 200 ευρω/μήνα δωρεάν. Ολα αυτα για όσους μένουν Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου πανάκριβη. Δίνει 5 δωρεάν αναλήψεις σε χώρες της ευρωζώνης το μήνα. Μια χαρα. Σε σύγκριση η revolut δίνει 200 ευρω/μήνα δωρεάν. Ολα αυτα για όσους μένουν Ελλάδα
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πού χρησιμεύει να κάνεις ανάληψη με Revolut ή άλλα wallets στην χώρα σου.

Αφού 100% έχεις και λογαριασμό σε τοπική τράπεζα. Αν χρειαστείς μετρητά, βγάζεις από εκεί που είναι πιο εύκολα.

 

Να είσαι στο εξωτερικό, εκεί το καταλαβαίνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πού χρησιμεύει να κάνεις ανάληψη με Revolut ή άλλα wallets στην χώρα σου.

Αφού 100% έχεις και λογαριασμό σε τοπική τράπεζα. Αν χρειαστείς μετρητά, βγάζεις από εκεί που είναι πιο εύκολα.

 

Να είσαι στο εξωτερικό, εκεί το καταλαβαίνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Πουλάω συλλογές μου στο eBay, τα χρήματα μπαίνουν στο PayPal, τα μεταφέρω N26, και τραβάω μετρητά από την Ελλάδα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πανάκριβη η N26 ή είναι η ιδέα μου;

Διαβάζω ότι απόρριψη χρέωσης λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου είναι 3 ευρώ, και ενώ διαφημίζουν ότι είναι δωρεάν οι αναλήψεις, τελικά εννοούν μέχρι 5 ανά μήνα χωρίς να διευκρινίζουν κάτι άλλο.

https://docs.n26.com/legal/06+EU/01+Account/en/13account-pricelist-en.pdf

Direct Debit είναι η απυθείας χρέωση της κάρτας σου από άλλη πιστωτική π.χ. χρέωση από την Revolut.

Η ανεπαρκής συναλλαγή σε ψώνια δεν χρεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Direct Debit είναι η απυθείας χρέωση της κάρτας σου από άλλη πιστωτική π.χ. χρέωση από την Revolut. Η ανεπαρκής συναλλαγή σε ψώνια δεν χρεώνεται.

Θένκιου για το info

 

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πού χρησιμεύει να κάνεις ανάληψη με Revolut ή άλλα wallets στην χώρα σου.

Αφού 100% έχεις και λογαριασμό σε τοπική τράπεζα. Αν χρειαστείς μετρητά, βγάζεις από εκεί που είναι πιο εύκολα.

 

Να είσαι στο εξωτερικό, εκεί το καταλαβαίνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Χρησιμοποιώ την revolut ως κύρια τράπεζα μου, για πολλούς και διάφορους λόγους. Καταρχάς λόγω του app, πολύ καλύτερη ταξινόμηση και παρουσίαση των συναλλαγών. Φθηνότερα και γρηγορότερα εμβάσματα και το κυριότερο, έχω σιχαθεί στην ζωή μου να ψάχνω συγκεκριμένα ATM για να αποφύγω 3 ευρώ καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

Θένκιου για το info

 

 

Χρησιμοποιώ την revolut ως κύρια τράπεζα μου, για πολλούς και διάφορους λόγους. Καταρχάς λόγω του app, πολύ καλύτερη ταξινόμηση και παρουσίαση των συναλλαγών. Φθηνότερα και γρηγορότερα εμβάσματα και το κυριότερο, έχω σιχαθεί στην ζωή μου να ψάχνω συγκεκριμένα ATM για να αποφύγω 3 ευρώ καπέλο.

 

και σηκωνεις απο οποιασδηποτε τραπεζα; ατμ τραπεζης; χωρις προμηθεια; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια . Το καπέλλο έχει παγιωθεί και στις τέσσερεις συστημικές,.

Ίσως να μην υπάρχει σε μη συστημική τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

και σηκωνεις απο οποιασδηποτε τραπεζα; ατμ τραπεζης; χωρις προμηθεια; .

Δεν μένω Ελλάδα. Οι κάρτες δεν έχουν περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Θένκιου για το info

 

 

 

 

 

Χρησιμοποιώ την revolut ως κύρια τράπεζα μου, για πολλούς και διάφορους λόγους. Καταρχάς λόγω του app, πολύ καλύτερη ταξινόμηση και παρουσίαση των συναλλαγών. Φθηνότερα και γρηγορότερα εμβάσματα και το κυριότερο, έχω σιχαθεί στην ζωή μου να ψάχνω συγκεκριμένα ATM για να αποφύγω 3 ευρώ καπέλο.

Δεν ρώτησα γιατί να χρησιμοποιεί κάποιος Revolut.

 

Ρώτησα γιατί να βγάλεις χρήματα στην χώρα σου μέσω ATM από την Revolut.

 

Πάντως προσωπικά σπάνια βγάζω μετρητά. Ίσως 1-2 φορές τον μήνα.

Όλα μέσω ebanking και καρτών πια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...