Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους. Εγώ αφού πέρασα την εικονική στο Google pay έβαλα ξανά την κανονική μου διεύθυνση. Μέχρι τώρα όλα καλά.

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Κακά τα ψέματα, αν γίνει κανένας έλεγχος διεύθυνσης, θα γίνει στο άσχετο.

Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.

Να γυρίσεις άμεσα στην κανονική σου διεύθυνση μετά την έκδοση της νέας κάρτας ή να την αφήσεις λίγους μήνες για να μην δίνεις αφορμές με συχνές αλλαγές;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι έλεγχος να γίνει; Να πάνε να χτυπήσουν την πόρτα και να δουν αν είσαι εκεί; :)

Το μόνο που βλέπουν είναι οι συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα και εγώ στην κανονική μου διεύθυνση και εξακολουθεί να δουλεύει η revolut στο google pay
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Σε τρία pos που δοκίμασα δεν μπόρεσα να πληρώσω με Google pay. Με την κάρτα revolut πλήρωσα ανέπαφα χωρίς κανένα πρόβλημα. Η revolut πέρασε κανονικά στο Google pay αλλά δεν μπορώ να πληρώσω. Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω :(

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να αλλάξεις κάτι στις ρυθμίσεις του NFC.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Σε τρία pos που δοκίμασα δεν μπόρεσα να πληρώσω με Google pay. Με την κάρτα revolut πλήρωσα ανέπαφα χωρίς κανένα πρόβλημα. Η revolut πέρασε κανονικά στο Google pay αλλά δεν μπορώ να πληρώσω. Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω :(

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Το NFC πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και το κινητό ξεκλειδωτο. Έχω και data ενεργοποιημένα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται. Σε όποιο POS εντός και εκτός Ελλάδας έχω δοκιμάσει, δεν είχα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, η revolut μπήκε στο Google pay, αλλά έχεις ενεργοποιήσει και το contactless payments για αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίζει να χρειάζεται το Location ενεργοποιημένο

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αυτές τις ρυθμίσεις του nfc δεν τις είχα δει. Πηγαίνω να δοκιμάσω κι επανέρχομαι :) 697ee8398fe4309990d04f3df32f1c5a.jpg

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες μετρητά;Η ρεβο περνάει παντού.

1. Είμαι Ελλάδα (για γιορτές) - ντρέπομαι καν να ρωτήσω τον περιπτερά αν δέχεται κάρτα για ένα πακέτο τσιγάρα.

2. H Revolut είναι ο κύριος λογαριασμός μου - κάποιες στιγμές θα χρειαστώ μετρητά.

3. Μπορεί να θέλω βγω ραντεβού ρε αδελφέ... η εικόνα ενός πορτοφολιού φουσκωμένο μόνο κάρτες είναι γέλια. Το μάτι πέφτει στο χαρτονόμισμα - πως να το κάνουμε δηλαδή :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αυτές τις ρυθμίσεις του nfc δεν τις είχα δει. Πηγαίνω να δοκιμάσω κι επανέρχομαι :) 697ee8398fe4309990d04f3df32f1c5a.jpg

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Σε pos που εχθές δεν πέρασε σήμερα δούλεψε. Ευχαριστώ και πάλι. Καλές γιορτές σε όλους :)

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από εσάς που χρησιμοποιείται Google pay, κάποιο συμβατό smart watch, ώστε να μας πει αν δουλεύει στην Ελλάδα (Google pay μέσω smartwatch)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από εσάς που χρησιμοποιείται Google pay, κάποιο συμβατό smart watch, ώστε να μας πει αν δουλεύει στην Ελλάδα (Google pay μέσω smartwatch)
Πώς δουλεύει αυτό;

Να υποθέσω θέλει ρολόι με NFC;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1. Είμαι Ελλάδα (για γιορτές) - ντρέπομαι καν να ρωτήσω τον περιπτερά αν δέχεται κάρτα για ένα πακέτο τσιγάρα.

2. H Revolut είναι ο κύριος λογαριασμός μου - κάποιες στιγμές θα χρειαστώ μετρητά.

3. Μπορεί να θέλω βγω ραντεβού ρε αδελφέ... η εικόνα ενός πορτοφολιού φουσκωμένο μόνο κάρτες είναι γέλια. Το μάτι πέφτει στο χαρτονόμισμα - πως να το κάνουμε δηλαδή :lol::lol::lol:

 

Αγοράζεις απο εδώ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πώς δουλεύει αυτό;

Να υποθέσω θέλει ρολόι με NFC;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι και είναι συγκεκριμένα που το υποστηρίζουν, νομίζω wear os όλα. πχ το ticwatch pro υποστηρίζει. Η ερώτηση είναι αν δουλεύει και στη Ελλάδα; Θεωρητικά θα έπρεπε, αλλά θα ήθελα να βεβαιωθω πριν προχωρήσω σε αγορά. Edited by paparen
Link to comment
Share on other sites

Ναι και είναι συγκεκριμένα που το υποστηρίζουν, νομίζω wear os όλα. πχ το ticwatch pro υποστηρίζει. Η ερώτηση είναι αν δουλεύει και στη Ελλάδα; Θεωρητικά θα έπρεπε, αλλά θα ήθελα να βεβαιωθω πριν προχωρήσω σε αγορά.
Έχω το ΜΟΤΟ360 με wear OS, αλλά δεν νομίζω να έχει NFC.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται πάλι με την REVOLUT και το Google Pay.

 

Την δήλωσα με την γερμανική διεύθυνση όπως είπαμε, την έχω βάλει ως default και είναι όλα οκ μέσα στην εφαρμογή.

 

Πάω σε καφέ, ακουμπάω το κινητό στο POS και δείχνει ότι περνάει η συναλλαγή με τον ήχο και το τικ. Όμως η Revolut δεν βγάζει την χρέωση και το δοκίμασα 2 φορές.

 

Τι παίζει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται πάλι με την REVOLUT και το Google Pay.

 

Την δήλωσα με την γερμανική διεύθυνση όπως είπαμε, την έχω βάλει ως default και είναι όλα οκ μέσα στην εφαρμογή.

 

Πάω σε καφέ, ακουμπάω το κινητό στο POS και δείχνει ότι περνάει η συναλλαγή με τον ήχο και το τικ. Όμως η Revolut δεν βγάζει την χρέωση και το δοκίμασα 2 φορές.

 

Τι παίζει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Στο κατάστημα φαίνεται ότι η χρέωση έχει γίνει κανονικά ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται πάλι με την REVOLUT και το Google Pay.

 

Την δήλωσα με την γερμανική διεύθυνση όπως είπαμε, την έχω βάλει ως default και είναι όλα οκ μέσα στην εφαρμογή.

 

Πάω σε καφέ, ακουμπάω το κινητό στο POS και δείχνει ότι περνάει η συναλλαγή με τον ήχο και το τικ. Όμως η Revolut δεν βγάζει την χρέωση και το δοκίμασα 2 φορές.

 

Τι παίζει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

POS εθνικής ήταν μήπως; Σε έβγαζε στο pos απόρριψη στην συναλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα φαίνεται ότι η χρέωση έχει γίνει κανονικά ή όχι;
Όχι δεν πέρασε
POS εθνικής ήταν μήπως; Σε έβγαζε στο pos απόρριψη στην συναλλαγή;
Στην Κύπρο όλα αυτά.

Να θυμίσω ότι γενικά περνάει η Revolut εδώ. Μέχρι πριν βγει το πρόβλημα με την κυπριακή κάρτα,.όλα δούλευαν οκ. Μετά πέρασα την γερμανική, με ρώτησε το GPAY να διπλοτσεκαρω τα στοιχεία της, έλαβα ένα sms με έναν κωδικό από την Revolut, τον οποίο πέρασα και έγινε το confirmation στο Gpay.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο oneplus 6t γίνεται αυτόματα disable το Google pay και χάνεται από τις εφαρμογές. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!έχω ξενερώσει.κάποιος μου έκλεψε στοιχεία και έκανε μεταφορα από την visa μου της Πειραιώς του μισθού μου 300 και 200 ευρώ και τα έχει στείλει σε revolut.τωρα έχω μείνει με 100 ευρώ μέχρι τέλος του μήνα.διεκοψα την κάρτα μου στείλε αλερτ η Πειραιώς.το σώζει που έγιναν οι μεταφορές Κυριακή μεσημέρι?τι θα γίνει τώρα?
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η Revolut και οι υπόλοιπες FinTech με αυτό; Και πως η Πειραιώς κατάλαβε ότι δεν ήσουν εσύ;

Αυτό είναι θέμα Cyber Security και εσύ έπρεπε να προσέχεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!έχω ξενερώσει.κάποιος μου έκλεψε στοιχεία και έκανε μεταφορα από την visa μου της Πειραιώς του μισθού μου 300 και 200 ευρώ και τα έχει στείλει σε revolut.τωρα έχω μείνει με 100 ευρώ μέχρι τέλος του μήνα.διεκοψα την κάρτα μου στείλε αλερτ η Πειραιώς.το σώζει που έγιναν οι μεταφορές Κυριακή μεσημέρι?τι θα γίνει τώρα?

Όχι...στην Revolut πιστώνονται κατευθείαν φίλε μου τα λεφτά.

Ίσως με αμφισβήτηση συναλλαγής να κάνεις κάτι αν σου έκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας.

Και πραγματικά,εάν έχεις δυνατότητα να αλλάξεις τράπεζα για τη μισθοδοσία φύγε όπως είσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι σχέση έχει η Revolut και οι υπόλοιπες FinTech με αυτό; Και πως η Πειραιώς κατάλαβε ότι δεν ήσουν εσύ;

Αυτό είναι θέμα Cyber Security και εσύ έπρεπε να προσέχεις περισσότερο.

 

Εάν στη Revolut έβαλε ο άλλος τα στοιχεία της κάρτας του,δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Η Πειραιώς είναι απαράδεκτη,πολύ αργά το κατάλαβε ότι έχουν πάρει τα στοιχεία.Η Eurobank αν βλέπει κάτι περίεργο,ενημερώνει τον πελάτη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την Πειραιώς και η οικογένεια (λόγω της ενοποίησης με την ΑΤΕ).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...