Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι πιάνονται,διοτι στην ελληνική κάρτα φαίνεται ως χρέωση από εταιρεία στο Λονδίνο και όχι χρέωση που έγινε στην Ελλάδα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν νομίζω ότι πιάνονται,διοτι στην ελληνική κάρτα φαίνεται ως χρέωση από εταιρεία στο Λονδίνο και όχι χρέωση που έγινε στην Ελλάδα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Μετρούν κανονικά όταν γίνονται με ελληνική κάρτα μέσω της curve

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Με οποιαδήποτε Ελληνική κάρτα μετράνε οι αγορές στην Ε.Ε.

2 χρονια στην Μάλτα μετράγαν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται χρέωση ελληνικής κάρτας, τότε η συμμετοχή σε προγράμματα go4more, yellows κτλ θα γίνεται κανονικά; Αν ναι τότε μετράει πολύ η curve να χρησιμοποιείται και εντός Ελλάδος.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται χρέωση ελληνικής κάρτας μέσω της curve τότε η συμμετοχή σε προγράμματα go4more, yellows κτλ θα γίνεται κανονικά; Αν ναι τότε μετράει πολύ η curve να χρησιμοποιείται και εντός Ελλάδος.

Συμμετοχή σε πρόγραμμα επιβράβευσης γίνεται, όχι όμως κανονικά.

Δύο παραδείγματα:

Πληρωμή με κάρτα yes μέσω της curve σε πρατήριο ΕΚΟ σου δίνει επιστροφή 1% που δίνεται σε κάθε αγορά και όχι 3%που δίνει η συνεργαζόμενη επιχείρηση., και θα στο έδινε αν πλήρωνες απευθείας με την yes

 

Πληρωμή με κάρτα bonus Alppha bank μέσω της curve σε Κωτσόβολο ή ΑΒ Βασιλόπουλος ή πρατήριο BP σου δίνει 1 bonus για κάθε ευρώ αγορας που δίνεται σε κάθε αγορά και όχι 4 bonus για κάθε ευρώ αγορας που δίνε η συνεργαζόμενη επιχείρηση, και θα σου έδινε αν πλήρωνες απευθείας με κάρτα bonus

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

Εχω πιστωτικη πειραιως με 3% επιστροφη σε ολες τις αγορες μου. Αν κανω top up στη revolut 300ευρω θα παρω την επιστροφη σαν αγορα με καρτα ή δε θα παρω καθολου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

Εχω πιστωτικη πειραιως με 3% επιστροφη σε ολες τις αγορες μου. Αν κανω top up στη revolut 300ευρω θα παρω την επιστροφη σαν αγορα με καρτα ή δε θα παρω καθολου?

 

Σε top up που κάνω στη Revolut με κάρτα bonus παίρνω πόντους, και με κάρτα yes παίρνω το 1% επιστροφή. Υποθέτω ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα yellows της Πειραιώς , αλλά δεν είμαι σίγουρος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

Εχω πιστωτικη πειραιως με 3% επιστροφη σε ολες τις αγορες μου. Αν κανω top up στη revolut 300ευρω θα παρω την επιστροφη σαν αγορα με καρτα ή δε θα παρω καθολου?

 

Μάλλον αναφερεσε στην πιστωτική τον ενόπλων δυνάμεων Φαίνεται σαν αγορά όποτε θα περάσει κανονικά (Σύμφωνα με την λογική) η επιστροφή εκτός αν λέει κάτι διαφορετικό στην σύμβαση της πιστωτικής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω φόρτιση της Revolut με πιστωτική Bonus, χωρίς να μου κρατήσει τίποτα παραπάνω η Alpha Bank?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω φόρτιση της Revolut με πιστωτική Bonus, χωρίς να μου κρατήσει τίποτα παραπάνω η Alpha Bank?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φυσικά

και θα παρεις και τους αντιστοιχους bonus

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω μια βδομάδα Πράγα. Κυριακή με Κυριακή. Κι απ ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες εδώ αξίζει αλλάξω τα χρήματα που έχω μέσα από ευρώ στο δικό τους νόμισμα ίσα ίσα για να γλιτώσω το +0.5% σε κάθε συναλλαγή μέσα στο ΣΚ, σωστά;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω μια βδομάδα Πράγα. Κυριακή με Κυριακή. Κι απ ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες εδώ αξίζει αλλάξω τα χρήματα που έχω μέσα από ευρώ στο δικό τους νόμισμα ίσα ίσα για να γλιτώσω το +0.5% σε κάθε συναλλαγή μέσα στο ΣΚ, σωστά;
Έχεις Revolut ή κάτι αντίστοιχο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω μια βδομάδα Πράγα. Κυριακή με Κυριακή. Κι απ ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες εδώ αξίζει αλλάξω τα χρήματα που έχω μέσα από ευρώ στο δικό τους νόμισμα ίσα ίσα για να γλιτώσω το +0.5% σε κάθε συναλλαγή μέσα στο ΣΚ, σωστά;
Οχι δεν αξίζει, άστα ευρώ. Εκτός και αν έχεις σκοπό να ξοδέψεις μεγάλα ποσά μέσα στο σκ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αξίζει, άστα ευρώ. Εκτός και αν έχεις σκοπό να ξοδέψεις μεγάλα ποσά μέσα στο σκ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Γενικά να τα αφήσουμε ευρώ; και τις καθημερινές πχ; πάω ας πούμε Σερβία και πληρώνω σε βενζινάδικο. Αν έχω το νόμισμα τους μέσα θα τραβήξει αυτόματα το ποσό. Αν έχω ευρώ θα πρέπει να του πω τραβά σε δηνάρια πχ για να γίνει η συναλλαγή μέσω της revolut και όχι μέσω του POS και έχουμε τίποτα περίεργες ισοτιμίες... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να τα αφήσουμε ευρώ; και τις καθημερινές πχ; πάω ας πούμε Σερβία και πληρώνω σε βενζινάδικο. Αν έχω το νόμισμα τους μέσα θα τραβήξει αυτόματα το ποσό. Αν έχω ευρώ θα πρέπει να του πω τραβά σε δηνάρια πχ για να γίνει η συναλλαγή μέσω της revolut και όχι μέσω του POS και έχουμε τίποτα περίεργες ισοτιμίες... Σωστά;
Καθημερινές σε ευρώ και αν σε ρωτήσει του λες δηνάριο, δηλαδή την μετατροπή να την κάνει η revolut. Σαββατοκύριακο αν είσαι Σερβία ίσως συμφέρει να τα κάνεις δηναρια από Παρασκευή γιατί δεν είναι major νόμισμα και μπορεί να έχεις markup 1-1.5% στην ισοτιμία. Από την άλλη, αν τη Δευτέρα πέσει το δηνάριο σε σχέση με την Παρασκευή και πας να τα κάνεις ευρώ βγαίνεις χαμένος. Γενικά όμως οι διαφορές είναι πολλές μικρές οπότε εγώ είμαι της άποψης να τα έχεις σε ευρώ και να μην ασχολείσαι με πολλές αλλαγές στα νομίσματα γιατί δεν αξίζει τον κόπο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινές σε ευρώ και αν σε ρωτήσει του λες δηνάριο, δηλαδή την μετατροπή να την κάνει η revolut. Σαββατοκύριακο αν είσαι Σερβία ίσως συμφέρει να τα κάνεις δηναρια από Παρασκευή γιατί δεν είναι major νόμισμα και μπορεί να έχεις markup 1-1.5% στην ισοτιμία. Από την άλλη, αν τη Δευτέρα πέσει το δηνάριο σε σχέση με την Παρασκευή και πας να τα κάνεις ευρώ βγαίνεις χαμένος. Γενικά όμως οι διαφορές είναι πολλές μικρές οπότε εγώ είμαι της άποψης να τα έχεις σε ευρώ και να μην ασχολείσαι με πολλές αλλαγές στα νομίσματα γιατί δεν αξίζει τον κόπο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Εννοείται με βολεύει να τα αφήνω ευρώ. Απλά θα πρέπει να τους επισημαίνω κάθε φορά να πάρουν το νόμισμα τους απευθείας έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα αρνηθείς να βάλεις το PIN αν δεις χρέωση σε ευρώ.

Χρέωη σε ευρώ σημαίνει ότι ο έμπορος έκανε την μετατροπή με την δική του ισοτιμία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνετε να αΚούγεται τόσο πολύπλοκο.

Έχω πάει σε πόσες χώρες τα τελευταία χρόνια με ξένο νόμισμα και δεν ασχολούμαι με τίποτα.

Για αυτό έχουμε REVOLUT στην τελική!!

 

Απλά προσέχετε να γίνονται οι συναλλαγές πάντα στο νέο νόμισμα και τέλος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλω να συνδέσω τη ρεβο με ελβετικό λογαριασμό. Ποια η διαφορά τοπικού και swift λογαριασμού;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Ελβετία είναι χωρα sepa όπως η Ελλάδα. Οπότε λογικά δεν αλλάζει κατι

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερώτηση, πρόσθεσα την curve στο PayPal και μου κράτησε 1,19€ χωρίς μέχρι στιγμής να γίνει αντιλογισμός του ποσού. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης αν πάω να κάνω αγορά κάνει μετατροπή ισοτιμίας παρόλο που η κάρτα που είναι συνδεδεμένη είναι σε ευρώ. Κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, πρόσθεσα την curve στο PayPal και μου κράτησε 1,19€ χωρίς μέχρι στιγμής να γίνει αντιλογισμός του ποσού. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης αν πάω να κάνω αγορά κάνει μετατροπή ισοτιμίας παρόλο που η κάρτα που είναι συνδεδεμένη είναι σε ευρώ. Κάνω κάτι λάθος;

 

Τη μετατροπη ισοτιμίας την κάνει το Paypal γιατι βλέπει ότι είναι αγγλική κάρτα (λίρες). Αλλαξε το στο paypal

Link to comment
Share on other sites

Τη μετατροπη ισοτιμίας την κάνει το Paypal γιατι βλέπει ότι είναι αγγλική κάρτα (λίρες). Αλλαξε το στο paypal

 

Δεν με αφήνει να επιλέξω νόμισμα για την κάρτα. Πώς γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

H επιλογή πλέον γίνεται την στιγμή της συναλλαγής .
Link to comment
Share on other sites

H επιλογή πλέον γίνεται την στιγμή της συναλλαγής .
Μπορείς και να ορίσεις από τις ρυθμίσεις του PayPal να είναι default επιλογή τη μετατροπή να την κάνει η καρτα/τράπεζα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...