Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας έχει τύχει να μην σας έρχεται sms με τον κωδικό από την curve για να την προσθέσετε στο Apple Watch;

 

 

 

Καλημέρα,

Στειλε mail στο support τους για να σπυ αλλάξουν μια ρύθμιση και θα ερθει, διαφορετικά ξήλωμα του app από το κινητό, restart και εγκατάσταση και εχω διαβάσει ότι λύνεται.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα,

Στειλε mail στο support τους για να σπυ αλλάξουν μια ρύθμιση και θα ερθει, διαφορετικά ξήλωμα του app από το κινητό, restart και εγκατάσταση και εχω διαβάσει ότι λύνεται.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έπαιξε το uninstallation και ξανά installation το application. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τραβάνε ευρώ αναγκαστικά..

 

 

 

Σερβία και Κροατία που θα πάω όμως γιατί θα τους δίνει επιλογή και για ευρώ και για το τοπικό τους νόμισμα που με βολεύει;

Ακόμα δεν έχεις πάει; Τόσο καιρό που το λες έλεγα ότι ήταν άμεσο το ταξίδι.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχεις πάει; Τόσο καιρό που το λες έλεγα ότι ήταν άμεσο το ταξίδι.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

 

Χάχα όχι. Πάω 7 Μάρτη! Απλά επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την revolut κάνω συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα πως λειτουργεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Χάχα όχι. Πάω 7 Μάρτη! Απλά επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την revolut κάνω συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα πως λειτουργεί!!!

 

Σερβία όπου είχα πάει (Ειχα κάνει ήδη μετατροπή στο τοπικό από την Ελλάδα) τραβούσε απευθείας στο νόμισμα τους εκτός από 1 περίπτωση που η ταμίας πάτησε μονή της το τοπικό νόμισμα. Σερβία μπορείς να τραβήξεις μέχρι και 1.000 δηνάρια από τα ΑΤΜ που ειναι περίπου 8 ευρώ για τα έξοδα σου εκεί. Κανένα πρόβλημα και στα ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Σερβία όπου είχα πάει (Ειχα κάνει ήδη μετατροπή στο τοπικό από την Ελλάδα) τραβούσε απευθείας στο νόμισμα τους εκτός από 1 περίπτωση που η ταμίας πάτησε μονή της το τοπικό νόμισμα. Σερβία μπορείς να τραβήξεις μέχρι και 1.000 δηνάρια από τα ΑΤΜ που ειναι περίπου 8 ευρώ για τα έξοδα σου εκεί. Κανένα πρόβλημα και στα ΑΤΜ.

 

Δεν θα χρειαστώ πιστεύω να τραβήξω. Φαι καφές καύσιμα, δε θεωρώ ότι δε θα δέχονται κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το 4g για να πληρώσουμε με Google pay?
Θέλει ίντερνετ.

Τώρα δεν έχει σημασία αν είναι 3g, 4g, wifi, 5g κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το 4g για να πληρώσουμε με Google pay?

 

Το app κρατάει κάποια offline tokens για κάποιες συναλλαγές και μέχρι κάποιο ποσό οπότε θα περάσει άλλα όχι απεριόριστα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά όσοι έχετε την curve έχετε την commercial ή την customer. Ξέρετε αν έχουν διαφορά ή κρυφές χρεώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ταξίδι μου θα ξεκινήσει μέσα στο ΣΚ θα φορτίσω τη revolut από την Παρασκευή. Και επειδή θα βάλω 600+ ευρώ.. Δεν έχει ακουστεί οτιδήποτε έτσι; είναι πολύ έμπιστη τράπεζα έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ταξίδι μου θα ξεκινήσει μέσα στο ΣΚ θα φορτίσω τη revolut από την Παρασκευή. Και επειδή θα βάλω 600+ ευρώ.. Δεν έχει ακουστεί οτιδήποτε έτσι; είναι πολύ έμπιστη τράπεζα έτσι δεν είναι;

 

Μην αγχώνεσαι προχώρα άφοβα και καλά να περάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ταξίδι μου θα ξεκινήσει μέσα στο ΣΚ θα φορτίσω τη revolut από την Παρασκευή. Και επειδή θα βάλω 600+ ευρώ.. Δεν έχει ακουστεί οτιδήποτε έτσι; είναι πολύ έμπιστη τράπεζα έτσι δεν είναι;

 

Kαι γιατί να τα βάλεις όλα μαζί;Το κάνεις λίγα λίγα.Αλλώστε αμέσως περνάνε τα χρήματα απο την μια κάρτα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί να τα βάλεις όλα μαζί;Το κάνεις λίγα λίγα.Αλλώστε αμέσως περνάνε τα χρήματα απο την μια κάρτα στην άλλη.

 

Ναι απλά επειδή θα οδηγαω, θα σταματάω για πετρέλαιο πχ, μη το κάνω εκείνη τη στιγμή. Επίσης και η άλφα και η euro θέλουν ταυτοποίηση.. Που δεν είναι 1 δευτερόλεπτο... Παίρνει πολύ λίγο χρόνο που μου είναι πολύτιμος επειδή όπως ξαναείπα θα βγάλω κάρτα να πληρώσω αμέσως... Δε θα είμαι για καφέ χαλαρά κάθε φορά που θα χρειάζομαι να πληρώσω!

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρέπει να τα αλλάξει με ισοτιμία παρασκευής για να μην πληρώσει την ακριβή ισοτιμία Σαββάτου. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα Kuna και δηνάρια για Κροατία και Σερβία.. Στα Σκόπια που δεν υπάρχει το νόμισμα τους στην εφαρμογή απλά τους λέω να τραβήξουν το νόμισμα τους και όχι ευρώ και ότι ισοτιμία μου κάνει η Revolut έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Το app κρατάει κάποια offline tokens για κάποιες συναλλαγές και μέχρι κάποιο ποσό οπότε θα περάσει άλλα όχι απεριόριστα
Έτσι ακριβώς δουλεύουν όλα αυτά τα apps (g pay, apple pay, my alpha wallet)

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την curve τρώω πόρτα από POS της ,cardlink (βενζινάδικα), λέει ότι δεν έχει υπόλοιπο

 

Έχει συμβεί και σε άλλον;;;

 

Η κάρτα που είναι συνδεδεμένη είναι πιστωτική με αρκετό υπόλοιπο και την έχω χρησιμοποιήσει μέσω curve για πληρωμή σε paypal χωρίς πρόβλημα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Χρησιμοποίησα τα πλαστικό της curve (όχι μέσω apple pay δηλαδή) πριν 1 μήνα περίπου, σε shell, με επιλεγμένη κάρτα Πειραιώς και πέρασε η συναλλαγή ενώ πήρα και yellows.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω βάλει την εφαρμογή της alpha bank (alpha wallet) και χρησιμοποιώ το tap n pay από εκεί.

Μπορώ σε αυτήν την εφαρμοή να συνδέσω και άλλη κάρτα μου από άλλη τράπεζα;

 

Υπάρχει κάποιο προτέρημα του gpay (το οποίο δεν το έχω βάλει ακόμα βέβαια); Μόνο το tap n pay με ενδιαφέρει στο alpha wallet.

 

 

edit:

Απαντάω μόνος μου, μιας και μόλις το προσπάθησα. Δε γίνεται να μπει κάρτα διαφορετικής τράπεζας στο alpha wallet. Άρα εκεί θα είναι και η διαφορά με το gpay.

Έχοντας χρησιμοποιήσει τόσο my alpha wallet όσο και g pay (revolut), προτιμώ το gpay. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά ξεκλείδωμα του κινητού, ενώ με το alpha wallet έχω φάει άκυρο από pos της viva (νομίζω).

Το g pay έχει δουλέψει 100%.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χρησιμοποιήσει τόσο my alpha wallet όσο και g pay (revolut), προτιμώ το gpay. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά ξεκλείδωμα του κινητού, ενώ με το alpha wallet έχω φάει άκυρο από pos της viva (νομίζω).

Το g pay έχει δουλέψει 100%.

 

Σε ποιό κατάστημα έχεις φάει άκυρο σε viva pos αν επιτρέπεται;

Προσωπικά είχα φάει άκυρο αρκετές φορές με πλαστικό όμως (την μια μάλιστα πέρασε η κάρτα αλλά έβγαλε ακυρωτικό, και έτρεχα μετά με την alpha να αποδείξω ότι και χρεώθηκε η κάρτα και πλήρωσα και με μετρητά).

Αυτά όταν είχε γίνει αλλαγή στα μηχανήματα του mymarket που πηγαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό κατάστημα έχεις φάει άκυρο σε viva pos αν επιτρέπεται;

 

Προσωπικά είχα φάει άκυρο αρκετές φορές με πλαστικό όμως (την μια μάλιστα πέρασε η κάρτα αλλά έβγαλε ακυρωτικό, και έτρεχα μετά με την alpha να αποδείξω ότι και χρεώθηκε η κάρτα και πλήρωσα και με μετρητά).

 

Αυτά όταν είχε γίνει αλλαγή στα μηχανήματα του mymarket που πηγαίνω.

Στο burger joint ψυχικού

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν δοκίμασα να πληρώσω με πλαστικό μετά, αλλά με μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν απορρίφθηκε η συναλλαγή μέσω alpha wallet, οπότε δεν ξέρω αν το πρόβλημα ήταν μόνο του app ή αν εκείνη τη στιγμή συνέβαινε κάτι γενικότερο με την alpha και τις κάρτες της
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγγραφή στην Revolut πως κάνατε?

Ρωτάω γιατί εμένα μου την απέρριψαν λέγοντάς μου ότι δε δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες γιατί έχουν ελληνικούς χαρακτήρες. Τους είπα ότι (φαντάζομαι το έβλεπαν κιόλας) έχει ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες και περνάω αεροδρόμια, γίνεται δεκτή σε ξενοδοχεία κλπ και ότι ποτέ δεν είχα θέμα και η απάντηση ήταν πως αυτή είναι η πολιτική τους με ελληνικές ταυτότητες...

Διαβατήριο δεν έχω, βασικά έχω αλλά έχει λήξει και δεν το δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγγραφή στην Revolut πως κάνατε?

Ρωτάω γιατί εμένα μου την απέρριψαν λέγοντάς μου ότι δε δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες γιατί έχουν ελληνικούς χαρακτήρες. Τους είπα ότι (φαντάζομαι το έβλεπαν κιόλας) έχει ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες και περνάω αεροδρόμια, γίνεται δεκτή σε ξενοδοχεία κλπ και ότι ποτέ δεν είχα θέμα και η απάντηση ήταν πως αυτή είναι η πολιτική τους με ελληνικές ταυτότητες...

Διαβατήριο δεν έχω, βασικά έχω αλλά έχει λήξει και δεν το δέχονται.

 

Η ταυτότητα είναι χειρόγραφη ή με τυπωμένους χαρακτήρες; Χειρόγραφη δε δέχονται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγγραφή στην Revolut πως κάνατε?

Ρωτάω γιατί εμένα μου την απέρριψαν λέγοντάς μου ότι δε δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες γιατί έχουν ελληνικούς χαρακτήρες. Τους είπα ότι (φαντάζομαι το έβλεπαν κιόλας) έχει ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες και περνάω αεροδρόμια, γίνεται δεκτή σε ξενοδοχεία κλπ και ότι ποτέ δεν είχα θέμα και η απάντηση ήταν πως αυτή είναι η πολιτική τους με ελληνικές ταυτότητες...

Διαβατήριο δεν έχω, βασικά έχω αλλά έχει λήξει και δεν το δέχονται.

 

Η ταυτιτητα πρεπει να εχει λατινικούς χαρακτηρες αλλα οχι χειρόγραφους, επισης δεν πρέπει να εχει λήξη, στα 15 χρόνια λήγει.

Η καλυτερη λυση ειναι να βγαλεις μια καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...