Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να λέμε όλα, πρόσφατα άρχισε η BoC να με χρεώνει 3 ευρώ το 3μήνο για λογαριασμό όψεως ως πάγιο.

 

 

 

Οι παραδοσιακές τράπεζες θα φάνε το κεφάλι τους, και όλοι θα αρχίσουμε να προτιμούμε προτάσεις από τον κόσμο του FinTech.

Σιγά μην τους πειράξει κανείς.

Ειδικά στην Κύπρο που είναι πολύς ψεκασμενος ο κόσμος, μια ζωή στην τράπεζα θα τρέχουν όλοι και θα πληρώνουν ότι προμήθεια τους πούνε.

Εδώ, πολλά νέα παιδιά και φοβούνται να βάλουν Revolut. 10 χρόνια πίσω είναι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σιγά μην τους πειράξει κανείς.

Ειδικά στην Κύπρο που είναι πολύς ψεκασμενος ο κόσμος, μια ζωή στην τράπεζα θα τρέχουν όλοι και θα πληρώνουν ότι προμήθεια τους πούνε.

Εδώ, πολλά νέα παιδιά και φοβούνται να βάλουν Revolut. 10 χρόνια πίσω είναι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι έχεις δίκιο σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αν όμως μια μερίδα καθιερώσει στην καθημερινότητα τους τέτοιες υπηρεσίες, ανεξαρτήτως τοποθεσίας, οι υπηρεσίες αυτές θα είναι βιώσιμες.

 

Υ.γ.: Η πλάκα είναι ότι προτιμούν το KashApp, το οποίο νομοθετικά παίζει να είναι "χειρότερο" και από paypal :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα έχεις τον λογαριασμό Direct.

O Direct ήταν ένας λογαριασμός στον οποίο πρέπει να στέλενεις 200 ευρώ τουλάχιστον κάθε μήνα από άλλη τράπεζα για να έχεις καλύτερο επιτόκιο .

Για τον λόγο αυτό τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο thread αλλα θα ηθελα λιγο τα φωτα σας. Εχω δημιουργησει λογαριασμο στην revolut . Ολα καα αλλα εχω κολλησει στην επαληθευση της ταυτοτητας . Δεν εχω διαβατηριο οποτε εχω στειλει φωτο και απο διπλωμα και απο ταυτοτητα και δε τις δεχεται. Τι αλλο μπορω να κανω ? Ευχαριστω

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο thread αλλα θα ηθελα λιγο τα φωτα σας. Εχω δημιουργησει λογαριασμο στην revolut . Ολα καα αλλα εχω κολλησει στην επαληθευση της ταυτοτητας . Δεν εχω διαβατηριο οποτε εχω στειλει φωτο και απο διπλωμα και απο ταυτοτητα και δε τις δεχεται. Τι αλλο μπορω να κανω ? Ευχαριστω

 

Πόσο παλιά ταυτότητα έχεις; Είναι τυπωμενα τα στοιχεία ή χειρόγραφα;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παλιά ταυτότητα έχεις; Είναι τυπωμενα τα στοιχεία ή χειρόγραφα;

 

χειρογραφα !

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο thread αλλα θα ηθελα λιγο τα φωτα σας. Εχω δημιουργησει λογαριασμο στην revolut . Ολα καα αλλα εχω κολλησει στην επαληθευση της ταυτοτητας . Δεν εχω διαβατηριο οποτε εχω στειλει φωτο και απο διπλωμα και απο ταυτοτητα και δε τις δεχεται. Τι αλλο μπορω να κανω ? Ευχαριστω

 

Δίπλωμα δεν γίνεται αποδεχτό.

Η ταυτότητα σου είναι Νέου Τύπου(Τυπωμένη) η χειρόγραφη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δεκτή. Την αλλάζεις, βγάζεις διαβατήριο ή ξεχνάς τη revolut

 

υπαρχει τροπος να παρω πισω την καταθεση που εκανα στην αρχη ? τα 10 ευρω ? αν ειναι να σβησω τον λογαριασμο να ξεμπερδευω

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να παρω πισω την καταθεση που εκανα στην αρχη ? τα 10 ευρω ? αν ειναι να σβησω τον λογαριασμο να ξεμπερδευω

 

Δεν έπρεπε να κάνεις καταθεση πριν να επιβεβαιωσεις το λογαριασμο. Επικοινωνησε μαζι τους και ζητα να στα επιστρεψουν

Link to comment
Share on other sites

χειρογραφα !
Συγγνώμη δηλαδή.

Από την χώρα δεν βγαίνεις ποτέ;

Δεν κάνεις έναν κόπο να βγάλεις μια νέα ταυτότητα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με χειρόγραφη ταυτότητα έχω κάνει την επαλήθευση εγώ, αλλά πάει καιρός. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από πλευράς τους, έλεγξε μήπως γυαλίζει η φωτογραφία και γι' αυτό δεν γίνεται δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή.

Από την χώρα δεν βγαίνεις ποτέ;

Δεν κάνεις έναν κόπο να βγάλεις μια νέα ταυτότητα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

και με την χειρογραφη μια χαρα πηγα Γερμανια πριν καποια χρονια.Ποτε δεν ειχα θεμα . Δεν ηξερα να βγαλω τα παντα απο την αρχη για εναν λογαριασμο !

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με χειρόγραφη ταυτότητα έχω κάνει την επαλήθευση εγώ, αλλά πάει καιρός. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από πλευράς τους, έλεγξε μήπως γυαλίζει η φωτογραφία και γι' αυτό δεν γίνεται δεκτή.

 

μιλησα μαζι τους στο τσατ . Δεν θελει χειρογραφη . Οταν ερθουμε στα νορμαλ μας θα κανω κινηση να βγαλω νεα ταυτοτητα . Τωρα το θεωρω λιγο ταλαιπωρια να τρεξω για φωτογραφιες κλπ .

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο λόγος που παράτησα την revolut και πήγα στην monese. Αν και η καλύτερη στο είδος της δεν έχω σκοπό να αλλάξω την χειρόγραφη ταυτότητα επειδή αυτοί για τον Α ή β λόγο έτσι ήθελαν και να μην δέχονται τουλάχιστον ούτε τα διπλώματα οδήγησης, πόσο μάλλον να βγάλω διαβατήριο που κοστίζει και τόσο,αφού δεν έχω σκοπό προς το παρών να ταξιδέψω εκτός ΕΕ. Όταν και αν ποτέ αλλάξουμε αυτά τα πλαστικά χαρτάκια που έχουμε για ταυτότητες με νέου τύπου τότε θα ξαναπώ στην revolut. Προς το παρών έχω βολευτεί μια χαρά με την monese που με δίπλωμα οδήγησης έκανα την δουλειά μου και δεν μου έχει λείψει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Η χειρόγραφη ταυτότητα που είναι σίγουρα πάνω από 15ετια θα σας οδηγήσει μαθηματικά σε προβλήματα κάποια στιγμή. Σίγουρα έχετε αλλάξει εμφανισιακά οπότε κάπου θα έχετε πρόβλημα. Το να αλλάξετε ταυτότητα σημαίνει 2 φωτογραφίες και τίποτα άλλο. Και 5 λεπτά στο αστυνομικό τμήμα. Κάθε 15 χρόνια είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ η αλλαγή ταυτότητας. Μέχρι και πρόστιμο μπορεί να σας κόψουν, μου το είπε αστυνομικός όταν την άλλαξα. Επίσης θα πάτε σε μια υπηρεσία ας πούμε θα σου πουν ταυτότητα θα δώσεις ταυτότητα όταν ήσουν 20 και τώρα είσαι 40 και δε θα σε αναγνωρίζουν. Αυτό μπορεί να γίνει και σε πιθανό έλεγχο αστυνομίας. Ο πατέρας μου πήγε αυτόφωρο επειδή είχε ταυτότητα από τα 20 του και τώρα είναι 56. Δεν τον αναγνώρισαν και πήγε μέσα για εξακρίβωση. Δεν είναι αστείο ούτε " μαγκιά " να έχεις ταυτότητα προπολεμική
Link to comment
Share on other sites

Η χειρόγραφη ταυτότητα που είναι σίγουρα πάνω από 15ετια θα σας οδηγήσει μαθηματικά σε προβλήματα κάποια στιγμή. Σίγουρα έχετε αλλάξει εμφανισιακά οπότε κάπου θα έχετε πρόβλημα. Το να αλλάξετε ταυτότητα σημαίνει 2 φωτογραφίες και τίποτα άλλο. Και 5 λεπτά στο αστυνομικό τμήμα. Κάθε 15 χρόνια είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ η αλλαγή ταυτότητας. Μέχρι και πρόστιμο μπορεί να σας κόψουν, μου το είπε αστυνομικός όταν την άλλαξα. Επίσης θα πάτε σε μια υπηρεσία ας πούμε θα σου πουν ταυτότητα θα δώσεις ταυτότητα όταν ήσουν 20 και τώρα είσαι 40 και δε θα σε αναγνωρίζουν. Αυτό μπορεί να γίνει και σε πιθανό έλεγχο αστυνομίας. Ο πατέρας μου πήγε αυτόφωρο επειδή είχε ταυτότητα από τα 20 του και τώρα είναι 56. Δεν τον αναγνώρισαν και πήγε μέσα για εξακρίβωση. Δεν είναι αστείο ούτε " μαγκιά " να έχεις ταυτότητα προπολεμική

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά δεν έχουμε όλοι την ανάγκη να αλλάξουμε ταυτότητες. Η καινούργια ταυτότητα δεν απαιτεί μόνο 2 φωτογραφίες και 5' στο τμήμα. Όλο αυτό θέλει χρόνο και χρήμα. Ποιος ο λόγος να το κάνει κάποιος τώρα (αν δεν έχει συμπληρώσει την 15ετια) που έχουν προχωρήσει τον διαγωνισμό για τις καινούργιες ταυτότητες που ούτως ή αλλιώς πάλι εμείς θα τις πληρώσουμε. Τα επόμενα χρόνια (ελπίζω όσο γίνεται σύντομα) θα της αλλάξουμε όλοι αναγκαστικά, δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή στην παρούσα φάση. Υπομονή χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά δεν έχουμε όλοι την ανάγκη να αλλάξουμε ταυτότητες. Η καινούργια ταυτότητα δεν απαιτεί μόνο 2 φωτογραφίες και 5' στο τμήμα. Όλο αυτό θέλει χρόνο και χρήμα. Ποιος ο λόγος να το κάνει κάποιος τώρα (αν δεν έχει συμπληρώσει την 15ετια) που έχουν προχωρήσει τον διαγωνισμό για τις καινούργιες ταυτότητες που ούτως ή αλλιώς πάλι εμείς θα τις πληρώσουμε. Τα επόμενα χρόνια (ελπίζω όσο γίνεται σύντομα) θα της αλλάξουμε όλοι αναγκαστικά, δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή στην παρούσα φάση. Υπομονή χρειάζεται...

 

του πότε ειναι η ταυτοτητα σου;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά δεν έχουμε όλοι την ανάγκη να αλλάξουμε ταυτότητες. Η καινούργια ταυτότητα δεν απαιτεί μόνο 2 φωτογραφίες και 5' στο τμήμα. Όλο αυτό θέλει χρόνο και χρήμα. Ποιος ο λόγος να το κάνει κάποιος τώρα (αν δεν έχει συμπληρώσει την 15ετια) που έχουν προχωρήσει τον διαγωνισμό για τις καινούργιες ταυτότητες που ούτως ή αλλιώς πάλι εμείς θα τις πληρώσουμε. Τα επόμενα χρόνια (ελπίζω όσο γίνεται σύντομα) θα της αλλάξουμε όλοι αναγκαστικά, δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή στην παρούσα φάση. Υπομονή χρειάζεται...

 

Αν δεν είναι 15ετιας δε το συζητάμε. Αλλα είναι πραγματικά 5-10' στο τμήμα η διαδικασία και θέλει μόνο φωτογραφίες. Δεν έχει άλλο κόστος οικονομικό. Και μια βόλτα από την εφορία που θα δηλώσεις τη νέα ταυτότητα. Τράπεζες έγιναν με email αυτόματα όλα. Έχασα ένα ρεπό μου και έχω νέα ταυτότητα μιας και η παλιά είχε περάσει και 15ετια και είχε φθαρεί. Επίσης εγώ ταξιδεύω 1-2 φορές το χρόνο εξωτερικό οπότε την ήθελα να είναι καινούρια όσο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

του πότε ειναι η ταυτοτητα σου;

 

2007 αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Ελπίζω και εύχομαι σε αυτά τα 2 επόμενα χρόνια να έχουν προχωρήσει στην έκδοση των καινούργιων. Τόσα χρόνια το προσπαθούν και ποτέ δεν προχωράει. Τουλάχιστον τώρα έχουμε μπει σε έναν καλό δρόμο να ξεκινήσει όλο αυτό. Ο πρώτος θα είμαι που θα την αλλάξω και αύριο αν μπορούν να εκδοθούν θα πήγαινα να την άλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Η χειρόγραφη ταυτότητα που είναι σίγουρα πάνω από 15ετια θα σας οδηγήσει μαθηματικά σε προβλήματα κάποια στιγμή. Σίγουρα έχετε αλλάξει εμφανισιακά οπότε κάπου θα έχετε πρόβλημα. Το να αλλάξετε ταυτότητα σημαίνει 2 φωτογραφίες και τίποτα άλλο. Και 5 λεπτά στο αστυνομικό τμήμα. Κάθε 15 χρόνια είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ η αλλαγή ταυτότητας. Μέχρι και πρόστιμο μπορεί να σας κόψουν, μου το είπε αστυνομικός όταν την άλλαξα. Επίσης θα πάτε σε μια υπηρεσία ας πούμε θα σου πουν ταυτότητα θα δώσεις ταυτότητα όταν ήσουν 20 και τώρα είσαι 40 και δε θα σε αναγνωρίζουν. Αυτό μπορεί να γίνει και σε πιθανό έλεγχο αστυνομίας. Ο πατέρας μου πήγε αυτόφωρο επειδή είχε ταυτότητα από τα 20 του και τώρα είναι 56. Δεν τον αναγνώρισαν και πήγε μέσα για εξακρίβωση. Δεν είναι αστείο ούτε " μαγκιά " να έχεις ταυτότητα προπολεμική

 

Δεν αντιλεγω αλλα αυτη την στιγμη με ολα αυτα που γινονται εχουμε ενα θεμα στο να μαζεψουμε τα καταλληλα χαρτια η να βγαλω φωτογραφιες . Αν μου βρεις ανοιχτο φωτογραφιο εν καιρο καραντινας τοτε παω αυριο και βγαζω .

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω αλλα αυτη την στιγμη με ολα αυτα που γινονται εχουμε ενα θεμα στο να μαζεψουμε τα καταλληλα χαρτια η να βγαλω φωτογραφιες . Αν μου βρεις ανοιχτο φωτογραφιο εν καιρο καραντινας τοτε παω αυριο και βγαζω .

 

Εντάξει δεν επείγει να αλλάξεις ταυτότητα τώρα αμέσως. Από τον Μάιο (λογικά) θα αρχίσουν να χαλαρώνουν τα μέτρα και θα ξεκινήσουν σιγά σιγά τα μαγαζιά. Μετά βέβαια από την καραντίνα μπορεί να πλακώσει κόσμος στα τμήματα για χαμένες ταυτότητες που δεν θα θυμούνται που τις έβαλαν μετά από τόσο καιρό στο σπίτι :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πως μπορώ να μεταφερω 2000 ευρ απο εναν δικό μου λογαριασμό eurobank ταμιευτηρίου σε εναν όψεως παλι δικό μου στην Πειραιώς με οσον δυνατόν λιγότερα έξοδα;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πως μπορώ να μεταφερω 2000 ευρ απο εναν δικό μου λογαριασμό eurobank ταμιευτηρίου σε εναν όψεως παλι δικό μου στην Πειραιώς με οσον δυνατόν λιγότερα έξοδα;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Με τιςcash card σε ATM με ανάληψη κατάθεση θα το έκανα εγώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...