Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ευρώ σε ευρώ δεν έχει προμήθεια.

Σε άλλο νόμισμα, η αποστολή εμβάσματος θα έχει 3€ προμήθεια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Νόμιζα ότι αν κάνεις έμβασμα προς π.χ. Αμερική (δολάρια), το πρώτο έμβασμα του μήνα είναι δωρεάν και μετά έχει χρέωση 0,50€/έμβασμα.

Αυτό με τα 3 ευρώ, νομίζω είναι προς δευτερεύονται νομίσματα (μεταφορά μέσω SWIFT)

 

 

Σχετικά, με το πρώτο ερώτημα, δεν αλλάζει κάτι στις χρεώσεις έτσι; Ή συγκαταλέγεται στα παραπάνω και άρα δε θα συμφέρει για μικροποσά που κάνω εγώ ας πούμε.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Νόμιζα ότι αν κάνεις έμβασμα προς π.χ. Αμερική (δολάρια), το πρώτο έμβασμα του μήνα είναι δωρεάν και μετά έχει χρέωση 0,50€/έμβασμα.

Αυτό με τα 3 ευρώ, νομίζω είναι προς δευτερεύονται νομίσματα (μεταφορά μέσω SWIFT)

 

 

Σχετικά, με το πρώτο ερώτημα, δεν αλλάζει κάτι στις χρεώσεις έτσι; Ή συγκαταλέγεται στα παραπάνω και άρα δε θα συμφέρει για μικροποσά που κάνω εγώ ας πούμε.

Πιστεύω ότι το 3 ευρώ Είναι αν στείλεις π.χ. Δολλάρια σε λογαριασμό Ελλάδας η ευρώ σε λογαριασμό Αμερικής.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί.

Επειδή είναι κάτι το οποίο δε με ενδιαφέρει άμεσα, δε θα το ψάξω άλλο. Αυτό δε ξέρω αν είναι το ίδιο/ανανεωμένο με τους νέους όρους. Απλά το βάζω σε περίπτωση που είναι χρήσιμο για κάποιον.

 

Τελικά η αγορά από ebay/ali συγκαταλέγεται στις παραπάνω μεταφορές ή όχι (με δεδομένο ότι μιλάμε για συνάλλαγμα);

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές σε διαφορετικό νόμισμα δεν αναφέρει ότι αλλάζει κάτι. Μόνο για μεταφορά χρημάτων/εμβάσματα σε διαφορετικό νόμισμα. Αλλιώς δεν θα είχε κανένα νόημα πλέον η revolut.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές σε διαφορετικό νόμισμα δεν αναφέρει ότι αλλάζει κάτι. Μόνο για μεταφορά χρημάτων/εμβάσματα σε διαφορετικό νόμισμα. Αλλιώς δεν θα είχε κανένα νόημα πλέον η revolut.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Άδικο δεν έχεις. Αλλά μη μας βγει να πληρώσουμε καπέλο για καμιά μικρο-χαζο-αγορά. Συνεχίζω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές είναι αρνητικές. Ποιες είναι αυτές που επηρεάζουν τον πολύ κόσμο;

 

2 είναι νομίζω.

 

1) Η αύξηση του καπέλου για αλλαγες στα βασικά νομίσματα απο 0,5% σε 1% (διπλασιασμός)

 

2) Η χρέωση αν κάνεις εμβάσματα (πάνω απο 1 το μήνα) σε άλλο νόμισμα απο το ευρω (αν είναι το βασικό σου νόμισμα)

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές είναι αρνητικές. Ποιες είναι αυτές που επηρεάζουν τον πολύ κόσμο;

 

 

 

2 είναι νομίζω.

 

 

 

1) Η αύξηση του καπέλου για αλλαγες στα βασικά νομίσματα απο 0,5% σε 1% (διπλασιασμός)

 

 

 

2) Η χρέωση αν κάνεις εμβάσματα (πάνω απο 1 το μήνα) σε άλλο νόμισμα απο το ευρω (αν είναι το βασικό σου νόμισμα)

 

Το 1 που αναφέρεις αφορά καπέλο μόνο τα σαββατοκύριακα.

Για το 2, οι μεταφορές σε χρήστες revolut παραμένουν δωρεάν. Για τις άλλες μεταφορές σε τράπεζες σε άλλες χώρες, αν έχω καταλάβει σωστά, υπάρχει μόνο 0.5 λεπτά χρέωση. Για να αποφευχθούν άλλες χρεώσεις, απλά πρώτα μετατρέψτε το ποσό στο εγχώριο νόμισμα της χώρας που θέλετε να στείλετε και μετά κάνετε τη μεταφορά. Πχ αν θέλετε να στείλετε λίρες Αγγλίας σε κάποια αγγλική τράπεζα, μετατρέψτε πρώτα το ποσό σε λίρες Αγγλίας και μετά κάνετε τη μεταφορά. Αν στείλετε ευρώ σε αγγλική τράπεζα τότε θα υπάρχει χρέωση.

Επίσης δεν αναφέρεται κάποια χρέωση για εισερχόμενα εμβάσματα. Οπότε μπορεί κάποιος να δέχεται κανονικά πόσα στο λογαριασμό του στη revolut σε άλλα νομίσματα χωρίς χρέωση.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το χαράτσι είναι αν στείλεις ξένο νόμισμα σε μια χώρα π.χ. αν στείλεις ευρώ η δολλάρια στην Βραζιλία που έχει Ρεάλ

 

If you make a transfer to a country that is not in its national currency, there will be a fee of 3 EUR for USD transfers (like US Dollars to Brazil) or 5 EUR for non-USD transfers (like GB Pounds to Brazil.) We’ll always let you know beforehand if a transfer you are about to make will incur a fee.

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το χαράτσι είναι αν στείλεις ξένο νόμισμα σε μια χώρα π.χ. αν στείλεις ευρώ η δολλάρια στην Βραζιλία που έχει Ρεάλ

 

If you make a transfer to a country that is not in its national currency, there will be a fee of 3 EUR for USD transfers (like US Dollars to Brazil) or 5 EUR for non-USD transfers (like GB Pounds to Brazil.) We’ll always let you know beforehand if a transfer you are about to make will incur a fee.

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Αυτο είναι έξτρα χαρατσι. Αλλο είναι το χαρατσι των 0,5 ευρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 1 που αναφέρεις αφορά καπέλο μόνο τα σαββατοκύριακα.

. Για να αποφευχθούν άλλες χρεώσεις, απλά πρώτα μετατρέψτε το ποσό στο εγχώριο νόμισμα της χώρας που θέλετε να στείλετε και μετά κάνετε τη μεταφορά. Πχ αν θέλετε να στείλετε λίρες Αγγλίας σε κάποια αγγλική τράπεζα, μετατρέψτε πρώτα το ποσό σε λίρες Αγγλίας και μετά κάνετε τη μεταφορά. Αν στείλετε ευρώ σε αγγλική τράπεζα τότε θα υπάρχει χρέωση.

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Αυτο απο που προκύπτει;

 

Το κείμενο ποπυ μας στάλθηκε λέει αυτό για το θέμα των εμβασμάτων:

 

Οι πιο δημοφιλείς τύποι πληρωμών μας, όπως οι πληρωμές σε χρήστες Revolut, οι εγχώριες μεταφορές χρημάτων και οι μεταφορές ευρώ εντός του Ενιαίου Χώρου Πληρωμών σε Ευρώ παραμένουν δωρεάν. Εάν πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε άλλη μεταφορά σε λογαριασμό εκτός της χώρας σας, η πρώτη πληρωμή σας κάθε μήνα παραμένει δωρεάν, ωστόσο μετά από αυτή θα υπάρχει τέλος 0.50 EUR ανά πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι έξτρα χαρατσι. Αλλο είναι το χαρατσι των 0,5 ευρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτο απο που προκύπτει;

 

Το κείμενο ποπυ μας στάλθηκε λέει αυτό για το θέμα των εμβασμάτων:

 

Οι πιο δημοφιλείς τύποι πληρωμών μας, όπως οι πληρωμές σε χρήστες Revolut, οι εγχώριες μεταφορές χρημάτων και οι μεταφορές ευρώ εντός του Ενιαίου Χώρου Πληρωμών σε Ευρώ παραμένουν δωρεάν. Εάν πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε άλλη μεταφορά σε λογαριασμό εκτός της χώρας σας, η πρώτη πληρωμή σας κάθε μήνα παραμένει δωρεάν, ωστόσο μετά από αυτή θα υπάρχει τέλος 0.50 EUR ανά πληρωμή.

Τη χρέωση των 0.5 λεπτών δεν τη γλιτώνεις αν στείλεις σε άλλη χώρα. Εγώ μιλάω πως μπορείς θεωρητικά να αποφύγεις την extra χρέωση των 3 και 5 ευρώ αν κάνεις έμβασμα σε χώρα με διαφορετικό νόμισμα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 14 μέρες να έρθει η κάρτα revolut. Κάνει τόσο καιρό?
Γενικά υπάρχει καθυστέρηση σε όλα τα ταχυδρομεία.

Και δεν έρχεται με κανένα ιδιαίτερο priority

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 14 μέρες να έρθει η κάρτα revolut. Κάνει τόσο καιρό?

 

Εμένα ήρθε σε τρεις μέρες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

16 μέρες σήμερα που δεν έχει έρθει και ταχυδρομηθηκε 1 ιουν
Τι την θέλεις την πλαστική; Έχεις την virtual, έχεις Google pay - apple pay. Μια φορά μόνο χρησιμοποίησα την πλαστική
Link to comment
Share on other sites

Τι την θέλεις την πλαστική; Έχεις την virtual, έχεις Google pay - apple pay. Μια φορά μόνο χρησιμοποίησα την πλαστική
Για super market βενζίνες
Link to comment
Share on other sites

Για super market βενζίνες

 

Το google pay/apple Pay που λέει αυτό είναι. Η ίδια κάρτα με την πλαστική σε ψηφιακή μορφή και πληρώνεις χρησιμοποιώντας το nfc του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Το google pay/apple Pay που λέει αυτό είναι. Η ίδια κάρτα με την πλαστική σε ψηφιακή μορφή και πληρώνεις χρησιμοποιώντας το nfc του κινητού
Ναι βρε παιδιά αλλά αν πας σε αυτόματο πωλητή για βενζίνη, μπορεί να δέχεται μόνο την πλαστική κάρτα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και από πότε μπορείς επίσημα να δουλέψεις Google pay στο ελλάντα ρε παλικάρια;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και από πότε μπορείς επίσημα να δουλέψεις Google pay στο ελλάντα ρε παλικάρια;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδώ και κανένα χρόνο;

Είναι σίγουρα πάνω από 10 μήνες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι έχεις κατεβάσει από το ελληνικό store το g pay, έχεις ελληνική διεύθυνση και κάνεις πληρωμές μέσω nfc?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος καίγεται για nfc να θυμίσω ότι υπάρχει η icatd που είναι αρκετά αξιοπρεπείς αν και χρεώνει ένα πολύ μικρό ποσό όταν την φορτίζεις με κάρτα

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το google pay/apple Pay που λέει αυτό είναι. Η ίδια κάρτα με την πλαστική σε ψηφιακή μορφή και πληρώνεις χρησιμοποιώντας το nfc του κινητού
Δεν έχω nfc
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι έχεις κατεβάσει από το ελληνικό store το g pay, έχεις ελληνική διεύθυνση και κάνεις πληρωμές μέσω nfc?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να σου πω βρε φιλαράκι.

Εγώ και άλλοι έχουμε γράψει εδώ και άπειρο καιρό πώς το δουλεύουμε, δεν είναι κανένα μυστικό ή κάτι περίεργο.

 

Η εφαρμογή πώς μπαίνει στο κινητό λίγο παίζει ρόλο. Παίζει ρόλο μόνο η διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο Revolut για να βγάλεις και virtual card με ξένη διεύθυνση. Μετά όλα δουλεύουν ρολόι και προσωπικά πληρώνω τα πάντα με το κινητό από τότε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άρα το g pay επίσημα Ελλάδα ΔΕΝ έχει έρθει όπως σωστά είπα εξαρχής.

Πλάγιος τρόπος υπάρχει πάντα και παντού, αλλά στην "στραβή" κινδυνεύεις να βγεις εσύ ο χαμένος...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...