Jump to content

myphone Poll: Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;  

483 members have voted

  1. 1. Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;

    • Είναι πολύ σημαντικές και βασίζομαι σε μια ή περισσότερες,
      229
    • Χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια, αλλά όχι για σημαντικά (προσωπικά, επαγγελματικά κλπ) δεδομένα.
      91
    • Χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια, αλλά εντελώς περιστασιακά.
      87
    • Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα και δεν χρησιμοποιώ κάποια.
      39
    • Δεν τις εμπιστεύομαι για λόγους ασφαλείας και προσωπικών δεδομένων και δεν χρησιμοποιώ καμία.
      37
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ.
      0


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ λοιπόν google drive, dropbox, box, onedrive, mega αλλά σχετικά σπάνια.(ούτε μια φορά τη βδομάδα)

Εξαιρετικές υπηρεσίες αλλά για τη δουλειά που έχουν προοριστεί να εξυπηρετούν & όχι για να υποκαθιστούν την sd ή την μικρή εσωτερική μνήμη σε κινητά & tablet όπως πολλοί διατείνονται. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω βασικα προτιμησα τη λυση του WD my cloud. Ναι μεν cloud αλλα μεσα στο σπιτι, ασφαλες και accessible απο παντου. 1ΤΒ χωρις συνδρομες για παντα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχα δοκιμάσει OneDrive από το N8, μετά έκανα λογαριασμό στο Dropbox και τέλος κατέληξα με το Google Drive. Χρήσιμα είναι αλλά πρέπει να υπάρχει πάντα και κάποιο αντίγραφο σε SD η σκληρό δίσκο PC.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Onedrive δε ζω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω καταλήξει στο drive του Γούγλη!!! πρακτικό και εύκολο για μένα που χρησιμοποιώ Android κινητό..

 

Το OneDrive μου φάνηκε το 2013 που το δοκίμασα πολύ κακό και μάλιστα στο Nokia Lumia 920 που είχα τότε.. έχει φτιάξει;;;;

 

Καμία σχέση με τότε..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πιο πολύ το Dropbox, κυρίως για έγγραφα για τη Σχολή. Έχω λογαριασμό όμως και στις άλλες υπηρεσίες (Google, Microsoft, Box).
Link to comment
Share on other sites

κατα κυριο λογω για back up αρχειων της δουλειας και προσβασιμοτητα ανα πασα στιγμη. Ευκολια για ανταλλαγη δεδομενων με συνεργατες πελατες, Με σειρα προτεραιοτητας Dropbox, Google Drive , One Drive
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιώ κυρίως google drive και dropbox. Για προσωπικούς λόγους, αρχεία, χρήσιμα έγγραφα, φωτογραφίες, back up διάφορων εφαρμογών κλπ.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Όταν επαγγελματικά σου ζητάνε Dropbox, αναγκαστικά δημιουργείς λογαριασμό.

Για δικές μου φωτογραφίες onedrive από εποχή Windows Phone με κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως OneDrive που μου λύνει τα χέρια με τη διαχείρισή του χωρίς ν' απαιτεί εγκατάσταση επιπλέον λογισμικού στο pc παρα μόνο μέσω browser. Δευτερευόντως το DropBox αλλά μόνο αν πρόκειται για άμεση μαζική μεταφορά αρχείων πχ όταν τραβάς πολλές φωτό σε ταξίδια.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά Dropbox και G Drive λόγω λειτουργικού. Με καλύπτουν μέχρι στιγμής, χρήσιμες υπηρεσίες και πλέον απαραίτητες, τι να κανουμε;
Link to comment
Share on other sites

Dropbox (ελάχιστα πια) και OneDrive καθημερινά για τα πάντα (Photos, PDF, αρχεία Office, αποδείξεις από online πληρωμές, sites και προγράμματα που έχω φτιάξει, κτλ κτλ).

Λόγω Windows Phone, το έχω λατρέψει. Επίσης με το 4G ανοιγμένο, ανεβάζεις ό,τι αγαπάς με απίστευτη ταχύτητα, οπότε κερδισμένος κι από κει.

NOKIA Lumia 920, Xiaomi Redmi Note 3, iPhone 6s, Pocophone F1
Link to comment
Share on other sites

...ένα μικρό NAS 2Τ για προσωπική χρήση με syc καποια folders στο ΒΟΧ και Azure + Azure Mobile Apps + Onedrive +Office 365 +OneNote επαγγελματικά.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το One Drive πολλά χρόνια, αν και είναι δύσκολο να ανεβάζεις τα αρχεία ένα ένα και μετά να τα κρατάς ενημερα για τις αλλαγές που έχεις κάνει πιστεύω ότι είναι αρκετά ασφαλέστερο από ένα σκληρό δίσκο γιατί ο δίσκος με ένα πέσιμο ή μια βλακια στο αεροδρόμιο πάει και αυτός και τα δεδομένα σου όμως πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να έχεις τα αρχεία σε ένα δίσκο για να τα έχεις ανά πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμα offline και μια cloud υπηρεσία για να έχεις τα αρχεία σου ανά πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμα online.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω φτιάξει δικό μου cloud. έχω ενα nas drive system 4tb και δεν εξαρταμαι από καμια cloud υπηρεσία

 

Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα NAS αλλά φοβάμαι ότι αν βάλω αρχεία και έχω δώσει πρόσβαση σε φίλους και οικογένεια σίγουρα κατά λάθος κάτι μπορεί να σβηστεί. Μέχρι τώρα ποια είναι η χρήση που του κάνεις και ποια είναι η γνώμη σου για το NAS σου;

Link to comment
Share on other sites

αχρηστες εντελως !

σαν να λεμε,

δινεις τα κλειδια της BMW σου σε εναν αγνωστο να στα φυλαει ....?:rolleyes:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω επαγκελματικα αρχεια που ναι θα βοηθουσε η αποθηκευση στο συννεφο,αλλα και παλι δεν εμπιστευομαι τα προσωπικα μου σε χωρους που κανεις δεν μπορει να εγγυηθη την αορατοτητα τους.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

dropbox και onedrive αλλα...κριμα που το upload ειναι πιο αργος και απο την καθυστερηση.....αυτο με χαλαει!
Link to comment
Share on other sites

OneDrive + Office 365 + OneNote + Dropbox = Perfect :D :P

 

Όλα τα αρχεία δουλειάς κ προσωπικά είναι στο OneDrive μαζί με το αυτόματο upload των φωτογραφιών του Lumia... Όλα τα αρχεία της δουλειάς είναι κοινόχρηστα σε όλους ώστε να μην μπλέκουμε με στικακια και μέιλ... Τα περισσότερα μετά τα έχω σε συντομεύσεις στο PC... Το Office 365 βολεύει απίστευτα με τον αυτόματο συγχρονισμό και το 1.3 TB στο OneDrive... Επίσης το OneNote έχει πολύ βολική σχεδίαση και το χρησιμοποιώ καθημερινά...

 

Χρησιμοποιώ και το Dropbox ανά περιόδους...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο λογαριασμούς box από 50 gb και 50 gb mega και είμαι οκ. Φυσικά σώθηκα και με wd my cloud 5 tb που το θεωρώ που ασφαλή λύση
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει το σχολιο

'Τελικα μας ψεκαζουν', αλλα μαλλον διεγραφη.

 

Και εννοουσα οτι εχει γινει τετοια πλυση εγκεφαλου, που θεωρειται 'προοδος' και 'επιτυχια', η οικειοθελης εκχωρηση των δεδομενων μας, σε υπηρεσιες στο συννεφο.

Link to comment
Share on other sites

1000 GB στο OneDrive "δωρο" με το office 365. Θέλει προσοχή πάντως, κατάφερα να τα σβήσω σχεδόν όλα με τα windows 10 νομίζοντας ότι αδειάζω χώρο στο PC μου. Πάντα back up. Γενικά βολεύει για μεταφορά αρχείων...
Link to comment
Share on other sites

Google Drive και Onedrive. Ανεβάζω διάφορα αρχεία για να τα έχω διαθέσιμα στο δρόμο. Προφανώς όχι προσωπικά δεδομένα. Κυρίως βιβλία και leaflets από τη δουλειά για να τα δείχνω σε πελάτες.
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν άχρηστες για 3 λόγους

 

1, κατανάλωση μπαταρίας (όταν μεταφέρω αρχεία μέσο 4g)

2. τιμές στα πακετα data

3. μόνο mega προσφέρει 2 side encrypted storage (για μένα πολύ σημαντικό είναι να μην μπορούν να διαβαστούν τα data ακόμη και να κατασχεθεί το server)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...