Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To honor y6 λετε? Γιατι απλο 6 δικαρτο δν βλεπω. Ενα 6 4γ βλεπω που εχει 300ε ομως Edited by dani89
Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ενα μηνα περιπου θα παραγγειλω συσκευη.

επικεντρωθηκα στα xiaomi . εχω ηδη το hongmi 1 εδω και 2 χρονια και ειμαι ευχαριστημενος.

Με ενδιαφερει να μην κολλαει και να βγαζει καλες φωτογραφιες.

Χοντρικα δηλαδη επικεντρωνομαι σε καλο επεξαργαστη και καλη καμερα.

 

Με μια πρωτη ματια κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

το hongmi σε συγκριση με το note 3 pro ειναι στην ιδια φιλοσοφια. Οτι πληρωνεις παιρνεις αναλογικα. Το note 3 ειναι περιπου 50% ακροβοτερο και 50% καλυτερο. Εχει τον καλυτερο επεξαργαστη που εχω δει ως τωρα.

Το mi4 απο την αλλη , σε τιμη ιδιο με το Note 3 pro . Αλλα δεν εχει καλυτερο επεξαργαστη και καμερα απο το note 3 pro . Γιατι ειναι τοσο ακριβο ? Φανταζομαι πως εχει καλυτερα περιφερειακα. Αξιζει ομως να δωσω αυτα τα λεφτα για να παρω "απλα καλυετερα περιφερειακα" ή οι αλλες 2 συσκευες ειναι πιο value for money?

επισης το mi3 αξιζει σαν επιλογη (οικονομικα ειναι ενδιαμεσα στα υπολοιπα 3 , ακριβως στα λεφτα που θελω να δωσω )

 

 

ποιες ειναι οι γνωμες σας ? Σε τι διαφωνειτε με αυτα που λεω και τι μπορειτε να προσθεσετε?

Αν υπαρχει και καμια επιλογη απο αλλη εταιρια ειμαι ανοικτος σε ιδεες.

Ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα το Xiaomi Redmi Note 3 Pro

ευχαριστω ολους παρα πολυ μολις παραλαβω με το καλο θα σας πω την γνωμη μου :)

 

οταν το παραλαβεις, γραψε αν θες σχολια στο θεμα της συσκευης αντι εδω. κανε κλικ εδω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας. Από Κίνα μάλλον τσού γιατί κολλάω και στην εγγύηση και στον χρόνο παράδοσης ( όσες φορές έχω αγοράσει από εκεί κάτω από 20-25 μέρες δεν....:mad:)
XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας. Από Κίνα μάλλον τσού γιατί κολλάω και στην εγγύηση και στον χρόνο παράδοσης ( όσες φορές έχω αγοράσει από εκεί κάτω από 20-25 μέρες δεν....:mad:)

 

Γιατι δεν κοιτας για μοτο γ 3 λιγο πανω απο το budget σου;

Link to comment
Share on other sites

redmi 3 απο vickmall.com $140

μεχρι το τελος

πληρωσε με paypal και διαλεξε απλο ταχ/μειο, οχι κουριερ

θα παραλαβεις σε 20 μερες. θα ερθει χαρτακι σπιτι για να πας ταχ/μειο

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Το honor 6 με τα 300€ όπως λες και εσύ.σου είπα φιλε μου πως μόνο σε μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις τηλέφωνο με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ζητάς στα χρήματα που δινεις
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται αξιόλογο κινητό και αν λάβουμε υπόψην τους προκατόχους του θα είναι και απροβλημάτιστο. Απλώς στο λινκ που δίνεις δεν αναφέρει πουθενά τις πληροφορίες για τις μπάντες οπότε θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις με τον πωλητή. Αν είναι η ευρωπαϊκή έκδοση δεν θα έχεις πρόβλημα, καλύπτει όλες τις μπάντες. Αν είναι η κινέζικη δεν θα έχει την 800αρα, η οποία σε ενδιαφέρει μόνο αν έχεις wind. Όσον αφορά τις sim, αναφέρει free sim, οπότε λογικά θα είναι unlocked και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά. Αλλά και αυτό πρέπει να το επιβεβαιώσεις με τον πωλητή γιατί γενικά οι πληροφορίες που δίνει δεν είναι αρκετές.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι ξεκάθαρο ότι ο 808 που χρησιμοποιείται στο Mi4c είναι χειρότερος από τον 650 του Note 3 Pro. Ο 650 είναι νεότερος, αλλά χαμηλότερα στην ιεραρχία. Το βέβαιο είναι ότι έχει καλύτερο υποσύστημα γραφικών.

Εγώ θα έριχνα μια ματιά και στο Redmi note 2, στην έκδοση με τα 16GB ram, καθώς δεν είμαι σίγουρος ότι το απλό note 3 αξίζει την οικονομική υπέρβαση. Επίσης θα το προτιμούσα από το Redmi 3 (λόγω επεξεργαστή κι οθονης).

Edited by kxanthop
Link to comment
Share on other sites

Το honor 6 με τα 300€ όπως λες και εσύ.σου είπα φιλε μου πως μόνο σε μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις τηλέφωνο με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ζητάς στα χρήματα που δινεις

 

Α συγγνώμη δεν το παρατήρησα.

Η αλήθεια ειναι πως αυτός ο γνωστος μου δν ενδιαφέρεται για μεταχειρισμενο.

Ειναι αναμεσα σε j5 dual και p8 lite αλλα δεν ξερω αν θα τον βολέψει το dual stand by

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

 

Ηθελα να σας ρωτησω εαν ειναι εφικτο να χρησιμοποιησω το Xiaomi Redmi 3 που παρηγγειλα χωρις να το συσχετισω με GMail λογαριασμο(το κατηργησα) αλλα με ενα αλλο προσωπικο εμαιλ που εχω απο provider.

 

 

Γινεται κατι τετοιο και αν ναι θα μπορω να χρησιμοποιησω play storeγια να κατεβαζω εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

 

Ηθελα να σας ρωτησω εαν ειναι εφικτο να χρησιμοποιησω το Xiaomi Redmi 3 που παρηγγειλα χωρις να το συσχετισω με GMail λογαριασμο(το κατηργησα) αλλα με ενα αλλο προσωπικο εμαιλ που εχω απο provider.

 

 

Γινεται κατι τετοιο και αν ναι θα μπορω να χρησιμοποιησω play storeγια να κατεβαζω εφαρμογες?

 

Καλημέρα, δεν είσαι στην σωστή ενότητα! :)

2ον δυστηχώς δεν μπορείς χωρίς gmail να κατεβάσεις εφαρμογές από το playstore!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά το Redmi Νote 3 pro είναι απίστευτο κινητό για τα λεφτά του. Και αν δεν το βιάζεσαι όπως λες και περιμένεις λιγάκι τότε μπορεί να πέσει και άλλο η τιμή.

Τώρα για το θέμα της μπαταρίας όλα εξαρτώνται από τον τρόπο χρήσης, πόσο συχνά το φορτίζεις, με ποιους τρόπους το φορτίζεις και φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις και στην τύχη. 3-4 χρόνια είσαι λίγο δύσκολα πάντως. 2-3 θα έλεγα πάει κι έρχεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα να μας πει?

Θελω να αγορασω αμεσα και εχω κολλησει... Καπου διαβασα οτι το honor & lg ζεστενονται πολυ... Ισχυει? Κι αν ναι ειναι λογος να τα απορριψω?

Οσο για το Asus κοιταω το ze551ml & laser...

Και με τα service τι γινεται;

Παντως ειμαι πιο κοντα στα δυο πρωτα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να πάρω για μένα ένα smartphone για απλή γενική χρήση.

Αυτή τη στιγμή έχω το Vodafone smart II εδώ και 3 χρόνια, μου έχει πέσει εκατοντάδες φορές και δεν έχει πάθει τίποτα, και αυτό χρησιμοποιώ ακόμα -παρά την απειροελάχιστη RAM που έχει, και παρά το ότι οι εφαρμογές που θέλω (πχ Vodafone) πλέον δεν χωράνε στη RAM ή δεν λειτουργούν στο android version που έχει.

Προσπάθησα να το αντικαταστήσω με το i-phone 4s αλλά δεν το "αγάπησα" και δεν το χρησιμοποιώ τελικά, θέλω πάλι Αndroid!

Λοιπόν, τι (θέλω να) κάνω με το κινητό:

-κλήσεις, sms, whatsapp chat

-σερφάρισμα με opera mini, instargam

-φωτογραφίες snapshots χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

-όχι root και αλλαγές rom (δεν θέλω να ασχοληθώ)

-δεν κάνω updates στα apps μου (με ξοβολεύουν οι αλλαγές)

-όχι παιχνίδια

-ελάχιστη μουσική

-θέλω όλα τα μενού, apps κλπ να είναι στα αγγλικά (αλλά να μπορώ να γράφω ελληνικά σε sms, chat κλπ)

-θέλω να ακούω καλά-δυνατά στις κλήσεις στο αυτί, στο ακουστικό, σε ανοιχτή συνομιλία

-απαραίτητα εγγύηση και σέρβις εύκολο στην Ελλάδα (Αθήνα)

-google play (αυτό το έχουν όλα; )

-αν γινόταν να παίρνει κάρτα SD το προτιμώ (αλλά θα συμβιβαστώ κι αν δεν παίρνει)

-οι ίντσες της οθόνης δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα, αλλά μια ευκρίνεια σαν του iphone 4s δεν θα έλεγα όχι :O αλλά και πάλι, συμβιβάζομαι

-να έχει συνηθισμένα βύσματα jack ακουστικών/φορτιστή

-αν γίνεται να είναι κάπως γερό και να μην διαλυθεί με το πρώτο πεσιματάκι

-και πάνω απ' όλα θα ήθελα να είναι χρωματιστό στο πίσω καπάκι τουλάχιστον, όχι βαρετά λευκά-μαύρα-silver, θα ήθελα κάτι σε έντονο κίτρινο, λαχανί, τυρκουάζ, κοραλί, πορτοκαλί, καταλαβαίνετε το πνεύμα, ελπίζω :alien:.

Δεν ξέρω πώς να ψάξω συσκευή με βάση αυτό το τελευταίο χαρακτηριστικό, τυχαία είχα δει πχ ότι υπάρχει το Blackview Zeta στα 100€ περίπου. Είχα ρωτήσει και στο αντίστοιχο νήμα από το καλοκαίρι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=417227 αλλά δεν το πήρα τότε λόγω capital controls.

Μπορώ να πάω ως τα 150€ αν χρειαστεί, από κει και πάνω αρχίζω και αγχώνομαι να κουβαλάω ένα τόσο ακριβό κινητό, μην το χάσω, μου το κλέψουν...

Περιμένω τυχόν προτάσεις των εξπέρ των κινητών! :D

Αλλιώς με βλέπω να παίρνω άμεσα το zeta!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΙΝΗΤΟ.ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ FORUM ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΡΤΑ SD ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΙΜ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ SD ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ SAMSUNG ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΛΑ.ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ Η ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ?

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Lumia 640 απο εμενα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξε στο M5, απλα μπορει καποιος να μου πει πως μπορει να δει αν ειναι απο Ευρωπη το κινητο? Γενικα τι πρεπει να προσεξει ωστε να μην εχει προβλημα με εγγυηση κ να μην τον "κοροιδεψουν"?

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι ανάμεσα σε Samsung παντα, σε Galaxy Core 2, Galaxy Grand Neo Plus Duos και Galaxy SIII.

Χρήματα διατίθονται εως 150 ευρώ... απαιτήσεις πολλές δεν υπάρχουν, μόνο να μην είναι ελλαττωματική η φουρνιά. Προτεινετε κάποιο από τα παραπανω μιας κ είναι παλιότερες οι συσκευές, θα γνωρίζετε ίσως; Να μη κολλάει μετά τον πρώτο μήνα μόλις χρήσης και τέτοια προπάντων!!

Κι άλλες προτάσεις αν έχετε, ευπρόσδεκτες κι αυτές.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...