Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ήδη το Asus Zenfone 2. Πολύ καλό δίκαρτο κινητό, αλλά δυστυσχώς δεν έχει τη δυνατότητα για internet στη 2η κάρτα. Αυτή είναι μονο για κλήσεις. Για το mate 7 θα το κοιτάξω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ψάχνω για κινητό έως 150€. Το 90% της χρήσης που κάνω πέρα από κλήσεις είναι ίντερνετ, skype, φωτογραφίες και μουσική από ακουστικά (ακόμα ψάχνω καλό ήχο σαν το galaxy I).

Σε αυτό το μπάτζετ προσανατολίζομαι στα Moto g 3gen και Samsung J5, αλλά μου μπαίνουν ιδέες και για το xiaomi redmi 3, αφού αν το πάρω από έξω θα είμαι μέσα στο μπάτζετ.

Αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η όσο το δυνατό καλύτερη κάμερα, η ποιότητα κατασκευής, καλή ποιότητα κλήσεων (σήμα /μικρόφωνο /ακουστικό) και να μην τρώει κολλήματα.

Κάθε βοήθεια / πρόταση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Αγορινα ευχαριστω για την απαντηση...τελικα θα παρω το 16g γιατι απο το citishop με ομιλια καταφερα να μου το ριξουν στα 200 και με δωρο μια μεβρανη. Σιγα το δωρο φυσικα. Εβαλα μεσα και θηκη. Το 32g δεν μου το κατεβαζαν δεν ξερω γιατι. Ευχαριστω για τις συμβουλες γιατι ημουν ετοιμος να παρω το c4. Μαλλον καλα που δεν το πηρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν είχα ποτέ μου windows phone συσκευή, πάντα android (από την μετάβαση στην smartphone εποχή και μετά).

 

Επειδή έχω αρχίσει εδώ και κάποιο καιρό να ασχολούμαι με mobile apps μέσω Unity, και μιας και η συγκερκιμένη πλατφόρμα υποστηρίζει export σε διάφορες πλατφόρμες μεταξύ των οποίων και windows phone, σκέφτομαι μήπως αγοράσω κάποια συσκευή για δοκιμές. Εφόσον δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε καθημερινή χρήση ως τηλέφωνο (δεν νομίζω δηλαδή, λέτε να μαγευτώ τόσο πολύ με το συγκεκριμένο OS και να απαρνηθώ το Note3 μου; :ninja: ) αναζητώ κάποια value-for-money συσκευή, χωρίς να έχω ιδέα για πιθανές διαφορετικές εκδόσεις του λειτουργικού σε διαφορετικές συσκευές, θέματα συμβατότητας κλπ..

 

Όπως δηλαδή κάθε σοβαρός android developer που σέβεται τον εαυτό του -νομίζω ότι- πρέπει να έχει μια Nexus συσκειή για να δοκιμάζει τα πάντα σε pure Android και στις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού, υπάρχει κάτι ανάλογο για τα Windows Phone;

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε συσκευή σου κάνει. Θα αγόραζα το lumia 550 στα 80 ευρώ γιατί έχει ήδη πάνω τα δεκάρια και η ανάλυση οθόνης του είναι στην "μέση" της κλίμακας οπότε θα έχεις αίσθηση πως δείχνουν οι εφαρμογές σου και στις μικρότερης ανάλυσης συσκευές και σε μεγαλύτερης ανάλυσης συσκευές.

 

Αν θέλεις να τεστάρεις τις εφαρμογές και σε 8.1 πας τότε σε lumia 535 (89 ευρώ) ή 640 (110 ευρώ).

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Δες το Lg G4 dual που είναι και σχετικά φτηνό αν και δεν έχεις πει τίποτα για budget. Δεν είναι ακριβώς dual active και η μία κάρτα είναι 3G/4G ενώ η άλλη 2G αλλά μπορείς να κάνεις εναλλαγή και να επιλέγεις εσύ από ποια κάρτα θα έχεις 3g/4g χωρίς να βγάζεις τις κάρτες αλλά από το μενού των ρυθμίσεων
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ζητησεις απο το καταστημα την custom rom που διαθετει ελληνικα

οποτε δεν ειναι αναγκη να το φλασαρεις εκτος και αν μελλοντικα θες να το κανεις update.

η σημαντικοτερη ας πουμε αδυναμια του note 2 ειναι η αυτονομια του.

 

το zenfone max που εβαλε λινκ ο φιλος πιο πανω εχει πολυ καλη αυτονομια

και αρκετα προσεγμενη ποιοτητα υλικων. οι αδυναμιες-αρνητικα του ειναι κυριως

οτι εχει bloatware (σκουπιδοπρογραμματα), οτι τρωει μικροκολληματακια σε αρκετα

παιχνιδια και οτι δεν ειναι fast charging (χρονος φορτισης μπαταριας: 4 ωρες).

αν σε ενδιαφερει, δεν υποστηριζει την μπαντα 800mhz (ουτε το redmi note 2).

επισης το σχημα-design του λιγο "παντοφλιζει" (γουστα ειναι αυτα).

 

περα απο την τιμη και τα "μαμα ελληνικα" δεν αναφερεις αλλα κριτηρια.

εφοσον κοιταζες το redmi note 2, θεωρω οτι ψαχνεις κατι σε 5.5 ιντσες.

 

εκτος απο τα πιο πανω που ειναι αρκετα τιμιες συσκευες, δες και τα παρακατω,

ολα με εργοστασιακα-μαμα ελληνικα και πολυ καλη αυτονομια-μπαταρια:

- cubot h1. μετριο gps, δεν εχει tap to wake, καποτε κατεβαινει η ενδειξη % μπαταριας αποτομα

- αναμενεται να κυκλοφορησει και το νεοτερο cubot h2 με 3gb ram

- ulefone power, 3gb ram, επεξεργαστης οχι ισχυρος $165 με κουπονι kimovil200

- oukitel k6000 $134, επεξεργαστης οχι ισχυρος, δεν εχει notification led

- ερχεται και νεοτερο-ισχυροτερο

. Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο 550,θα πήγαινα, νέο με 10αρια και πολυ οικονομικό, επειδή θεωρητικά όλα θα πάνε σε 10, εγώ θα δοκιμαζα εφαρμογές για 10, έτσι όταν περάσει και το update θα είσαι έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εφτασε η ωρα να αποχωριστώ το αγαπημενο μου κινεζακι...

Θα ηθελα την βοηθεια σας ειμαι αναμεσα σε δυο

Samsung A5 2016

LG G FLEX 2 16GB

σας παρακαλω πολυ για την γνωμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το απόλυτο vfm, xiaomi redmi note 3 pro, αλλά θα προτιμούσα κάποιο κινητό που να μπορώ εύκολα να δοκιμάζω ρομ, όπως ήταν παλιά το coolpad f1. To nexus 5x ίσως να ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, αλλά η τιμή του ανεβαίνει αρκετά... Κάποια πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ψάχνω για κινητό έως 150€. Το 90% της χρήσης που κάνω πέρα από κλήσεις είναι ίντερνετ, skype, φωτογραφίες και μουσική από ακουστικά (ακόμα ψάχνω καλό ήχο σαν το galaxy I).

Αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η όσο το δυνατό καλύτερη κάμερα, η ποιότητα κατασκευής, καλή ποιότητα κλήσεων (σήμα /μικρόφωνο /ακουστικό) και να μην τρώει κολλήματα.

Κάθε βοήθεια / πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

Μα δε θέλει windows phone που είναι λειψό σε εφαρμογές....το φωνάζει παντού!! :lol: :p :lol:

 

Με αυτά που γράφει παραπάνω, άσχετα από επιμέρεους προτιμήσεις, το wp είναι αντικειμενικά η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω την καμερα του moto η του redmi ξερω ομως του j5 αφου προσφατα το αγορασα για την γυναικα μου.Ειχε πριν 2lenovo s650 και vibe x2.Η πρωτη αντιδραση της ηταν να μου πει τι διαφορα εχει προς το χειροτερο η καμερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Υπάρχει Κινέζικο από Κίνα που να είναι σαν να το αγοράζω από Ευρώπη χωρίς να χρειάζεται να κάνω αλχημείες (αλλαγές ρομ κτλ) μετα που θα το παραλάβω; Θέλω κάτι, αν υπάρχει, που να το βγάλω από το κουτί και να είναι σαν να το έχω πάρει από Ευρώπη, με οτι αυτό συνεπάγεται από θέμα ρομ, αναβαθμίσεων κτλ. Υπάρχει; δεν με ενδιαφέρει η τιμή.

Ευχαριστώ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εφτασε η ωρα να αποχωριστώ το αγαπημενο μου κινεζακι...

Θα ηθελα την βοηθεια σας ειμαι αναμεσα σε δυο

Samsung A5 2016

LG G FLEX 2 16GB

σας παρακαλω πολυ για την γνωμη σας...

 

Το a5 ειναι ακομα ακριβο. Το flex ειναι καλη προταση αλλα φοραει τον 810 πανω με οτι συνεπάγεται. Αποψη μ αν ειναι να δωσεις κοντα στα 300 κοιτα το g4. Στη τιμη που το δινουν κανει παπαδες.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον όλα,τι να κάνεις.επιλέγεις Ελληνικά και ξεκινάς.αναβάθμιση θα εχειςεχει OTA!!τι αλλο θες..;;να σου μιλάει Ελληνικά;

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον όλα,τι να κάνεις.επιλέγεις Ελληνικά και ξεκινάς.αναβάθμιση θα εχειςεχει OTA!!τι αλλο θες..;;να σου μιλάει Ελληνικά;

 

Δεν θελω να μου μιλάει Ελληνικά σαφώς αλλά απ' ότι έχω διαβάσει η Multilanguage ρομ μπαινει μετα, πριν αποσταλεί, και πως με την πρωτη αναβαθμιση γυρνάνε στα Αγγλικά-Κινέζικα και χανεται η multilanguage.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...