Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι το 16 έλεος.... Κανονικά το εισαγωγικό μοντέλο έπρεπε να ξεκινάει από 32gb

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ζητάω την προσωπική σας άποψη. Να πάρω το 6 128GB η το 6s 16GB, επειδή δεν έχουν διαφορά τιμης θέτω το δίλημμα.

 

Γιατί δεν μοιράζεις κάπως τη διαφορά στη μέση και να πάρεις το 6s 64gb;

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Για μενα δες lumia 532/435 και εγω για την ιδια χρηση τα ηθελα πολυ ευκολα στο χειρισμο τους πετας στην αρχικη τα tiles που τους ενδιαφερουν κ τελος σκεψου οτι κ εγω για απλη χρηση το πηρα στον πατερα μου κ τωρα χτησιμοποιει μεχρι skype k viber :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το z2 δεν έχει αντίπαλο εφόσον το βρίσκεις τόσο φτηνά και είναι σε πολύ καλή κατάσταση (κάτοχος redmi note 2).

 

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση μαλλον παω να το παρω σημερα το απογευμα

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποιες ειναι οι αναγκες σου..Το ποιο ειναι καλυτερο το ξερεις,το θεμα ειναι αν σε βολευουν τα 16gb αν οχι τοτε δεν νομιζω πως υπαρχει νοημα να μπαινεις σε αυτο το δίλλημα..
Link to comment
Share on other sites

1. nokia 225

2. αν ανεβεις σε ιντσες (5") και με τα χρηματα που θα εξοικονομησεις απ την περιπτωση 1, μπορεις να παρεις το λουμια 640

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα δεις κατα πόσο σε καλύπτει από θέμα χώρου το 16άρι. Το 128...ειναι 128 αλλα το 16άρι είναι iPhone 6s Plus κοινώς πιο καινούργιο. Προσωπικά μπορεί να πήγαινα στο δεύτερο και ας έχει λιγότερο χώρο. Βέβαια αν μιλάς για τόσα λεφτά δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε το iPhone 6s Plus 64GB. Εν ανάγκη αν δεν τα έχεις τώρα πάρτο λίγο αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Xperia e1,αμα το θες για walkman απο Ελλαδα.Τσεκαρε και Lumia 630.Budget τηλεφωνα αλλα σε ηχο ειναι πολυ καλα,και θα σε καλυψουν για 2η συσκευη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το Lenovo για την τιμή του. Πολύ καλή οθόνη και κάμερες (ίδιες με το Xiaomi) και ελαφρύτερο από τα άλλα δυο.

Με την AP Lollipop το κινητό πετάει.

Μόνο θέμα που έχει είναι δυστυχώς η αυτονομία, ειδικά σε dual sim λειτουργία.

Αλλά εμφανισιακά είναι κατά πολύ πιο όμορφο από τα άλλα δύο.

 

Τώρα εάν έπαιρνα, θα έπαιρνα το MI4c με τα 3GB RAM, αλλά μου την δίνει το MIUI.

 

Το 'χω από τον Μάη και δεν το έχω μετανιώσει. Το πήρα και σε καλή τιμή προσφορά στα 180 ευρώ και ήταν μονόδρομος σε σχέση με το G4s που είχα.

 

Το μόνο μεμπτό ότι εδώ και ενάμιση μήνα το έχω με σπασμένη οθόνη, έκανα το λάθος να μην βάλω tempered glass, αλλά μέχρι τα Χριστούγεννα θα το έχω φτιάξει.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Το α7000 έχει 199 σε 24 δώσεις Και απο την δοκιμη που του έκανα μου άρεσε πολύ Χωρίς να δω τα προβλήματα που βλέπουν με το κ3 Όσοι δεν το ρουταρουν.το κ3 το βρισκω 170 απο Ελλάδα καινούργιο Και ουσιαστικά έχει καλύτερη κάμερα Και μεγαλύτερη μνήμη.ποιο θα περνάτε απο τα δύο.
Link to comment
Share on other sites

αν δε χρειαζεσαι παρα πολυ μεγαλη αυτονομια

αν δε χρειαζεσαι card slot για επεκταση χωρου

αν δε χρειαζεσαι nfc

αν δε σε πειραζει που η μπαταρια δεν ειναι αφαιρουμενη

τοτε παρε το, ειναι υπεροχο vfm τηλεφωνο

Το oneplus two έχει μεγάλη αυτονομία στην μπαταρία. Προσωπικά μου βγάζει 2 μέρες άνετα και μου έχει βγάλει ακόμη και 5 μέρες https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/17/f2723acec0bf3e3668097de8f2ad115d.jpg Εδώ και η απόδειξη. Μπορεί όμως να σου βγάλει και μόλις μισή μέρα αν παίζεις παιχνίδια όλη την ώρα μιας και είναι αρκετά ενεργοβορο. Σκέψου απλά ότι έχει να δουλέψει 2 τετραπυρηνους επεξεργαστές, μια τεράστια οθόνη 5,5 ιντσών 2 καρτες Sim , 4gb ram και μια από τις καλύτερες κάρτες γραφικών για smartphone συν το fingerprint. Τα 64Gb πιστεύω φτάνουν τον καθένα ώστε να μην χρειάζεσαι card slot. NFC δεν έχει αλλά για τα υπόλοιπα πιστεύω είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά smartphone. Βάζοντας τα διπλά δίπλα με το Samsung s6 edge μου άρεσε περισσότερο το oneplus two. Το Samsung μου φάνηκε μικρό και περισσότερο ψεύτικο σε σχέση με το κόστος του. Προσωπικά αν ξανάπαιρνα κινητό θα έπαιρνα η oneplus two η oneplus one η κάποιο nexus η αν μου περισευαν χρήματα θα έπαιρνα το Sony Xperia z5 premium. Αυτά.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το z2 ας κλειδωθεί το θέμα ευχαριστώ πολύ όλους.
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος? Άλλες προτάσεις/γνώμες?? :help:

 

Αν και μετα απο 2 μηνες σου απανταω εγω που αγορασα το p8 lite δν το χω μετανιωσει καθολου στο προτεινω με κλειστα ματια!

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus two έχει μεγάλη αυτονομία στην μπαταρία. Προσωπικά μου βγάζει 2 μέρες άνετα και μου έχει βγάλει ακόμη και 5 μέρες

 

Λογικα θα εννοεις χωρις χρηση δεδομενων ή wifi ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που έλεγα ότι θα χτυπήσω το G3, σκάει το Flex 2 σαν προτεινόμενο στο Skroutz και αλλάζει το σκηνικό.

Έτσι όπως το βλέπω στο ίντερνετ έχουμε τα εξής:

+1 για τον 810 του Flex (σημαντικό για το μέλλον)

+ 1 για την καλύτερη κάρτα γραφικών του (4xx vs 3xx).

+1 για το modding του G3.. :O

 

Εκτός όμως από αυτά, που είναι η παγίδα? :p

Έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά βλέπω εδώ μέσα ότι έχουν τα μείον τους. Πχ αν πάρω το G3 κινδυνεύω με ράγισμα ή κιτρίνισμα (επιδιορθώσιμα αλλά...), αν πάρω το Flex, έχει καν σαν σκιά (?) το οποίο η LG θεωρεί φυσιολογικό.

 

Κάτι που πρέπει να προσέξω?

Όποιος έχει την καλοσύνη, ας γράψει και παρτίδες αναλόγως το μοντέλο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

PS : Μετά από πολύ διάβασμα έχουμε:

G Flex: Όχι Custom ROMS/Recovery, μη αποσπώμενη μπαταρία, προβληματικές οθόνες (σε μικρό βαθμό)

G3: Προβληματικές οθόνες, ραγίσματα.

 

Αν η ROM της LG είναι καλή (και πάρει 6), δεν χρειάζεται τόσο να το πειράξω (εκτός κι αν βγάλω πολύ καλύτερο SoT), η μπαταρία αν ακολουθήσει τη γνωστή τακτική της LG (15 στην εγγύηση, 25 χωρίς) κάπως κερδίζει διότι τόσο κάνει μία για το G3 και με μία αλλαγή κάνα μήνα πριν τη λήξη της εγγύησης, θα βγάλει άλλα 2+ χρονάκια, αλλά αυτό τις οθόνες με κάνει να το σκέφτομαι σοβαρά. Θα ναι πρώτο κινητό, και ειλικρινά, δεν θα είναι ό,τι καλύτερο μετά από 2-3 μέρες να το στείλω για σέρβις με τέτοια τιμή, να έκανε 100 - 150, να το δεχόμουνα. Βέβαια, από την άλλη, το G3 μπορεί να βγάλει κιτρινίλα και να πάω πάλι σε σέρβις.

 

I haven't felt this lost since the finale of Lost. :help:

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σρ αυτά τα 2... κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη... κλείνω λίγο υπέρ του LG λόγω της καλύτερης φωτογραφικής...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κατοχος εδω και 2,5 χρόνια του Samsung galaxy Ace 2 (καλό κινητό μου βγήκε) ήρθε η ώρα να αλλάξω. Αποφάσισα πως προτεραιότητα θα είναι η ποιότητα της καμερας (και δεν αναφέρομαι μονο στα pixels) καθως ως μανιακός με φωτογραφία δεν μπορώ να κουβαλαω συνεχεια την dslr μηχανη μου...θα ήθελα να μπορώ να βγαζω, όχι φυσικα ισάξιες ,αλλά καλές φωτογραφίες που μπορω να τις αποθηκεύσω στο αρχείο μου.

Κατά τ άλλα, κανω χρηση facebook, μπαίνω σε ιστοσελίδες για νεα, λιγο viber και κανα παιχνιδι τυπου candy crash να περνάει η ώρα.

Το κινητό να μη ξεπερνάει τα 300€ αν γίνεται...(να δω και πόση είναι και η επιδότηση μου από βόνταφον)

Εριξα αρκετές ματιες στο φορουμ και μου άρεσαν Samsung Galaxy J5, A5, Huawei P8... Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτά;; Υπάρχει κάτι άλλο να προτείνετε;;

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κατοχος εδω και 2,5 χρόνια του Samsung galaxy Ace 2 (καλό κινητό μου βγήκε) ήρθε η ώρα να αλλάξω. Αποφάσισα πως προτεραιότητα θα είναι η ποιότητα της καμερας (και δεν αναφέρομαι μονο στα pixels) καθως ως μανιακός με φωτογραφία δεν μπορώ να κουβαλαω συνεχεια την dslr μηχανη μου...θα ήθελα να μπορώ να βγαζω, όχι φυσικα ισάξιες ,αλλά καλές φωτογραφίες που μπορω να τις αποθηκεύσω στο αρχείο μου.

Κατά τ άλλα, κανω χρηση facebook, μπαίνω σε ιστοσελίδες για νεα, λιγο viber και κανα παιχνιδι τυπου candy crash να περνάει η ώρα.

Το κινητό να μη ξεπερνάει τα 300€ αν γίνεται...(να δω και πόση είναι και η επιδότηση μου από βόνταφον)

Εριξα αρκετές ματιες στο φορουμ και μου άρεσαν Samsung Galaxy J5, A5, Huawei P8... Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτά;; Υπάρχει κάτι άλλο να προτείνετε;;

 

Ευχαριστω :)

 

κοιτας φακους οχι κινητα.

 

π.χ. καλο σονυ φακο εχουν τα xperia z αλλα και οσα εχουν καλο sony φακο,

π.χ. το meizu mx4..

το p8 δες το στο review του απο gsmarena,phonearena,τι λεει.

κάτω απο 2 ραμ μην παρεις

 

τα microsoft Τωρα το 640 xl απο τα φτηνα εχει καλο φακο,αλλα μεγαλο κινητο

κ τα wp θελουν χρονο εκμαθησης στην καμερα τους..βαρετο..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω γνωμες για tablet απο banggood λογω καρτας οχι paypal δηλάδη http://www.banggood.com/Wholesale-Android-Tablet-c-1759.html περιπου στα 150 ευρω αν γινεται 3g και με προυποθεση να εχει play store και ελληνικα και οσο γινεται απροβληματιστο.καθε βοηθεια δεκτη.ηθελα το xiaomi mipad αλλα δεν το εχει πλεον προφανως παλιο μοντελο γαρ
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Επίσης θα αναβαθμιστει σύντομα και με Μ, ενώ έχει και καλύτερη μεταπωλητικη αξία σε σχέση με το letv λόγω ονόματος. Και το letv αρκετά καλο με βάση τα λεγόμενα των κατόχων του, αλλά το μειονέκτημά του για εμένα είναι ότι δεν παίρνει sd card. Επίσης χρειάζεται custom rom ώστε να το φερεις στα μέτρα σου για χρήση στην ευρωπη. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα ως ποτέ θα έχει υποστήριξη όμως με custom roms?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις συγκεκριμενο μοντελο ή απλως θες να διαθεσεις πολυ λιγα χρηματα?

αν ειναι για τα χρηματα, πες ποσο και υπαρχουν απο κινα πολυ φτηνα καινουρια.

πχ http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_234310.html

και http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_218483.html

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi αλλά έπεσα πάνω στην προσφορά του public για το meizu m2 note στα 199 ευρώ. Το κινητο δεν είναι ασχημο και σε σχέση με κίνα έχει 24 μήνες εγγύηση. ισχύει? με ενδιαφέρει πιο πολύ εαν αξίζει σαν κινητό. για το xiaomi ξέρω κάποια πράγματα. Υπάρχει κάτι αλλο με τις προδιαγραφές του στην ελλάδα (του Meizu εννοω).
Link to comment
Share on other sites

Το flex είναι παρατημένο κινητό και από την lg και από τους developers. Δεν είναι σίγουρο αν θα πάρει και Μ. Εγώ θα το διάλεγα μόνο αν μου άρεσε εμφανισιακά. Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις παρτίδες, κιτρινίλες κλπ, δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων τι θα σου συμβεί, γι αυτό έχεις και εγγύηση.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...