Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://consumer.huawei.com/gr/support/downloads/index.htm?pcode=ALE-L21&pname=P8%20Lite%28ALE-L21%29

αυτό από την επίσημη σελίδα το δοκίμασε κανείς? λογικά αν είναι stock firmware δε θα περνάει από πάνω από το branded? ακόμα και παλαιότερη έκδοση να είναι λογικά θα πάρει με ΟΤΑ την τελευταία...

περιμένω αν το έχει κάνει κανείς να μας πει εντυπώσεις αλλιώς με βλέπω να την "βρίσκω με το ρίσκο" :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγάζω 4 ώρες οθόνη πλέον και είναι πρώτη στην κατανάλωση μπαταρίας.

Το πρόβλημα σου με το google play services φαίνεται να λύθηκε άντε τώρα να βγάλεις άκρη και με την εκπομπή κυψέλης :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις εντοπισα ενα προβλημα εχω βαλει προεπιλογη να κατεβαζει στην καρτα μνημης και μολις παω να κατεβαζω μια εφαρμογή απο το google play κολλαει το πλέι και δεν κατεβαζει τιποτα
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει με τον οδηγο δικαρτο και ροοτ. πηγα να βαλω την τελευταια 136 και αφου τελιωσε το κινητο δεν ανοιγει. μενει στο boot logo. συνδεση με pc δεν. απο το λινκ https://onedrive.live.com/?id=3733C2990715BA86%2167736&cid=3733C2990715BA86&group=0&parId=root&authkey=%21AN5h72s77KzlfJA&action=locate

εβαλα στην sd και πατωντας volume up /down ,power button εκανε update και factory reset και επιτελους εκλεισε. Το update ηταν για να μπορει να μπει οποια ρομ θελουμε μετα και για downgrade . Τωρα με τον ιδιο τροπο οτι και να δοκιμασω με την παραπανω διαδικασια παει να κανει update install αλλα με πεταει εξω δεν την δεχεται την ρομ οποια εχω δοκιμασει.

 

Μπορει να βοηθησει καποιος ...υπαρχει καποια ρομ να δοκιμασω. κατι αλλο; με το πσ δεν εχω προσβαση

 

Οταν πατησω volume up/down power button και ειναι συνδεμενο με usb στο πσ ξεκιναει μια διαδικασια huawei software installing ,παει μεχρι το 90% και μενει εκει. με την σουιτα προσπαθει να συνδεθει καθε 1-2 λεπτα αλλα δεν .

 

 

Δεν μπορω να φορτωσω καποια ρομ. Το παω γερμανο η να παρω το service της huawei? Υπαρχει εστω καποιος τροπος να κλεισει;;;

Link to comment
Share on other sites

το ξαναλεω το κινητο με την Β136 πεταει... η οθονη ειναι πιο φωτεινη και η μπαταρια κανει καλυτερη διαχειρηση... εγω την περασα και εκανα αμσεως φορματ στην sd και factory reset και μετα το ξαναεστησα... εξαλλου οι εφαρμογες που δουλευω ειναι λιγες... και εχω backup στο gmail οποτε ολα ειναι αστερι!! μπραβο στην huawei παντως... αν το κινητο ερχονταν με μεγαλυτερη μπαταρια θα ηταν το ιδανικο... για καποιον που δεν ειναι φωτογραφος gamer... :)
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

http://consumer.huawei.com/gr/support/downloads/index.htm?pcode=ALE-L21&pname=P8%20Lite%28ALE-L21%29

αυτό από την επίσημη σελίδα το δοκίμασε κανείς? λογικά αν είναι stock firmware δε θα περνάει από πάνω από το branded? ακόμα και παλαιότερη έκδοση να είναι λογικά θα πάρει με ΟΤΑ την τελευταία...

περιμένω αν το έχει κάνει κανείς να μας πει εντυπώσεις αλλιώς με βλέπω να την "βρίσκω με το ρίσκο" :p

 

Ύστερα από διάφορα "πειράματα" έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

1) Το συγκεκριμένo firmware όπως και τα περισσότερα επίσημα firmware της Huawei, που είναι διαθέσιμα στον ιστότοπό της, δεν μπορούν να κάνουν format στον εσωτερικό χώρο της συσκευής (μόνο το firmware που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα του παρόντος νήματος μπορεί να κάνει format).

2) Tα προαναφερόμενα firmware αποτελούν το πλήρες πακέτο αναβάθμισης συγκεκριμένης έκδοσης λογισμικού (π.χ. αναβάθμιση του ALE-L21 V100R001C432B041 για το firmware που αναφέρεις).

3) Έχοντας καταφέρει να εγκαταστήσω με επιτυχία το λογισμικό που αναφέρεις, διαπίστωσα ότι δε βρίσκει αναβαθμίσεις. Αυτό ενισχύει τη θεωρία μου ότι η Huawei "μπλοκάρει" την αναβάθμιση σε όσα κινητά τροποποιήθηκε το αρχικό λογισμικό. Ωστόσο είμαι επιφυλακτικός στο συγκεκριμένο ζήτημα. Θα επανέλθω όταν κυκλοφορήσει η αναβάθμιση σε Android 5.1.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ενδιαφέρεται πολυ ενας φιλος για τημ συσκευή εχει παρει κανεις απο ote? ειναι branded?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από διάφορα "πειράματα" έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

1) Το συγκεκριμένo firmware όπως και τα περισσότερα επίσημα firmware της Huawei, που είναι διαθέσιμα στον ιστότοπό της, δεν μπορούν να κάνουν format στον εσωτερικό χώρο της συσκευής (μόνο το firmware που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα του παρόντος νήματος μπορεί να κάνει format).

2) Tα προαναφερόμενα firmware αποτελούν το πλήρες πακέτο αναβάθμισης συγκεκριμένης έκδοσης λογισμικού (π.χ. αναβάθμιση του ALE-L21 V100R001C432B041 για το firmware που αναφέρεις).

3) Έχοντας καταφέρει να εγκαταστήσω με επιτυχία το λογισμικό που αναφέρεις, διαπίστωσα ότι δε βρίσκει αναβαθμίσεις. Αυτό ενισχύει τη θεωρία μου ότι η Huawei "μπλοκάρει" την αναβάθμιση σε όσα κινητά τροποποιήθηκε το αρχικό λογισμικό. Ωστόσο είμαι επιφυλακτικός στο συγκεκριμένο ζήτημα. Θα επανέλθω όταν κυκλοφορήσει η αναβάθμιση σε Android 5.1.

 

πάντως αν διαλέξεις local update στην συσκευή, λέει ότι μπορείς να πετάξεις το αρχείο εγκατάστασης και στην εσωτερική μνήμη αν θες...άρα δεν είναι απαραίτητη η microsd card...

με το "δε βρίσκει updates" με κόλησες λίγο...μάλλον θα περιμένω μπας και κυκλοφορήσει το Β136 zip και θα προσπαθήσω να το φλασάρω locally από internal memory...

Link to comment
Share on other sites

το ξαναλεω το κινητο με την Β136 πεταει... η οθονη ειναι πιο φωτεινη και η μπαταρια κανει καλυτερη διαχειρηση... εγω την περασα και εκανα αμσεως φορματ στην sd και factory reset και μετα το ξαναεστησα... εξαλλου οι εφαρμογες που δουλευω ειναι λιγες... και εχω backup στο gmail οποτε ολα ειναι αστερι!! μπραβο στην huawei παντως... αν το κινητο ερχονταν με μεγαλυτερη μπαταρια θα ηταν το ιδανικο... για καποιον που δεν ειναι φωτογραφος gamer... :)

 

Γιατί δεν μπαίνει σε μένα? Είναι εύκολο να μου έλεγες την διαδικασία που ακολουθησες?

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ την πάτησα με ένα. Κατέβασα ότι ROM υπήρχαν και έκανα όποιο παλαβό συνδυασμό μπορούσα να φανταστώ! Εκεί αυτό...ακλόνητο...μόνο με Β049! Τον ιδιοκτήτη του δεν του καιγόταν καρφί...ήθελε μονόκαρτο με κάρτα σιμ οπότε...!:whistle:

 

Αναγκαστικά θα του ξεκλειδώσω τον bootloader να του περάσω την Β046. Έχω στείλει μαιλ πριν 2 μέρες για unlock code του bootloader σαν έσχατη λύση αλλά ακόμη να μου απαντήσουν από την huawei. Ξέρετε τι παίζει και καθυστερούν τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπαίνει σε μένα? Είναι εύκολο να μου έλεγες την διαδικασία που ακολουθησες?

Αμέ κατέβασα την έκδοση την ξεζιπαρα είχε ένα όνομα Η... το έκανα dload είμαι από το κινητό δες πιο πάνω ακριβώς το όνομα... οπότε έχω έναν φάκελο με το όνομα πιο πάνω και μέσα έχει το update.zip το έκανα αντιγραφή στην sd την έβαλα στο τηλέφωνο πήγα ρυθμίσεις... Ενημέρωση λογισμικού... μενού τοπική ενημέρωση και μετά έκανα και factory reset για να το κάνεις πας στις κλήσεις *#*# κτλ και είναι εκεί και είσαι έτοιμος... συγγνώμη για τις παραλήψεις άλλα είμαι έξω και από κινητό :D

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Έχετε αλλάξει ρομ ή έχετε τη στοκ ρομ όπως το αγοράσατε? Αν έχετε τη στοκ, κάποια εφαρμογή ή κάποια ρύθμιση που κάνατε ρουφάει την μπαταρία. Δοκιμάστε την εφαρμογή deep sleep battery saver. Αυτή θα διορθώσει το πρόβλημα κατανάλωσης σε standby μέχρι να βρεθεί η αιτία.

Δεν είναι η ετοιμότητά κυψέλης το πρόβλημα, στα περισσότερα huawei με emui 3 εμφανίζεται έτσι και είναι λογικό όταν το κινητό είναι πολλές ώρες standby.

Stock Vodafone....

 

Το πρόβλημα ηταν τα g play services. Και βέβαια μπορεί να ξαναγίνουν στο επόμενο reboot... Τώρα είμαι εδώ...

 

Πολύ μακρια απο τον στόχο των 4 ωρών οθόνης και 2 ημερών. Και έκλεισαν data και WiFi για μια ωρα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ενδιαφέρεται πολυ ενας φιλος για τημ συσκευή εχει παρει κανεις απο ote? ειναι branded?

Εγώ το πήρα από γερμανό και είναι branded cosmote.βέβαια μην φανταστείς 3 εφαρμογές είχε π που τις έβγαλα και όταν ξεκινάει δείχνει το σήμα της cosmote

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ως νέος κάτοχος του κινητου,

Αυτη τη στιγμη ειμαι στην εκδοση Β046 (δικαρτο,unbranded),προφανώς εγινε απο τον προκατοχο του.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι εφικτο να περαστει η νεα εκδοση που βγηκε (Β136 νμζ),μιας και OTA δεν μου εχει ερθει κατι μεχρι τωρα.

Αν ειναι εφικτο,αξιζει καποιος να παει σε αυτη τη νεα εκδοση;Ποια ακριβως ειναι η διαδικασια; (#ποστ)

 

Περιμενω σημερα ή απο Δευτερα την Nillkin Sparkle Folio για Huawei P8 Lite black απο site που προαναφερθηκε,οποτε μπορω να πω και εντυπωσεις,αν καποιος θελει.

Εχω την εντυπωση ομως οτι οι Nillkin ειναι αρκετα ποιοτικες μιας και ειχα μια αντίστοιχη θηκη στο optimus G :)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ως νέος κάτοχος του κινητου,

Αυτη τη στιγμη ειμαι στην εκδοση Β046 (δικαρτο,unbranded),προφανώς εγινε απο τον προκατοχο του.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι εφικτο να περαστει η νεα εκδοση που βγηκε (Β136 νμζ),μιας και OTA δεν μου εχει ερθει κατι μεχρι τωρα.

Αν ειναι εφικτο,αξιζει καποιος να παει σε αυτη τη νεα εκδοση;Ποια ακριβως ειναι η διαδικασια; (#ποστ)

 

Περιμενω σημερα ή απο Δευτερα την Nillkin Sparkle Folio για Huawei P8 Lite black απο site που προαναφερθηκε,οποτε μπορω να πω και εντυπωσεις,αν καποιος θελει.

Εχω την εντυπωση ομως οτι οι Nillkin ειναι αρκετα ποιοτικες μιας και ειχα μια αντίστοιχη θηκη στο optimus G :)

Από που την πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Από που την πήρες?

 

Από ένα παιδί στο insomnia :) (169€)

Αλλα απο ολα οσα ρωτησα εκει κολλησες :happy:

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ο ένας φίλος ρωτάει για την θήκη, και ο άλλος φίλος απαντάει για την συσκευή? :p:lol:

 

Δίκιο έχεις ;)

Η θήκη έχει γίνει παραγγελία απο το warp,διπλασια η τιμη σχεση με ebay (μαζι με μεταφορικα +αντικαταβολη),αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως,μιας και δεν μπορω να περιμενω ποτε θα ανοιξουν οι συναλλαγές προς εξωτερικο,+οι μερες για να ερθει :)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις ;)

Η θήκη έχει γίνει παραγγελία απο το warp,διπλασια η τιμη σχεση με ebay (μαζι με μεταφορικα +αντικαταβολη),αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως,μιας και δεν μπορω να περιμενω ποτε θα ανοιξουν οι συναλλαγές προς εξωτερικο,+οι μερες για να ερθει :)

 

δεν πειράζει, χαβαλέ κάνω προς αποφυγή παρεξήγησης. :)

Link to comment
Share on other sites

στη σελίδα 50 είναι το how to για να πας απο 046 σε 136. τωρα το εκανα και εγω...

 

μέχρι τώρα βλέπω οτι δεν έχω κανένα θέμα μπαταρίας. μάλλον το φτιάξανε οπότε αν έχετε τέτοια θέματα κάντε αναβαθμιση. θα ενημερώσω όμως αν ξαναεμφανιστει. επίσης μου έβγαζε συνεχως μνμ οτι καταναλώνει το viber πολύ ενέργεια και ακόμα ουτε αυτό έσκασε.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

 

Αν χρησιμοποιείτε swype για να γράφετε με το πληκτρολόγιο της google (οχι της huawei) μήν αναβαθμίσετε στην τελευταια έκδοση γιατι δεν δουλεύουν τα ελληνικα. αν το κάνατε κάντε καταργηση ενημερώσεων και θα φτιάξει. επίσης κάτι που δεν γνώριζα και βρήκα σήμερα έιναι οτι για να δουλέυει το swype και ελληνικα και αγγλικα πρέπει στις γλώσσες να βάλετε αντι για γλώσσα συστήματος (έχει τα ελληνικα αν το έχετε ελληνικο το μενου και το qwerty) ελληνικά και αγγλικα. qwerty είναι λατινικοί χαρακτηρες αλλα το swype δεν θα γράφει αγγλικά.

Edited by basilis_k6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...