Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία τα βίντεο αλλά κουνημενα :p. Βέβαια αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα σε εμάς περισσεύει.

Σε εμένα βέβαια υπάρχει και το πρόβλημα του ορίζοντα όταν τοποθετηθεί στα σχοινια. Θα ανεβάσω βίντεο χωρίς επεξεργασία..

Εν τω μεταξύ πάρτε μια ιδέα πόση μεγάλη διαφορά κάνει η σταθεροποιηση

 

https://www.slick.video

https://youtu.be/helKtdl9N6U

 

 

Sent from my Redmi Note 3 international

Νομίζω το χάνουμε λίγο...

Κανένας δεν θα διαφωνήσει μαζί σου ότι ο σταθεροποιητής κάνει δουλειά.

Αλλά γράφουμε σε ένα θέμα για συσκευή των 70€!

Οι επαγγελματίες είναι αλλού :)

Actrion camera είναι όλες με + και - .

Όταν με μια αρχαία countourHD κάνω αυτό

και μου αρκεί

γιατί να ψάχνω επαγγελματικά μαραφέτια

και μάλιστα σε εποχή που δεν μας περισσεύει ευρώ;

Εγώ λέω ευτυχώς έγιναν της ....μόδας και βγάζει ο καθένας τέτοιες κάμερες σε χαμηλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω το χάνουμε λίγο...

Κανένας δεν θα διαφωνήσει μαζί σου ότι ο σταθεροποιητής κάνει δουλειά.

Αλλά γράφουμε σε ένα θέμα για συσκευή των 70€!

Οι επαγγελματίες είναι αλλού :)

Actrion camera είναι όλες με + και - .

Όταν με μια αρχαία countourHD κάνω αυτό

και μου αρκεί

γιατί να ψάχνω επαγγελματικά μαραφέτια

και μάλιστα σε εποχή που δεν μας περισσεύει ευρώ;

Εγώ λέω ευτυχώς έγιναν της ....μόδας και βγάζει ο καθένας τέτοιες κάμερες σε χαμηλές τιμές.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου..

Επίσης χαίρομαι που είδα και ένα βίντεο με το βουνό μου.. :D:D

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογικό φόρουμ είναι. Δεν είναι μόνο για επαγγελματίες η σταθεροποιηση. Ειδικά σε όσους κάνουν kitesurf θεωρώ ότι είναι μονόδρομος. Εδώ άλλοι δίνουν σε τηλέφωνο 500+ ευρώ γιατί έχει καλή φωτογραφική αντί να πάρουν μία.

Ανέβασα μερικά τεστ βίντεο με την xiaomi yi. Το sup παλεύεται. Με τον αετο όμως δεν βλέπεται το βίντεο + ο λάθος ορίζοντας. Επίσης το θολωμα που έχουν κάποια στιγμή όλες ανεξάρτητα από τιμή λόγο θηκης. Εξωτερική, εσωτερική θερμοκρασία.

 

Η fire fly που αναφέρθηκε δεν είναι 4κ. Δεν το υποστηρίζει ο αισθητηρας. Μέχρι 2κ πάει. Μετά είναι software.+ ότι μπλεδιζει το βίντεο λίγο.

Η xiaomi yi ήταν διαμαντάκι όσοι την πήραμε. Έχει βίντεο εφαμιλο GoPro 4, η οποία ούτε αυτή έχει σταθεροποιηση και κάνει 400+

https://drive.google.com/folderview?id=0B0cb7WHHLdN0VTd0aDN6VmNBem8

 

Και εδώ η επερχόμενη κάμερα που υπόσχεται να τα λύσει όλα τα παραπάνω (λογικά θα ακολουθήσουν αρκετές αυτό το δρόμο και θα πέσουν οι τιμές)

 

https://youtu.be/50XNB-FEON8

 

Sent from my Redmi Note 3 international

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται ούτε με την μικρή την go pro...η ποιότητα της go pro δεν πιανεται εύκολα απο καμία φθηνη..Ίσως μονο με την yi 2 ..συν ότι έχει ηλίθιο μέγεθος και δεν περνει περιφεριακα απο go pro συν τα προβλήματα με focus,μικροφωνο,τραγική μπαταρία..είχα 2..φύγαν και οι δυο..

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έχεις τη go pro και θα πάρεις τη yi και θα θες να βάλεις τα περιφερειακά της..

Άπαξ και μπει σε βάση, ίδια είναι. To μέγεθος τι ηλιθιοτερο έχει από άλλες;

Το focus και το μικρόφωνο δεν είναι τίποτα να φτιάξουν, ΑΝ χρειάζεται, δηλαδή αν είναι παλιά. Και τότε συγκρίνεται αμεσα με go pro. Μπαταρίες Οκ έχεις 2-3 και αυτό μόνο άμα πας κάπου που θα τη χρησιμοποιείς για ωρες

 

Και ένα δικό μου

https://youtu.be/TLV6rgMfPrc

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@Dimgeo GoPro και xiaomi έχουν τραβηχτει βίντεο και δεν υστερεί σε ποιότητα. Η δε xiaomi 2 (δεν την έχω) όλα όσα review έχω δει γράφουν ότι είναι ανώτερη από GoPro. Τώρα αν θέλεις να πείσεις τον εαυτό σου επειδή έδωσες 5+ φορές πάνω ότι είναι καλύτερη Οκ

 

Sent from my Redmi Note 3 international

Link to comment
Share on other sites

Είχα δυο yi και εχω δοκιμασει την μικρή την go pro που είναι αδιάβροχη απο μόνη της...τα review μπορούν να λενε ότι θέλουν..δεν έχω δώσει 400..Έχω πάρει μονο 2 yi και τώρα μια firefly 6s που περιμένω..το να κάθομαι εγώ να ανοίγω την κάμερα και να κάνω πατέντες δεν είναι σοβαρά πράγματα..θα δω το καλοκαίρι και την 2 Και μάλλον θα την παρω...το ότι δεν μπαίνει σε βάση για drone Γιατί όλες βγαίνουν με βάση την go pro και άρα το 85% των action camera η τα dom port kit και αλλα..και γ δυο η δικές μου ήταν 23 έκδοση.δεν ήταν και αρχαίες..θα έρθει και η firefly και θα δούμε τι ψάρια πιάνει..αν Όχι θα φάει σουτ και αυτη.Δυστυχώς η χιαομι έχει αρκετά θέματα σε πολλά πράγματα της.εχω πάρα πολλά προϊόντα της και στα πιο πολλά έχει κάνει ηλιθιότητες,απλά δεν εχω παρωπίδες.Εγώ εχω δει και την μικρή eken α την βγάζουν στα review καλύτερη απο την go pro.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έχεις τη go pro και θα πάρεις τη yi και θα θες να βάλεις τα περιφερειακά της..

Άπαξ και μπει σε βάση, ίδια είναι. To μέγεθος τι ηλιθιοτερο έχει από άλλες;

Το focus και το μικρόφωνο δεν είναι τίποτα να φτιάξουν, ΑΝ χρειάζεται, δηλαδή αν είναι παλιά. Και τότε συγκρίνεται αμεσα με go pro. Μπαταρίες Οκ έχεις 2-3 και αυτό μόνο άμα πας κάπου που θα τη χρησιμοποιείς για ωρες

 

Και ένα δικό μου

https://youtu.be/TLV6rgMfPrc

Τελικά πως είναι η κάμερα;;είχε κανένα θεμα..η πρώτη μου είχε πολυ λάθος εστίαση,αυτή μου φάνηκε εντάξει

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ήθελε διορθωσουλα.. Απλά λιγότερο από μια άλλη ενός φίλου μου :)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πέφτουν και οι τιμές σιγά σιγά. Αν δηλαδή κάποιος ήθελε την xiaomi 4k, stabilizer, xiaomi drone, έχουν όλα ένα 1000ρικο και έρχεται η gopro και τα δίνει και αυτή στην ίδια τιμή με μεγαλύτερη ευελιξία. http://gizmodo.com/how-the-gopro-karma-compares-to-the-dji-phantom-4-1786810108

 

Sent from my CW-Hi8-super using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το mi drone ήταν μουφα(πέσανε πάρα πολλά) και έχει ηλιθιοτητες(κλασικα)στο firmware αλλά τα διορθωσαν αρκετά.Ίσως το επόμενο να είναι πραγματικά Καλό.Τώρα για το drone της gopro θα δείξει σε λίγο καιρο,πάντως λείπουν αρκετά χαρακτηριστικά για ενα νεο σκάφος σε σχέση με κάποια αλλα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα απάντηση. Όποιος γνωρίζει...

Για χρήση στα χιόνια πρέπει να έχει και την θήκη για υποβρύχια λήψη (δλδ κόστος κανα 30αρι)

ή υπάρχει κάποιο άλλο αξεσουάρ;

Επίσης η διάρκεια της μπαταρίας μειώνετε πολύ λόγο κρύου (οπότε αγορά και άλλης)

ή δεν καταλάβατε διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να εχεις και την αδιάβροχη θήκη. Δηλαδή δε θα πέσει κάτω ποτέ; δε θα βρέξει/χιονίσει;

Δεν εχει 30αρι.. Μέχρι και από Ελλάδα βρίσκεις πιο φτηνά

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα απάντηση. Όποιος γνωρίζει...

Για χρήση στα χιόνια πρέπει να έχει και την θήκη για υποβρύχια λήψη (δλδ κόστος κανα 30αρι)

ή υπάρχει κάποιο άλλο αξεσουάρ;

Επίσης η διάρκεια της μπαταρίας μειώνετε πολύ λόγο κρύου (οπότε αγορά και άλλης)

ή δεν καταλάβατε διαφορά;

 

30E? ουτε καν! http://www.banggood.com/Waterproof-Case-for-Xiaomi-Yi-Sports-Camera-Diving-40M-Back-Up-Case-p-982585.html 7Ε την ειχα παρει, και μια χαρα αδιαβροχη ειναι μεχρι τα 5-6 μετρα που την εχω βαλει. (φυσικα και δεν εχει προβλημα στα χιονια!)

η μπαταρια δεν ξερω, δεν το εχω τσεκαρει. αλλα θα σου πω οτι δεν βγαζει πανω απο 3 τεταρτα - 1 ωρα. γιαυτο παιρνεις και αυτο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο: http://www.banggood.com/IMars-iM-B1-2Pcs-1010mAh-Battery-With-USB-Dual-Charger-For-Xiaomi-Yi-Sports-Camera-p-1063109.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

30E? ουτε καν! http://www.banggood.com/Waterproof-Case-for-Xiaomi-Yi-Sports-Camera-Diving-40M-Back-Up-Case-p-982585.html 7Ε την ειχα παρει, και μια χαρα αδιαβροχη ειναι μεχρι τα 5-6 μετρα που την εχω βαλει. (φυσικα και δεν εχει προβλημα στα χιονια!)

η μπαταρια δεν ξερω, δεν το εχω τσεκαρει. αλλα θα σου πω οτι δεν βγαζει πανω απο 3 τεταρτα - 1 ωρα. γιαυτο παιρνεις και αυτο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο: http://www.banggood.com/IMars-iM-B1-2Pcs-1010mAh-Battery-With-USB-Dual-Charger-For-Xiaomi-Yi-Sports-Camera-p-1063109.html

 

ok! ευχαριστώ.

Για την μπαταρία θα την χτυπήσω.

 

Για θήκη αυτή που λες σίγουρα θα με καλύψει στα χιόνια.

Αλλά αφού έτσι και αλλιώς απ ότι κατάλαβα πρέπει να αγοράσω, για να κάνω ασφαλέστερη χρήση και στην θάλασσα

θα προτιμήσω να δώσω κάτι παραπάνω μια που στα σχόλια διάβασα για αρκετά πνιγμένες κάμερες.

Οπότε την original στα 18€.

Link to comment
Share on other sites

ok! ευχαριστώ.

Για την μπαταρία θα την χτυπήσω.

 

Για θήκη αυτή που λες σίγουρα θα με καλύψει στα χιόνια.

Αλλά αφού έτσι και αλλιώς απ ότι κατάλαβα πρέπει να αγοράσω, για να κάνω ασφαλέστερη χρήση και στην θάλασσα

θα προτιμήσω να δώσω κάτι παραπάνω μια που στα σχόλια διάβασα για αρκετά πνιγμένες κάμερες.

Οπότε την original στα 18€.

Τι να σου πώ, εγώ δεν είχα καποιο θέμα στη θάλασσα, ούτε θολούρα στο φακό ούτε νερό μέσα. Βέβαια εξαρτάται το βάθος που θα μπεις φαντάζομαι! Μέχρι τα 5-6 μέτρα που βουτηξα εγώ είμαι ικανοποιημένος πλήρως!

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα.

Στις ρυθμίσεις video standart βάζω pal (αντι για ntsc) αλλά μου αλλάζει τα fps στα βιντεο

πχ

http://i.imgur.com/MoEhCGr.png

 

ενω αλλιώς είναι όπως παρακάτω. Πρέπει να βάλω pal ή οχι?

 

http://i.imgur.com/bWsbszc.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι τι θέλεις. Εγώ τραβάω σε 2304x1296 30p 16:9.

Έχει καλύτερη ποιότητα με περισσότερα FPS αρα και πιο ομαλό βιντεο

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Στις ρυθμίσεις video standart βάζω pal (αντι για ntsc) αλλά μου αλλάζει τα fps στα βιντεο

 

 

ενω αλλιώς είναι όπως παρακάτω. Πρέπει να βάλω pal ή οχι?

 

 

Είναι αναλόγως τι θες, μπακαλίστικα να σου πω ότι με PAL θα χεις αυτόματο color correction που σημαίνει ότι δεν μπορείς να δεις και τόσο τα αδύναμα σημεία του τοπίου που βγάζεις και μικρότερο fps αλλά προσφέρει μεγαλύτερη λεπτομέρεια από το ntsc.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστώ.

Να ρωτήσω και κάτι βασικό. Πώς συνδέω την κάμερα με το λάπτοπ;;; Περίμενα με το USB αλλά όχι, απλά έτσι φορτίζει. Είδα ότι έχει κ μικροHDMI αλλά πάλι τίποτα. Αγόρασα καλώδιο αλλά τίποτα. Με αυτό το καλώδιο μόνη χρήση που βρήκα είναι η σύνδεση με TV κ προβολή live. Δεν βρήκα τρόπο για αναπαραγωγή. Δεν πιστεύω ο μόνος τρόπος σύνδεσης είναι να κατεβάσω τα βίντεο στο κινητό μου (με την εφαρμογή) κ μετά σύνδεση του κινητού στο λαπτοπ;;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστώ.

Να ρωτήσω και κάτι βασικό. Πώς συνδέω την κάμερα με το λάπτοπ;;; Περίμενα με το USB αλλά όχι, απλά έτσι φορτίζει. Είδα ότι έχει κ μικροHDMI αλλά πάλι τίποτα. Αγόρασα καλώδιο αλλά τίποτα. Με αυτό το καλώδιο μόνη χρήση που βρήκα είναι η σύνδεση με TV κ προβολή live. Δεν βρήκα τρόπο για αναπαραγωγή. Δεν πιστεύω ο μόνος τρόπος σύνδεσης είναι να κατεβάσω τα βίντεο στο κινητό μου (με την εφαρμογή) κ μετά σύνδεση του κινητού στο λαπτοπ;;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το hdmi δεν το δοκίμασα ποτέ για να σου πω. Εγώ απλά στο λάπτοπ βάζω την sd card και βλέπω από εκεί φώτο και βίντεο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το hdmi δεν το δοκίμασα ποτέ για να σου πω. Εγώ απλά στο λάπτοπ βάζω την sd card και βλέπω από εκεί φώτο και βίντεο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

ok! οπότε στο δικό μου λαπτοπ θέλω και card reader ...

Το θέμα είναι στην τηλεόραση να παίζουν τα βίντεο. Εκεί είναι απόλαυση σε HD.

Μόλις βρω χρονο θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει playback απο hdmi.

 

Είναι μονο για live εικόνα.

 

Δυστυχώς....

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά δεν ισχύει αυτό με το USB. Εγω τη συνδέω στο PC και βλέπω κανονικά την κάρτα και μεταφέρω τα αρχεία είτε από την καμερα στο PC είτε το αντίστροφο. (Ναι την έχω χρησιμοποιήσει και σαν φλασάκι) :P

Δεν χρειάζεται να βγάλω την κάρτα και να την βάλω σε card reader...

Τσεκαρε μήπως φταίει το καλώδιο σου ή οι drivers..

Για HDMI, δεν έχω ιδέα ούτε το έχω δοκιμάσει.

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...