Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Όντως ανάβει ο κύκλος στο power button, δοκίμασα με άλλο καλώδιο, αυτό που είχε είναι μάλλον ελαττωματικό και όταν το έβαζα δεν άναβε. Και όταν τελειώνει η φόρτιση σβήνει ο κύκλος.

Μια ακόμα ερώτηση, όταν είναι σε λειτουργία η κάμερα ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία, καίει πολύ θα έλεγα όταν την πιάνω στο χέρι. Αυτό θεωρείται φυσιολογικό?

Πάντως η μπαταρία τελειώνει σε χρόνο dt...

Για αυτό παίρνεις και άλλες 2 με εξωτερικό φορτιστή. Κάνα 10ευρω νομίζω βγαίνει.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία..Δυστυχώς η μπαταρία είναι τραγική και καλά είναι να πάρεις προσφορά δυο ακόμη με ξεχωριστό φορτιστή

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, με προβληματίζει η έλλειψη οθόνης στην xiaomi γι αυτό στο μυαλό μου κερδίζουν πόντους άλλες μηχανές οπως η sj4000. Θελω να βλέπω άμεσα αυτα που τραβάω, εσείς τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάμε το κινητό μας.. Ή μπορείς να ψάξεις για την έξτρα οθόνη που μπαίνει πίσω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, με προβληματίζει η έλλειψη οθόνης στην xiaomi γι αυτό στο μυαλό μου κερδίζουν πόντους άλλες μηχανές οπως η sj4000. Θελω να βλέπω άμεσα αυτα που τραβάω, εσείς τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση;

Sent from my iPad using Tapatalk

και εγω σκεφτομουν στην αρχη, με τον καιρο το συνηθηση και αδιαφορω για το αν εχει η οχι οθονη.

δεν ειναι καλο να εχει εξτρα οθονη, δεν ειναι φωτ. διακοπων που θα θελεις να βγαλεις φωτος με την παρεα σου κλπ.

η ελειψη οθονης θετικο ειναι, γιατι κανεις εξικονομηση μπαταριας. επισης ειναι action cam, που σημαινει οτι την εχεις σε σημεια κανοντας σπορ που δεν χρειαζεται να κοιτας την οθονη. τραβας 5-6-7 οσα βιντεο θελεις και τα κοιτας σπιτι. αυτος ειναι ο ρολος. :)

αν απ την αλλη θες τοσο πολυ οθονη, παρε την εξωτερικη. π

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την έδωσα την Xiaomi και δεν το μετάνιωσα.

Έχει τρομερό φακό, αλλά οι ευκολίες της GoPro hero 4 silver, την κάνουν καλύτερη αγορά.

Χθες με την μπαταρία της, όλη μέρα τραβούσα βίντεο από την εκδρομή με τις μηχανές, μετά δύο μπάνια στην θάλασσα με βουτιές κλπ, ενδιάμεσα λίγο να δω τι τράβηξα από την οθόνη της κάμερας και το βράδυ, γύρισα σπίτι, την σύνδεσα με το τηλέφωνο και είδα από την αρχή όλα τα βίντεο. Μερικά περισσότερο από μία φορά. Πριν την βάλω στο ρεύμα, είχε ακόμη διαθέσιμη μπαταρία. Δεν χρειάστηκα ούτε το power bank! Όλα τα βίντεο μικρά σε χρόνο σχετικά, σε ανάλυση 1080 50 fps.

Σε χρήση πίστας, μεταφράζεται σε περισσότερα από τέσσερα 20 λεπτά sessions, που είναι σχεδόν όλη η μέρα. Αδιανόητο νούμερο με την Xiaomi, ακόμη και με την extra kingma μπαταρία που είχα μαζί μου.

Κοστίζει βέβαια όσο 5 Xiaomi, αλλά χαλάλι. Μία φορά αγοράζεις GoPro.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να βάλουμε τη μπαταρία της European version η οποία είναι Sony στην κινέζικη κάμερα? Λένε ότι δεν έχει καμία σχέση σε διάρκεια με την κινέζικη έκδοση. Πάντως από ότι βλέπω με το ίδιο charging dock μπορείς να φορτίσεις και τις δύο μπαταρίες, οπότε ίσως η μπαταρία να είναι συμβατή. Αλλά είναι λίγο ακριβούτσικη, 14€, παίρνεις 2 κινέζικες μπαταρίες.

Προς το παρόν λέω να τη βγάζω με τη βοήθεια του power bank.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία της είναι απλά τραγική.Επίσης εγώ στο τετρακίνητο που την βγάζω κάποιες στιγμές στο βίντεο μου εμφανίζει οριζόντιες γραμμές..απο κάτι επηρεάζεται

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, όταν την αφήνετε κλειστή για μέρες αποφορτίζεται? Γιατί την είχα μερικές μέρες κλειστή και αποφορτίστηκε πλήρως.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι.......

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου οχι. Τουλαχιστον σε υπερβολικο βαθμο.

 

Υπαρχει fix στο ιντερνετ. ριξε μια ματια για xiaomi yi battery drain και θα καταλαβεις

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου οχι. Τουλαχιστον σε υπερβολικο βαθμο.

 

Υπαρχει fix στο ιντερνετ. ριξε μια ματια για xiaomi yi battery drain και θα καταλαβεις

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

εμενα δεν αποφορτιζεται, συγγεκριμενα την ειχα φορτισει τελευταια φορα τον απριλη (τελος χειμερινης περιοδου) και την ξανανοιξα πριν 10 μερες (αρχη διακοπων). η μπαταρια της ηταν στο 97%.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ψήνομαι ν' αγοράσω την xiaomi yi την οποία θέλω με waterproof case original αλλά και τα υπόλοιπα accessories. Κοιτάω σε gear best και geekbuyin αλλά είναι λίγο τσιμπημένες. Υπάρχει κάποιο σαιτ με συγκριτικές τιμές να δώ ή έχετε να προτείνετε εσείς κάποιο σαιτ για αγορά όλων όσων ανέφερα?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πλέον τσιμπήθηκε αφότου βγήκε η yi 2 στα 260. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν είναι και διαθέσιμη εύκολα, μπορεί και να σταμάτησε η παραγωγή και τα μαγαζιά βρίσκουν 10-10 κομμάτια και φέρνουν. Ο,τι βρεις σε geekbuying, banggood, gearbest.. Για το waterproof case, το kingma είναι πολύ καλό.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Για το kingma γράφουν αρκετοί οτι σπάει. Είδα αυτή http://www.banggood.com/Original-XiaoMi-Yi-Z23-Version-Ambarella-A7LS-BSI-CMOS-WIFI-Sports-Action-Camera-p-995831.html ( η οποία λέει Ζ23L το οποίο δεν ξέρω τι είναι) και αυτή http://www.banggood.com/XiaoMi-Yi-Ambarella-A7LS-BSI-CMOS-WIFI-Sports-Camera-Travel-Version-p-970092.html . Η διαφορά της travel edition είναι στο μπαστούνι? Η 1η στα 68 καλή τιμή δεν είναι? Απλά πρέπει να βρώ κ αυθεντικό case γιατί κάνω καταδύσεις και το φοβάμαι το kingma σύμφωνα με όσα γράφονται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε στοκ.

Ότι σπάει από το βάθος; εγώ την έχω 1,5 χρόνο έχει άψογη εφαρμογή, το τζαμακι δεν τρώει από την εικόνα και δεν ξεθωριάζει όπως σε noname θήκες. Τώρα για πολύ βάθος δεν ξέρω, τη βάζω σε νορμάλ βάθος (κανένα 3-4 μέτρα) και μου εμπνέει πολλή εμπιστοσύνη μπορώ να πω. Επίσης την έχω πετάξει ψηλά στον αέρα και προσγείωση στο νερό, για εφέ στο βίντεο, ούτε έτσι κατάλαβε τίποτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε στοκ.

Ότι σπάει από το βάθος; εγώ την έχω 1,5 χρόνο έχει άψογη εφαρμογή, το τζαμακι δεν τρώει από την εικόνα και δεν ξεθωριάζει όπως σε noname θήκες. Τώρα για πολύ βάθος δεν ξέρω, τη βάζω σε νορμάλ βάθος (κανένα 3-4 μέτρα) και μου εμπνέει πολλή εμπιστοσύνη μπορώ να πω. Επίσης την έχω πετάξει ψηλά στον αέρα και προσγείωση στο νερό, για εφέ στο βίντεο, ούτε έτσι κατάλαβε τίποτα.

 

Τι να πω.. Ίσως αναφέρονται σε μεγάλο βάθος.. Απο ebay η πιο φθηνή που βρίσκω είναι 75€. Δεν ξέρω αν ξίζει. Μήπως είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι black friday μιας και δεν την βιάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υπάρχει, δεν ξερω. Ψάχνεις τιμές που έφυγαν ανεπιστρεπτί. Μπορείς να κοιτάξεις και καμιά elecam που έχει τις θήκες μαζί

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μονο οριτζιναλ θήκη.ναι η διαφορά είναι αυτή..και η μπαταρίες και τα αξεσουάρ της kingma το μονο καλο που έχουν είναι η τιμη.έχουν πνιγεί αρκετές yi με kingma

 

Στάλθηκε από το TbooK 10(E6N5) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κοιτάω και για elecam που πρότεινε ο φίλος από πάνω. Είδα 2 μοντέλα που βγάζει.

1) http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_398128.html?wid=21

2) http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_265287.html?wid=3

και σε συγκριτικά τεστ με xiaomi yi φαίνεται να υπερέχει η elecam. Βέβαια δεν βρίσκω και πολλά reviews.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά καινούργιες η ele..εγω την δικιά μου θα την δώσω...θα παω για την 4κ το καλοκαίρι..αν ενδιαφέρεται κάνεις με γνήσια θήκη και άλλες 2 μπαταρίες 50€

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά καινούργιες η ele..εγω την δικιά μου θα την δώσω...θα παω για την 4κ το καλοκαίρι..αν ενδιαφέρεται κάνεις με γνήσια θήκη και άλλες 2 μπαταρίες 50€

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είσαι ικανοποιημενος απο το video? Η διαφορα μεταξυ των 2 που παρέθεσα ξέρεις ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα..έχει ωραίο βίντεο ακόμη και στο drone.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα..έχει ωραίο βίντεο ακόμη και στο drone.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

έχεις την elite ή το άλλο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...