Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εxω και εγώ το καμερακι 1 χρόνο περίπου και πρόσφατα ανακάλυψα την δυνατότητα για χειροκίνητες ρυθμίσεις μέσω script που φορτώνεις στην κάρτα. Μια από τις πολλές επιπλέον δυνατότητες που έχει λοιπόν είναι να τραβάει φωτογραφίες σε RAW!! Δεν γνωρίζω άλλη action cam που να κάνει κάτι τέτοιο...Έτσι μπορείς πραγματικά να δεις τι μπορεί να κάνει ο εκπληκτικός (για το μέγεθός του) BSI αισθητήρας της sony.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εxω και εγώ το καμερακι 1 χρόνο περίπου και πρόσφατα ανακάλυψα την δυνατότητα για χειροκίνητες ρυθμίσεις μέσω script που φορτώνεις στην κάρτα. Μια από τις πολλές επιπλέον δυνατότητες που έχει λοιπόν είναι να τραβάει φωτογραφίες σε RAW!! Δεν γνωρίζω άλλη action cam που να κάνει κάτι τέτοιο...Έτσι μπορείς πραγματικά να δεις τι μπορεί να κάνει ο εκπληκτικός (για το μέγεθός του) BSI αισθητήρας της sony.

 

Οταν λες σε Raw τι ενοείς??? τι εστι Raw χρησιμέυει σε κάτι??? Δωσε λιγο πληροφορίες για τους ασχετους...χαχαχα....Εγω την εχω πανω απο 6 μήνες είμαι τοσο ικανοποιημένος που πούλησα την Garmin Elite Virb που ειχε βεβαια 3 ωρες μπαταρία και gps αλλα ήταν πολυ βαριά για το κεφάλι.... Μπορώ να πω οτι εχω τραβήξει απειρα video που το μεγάλο προβλημά μου τωρα ειναι που θα τα αποθηκεύσω....για να τα μοιραστώ με καποιον....φιλο .....Ψαχνω να βρω λύσεις με υπηρεσίες file sharing να τα ανεβάσω καπου γιατι στο youtube κοβει την ποιοτητα και το συμπιέζει πολύ....

Αν εχετε κατι υπόψιν μπορείτε να μου προτείνετε????

 

Ψαχνοτας λιγο για row video ειδα οτι αυξανουν την αναλυση σε 2304x1296 30fps 35Mbits....Αλλα απ οτι βλεπω με το νεο updete στο firmware εχει προστεθεί η ανάλυση αυτή...Αρα να υποθέσω οτι εχει γινει????? και δεν χρειαζετε κατι αλλο???

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Χαχα κλασικο πρόβλημα.

Πόσο πιο Raw? Εδώ κόβει το βίντεο σε 12λεπτα γιατί δεν το υποστηρίζει το file system..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι καποια στιγμη που θα βρω χρονο θα παραγγειλω και 3η ή και 4η μπαταρια.. τελειωνει γρηγορα η ατιμη! γενικα παντως με εχει βγαλει ασπροπροσωπο η καμερουλα και δν εχω μετανιωσει ουτε σεντ που εδωσα για αυτην.

επισης, προχτες που κατι εψαχνα αλλο, επεσα πανω σε αυτο

Εχουν βγαλει λοιπον extended battery καθως και lcd screen η οποια δεν ξεω αν αξιζει αλλα για 14Ε σιγουρα αξιζει!. καλη φαση!

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για RAW φωτογραφιες παιδια εγραψα, δηλαδη χωρις φιλτρα και ασυμπιεστες. Δυνατοτητα που εχουν συνηθως οι dslr και οι ακριβες compact (σε λιγο καιρο και καποια κινητα). Τις φωτο μετα τις περνας απο lightroom(lens distortion, white balance,denoise κλπ) και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Βεβαια για απλους χρειστες μπορει να μην ειναι και κατι τοσο φοβερο αλλα αμα θελεις μεγιστη ποιοτητα και να παιζεις με τις φωτο σου ειναι πολυ καλη δυνατοτητα.

Στο πρωτο λινκ εχει ετοιμο προφιλ για lightroom και μετατροπεα των αρχειων raw

https://github.com/PJanisio/Xiaomi_Yi_autoexec/tree/master/RAW_photo_mode

http://www.tawbaware.com/xiaomiyi.htm

Link to comment
Share on other sites

Να και η διαφορά. Η μια φωτο είναι αυτή που παράγει η κάμερα και η άλλη είναι μετά από επεξεργασία του raw αρχείου.

 

http://imgur.com/gallery/39lvt9X/new

Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Να και η διαφορά. Η μια φωτο είναι αυτή που παράγει η κάμερα και η άλλη είναι μετά από επεξεργασία του raw αρχείου.

 

http://imgur.com/gallery/39lvt9X/new

 

επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβως..

1. εστω οτι περναμε το αρχειακι και τραβαει σε raw format φωτος, θα σωζονται κατευθειαν με καλυτερη αναλυση ή πρεπει να επεξεργαστω τις photos για να φτιαξω μετα καλυτερη αναλυση?

2. στο βιντεο, επιρεαζεται η αναλυση προς το καλυτερο?

3. τι διαφορα σε Mb εχουν οι photos & τα video μετα?

4. σε εμενα πχ που δεν θα ασχοληθω με photoshop και απλα τραβαω καμια photo σπανια αλλα αρκετα video σαν action cam Πανω στο κρανος μου, αξιζει να κανω τη διαδικασια?

sorry αν σας κουρασα αλλα δεν εχω ασχοληθει με φωτογραφια και δεν εχω ιδεα τι παιζει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβως..

1. εστω οτι περναμε το αρχειακι και τραβαει σε raw format φωτος, θα σωζονται κατευθειαν με καλυτερη αναλυση ή πρεπει να επεξεργαστω τις photos για να φτιαξω μετα καλυτερη αναλυση?

2. στο βιντεο, επιρεαζεται η αναλυση προς το καλυτερο?

3. τι διαφορα σε Mb εχουν οι photos & τα video μετα?

4. σε εμενα πχ που δεν θα ασχοληθω με photoshop και απλα τραβαω καμια photo σπανια αλλα αρκετα video σαν action cam Πανω στο κρανος μου, αξιζει να κανω τη διαδικασια?

sorry αν σας κουρασα αλλα δεν εχω ασχοληθει με φωτογραφια και δεν εχω ιδεα τι παιζει!

 

Δεν αλλαζει η αναλυση (αριθμος πιξελ) της εικονας αλλα η ποιοτητα της εικονας(λιγοτερος θορυβος, καλυτερα χρωματα) Στα βιντεο δεν εχω δοκιμασει αν και δεν νομιζω να τραβαει raw video. Για σενα που τραβας μονο βιντεο το μονο που αξιζει (αν δεν σε νοιαζει να χεριασεις την μηχανη λογω εγγυησης ας πουμε) ειναι να κανεις μια επανεστιαση στο φακο της καμερας και να ασχοληθεις αμα θελεις με ανεβασμα του bitrate. Αν βαριεσαι να ασχοληθεις με διαβασμα ομως, γνωμη μου ειναι να μην την πηραξεις καθολου. Μια χαρα τραβαει και απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

1. εστω οτι περναμε το αρχειακι και τραβαει σε raw format φωτος, θα σωζονται κατευθειαν με καλυτερη αναλυση ή πρεπει να επεξεργαστω τις photos για να φτιαξω μετα καλυτερη αναλυση?

2. στο βιντεο, επιρεαζεται η αναλυση προς το καλυτερο?

3. τι διαφορα σε Mb εχουν οι photos & τα video μετα?

4. σε εμενα πχ που δεν θα ασχοληθω με photoshop και απλα τραβαω καμια photo σπανια αλλα αρκετα video σαν action cam Πανω στο κρανος μου, αξιζει να κανω τη διαδικασια?

sorry αν σας κουρασα αλλα δεν εχω ασχοληθει με φωτογραφια και δεν εχω ιδεα τι παιζει!

 

1. Τα αρχεία RAW είναι αρχεία εικόνας όπως ακριβώς τα συλλαμβάνει ο αισθητήρας της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής μας, χωρίς καμία συμπίεση ( βλέπε jpeg ), οπότε μετά την διαδικασία θα σώζονται κατευθείαν έτσι. Απλά σου δίνουν την δυνατότητα να επεξεργαστείς της φωτογραφίες σου. Δεν χάνεις κάτι με το να το επεξεργαστείς. Μπορείς να το επεξεργαστείς όσες φορές θέλεις, χωρίς να χάσεις πληροφορία και χωρίς να χάσεις την αρχική σου φωτογραφία. ( σε γενικές γραμμές πάντα )

2. όχι

3. Mεγάλη μιας και όπως είπα δεν είναι καθόλου συμπιεσμένη

4. Για μένα εαν δεν ασχοληθείς με επεξεργασία, κάτσε στο jpeg

 

υγ: δεν έχω την συγκεκριμένη κάμερα

Link to comment
Share on other sites

απο υπηρεσίες file store στο διαδίκτυο ποια προτιμάτε??? Γιατι εχω θέμα με τα πολλά video που βγαζω δεν θελω να τα πεταξω...αλλα εχω γεμίσει και τους σκληρούς δίσκους μου....Απ οτι ειδα ειναι μια η mega.nz δωρεαν καποια αλλη καλή αξιόπιστη???? Επισης καποιον editor για κοψε ραψε ????video???Εχετε να μου προτείνετε???Τελευταία το movie maker των windows μου κρασάρει...
Link to comment
Share on other sites

Είδα οτι τα raw έχουν καλύτερη ποίοτητα εικόνας, και μεγαλύτερη ευκρίνεια.. οποτε ανεξάρτητα απ τα αν χρησιμοποιείς editing προγράμματα, καλυτερα δεν θα ναι?

Επίσης, ο λογος που δεν βγάζω photos με την κάμερα αυτή ειναι ότι δεν έχει οθόνη για να βλέπω τι και πώς τράβηξα.

Οποτε συνοψίζοντας, αν κάποιος πάρει με τα 14€ την οθόνη και κανει το trick να τραβάει σε raw, τοτε έχει μια αρκετά καλη φωτογραφική μηχανή για τημ ημερα, σωστα?

 

Cloud Εννοείς? Υπάρχουν παρα πολλά.

Εγω χρησιμοποιω το copy γιατί με τα χρόνια έχω μαζέψει 600gb.. αλλά πλεον δεν γίνεται γιατί απ τα referrals φτάνεις μέγιστο τα 25gb νομιζω..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα Raw αρχεία δεν μπορείς να τα αξιοποιήσεις χωρίς το κατάλληλο λογισμικό. Δεν διαβάζονται καν.

Εγώ για backup των φωτο χρησιμοποιώ το flickr (1tb free storage). Για τα video έχω δίσκους (θα έκανα μήνες να κάνω upload :p )

Σαν φωτογραφική η xiaomi βγάζει πολύ ωραίες φωτογραφίες με τον ευρυγωνιο φακό της (ωραία για landscape κυρίως ). Σαφώς όμως δεν μπορείς να αντικαταστήσεις μια κανονική φωτογραφική μηχανή.

Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μετα απο περίπου 11 μήνες δεν λειτουργούσε το wifi. Δεν ξερω ενω την εβαζα να συνδεθει δεν αναβόσβηνει τον λαμπακι το πλαινο με το συνεχόμενο πατημα. Ετσι προσπαθησα να του αλλαξω firmware και μαλλον την brikara. Τωρα την ανοιγω και αναβοσβήνει συνεχως το power δαχτυλιδι led και κανει beep beep ανα δευτερόλεπτο συνεχως χωρίς σταματημο. Δοκίμασα καποιους τρόπους οπως εδω

http://en.miui.com/thread-96601-1-1.html

και εδω

 

αλλα τιποτα. Να πω την αληθεια με τον δευτερο τροπο εγινε η διαδικασία αλλα όταν παλι πατησα το κουμπι power μετα το τελος...αρχισε παλι το beep beep....το αφησα το βραδυ μπας και τελειωσει και το πρωι ακομα εκανε beep beep....

Aν ξερει κανεις κατι να με βοηθήσει....

Καλο πασχα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλη κάρτα, με format σε FAT32 και δοκίμασε με κανένα άλλο firmware (πιο παλιό) χυμα στην κάρτα και μετονομασμένο (σε firmware.bin)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλη κάρτα, με format σε FAT32 και δοκίμασε με κανένα άλλο firmware (πιο παλιό) χυμα στην κάρτα και μετονομασμένο (σε firmware.bin)

 

Φιλε μου αυτο το ειχα κανει πολλες φορες. Δυο βραδιες κοιμήθηκα στις 5 το πρωί εχω δοκιμασει τα παντα....Οπου τελικα εγινε η διαδικασία με επιμονη του δευτερου τροπου...και εφτιαξε η καμερα...Εβαλα και νεο firmware και ολα καλα εκτος οτι παλι δεν λειτουργει το Wifi..δεν αναβοσβήνει το λαμπακι ωστε να βρει το δικτυο του τηλεφωνουν και να συνδεθει....Δοκιμασα και με αλλες συσκευες αλλα τιποτα...Οτι και firmware να εβαλα οσα hard reset Και να εκανα τιποτα. Το θεμα ειναι οτι μη μπαινοντας στην εφαρμογή δεν μπορω να αλλαξω τα settings την αναλυση αλλα και τα υπολοιπα....Οποτε την στελνω πισω γιατι ειναι εντος εγγύησης...και τελος.

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου καλο Πασχα

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλο ηχο για βιντεο;

Και επειδη δεν εχουμε αλλη σπιτι αξιζει τα περιπου 65 ευρα;;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Εχει καλο ηχο για βιντεο;

Και επειδη δεν εχουμε αλλη σπιτι αξιζει τα περιπου 65 ευρα;;

 

Tα αξιζει με το παραπανω.. με το ηχο σε κινηση το μονο θεμα ειναι ο αερας.. δε βγαινει κ το καλυτερο αποτελεσμα.

 

Αλλα ποιοτικα σε βιντεο και φωτογραφιες τρομερες ληψεις

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλο ηχο για βιντεο;

Και επειδη δεν εχουμε αλλη σπιτι αξιζει τα περιπου 65 ευρα;;

Εγώ πάντως όταν την χρησιμοποιώ στο κράνος στο σκι, την βάζω στα 120fps που δεν γράφει ήχο και μετά κάνω επεξεργασία βίντεο και βάζω τραγούδι..

Το προτιμώ με 1000 απ το μα ακούω αυτό το βουητο του αερα

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά,

- η κάμερα έχει την δυνατότητα να φορτίζει ταυτόχρονα ενώ γράφει?

- ο ήχος είναι όντως τόσο μουντός όπως βλέπω σε διάφορα βίντεο?

- σε σκοτάδι πως τα πάει?

- η μπαταρία μετά από όσα updates έχουν δώσει ακόμα τα πάει τόσο χάλια?

- κόβει το βίντεο μόλις τραβήξει 1,95gb ή γενικά έτσι είναι στης action cams με fat32?

- σε σχέση με την sj4000 είναι καλύτερη η χειρότερη?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά,

- η κάμερα έχει την δυνατότητα να φορτίζει ταυτόχρονα ενώ γράφει?

- ο ήχος είναι όντως τόσο μουντός όπως βλέπω σε διάφορα βίντεο?

- σε σκοτάδι πως τα πάει?

- η μπαταρία μετά από όσα updates έχουν δώσει ακόμα τα πάει τόσο χάλια?

- κόβει το βίντεο μόλις τραβήξει 1,95gb ή γενικά έτσι είναι στης action cams με fat32?

- σε σχέση με την sj4000 είναι καλύτερη η χειρότερη?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Ναι φορτιζει αλλα θελει 2αμπερ φορτιστη για να εισαι καλυμμενος.

 

Ο ηχος ειναι σχετικα μουντος και γινεται ακομα χειροτερος οταν την εχεις μεσα σε αδιαβροχη θηκη.

 

Σε απολυτο σκοταδι οπως ολες οι καμερες που δεν εχουν led κλπ γραφει το απολυτο μαυρο. Με σχετικο φωτισμο τα παει καλα.

 

Η μπαταρια ειναι ακριβως η ιδια. Με κλειστο wifi βγαζει καμια ωρα περιπου.

 

Στα 2gb κοβει το βιντεο (περιπου 10 λεπτα σε fhd 60fps)

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλύτερη απο.την 4000..Δυστυχώς σε σκοτάδι δεν βλέπει τίποτα..και εγώ ήθελα να.την βάλω να.τραβήξει time lapse τον ουρανό στο βουνό αλλά μάλλον τζάμπα θα γράφει.Έχει ενα κόλπο που την κάνεις να μένει ανοιχτό το κλειστεί ώστε να μαζεύει φως αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να.τραβήξει time lapse ετσι.το μικρόφωνο είναι μέτριο,,οπως και η μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, παρέλαβα και εγώ την κάμερα + κάποια παρελκομενα. Παιδιά όταν φορτίζει ανάβει κάποιο φωτάκι? Γιατί την έβαλα να φορτίσει και δεν βλέπω κάποια ένδειξη.

Επίσης για να συνδεθώ μέσω WiFi με την κάμερα συνδέθηκα σε ένα δίκτυο με όνομα το SN της κάμερας. Δεν μπορώ καταλάβω πως γίνεται αυτό... :eek:

 

Sent from my huawei honor 3c using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ανάβει το κεντρικο μεγαλο led κοκκινο!

Συνδεεται μεσω wifi απευθειας με το κινητο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ανάβει το δαχτυλίδι γύρω απο το κουμπί ενεργοποιήσεις..Μπορεί βέβαια να έχει επιλογή να είναι τα led σβηστά απο το μενου,αν και οι προεπιλογή είναι ανοιχτά.

Με το wifi συνδέεται μονο με το κινητό Όχι με κανένα δίκτυο,να ξέρεις

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ανάβει το κεντρικο μεγαλο led κοκκινο!

Συνδεεται μεσω wifi απευθειας με το κινητο..

 

Ανάβει το δαχτυλίδι γύρω απο το κουμπί ενεργοποιήσεις..Μπορεί βέβαια να έχει επιλογή να είναι τα led σβηστά απο το μενου,αν και οι προεπιλογή είναι ανοιχτά.

Με το wifi συνδέεται μονο με το κινητό Όχι με κανένα δίκτυο,να ξέρεις

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ. Όντως ανάβει ο κύκλος στο power button, δοκίμασα με άλλο καλώδιο, αυτό που είχε είναι μάλλον ελαττωματικό και όταν το έβαζα δεν άναβε. Και όταν τελειώνει η φόρτιση σβήνει ο κύκλος.

Μια ακόμα ερώτηση, όταν είναι σε λειτουργία η κάμερα ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία, καίει πολύ θα έλεγα όταν την πιάνω στο χέρι. Αυτό θεωρείται φυσιολογικό?

Πάντως η μπαταρία τελειώνει σε χρόνο dt...

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...