Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.xiaoyi.com

 

Processor

Ambarella A7LS

Main Features

- 72 Grams and made from PC + ABS and metal composite materials

- Sony Exmor R BSI CMOS 16 Million Pixel Sensor

- 155° (Mobile Phone 89°) Wide Angle Lens

- 3D Noise Reduction

- WiFi Connectivity (Up to 100 Metres), easily transfer video and photos to your smartphone

- BLE Ultra-low power consumption

- Bluetooth and Remote App control

- 4 Operating modes include; Photo, Time-lapse photo, Timed photo and Video

- Share to social media within 10 seconds using the smartphone APP.

Camera

H.264 Video encoding with Sport level image processor providing ultra high-fluency.

MP4

Picture:

Resolution: 16MP, 4608X3456 pixels Max

Time Lapse: 0.5S/1S/2S/5S/10S/30S/60S

Timing capture; 3-15S

Track Capture:7PCS/Second

 

Video Capture:

1080p@60fps, 1080p@48fps, 1080p@30fps, 1080p@24fps

960@60fps, 960@48fps,

720p@120fps, 720p@60fps, 720p@48fps,

480p@240fps,

Record Systerm

2-channel stereo

96KHz Sample

92dBA SNR ( Signal to Noise Ratio)

Battery capacity and life

Removable 1010mAh lithium-ion battery

Others: Support Quick Charge

Wireless Connectivity

WIFI

Bluetooth 4.0

Size

Dimensions: 60.4mm×42mm×21.2mm (2.4x1.7x0.83in)

Net Weight: 72g (2.54 oz)

 

H Xiaomi δινει και παλι το κατι παραπανω, τοσο σε ποιοτητα, οσο και χαρακτηριστικα, η Yi camera τραβαει 1080 με 60fps, ενω η GoPro με 30fps..

 

url?sa=i&rct=j&q=xiaomi+yi+sports+camera&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.geekbuying.com%2Fitem%2FXiaomi-Yi-Action-Camera-WiFi-16MP-1080P-60FPS-Ambarella-A7LS-155-Degree-Wide-Lens-Bluetooth-40M-Diving-with-Monopod---White--Travel--342376.html&ei=0TtkVdnJGe2X7QaP-4LwBQ&bvm=bv.93990622,d.bGg&psig=AFQjCNHA75qCjiARFi7O31o60snIQmRMVw&ust=1432718623262097

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οδηγος αναβαθμισης firmware

1ος τροπος:

Κατεβαζουμε το αρχειο firmware απο δω βαζοντας το SN της συσκευης, που βρισκεται κατω απο τη μπαταρια (αφου τη βγαλουμε). Θα κατεβει με τη μορφη LYm93KLDFK982HUH3.bin, το μετονομαζουμε σε firmware.bin.

Φορμαρουμε την καρτα SD σε FAT32 (αν δεν ειναι ηδη) και περναμε το αρχειo firmware.bin χυμα μεσα στην καρτα.

Φορτιζουμε την καμερα στο 100%.

Με σβηστη την καμερα, βαζουμε την καρτα μεσα. Ανοιγουμε την καμερα σε θεση ON και περιμενουμε να ακουσουμε τα επαναλμβανομενα μπιπ, που μετα θα συνεχιζει να σφυριζει σε τακτα διαστηματα και ειναι ενδειξη οτι κανει την εγκατασταση. Την αφηνουμε να σφυριζει, οσο ενοχλητικο και αν ειναι για οσο παρει (3-4 λεπτα) και δεν την κλεινουμε επουδενι!

Τελικα σβηνει μονη της μολις ολοκληρωθει.

Εδω οι οδηγιες λενε βγαζουμε την καρτα και τη βαζουμε σε καποιο pc και σβηνουμε απο μεσα το firmware.bin, ενω πολλοι λενε οτι σβηνεται μονο του. Εμενα παρ`ολα αυτα η καρτα δεν αναγνωριζοταν και την ξαναφορμαρισα.

 

2ος τροπος: Μεσω της εφαρμογης

Εδω ειναι η εφαρμογη της Yi camera, αλλα μεταφρασμενη γιατι ειναι στα κινεζικα.

Aνοιγουμε την εφαρμογη, ανοιγουμε την καμερα, ανοιγουμε το wifi της καμερας, κανουμε τη συνδεση. Η εφαρμογη θα αναζητησει μονη της νεο firmware και θα προτεινει εγκατασταση. Αν η καμερα ειναι φορτισμενη κατω απο 50%, ΔΕ θα ξεκιναει κανενα update.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, υπαρχουν πολλες και διαφορες, εγω πηρα μαζι που ειχε, αλλα απο κατω εχει την κλασικη βιδα των καμερων, λογικα θα κανουν της gopro (εχουν το ιδιο μεγεθος) και ολων των τριποδων...

 

Επισης να συμπληρωσω

H καμερουλα αυτη εχει πραγματικα παρα πολλες χρησεις. Αν και αναρωτηθηκα μηπως πεταω λεφτα, τελικα δε μετανοιωσα καθολου. Απο τη χρηση σε (extreme) sports, ποδηλατο, μηχανη, αμαξι, υποβρυχιως, μεχρι την τουριστικη, τη διασυνδεση με το smartphone, το monitoring της εικονας (αλλου ο φακος, αλλου η προβολη), τη συνδεση με τηλεοραση μεσω της θυρας HDMI που εχει, την προσαρμογη σε RCs, ζωα ( :) ) και οτι μπορει να σκεφτει ο καθενας. Εγω την πηρα κυριως για καταγραφη προπονησεων..

Συμβουλη οποιος την παρει.. παρτε αλλη μια μπαταρια οπωσδηποτε. Μπορει εμενα να με βγαζει για αυτο που θελω (μονολεπτα βιντεακια σε διαρκεια 1-1,5 ωρας), αλλα δε μπορω να φανταστω να το παιρνεις σε εκδρομη, διαδρομη με αμαξι/ποδηλατο και να ξεμενεις απο μπαταρια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο thread πανω στη ωρα που το χρειαζομουν!

 

Παρέλαβα σήμερα κ εχω καποιες απορίες.....

 

- Η camera οσο ειναι συνδεμενη με το κινητο μονο εμενα πεφτει 10% καθε 5 λεπτα? [ΠΑΡΑΑΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ]

 

- Τη camera τη φορτιζω στο pc με το usb που ειχε μεσα ;

 

- Εβγαλα κατι βιντεο αλλα μου τα εβγαζε κομενα και οχι ενα ολοκληρο οπως το τραβηξα, εχω καποια ρυθμιση λαθος?

 

- Εχω το firmware 0.7.11 εχει βγει πιο καινουργιο? Ποιες η διαφορες? Αξιζει η αναβαθμιση?

 

- Με το Selfie stick πως βγαζουμε φωτογραφια μονο πατωντας το κουμπι απο το κινητο? Η βαζωντας Self-Timer?

 

Αυτά "προς το παρών" - Παντως πολυ δυνατη και εμφανισιακα και σε αποδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πεφτει γρηγορα ναι.. Τωρα δεν ξερω αν ειναι 10% καθε 5 λεπτα, ισως ειναι προς το 5% τα 5λ, κανε μερικους κυκλους για στρώσιμο οπως ολες οι μπαταριες..

Ναι, ή στο pc ή οπουδήποτε αλλού, μαλλον με το φορτιστη του κινητου. Δε φορτιζει παντως πολυ γρηγορα.. Θελει το διωρακι της, εκει που 2ωρο κανει ενα κινητο 2000mAh.

Firmware ειναι 1.0.12

Τις αλλαγες δεν τις θυμαμαι ολες, αλλα το κυριότερο οτι διορθωνει το auto off που δε λειτουργει αρχικα, δεν το διορθωσε! Και κατι πιο γρηγορη συνδεση, πιο γρηγορο ανοιγμα wifi, επισης δεν ειδα καμιά αλλαγη. Ενα πραγμα που αλλαξε ειναι το AV out, που απο οτι καταλαβαινω ειναι η συνδεση με οθονες που εχουν να κανουν με remote control.

Κομμενο βιντεο δεν εχω εντοπίσει, μηπως το παρακολουθησες μεσω του app χωρις να το κατεβασεις;

Για selfie stick δε γνωρίζω, παντως εχει και bluetooth εκτος απο wifi

 

Στα πολυ θετικα το απιστευτο ευρος του φακου, εχει τεραστια γωνία

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πεφτει γρηγορα ναι.. Τωρα δεν ξερω αν ειναι 10% καθε 5 λεπτα, ισως ειναι προς το 5% τα 5λ, κανε μερικους κυκλους για στρώσιμο οπως ολες οι μπαταριες..

Ναι, ή στο pc ή οπουδήποτε αλλού, μαλλον με το φορτιστη του κινητου. Δε φορτιζει παντως πολυ γρηγορα.. Θελει το διωρακι της, εκει που 2ωρο κανει ενα κινητο 2000mAh.

Firmware ειναι 1.0.12

Τις αλλαγες δεν τις θυμαμαι ολες, αλλα το κυριότερο οτι διορθωνει το auto off που δε λειτουργει αρχικα, δεν το διορθωσε! Και κατι πιο γρηγορη συνδεση, πιο γρηγορο ανοιγμα wifi, επισης δεν ειδα καμιά αλλαγη. Ενα πραγμα που αλλαξε ειναι το AV out, που απο οτι καταλαβαινω ειναι η συνδεση με οθονες που εχουν να κανουν με remote control.

Κομμενο βιντεο δεν εχω εντοπίσει, μηπως το παρακολουθησες μεσω του app χωρις να το κατεβασεις;

Για selfie stick δε γνωρίζω, παντως εχει και bluetooth εκτος απο wifi

 

Στα πολυ θετικα το απιστευτο ευρος του φακου, εχει τεραστια γωνία

 

Σωστος θα το φορτιζω με το φορτιστη του Mi4

 

Το παρακολουθησα απο το κινητο αλλα το εκανα download και ενω τραβηξα ενα βιντεο μου εβγαλε πολλα πχ ενα 2λεπτο βιντεο

μου το εβγαλε σε πολλα : ---> 0:12 - 0:30 - 0:05 ισως να εχανε επαφη με το κινητο το wifi και να σταματουσε? Παιζει ρολο? Οταν ειναι συνδεμενα?

 

 

 

Το Bluetooth που χρησιμευει αφου τα συνδεοουμε με wifi ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος θα το φορτιζω με το φορτιστη του Mi4

 

Το παρακολουθησα απο το κινητο αλλα το εκανα download και ενω τραβηξα ενα βιντεο μου εβγαλε πολλα πχ ενα 2λεπτο βιντεο

μου το εβγαλε σε πολλα : ---> 0:12 - 0:30 - 0:05 ισως να εχανε επαφη με το κινητο το wifi και να σταματουσε? Παιζει ρολο? Οταν ειναι συνδεμενα?

 

 

 

Το Bluetooth που χρησιμευει αφου τα συνδεοουμε με wifi ?

Σίγουρα ήταν επιλογή να τραβάει βίντεο? Μην ήταν timelapse. Δεν έχω την κάμερα, απλώς υποθέσεις κάνω μιας και σκέφτομαι και εγώ για αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει time lapse, μπορεί να είναι αυτό..

Το Bluetooth το λέω μήπως συνδέεται το selfoκονταρο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει time lapse, μπορεί να είναι αυτό..

Το Bluetooth το λέω μήπως συνδέεται το selfoκονταρο

 

Και να συνδεεται πως θα παταω το κουμπι για να βγαλει φωτο δε εχει καπιο κουμπι :hypno:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πιασει selfie stick (ουτε πρόκειται), αλλα πιστευω θα εχει ενα κουμπι, αυτο θα τραβαει φοτο, εφοσον ειναι συνδεδεμενο με bt. Εχω ενα remote control για το κινητο, που ειναι απλως ενα κουμπακι που συνδεεται με bt, μολις το πατησεις τραβαει φοτο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε το θελω για selfie χαχαχαχαχα αλλα αφου πηρα τη travel edition.....καλό θα ητανε να ξερω πως λειτουργει μπορει καπου να θελω να

τραβηξω η να τη χρησιμοποιησω με το stick..

 

http://images.techtimes.com/data/images/full/53662/xiaomi-yi-action-camera.jpg

 

Ετσι ειναι δε εχει καποιο κουμπι :worry: Οποτε μαντευω με timer η καποιος να πατησει το κουμπι απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτο με το βίντεο που σταματούσε αναβαθμισα το firmware και λυθηκε!

 

Ειχε πολυ παλιο μεσα 0.7 οποτε λογικο να ειχε bugs τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Nice.

Στην τελευταία χρήση που της έκανα υπολόγισα πρόχειρα την κατανάλωση, τρώει κάτι περισσότερο από 1% το λεπτό, με ανοιχτό wifi και συνδεδεμένο με το app και την περισσότερη ώρα σε standby με λίγα ολιγόλεπτα βίντεο. Μέσα από τα faqs της συσκευής λέει: How long can camera work from 1 charge?

- While recording in 1080p 30fps - up to 85 minutes.

Οπότε standby με wifi σε σχέση με recording (μάλλον χωρίς wifi) είναι πάνω κάτω το ίδιο, που σημαίνει αν είναι να την πάρετε σε κάποια διαδρομή ή συνεχή χρήση, καλύτερα να μην είναι συνδεδεμένη με το app, αλλά να λειτουργεί αυτόνομα.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το timelapse πως ακριβως λειτουργει?

 

Το καθοριζω να βγαζει πχ καθε 1 λεπτο μια φωτογραφια μετα πως ενωνονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω βαλει.. Δεν παιζει ολο σαν βιντεο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα κανει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσοχη! Ηρθε firmware update 1.1

Πηγα να το κανω αυτοματα μεσω app αυτη τη φορα, κολλησε για 2,5 ωρες στη διαδικασια, αναβοσβημα led και μπιπ-μπιπ (ναι 2.5 ωρες), μεχρι που τελειωσε σχεδον η μπαταρια και την εβγαλα. Μετα δεν ανοιγε, πολλες yi cam εχουν μπρικαρει. Το κατεβασα απο το site και το περασα στην καρτα, την εβαλα και το εκανε κανονικα ευτυχως!

Ή δεν ειναι το σωστο αρχειο για την καμερα, εμενα ειναι 23L και εχει και 22, 22L, 23L, 23S, 23A, απο το site κατεβαζεις το σωστο

ή κολλαει επειδη δεν το εχεις μετονομασει σε firmware.bin, οποτε απο δω και περα μονο manual..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ είναι η συγκεκριμένη που συζητάμε?

Original XiaoMi Yi 1080P Ambarella A7LS WIFI Sports Action Camera 12

Αν ναι,την έχει πετύχει κανείς φθηνότερα ή να την πάρω από εδώ ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτη. 2-3$ περισσοτερο εχει στο geekbuying, οπου την πηρα και εγω, που παιρνεις σιγουρα γνησιο Xiaomi, την καλυτερη συσκευασια ever, τωρα τελευταια γρηγορες παραδοσεις και γενικα αξιοπιστια. Το gearbest μπορει να σου πει "α ξεχασα να σου πω, δεν υπαρχει σε στοκ", τωρα τελευταια δεν το εμπιστευομαι.. Εσυ αποφασιζεις..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κι απ'το geek ,το ίδιο έπαθα πάντως με tablet τις προάλλες. ( το θέμα με το stock )

Αλλά μιας και το έχω ξανά χρησιμοποιήσει θα πάω για εκεί πάλι,ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες παρέλαβα και εγώ και με το που την άνοιξα και την σύνδεσα στο κινητό, έγινε και η αναβάθμιση στο νέο λογισμικό και μάλιστα αρκετά γρήγορα.

Μαζί με την κάμερα, πήρα και δεύτερη μπαταρία και φορτιστή διπλής όψεως για ταυτόχρονη φόρτιση δυο μπαταριών και έξτρα δεσίματα για την μηχανή και φορτιστή αυτοκινήτου.

Επέλεξα την αδιάβροχη θήκη της Kingma και ελπίζω να μην το μετανιώσω. Έκανα φυσικά τον έλεγχο της θήκης, πριν βάλω μέσα την κάμερα.

Το καλύτερο review που βρήκα ήταν από το techmoan στο YouTube.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω για αρχή είναι το time lapse. Άσχετα από την χρήση στην μηχανή και τις βάσεις που έβαλα στην ουρά και στο τεποζιτο του CBR, θέλω να φτιάξω time laps. Επειδή χρειάζεται πάρα (μα πάρα) πολλές φωτογραφίες για να γίνει κάτι τέτοιο, η μπαταρία πόση ώρα μπορεί να κρατήσει; έστω και σε χαμηλότερη ανάλυση.

Δοκίμασε κανείς να κάνει το hack που κυκλοφορεί για ανάλυση βίντεο 1080p 120 fps;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...