Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ, ένα δεν δοθεί Nougat, σίγουρα θα πάρω τα 3 της LG! Χα χα χα!

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παίδες δεν καίγομαι τόσο πολύ για τη Νουγκατ, πιο πολύ για τις ενημερώσεις ασφαλείας. Το δεύτερο κινητό μου (Sony Xperia Z1 Compact) έχει μείνει στη Lollipop, παρόλα αυτά πάει σφαίρα και θεωρώ ότι δεν του λείπει τίποτα σημαντικό. Οπότε και στη Marshmallow να μείνουμε στο G4, καλή καρδιά

 

ΦΤΟΥ βρέ κακέ άντρα!! :X:D

Το ένα (το τελευταίο που πήρα) έχει 708 πλακέτα και 2ετή εγγύηση απο Σεπτέμβριο 2017 (η Procordia του άλλαξε και οθόνη και κάμερα μπρός πίσω...το είχα αναφέρει σε προηγούμενο post). Πιστεύω ότι έχει ξεφύγει τον κίνδυνο.

Τα άλλα δύο είναι με 603 (το δικό μου) και 601. Αυτά φάγανε κάψιμο το καλοκαίρι μπόλικο...με μηδενικές εντάσεις σήματος data (ζεστή πλάτη πολλές φορές) και φούλ της ζέστης... και δεν γκρίνιαξαν...έχουν άλλους 6μήνες εγγύηση...ε οκ...άν γίνει κάτι θα γίνει...:cool:

 

Τον φόβο για τα χάσιμο των δεδομένων (σοβαρότατος) τον έλυσα με SD και cloud. Στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής δεν βάζω τίποτα. Παίρνω και αυτόματο backup κάθε μήνα. Και τέλος. :cool:

 

 

Αυτό μου διέφυγε!!! :p

 

Όχι ρε, πλάκα κάνω. Καλοδούλευτα όλα φίλε μου, να σου κρατήσουν όλα ντούρα και γερά μέχρι να τα βαρεθείς (αν και το κόβω πολύ χλωμό να βαρεθεί κάποιος τέτοια συσκευάρα).

 

Εμένα μετά το περιστατικό με τη μπαταρία, τελικά την άφησα στην άκρη για να μη μου κάνει καμία ζημιά, κι έκτοτε το κινητό πάει ξανά κοπίδι.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Ερώτηση : Την κάρτα αυτήν την έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι class 10, αλλά αναφέρει και ένα UHS-I. Υπάρχει περίπτωση αυτό το UHS-I να μήν είναι συμβατό με το "παλιό" κινητό μας;;;;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Ερώτηση : Την κάρτα αυτήν την έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι class 10, αλλά αναφέρει και ένα UHS-I. Υπάρχει περίπτωση αυτό το UHS-I να μήν είναι συμβατό με το "παλιό" κινητό μας;;;;

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας πηρα το συγκεκριμενο κινητο απο κινα αλλα εχει προβλημα η πισω καμερα ξερετε που μπορω να βρω μια καλη; το προβλημα της ειναι οτο δεν εστιαζει μακρια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας πηρα το συγκεκριμενο κινητο απο κινα αλλα εχει προβλημα η πισω καμερα ξερετε που μπορω να βρω μια καλη; το προβλημα της ειναι οτο δεν εστιαζει μακρια.

Μόνο μακρυά δεν εστιάζει; Κοντά εστιάζει;

Σε manual εστιάζει και κοντά και μακρυά;

Το laser focus δουλεύει; (όταν το κοιτάς το βλέπεις να αναβοσβήνει;)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το φωτακι αναβοσβηνει ναι... και στο manual... και γενικα οταν βγαζω μια μακρινη τα κοντινα αντικειμενα βγαινουν αψογα τα μακρινα θολα.
Link to comment
Share on other sites

Το φωτακι αναβοσβηνει ναι... και στο manual... και γενικα οταν βγαζω μια μακρινη τα κοντινα αντικειμενα βγαινουν αψογα τα μακρινα θολα.
Μισό...

Εκεί που είσαι στο πλάνο.... εαν κάνεις ταπ στο μακρινό αντικείμενο (γιατί το κινητό είναι φυσιολογικό να εστιάσει στο κοντινό)... εστιάζει;

Γενικά, όταν έχεις ένα πλάνο, με tap to focus (οχι με αυτόματο) αλλάζει η εστίαση;

 

Συγγνώμη που επιμένω, ίσως να τα έχεις κάνει όλα αυτά, αλλά σαν να μην μου τα λες καλά... χεχε...

 

Κράτα ένα σταθερό κάδρο. Κάνε tap to focus σε κοντινό αντικείμενο και βγάλε φώτο. Στο ίδιο κάδρο κάνε tap στο μακρινό και ξανά τραβά. Είναι και τα δύο σημεία καθαρά; Υπόψη ότι κοντινό - μακρινό αντικείμενο έχουν 1-2 μέτρα απόσταση ε... μην πας να βγάλεις κάνα τοπίο. ;-)

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως εστιαζει μονο στο κοντινο παταω να εστιασει στο μακρινο και δεν το κανει... επισης κουνωντας το κινητο στο σημειο της καμερας ακουγεται σαν κατι να κουνιεται.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως εστιαζει μονο στο κοντινο παταω να εστιασει στο μακρινο και δεν το κανει... επισης κουνωντας το κινητο στο σημειο της καμερας ακουγεται σαν κατι να κουνιεται.
Μάλιστα...

 

Να σου πω από απειρία που είχα με Redmi Note 3 : Μετα από πτώση, δεν εστίαζε (γενικά). Ηταν ξεκούμπωτος ο connector της κάμερας... δεν πατούσε καλά δηλαδή. Το ανοιξα, το κούμπωσα καλά και όλα διορθώθηκαν (ακόμα δουλεύει η συσκευή).

Επίσης : φίλος έσπασε την οθόνη από mi5s. Την άλλαξε σε service και όταν παρέλαβε η κάμερα δεν εστίαζε. Επίσης έφταιγε ο όχι καλά κουμπωμένος connectorας.

 

Τώρα θα μου πεις...τα παραπάνω ήταν Xioami και όχι LG. Ναι... οκ... αλλά το αναφέρω μήπως κάτι δεν κουμπώθηκε σωστά στο LG σου. Το γεγονός ότι το πήρες από Κίνα αυξάνει τις πιθανότητες να είναι unofficial refurbished ...λες ότι ακούς και κάτι κατά το κούνημα (αν και αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα ο μηχανισμός του OIS οπότε δεν είναι πρόβλημα) .... άρα ίσως να θέλει "χέρι".

 

Θα σου πρότεινα να το πας σε ένα service (όχι της LG φυσικά) μήπως και είναι πιο απλό από ότι φαντάζεσαι το πρόβλημα :-)

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

σκεφτομαι να αγορασω used g4 αλλα εχω ενδιασμους για τον 808 και κατα ποσο καλα στεκεται σημερα,

υπενθυμιζω οτι δεν παιζω παιχνιδια,βλεπω μερικα βιντεο στο youtube που βαζουν διπλα-διπλα 2 κινητα πχ g4 vs g5 η g4 vs g6,

και στον ανοιγμα των apps και στο σερφαρισμα δεν βλεπω διαφορα αναμεσα στους 808 - 652(που φοραει το g5 se) - 820 - 821

γνωριζω τα ποσοστα που παιρνει ο καθενας στα benchamrks,αλλα προσπαθω να δω ποσο καλα στεκεται ο 808 σε σχεση με τους παραπανω......

ξερω ειναι πολυπλοκο θεμα αλλα η γνωμη σας μετραει

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

@loumos123

Εάν

- δεν μετράς τα millisecond στο άνοιγμα των εφαρμογών

- δεν παίζεις φούλ απαιτητικά παιχνίδια (δεν έχει να κάνει με την ισχύ του επεξεργαστή αλλά με την θερμοκρασία που ανεβάζει)

- δεν σε ενδιαφέρουν οι ενημερώσεις λογισμικού και ασφαλείας

- σε καλύπτει το 2,5 - 3 ώρες SOT

- βρεις συσκευή με υπόλοιπο εγγύησης και πλακέτα τουλάχιστον 6xx

- βρεις συσκευή από 150-180 ευρώ αναλόγως κατάστασης και αξεσουάρ

 

τότε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ δεν υπάρχει αντίπαλος για το G4.

Κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τα κάνει ΑΡΙΣΤΑ!

:)

 

ΥΓ: Τα benchmarks είναι καθαρό marketing και ασχολούνται μαζί τους μόνο τα νήπια. Οι κατασταλαγμένοι χρήστες απλά τα προσπερνούν καθότι ξέρουν ότι η καθημερινότητα παρέα με ένα smartphone κρίνεται αλλού και όχι στα νούμερα του Antutu. ;)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια να στε καλα,

βλεπω στο ιντερνετ οτι βγηκε nougat gia g4

αλλα ο server δεν βρισκει καποιο update,

ποτε βγαινει η 7 παιδια ξερουμε?

μηπως μεσω lg bridge?

 

παιδια το κινητο το πηρα 110ευρω μονο αλλα χωρις εγγυηση αλλα με 1,5 χρονο που εμεινε λογω αλλαγης πλακετας

αν περασω καποια custom rom θα ειναι πιο γρηγορη?(καποιες ιδεες ισως?)

επισης σε νεα περιπτωση bootloop αν δουν custom rom υπαρχει περιπτωση να αρνηθουν service?

τελος παιδια να ξερετε ειμαι πολωνια και οχι ελλαδα,αυτο σχετικα με το service

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια να στε καλα,

βλεπω στο ιντερνετ οτι βγηκε nougat gia g4

αλλα ο server δεν βρισκει καποιο update,

ποτε βγαινει η 7 παιδια ξερουμε?

μηπως μεσω lg bridge?

 

παιδια το κινητο το πηρα 110ευρω μονο αλλα χωρις εγγυηση αλλα με 1,5 χρονο που εμεινε λογω αλλαγης πλακετας

αν περασω καποια custom rom θα ειναι πιο γρηγορη?(καποιες ιδεες ισως?)

επισης σε νεα περιπτωση bootloop αν δουν custom rom υπαρχει περιπτωση να αρνηθουν service?

τελος παιδια να ξερετε ειμαι πολωνια και οχι ελλαδα,αυτο σχετικα με το service

 

Κοιταξε εδω ειναι λιγο μπακαλιδες και πιστευω δεν θα ειχες θεμα.Τωρα πολωνια πως ειναι τα πραγματα δεν ξερω ,αλλα αν εχουν την τεχνογνωσια να το δουν ,θα εχεις προβλημα.Θα σου προτεινα να το αφησεις προς το παρον.Η πλακετα που φορας τι "εθνικοτητας" ειναι;

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω,απλα γνωριζω οτι το κινητο αγοραστηκε απο δω πολωνια,εχω και το g5 αλλα το g4 ειναι το αγαπημενο μου κινητο και θελω με τις γνωσεις σας να με βοηθησετε ετσι ωστε να το κρατησω καιρο σε λειτουργικοτητα.

1)βγηκε τελικα η 7 η οχι σε ota?

2)εαν εγκαταστησω custom rom kai twrp kai ρουταρω απο την custom θα παιρνω τα οποια νεα update η θα πρεπει να ξαναφλασαρω αλλη ρομ ξανα?

3)τελος εσεις δουλευετε με τον μανατο launcher η με nova?υπαρχει διαφορα?

 

συγνωμη για τις ερωτησεις παιδια,απλα μου αρεσει αυτο το κινητο και θελω οσο το εχω να δουλειει γρηγορα και σωστα

 

να ειστε καλα!

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ηρθε η κακια ωρα και για εμενα ...

το κινητο, lg g4 δικαρτο αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο προελεύσεως -Ρουμανια, κολλησε σε bootloop στις 4/10 και την επομενη το πηγα στην procordia. Τη Δευτερα αυτη 9/10 πηρα τηλ. να δω την κατασταση και μου ειπαν οτι το ανταλακτικο θα ερθει συντομα και μαλιστα θα ηταν ετοιμο μεσα στη βδομαδα. Μεχρι και εχθες το μεσημερι δεν ειχα ειδοποιηση οποτε και τους πειρα τηλ. να δω τι συμβαινει. Μου απαντησαν οτι τελικα η πλακετα δεν υπαρχει και θα κανει εβδομαδες να ερθει και δεν ξερουν το ποτε ΑΛΛΑ μου προτεινουν να μου δωσουν το lg g5 σφραγισμενο με επιπλεον 2 χρονια εγγύηση. Τι να κανω ρε παιδια? να το παρω ή να επιμείνω να μου το φτιαξουν ή να κανω παράπονο στην lg μηπως και παρω το lg g6 ?

Μου αρεσε πολυ το design του g4 και ηταν αψογο οποτε ειιμαι σκεπτικος με τα αλλα καθως δεν τα "ξερω" . please πειτε γνωμες ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ηρθε η κακια ωρα και για εμενα ...

το κινητο, lg g4 δικαρτο αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο προελεύσεως -Ρουμανια, κολλησε σε bootloop στις 4/10 και την επομενη το πηγα στην procordia. Τη Δευτερα αυτη 9/10 πηρα τηλ. να δω την κατασταση και μου ειπαν οτι το ανταλακτικο θα ερθει συντομα και μαλιστα θα ηταν ετοιμο μεσα στη βδομαδα. Μεχρι και εχθες το μεσημερι δεν ειχα ειδοποιηση οποτε και τους πειρα τηλ. να δω τι συμβαινει. Μου απαντησαν οτι τελικα η πλακετα δεν υπαρχει και θα κανει εβδομαδες να ερθει και δεν ξερουν το ποτε ΑΛΛΑ μου προτεινουν να μου δωσουν το lg g5 σφραγισμενο με επιπλεον 2 χρονια εγγύηση. Τι να κανω ρε παιδια? να το παρω ή να επιμείνω να μου το φτιαξουν ή να κανω παράπονο στην lg μηπως και παρω το lg g6 ?

Μου αρεσε πολυ το design του g4 και ηταν αψογο οποτε ειιμαι σκεπτικος με τα αλλα καθως δεν τα "ξερω" . please πειτε γνωμες ...

 

Μήπως σου πρότειναν το g5se και όχι το κανονικό g5;;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως, υπάρχει διαφορα? μου το πλάσαραν ως special limited edition κλπ
Το SE έχει 3gb ram αντί για 4 και cpu τον 652 αντι του 820. Στη πράξη τωρα, έχοντας και τα 2 στην οικογένεια, δεν εχω παρατηρήσει άξιες λόγου διαφορές στην απόδοση, εκτός από το πλήθος των εφαρμογών που διατηρούνται ανοιχτές ταυτόχρονα, όπου το SE υστερεί.

 

Sent from my LG-H840 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε πολυ το design του g4 και ηταν αψογο οποτε ειιμαι σκεπτικος με τα αλλα καθως δεν τα "ξερω" . please πειτε γνωμες ...

Έχω εκθειάσει πολλές φορές το G4. Πάντα σε σχέση με τα χρήματα που έχει μεταχειρισμένο...

 

Στην περίπτωσή σου όμως, θα πήγαινα ΔΑΓΚΩΤΟ σε G5se. Ολοκαίνουργιο μοντέλο, φρέσκο, Android 7 με αναβαθμίσεις, καλύτερη σε σημεία κάμερα από το G4 (αφού έχει καρμπόν την κάμερα του G5).

Είναι ανώτερη συσκευή από το G4, όπως και να το κάνουμε. Εφόσον λοιπόν ήμουν στην θέση σου, όσο και να αγαπάω G4, θα επέλεγα το G5se χωρίς 2η σκέψη. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...