Jump to content

myphone POLL: Ποιο πληκτρολόγιο Android προτιμάτε;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το πληκτρολόγιο Android της προτίμησής σας;  

851 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το πληκτρολόγιο Android της προτίμησής σας;

    • Προεπιλογή κατασκευαστή (stock)
      143
    • Fleksy
      21
    • Go Keyboard
      11
    • Google Keyboard
      95
    • Minuum
      0
    • Smartkeyboard
      13
    • MultiLing keyboard
      10
    • Swiftkey
      315
    • Swype
      161
    • Άλλο
      82


Recommended Posts

Smartkeyboard pro από μένα, έχει τη μέγιστη και ουσιαστική παραμετροποίηση, που δεν έχει κανένα άλλο

Το χρησιμοποιώ και αυτό, μιας και όπως έγραψα και πριν, έχω αγορασμένα τρία πληκτρολόγια. Εκτός του smart keyboard, το swype και το swiftkey. Αυτό που με ενοχλεί λίγο στο smart keyboard είναι ότι δεν σου βγάζει πρόβλεψη της επόμενης λέξης, όπως κάνουν τα άλλα δύο, αλλά γεγονός είναι ότι είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμο, σε σχέση με τα άλλα και το ιδανικότερο για γρήγορη δακτυλογράφηση, ειδικά σε tablet και σε οριζόντια θέση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το χρησιμοποιώ και αυτό, μιας και όπως έγραψα και πριν, έχω αγορασμένα τρία πληκτρολόγια. Εκτός του smart keyboard, το swype και το swiftkey. Αυτό που με ενοχλεί λίγο στο smart keyboard είναι ότι δεν σου βγάζει πρόβλεψη της επόμενης λέξης, όπως κάνουν τα άλλα δύο, αλλά γεγονός είναι ότι είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμο, σε σχέση με τα άλλα και το ιδανικότερο για γρήγορη δακτυλογράφηση, ειδικά σε tablet και σε οριζόντια θέση.

Ναι δεν έχει. Βέβαια προσωπικά δε θέλω σε καμία περίπτωση να προσπαθεί το πληκτρολόγιο να προβλέπει ποια λέξη θα γράψω μετά

Link to comment
Share on other sites

SwiftKey απλά το καλύτερο

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασα μετά από καιρό το swiftkey για να δω αν έχουν επιτέλους προσθέσει τη δυνατότητα να μπορώ εγώ να προσθέτω μία καινούργια λέξη που έγραψα. Δυστυχώς όμως ακόμα να το προσθέσουν. Είναι εκνευριστικό ειδικά όταν ορισμένες λέξεις αρνείται πεισματικά να τις μάθει. Επίσης διαπίστωσα ότι σαν λεξικό υπολείπεται πολύ του TouchPal. Πολλές λέξεις στη γενική πτώση απουσίαζαν (πχ η λέξη Πολυτεχνείου), ενώ στο TouchPal οι αντίστοιχες υπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει όλα..για μένα το καλύτερο είναι το swype.. Πολύ καλή πρόβλεψη λέξεων με swiping και λεξικό σε σχέση με τα άλλα..
Link to comment
Share on other sites

Swype γιατί εκτός από τα πλεονεκτήματα που έχουν ήδη αναφερθεί, βοηθάει όσους από μας έχουν δαχτυλάρες κι έχουν θέμα με το "κεντράρισμα" στα εικονοπλήκτρα (ακόμη και σε 5άρες+ οθόνες). ;)
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο που έχει το lg g2 Από τη μάνα του. Με καλύπτει απόλυτα και το έχω συνηθίσει
Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey το βρισκω απλα καλο, το swype πολυ καλο με δυσκολη εναλλαγη γλωσσας (εχτος και αν υπαρχει και κανενας αλλος τροπος) ... Ετσι λοιπον TOUCHPAL και ξερο ψωμι... Γρηγορο, ευκολη εναλλαγη γλωσσας, και με τα gestures που οταν τα συνηθισεις δεν μπορεις να τα αποχωριστεις...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey το βρισκω απλα καλο, το swype πολυ καλο με δυσκολη εναλλαγη γλωσσας (εχτος και αν υπαρχει και κανενας αλλος τροπος) ... Ετσι λοιπον TOUCHPAL και ξερο ψωμι... Γρηγορο, ευκολη εναλλαγη γλωσσας, και με τα gestures που οταν τα συνηθισεις δεν μπορεις να τα αποχωριστεις...

 

Για το Swype κρατάς το space πατημένο και σέρνεις το δάχτυλό σου στη γλώσσα που θέλεις..Δεν είναι δύσκολη η εναλλαγή γλώσσας απλώς παίρνει γύρω στο ένα δευτερόλεπτο παραπάνω :-P

Link to comment
Share on other sites

Εάν τυπώνεις βάλε το touch pal όσο θα γράφεις τόσο μαθαίνει,η πρόβλεψή του είναι ανεπανάληπτη
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

swiftkey κι από μένα!

το swype δεν με ικανοποίησε και το google keyboard με "επιθετική" διόρθωση δεν έχει καλό λεξικό αν γράφεις γρήγορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δούλευα το Swiftkeyκαι ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τις προβλέψεις του. Αλλά όταν δοκίμασα το swype δεν το άφησα

Αν ξέρεις από QWERTY, δεν υπάρχει ταχύτερος τρόπος γραφής!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Το swype είναι το πληκτρολόγιο που η αναγνώριση φωνής είναι απίστευτη . Απλά χρειάζεται internet για να λειτουργήσει . Κάτι σαν το σύστημα της mls. είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά του. με 0,75 του ευρώ αγοράζεις ένα πληκτρολόγιο που θα το χρησιμοποιείς πιο πολύ για φωνητική πληκτρολόγηση παρά για να γράφεις. φυσικά και στο γράψιμο είναι καταπληκτικό . Προσαρμόζεται σε μέγεθος και έτσι σε πολύ μεγάλες οθόνες μικραίνει στο μέγεθος του για να λειτουργεί εύκολα το Swype. κατά την αναγνώριση δεν κάνει πολλά λάθη . και μου αρέσει πάρα πολύ όταν λες τη λέξη τελεία απλά βάζει μια. Νομίζω από τα πιο πλήρης της αγοράς. Και είναι από τα λίγα που η αυτόματη διόρθωση έχει το μεγαλύτερο λεξικό από αυτά που έχω συναντήσει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια μικρή ανακεφαάίωση, η σειρά μέχρι τώρα είναι:

  1. Swiftkey
  2. Swype
  3. Stock
  4. Google
  5. Touchpal

Πρακτικά, τα περισσότερα από τα "άλλα" είναι Touchpal - για όσους δεν έχουν πιάσει το θέμα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

είχα για χρόνια το swiftkey, αλλά εδώ κι ενάμιση χρόνο βολεύτηκα με το touchpal x

το swiftkey είχε βαρύνει λιγάκι (για το παλιό μου κινητό) και το άφησα..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα να δοκιμάσω το Swype, αλλά δεν με αφήνει να βάλω δόνηση στην πληκτρολόγηση. Είναι γκρίζα η συγκεκριμένη ρύθμιση και δεν μπορώ να την επιλέξω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...