Jump to content

myphone POLL: Είστε ικανοποιημένοι από την 4G κάλυψη του παρόχου σας;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την 4G κάλυψη του παρόχου σας;  

745 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την 4G κάλυψη του παρόχου σας;

    • Είμαι συνδρομητής Cosmote και είμαι ικανοποιημένος
      188
    • Είμαι συνδρομητής Cosmote και ΔΕΝ είμαι ικανοποιημένος
      100
    • Είμαι συνδρομητής Vodafone και είμαι ικανοποιημένος
      77
    • Είμαι συνδρομητής Vodafone και ΔΕΝ είμαι ικανοποιημένος
      202
    • Είμαι συνδρομητής Wind
      130
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      48


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό, όλο και περισσότεροι κατασκευαστές επιλέγουν να δώσουν στις συσκευές τους τη δυνατότητα σύνδεσης με δίκτυα τέταρτης γενιάς, κάτι που φαίνεται πως «επιβάλλει» η εποχή μας, αφού smartphones και tablets έχουν ήδη αντικαταστήσει αρκετές εργασίες/διαδικασίες που παλαιότερα γινόντουσαν από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή. Παράλληλα, όλο και περισσότεροι χρήστες επιλέγουν τη mobile συσκευή τους για media streaming, είτε αυτό είναι online ραδιόφωνο ή κάποια υπηρεσία μουσικής είτε, φυσικά, video. Χάρις στις ταχύτητες που επιτρέπουν τα δίκτυα τέταρτης γενιάς είναι δυνατή η παρακολούθηση ακόμα και video υψηλής ανάλυσης χωρίς κολλήματα (τουλάχιστον θεωρητικά).

 

Στην Ελλάδα το τελευταίο διάστημα οι πάροχοι κάνουν όλο και μεγαλύτερη στροφή στα δίκτυα τέταρτης γενιάς. Είναι, φυσικά, μια επένδυση που χρειάζεται αρκετό χρόνο για να υλοποιηθεί και ενδεχομένως με την τρέχουσα κατάσταση στην Ελλάδα να μην είναι ιδιαίτερα εύκολη και γρήγορη. Πρόσφατα πάντως, είδαμε τη Vodafone και την Cosmote να ανακοινώνουν την αναβάθμιση των δικτύων τους σε 4G+, που επιτρέπει ταχύτητες έως 300 Mbps σε κατέβασμα και 50 Mbps σε ανέβασμα. Σε πρώτο στάδιο, φυσικά, η πρόσβαση σε 4G+ δίκτυο είναι σε επιλεγμένα σημεία και σταδιακά αναμένεται να επεκταθεί. Ο τρίτος πάροχος στην Ελλάδα, η Wind, έκανε επίσης ανακοινώσεις σχετικά με το 4G δίκτυο του, όχι για την αναβάθμιση του σε 4G+, αλλά για την επέκτασή του. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την ανακοίνωση, από τον Μάρτιο η κάλυψη 4G της Wind θα φτάσει στο 75% της Αττικής, ενώ μέχρι το τέλος του 2015 θα έχει πάνω από 50% πληθυσμιακή κάλυψη σε όλη την Ελλάδα.

 

Πριν από περίπου τρία χρόνια, και συγκεκριμένα το Νοέμβριο του 2012, όταν η Cosmote και η Vodafone ξεκινούσαν σταδιακά την εμπορική διάθεση πρόσβασης στο 4G δίκτυό τους, είχαμε κάνει ένα poll, για τις προβλέψεις σας σχετικά με το ποια εταιρεία θα κατάφερνε να προσφέρει ποιοτικότερες υπηρεσίες. Τότε, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών έδειξε μια αδιαφορία προς την νέα γενιά δικτύου, εκφράζοντας προτίμηση στην τελειοποίηση των υπαρχόντων 3G δικτύων. Σήμερα, με τα δεδομένα να έχουν αλλάξει αρκετά, σας θέτουμε ένα λίγο διαφορετικό ερώτημα: Είστε ικανοποιημένοι από την 4G κάλυψη του παρόχου σας;

 

Απαντήστε στο poll και γράψτε στα σχόλια σας τη δική σας εμπειρία.

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί έχω 4g ??? :lol:

φτιάξτε το gsm πρώτα και μετά ξαναμιλάμε ..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι νε μεν να επεκτείνουν το 4G αλλά να βελτιώσουν και το 3G καθώς σε αρκετές περιοχές δύσκολα βρίσκεις ακόμα και το 2G ;)

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

χωρις διαθεση ειρωνιας αλλα το πολλ ειναι ρητορικο? μηπως να το υποβαθμισουμε σε ποσο ειστε ικανοποιημενοι απο το 3G ?

 

πλακα κανω, το 4g το πιανω αραια και που και για δοκιμες το χρησιμοποιω

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Συνδρομητής wind στο γραφείο (Συγγρού-Φιξ) έχω 4g αλλά με πολλές διακοπές. Στο σπίτι ν. προάστια Γλυφάδα καθόλου.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Από τα Χριστούγεννα, στα περισσότερα σημεία της πόλης έχω στάνταρ σήμα 4G.

Χθες συγκεκριμένα φίλος δίπλα μου με ΟΤΕ είχε H και γω 4G. Μας φάνηκε παράξενο αλλά και σε άλλα μέρη που το δοκιμάσαμε ήταν πάντα ένα κλικ πιο πάνω. Πραγματικά μας έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για την wind μπήκε μόνο " Είμαι συνδρομητής Wind" ;

και δεν μπήκαν "Είμαι συνδρομητής wind και είμαι ικανοποιημένος" και "Είμαι συνδρομητής wind και ΔΕΝ είμαι ικανοποιημένος" ;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ικανοποιημένος από την άποψη ότι μου βγάζει την ένδειξη για 4g αδιάκοπτα στο μεγαλύτερο μέρος της Αθήνας.

Βέβαια δεν έχω δει καμια διαφορά σε ταχύτητα απο το Η+ αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής Wind και δεν έχω συσκευή που να υποστηρίζει 4G για να το δοκιμάσω. Αλλά ακόμα είναι υπό κατασκευή, οπότε πιστεύω στο μέλλον να έχω και να δουλεύει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει το 4G και ούτε το χρησιμοποιώ.

Για σερφαρισμα on the go το 3g με καλύπτει πολύ ικανοποιητικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δόση ειρωνείας, με τις υφιστάμενες τιμές και τις πολιτικές ορθής χρήσης στα δεδομένα, ακούγεται οξύμωρο να συζητάμε για δίκτυο 4G.
Link to comment
Share on other sites

Το 4G είναι μόνο για καρτοκινητά και για συμβόλαια πάνω από 30 ευρώ. Οπότε εγώ που έχω πρόγραμμα Vodafone κάτω από 30 δεν μήτε αφορά το 4G.
Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει τελείως το 4g για δύο λόγους. 1δεν βλέπω και μεγάλες διαφορές όταν βρίσκω 4g.

2 από την μετάβαση του σήματος στην συσκευή πιο πολύ πρόβλημα είναι πάρα όφελος βλέπω

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/f7cid3c0le70rdl/Screenshot_2015-03-06-12-30-30.png?dl=0

 

Ένα τεστ στο σπίτι μου Χαλκιδική, φυσικά Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Vodafone ειμαι. 4g ελαχιστο (κεντρο αθηνας, κηφισια μαρουσι). Αλλου γενικα ελαχιστη εμφανιση. Το 4g+ μας μαρανε
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν αν είμαστε καλυμμένοι απ το δίκτυο γενικά... Πιο 4g ρε παιδιά??? Ούτε 3g δεν έχουμε στην Άρτα από Vodafone!!! Ταχύτητα ούτε 1mds!!!τι να πούμε τώρα! Θα έπρεπε να ντρέπονται!!!
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Εχω Cosmote και στη Θεσσαλονίκη υπαρχει πολυ καλη κάλυψη, πολυ ευχαριστημένος!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου η Cosmote εδω Καστορια εχει πολυ καλο σημα και 4G για 10 χρονια ειχα Cosmote ομως πλεον αγανακτησα γιατι στο σπιτι μου μου βγαζει εκτος δικτυου αρα και τις περισσοτερες ωρες της ημερας δεν εχω σημα.

 

Απο την αλλη εδω και περιπου 8 μηνες ειμαι με Vodafone και μεσα στην πολη πολy σπανια βλεπω 4G επισης και Θεσσαλονικη που κατεβαινω συνεχεια εχει πολυ μικρη καλυψη εως και καθολου στα σημεια που η Κοτε εχει 4G.Το καλο ειναι οτι πλεον στο σπιτι μου εχω πολυ καλο σημα και μιλαω με την ησυχια μου και κατι θετικο που ειδα πριν 3-4 μερες ειναι οτι πλεον μεσα στο σπιτι μου πιανω Η+ με 70mbps download!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για την wind μπήκε μόνο " Είμαι συνδρομητής Wind" ;

και δεν μπήκαν "Είμαι συνδρομητής wind και είμαι ικανοποιημένος" και "Είμαι συνδρομητής wind και ΔΕΝ είμαι ικανοποιημένος" ;

 

Δεν έχεις άδικο αλλά μάλλον επειδή είναι πολύ πρόσφατο και θα ψηφίσουν οι ποιο πολλοί την δεύτερη επιλογή.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη με Cosmote είμαι πολύ ευχαριστημένος.Είτε δυτικά είτε ανατολικά υπάρχει πολύ καλή κάλυψη και τώρα τελευταία μάλιστα δειλά δειλά ξεκίνησε το 4G+.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής cosmote. Στα περισσότερα σημεία της Θεσσαλονίκης έχω 4G με μέση ταχύτητα τα 15-17mbps (κάποιες φορές βλέπω και 30-40) για mobile χρήση που ξεπερνάει και την dsl παράπονο κανένα. Είμαι υπέρ ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

4G Cosmote. Ειμαι ευχαριστημένος, αν και θεωρώ οτι θα μπορούσε καλύτερα.

Ακροπολη μόνο 2 μπάρες πάντως. Αν και γενικά η περιοχή έχει θέμα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...