Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ισχύουν αυτά που λες, τότε παύει και να ισχύει η πλοήγηση χωρίς σύνδεση γιατί έστω και λίγο την χρειάζεσαι. Ας το μετονομάσουν σε "πλοήγηση με λίγη σύνδεση" ή "χάρτες με λίγη σύνδεση" για να ξέρουμε και εμείς τι αγοράζουμε. Τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστείς gps αλλά είσαι κάπου χωρίς wifi και δεν έχεις internet στο κινητό σου ή δεν πιάνει ή δεν ξέρω εγω τι άλλο; Πολύ απλά δεν κάνεις δουλειά σου. Όταν διαφημίζεις και διατυμπανίζεις "δωρεάν gps με χάρτες εκτός σύνδεσης" ενω δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα, αυτό λέγεται απάτη.

Έχεις δίκιο. Αν υπάρχει περιορισμένη σύνδεση δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Συμφωνώ.

Το παραπάνω ζήτημα δημιουργήθηκε σε μία από τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Πριν λειτουργούσε η offline αναζήτηση.

Τα δεδομένα υπάρχουν στους offline χάρτες. Προηγουμένως..., online αναζήτηση προτεινόταν στην περίπτωση (πολύ σωστή λειτουργία) που δεν βρισκόταν ο προορισμός offline.

Σου έγραψα τι ξέρω. Από 'κει και πέρα αν είναι προσωρινό ή μόνιμο το ζήτημα δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλείσε και άνοιξε τη συσκευή. Εμενα στο 830 έτσι έδειχνε ο δικός του φορτιστής και με ένα κλείσιμο και άνοιγμα έστρωνε!

 

Με φορτιστή Νοκια από το παλιό 630 στα 0,75 Μah δεν το εμφανίζει, ενω με τον MS έλεγε κάθε φορά για αργή φόρτιση με το που έμπαινε στην πρίζα.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Αν υπάρχει περιορισμένη σύνδεση δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Συμφωνώ.

Το παραπάνω ζήτημα δημιουργήθηκε σε μία από τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Πριν λειτουργούσε η offline αναζήτηση.

Τα δεδομένα υπάρχουν στους offline χάρτες. Προηγουμένως..., online αναζήτηση προτεινόταν στην περίπτωση (πολύ σωστή λειτουργία) που δεν βρισκόταν ο προορισμός offline.

Σου έγραψα τι ξέρω. Από 'κει και πέρα αν είναι προσωρινό ή μόνιμο το ζήτημα δεν το ξέρω.

 

Εγω το τηλέφωνο το εχω περίπου έναν χρόνο και η offline πλοήγηση δεν δούλεψε ποτέ σωστά. Πάντα έκανε τα οσα προανέφερα. Δεν δικαιολογείται ο προορισμός σου να υπάρχει ηδη στους offline χάρτες που έχεις κατεβάσει αλλά να θες internet για να τον βρείς. Ποιός ο λόγος τότε να κατεβάζεις χάρτες; Προχθές που έκανε και μια αναβάθμιση, εξακολουθεί να κάνει τα ίδια. Δεν άλλαξε τίποτα. Το ίδιο και στις εως τώρα ενημερώσεις χαρτών. Κατά συνέπεια, βλέπω το συγκεκριμένο πρόβλημα να είναι μόνιμο. Να ήταν μόνο αυτό; Εχω θέμα και με την κάμερα εδω και κάποιες εβδομάδες που βγάζει θολές φωτογραφίες, ενω η γυναίκα μου που έχει το ίδιο κινητό η κάμερα βγάζει κανονικές φωτογραφίες :lol: Μου αρέσει κιόλας που η Microsoft ανακοίνωσε πως σύντομα θα πάψει να υποστηρίζει τα 8.1 ενω τα 10άρια λέμε τα έχει στα οπα οπα και δεν τους λείπει τίποτα!!! :lol: Συμπέρασμα: για κλωτσιές!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της θολούρας δεν το έχω υπόψιν μου. Κάτι θα παίζει με τη συσκευή σου (Δεν έχω το 640). Δεν ξέρω αν ένα hard reset θα βοηθούσε.

Όσον αφορά την ανακοίνωση για τα WP8.1 είναι τυπικό το ζήτημα. Έχει σταματήσει προ πολλού τις αναβαθμίσεις, όπως και θα σταματήσει τις αναβαθμίσεις κάποια στιγμή και για τα WM10. Γράφω λίγα και στο ανάλογο θέμα.

Αυτή δυστυχώς είναι η τεχνολογία. Αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς, τα προϊόντα είναι πλήρως ανακυκλώσιμα, σίγουρα έχουν γίνει και αρκετά πολύπλοκα με συνέπεια τα προβλήματα είναι απίθανο να μην εμφανιστούν.

Είτε επιλέγει κάποιος να μείνει έξω από όλα αυτά, είτε προσπαθεί να κάνει τις κατάλληλες επιλογές με το ελάχιστο δυνατό κόστος. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν και εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν αυτά που λες, τότε παύει και να ισχύει η πλοήγηση χωρίς σύνδεση γιατί έστω και λίγο την χρειάζεσαι. Ας το μετονομάσουν σε "πλοήγηση με λίγη σύνδεση" ή "χάρτες με λίγη σύνδεση" για να ξέρουμε και εμείς τι αγοράζουμε. Τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστείς gps αλλά είσαι κάπου χωρίς wifi και δεν έχεις internet στο κινητό σου ή δεν πιάνει ή δεν ξέρω εγω τι άλλο; Πολύ απλά δεν κάνεις δουλειά σου. Όταν διαφημίζεις και διατυμπανίζεις "δωρεάν gps με χάρτες εκτός σύνδεσης" ενω δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα, αυτό λέγεται απάτη.

 

Το επιβεβαιώνω και εγώ. Όντως μετά από κάποια πρόσφατη λήψη χαρτών, πρέπει να είσαι online για να βρεις τον προορισμό σου (έστω και για λίγο-δηλαδή μέχρι να γίνει ο εντοπισμός του προορισμού). Μετά μπορείς να αποθηκεύσεις τον (ή τους) προορισμό (προορισμούς) και να λειτουργήσεις offline ανά πάσα στιγμή. Βέβαια εάν χρειαστεί να αναζητήσεις κάποιον προορισμό και δεν έχεις εκείνη τη στιγμή τη δυνατότητα σύνδεσης, ...την πάτησες! Άλλο ένα σημάδι (δυστυχώς) της καθοδικής πορείας της MS mobile. Κρίμα γιατί πραγματικά (αν και η συσκευή είναι χάλια-L640ds), εγώ προσωπικά προτιμώ το ms mobile από το android (ως πιο απλό, περιεκτικό και κατανοητό στη χρήση). Όσες φορές χειρίστηκα android, σύντομα με έπιασε πονοκέφαλος από τα δεδαλώδη μενού και υπομενού, τα οποία διαφέρουν ανάλογα με το skin που έχει βάλει από πάνω ο κάθε κατασκευαστής. Πιστεύω μάλιστα ότι εάν βγάλει κάποιος το play store από το android, τότε χάνει όλη τη δύναμή του. Βέβαια η πορεία της MS θα μας σπρώξει όλους (τους λίγους που μείναμε) στο android και στην apple. Μάλλον δεν μπορείς να τα έχεις όλα τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Μετα την μεγαλη αναβαθμιση (15063...)απλα δεν υπαρχει πλοηγηση χωρις δεδομενα . Δεν είναι λυση να αποθηκεύουμε την διαδρομή από πριν η να ανοιγουμε τα δεδομενα για λιγο.Δεν είναι θεμα κοστους γιατι πραγματικα καταναλωνει πολύ λιγα δεδομενα. Είναι γιατι δεν δουλευει κατι που το είχαμε.

Αντίθετα στην προηγουμενη εκδοση 14393... υπαρχει πλοηγηση κανονικα.

Το κακο είναι ότι δεν βλεπω να αναφέρεται το πρόβλημα στα ξενα site και αν το εχουμε μονο εμεις στην ελλαδα δεν πρόκειται να διορθωθεί.

Αν εχει βρει καποιος καποιον τροπο το 640 να γυρισει στην 14393 και να ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ εκει ας τον αναφερει.

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Μετα την μεγαλη αναβαθμιση (15063...)απλα δεν υπαρχει πλοηγηση χωρις δεδομενα . Δεν είναι λυση να αποθηκεύουμε την διαδρομή από πριν η να ανοιγουμε τα δεδομενα για λιγο.Δεν είναι θεμα κοστους γιατι πραγματικα καταναλωνει πολύ λιγα δεδομενα. Είναι γιατι δεν δουλευει κατι που το είχαμε.

 

Αντίθετα στην προηγουμενη εκδοση 14393... υπαρχει πλοηγηση κανονικα.

 

Το κακο είναι ότι δεν βλεπω να αναφέρεται το πρόβλημα στα ξενα site και αν το εχουμε μονο εμεις στην ελλαδα δεν πρόκειται να διορθωθεί.

 

Αν εχει βρει καποιος καποιον τροπο το 640 να γυρισει στην 14393 και να ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ εκει ας τον αναφερει.

 

Στο 735 που έχω με την 14393 δεν κάνει ούτε εκεί πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο 735 που έχω με την 14393 δεν κάνει ούτε εκεί πλοήγηση.

 

Πριν κανα μηνα που ειχα δοκιμασει εκανε. Την χαλασαν και εκει?

Link to comment
Share on other sites

Βρε λέτε να φταίει ο Hellas Sat 3 που εκτόξευσαν;

Εφόσον μόνο η Ελλάδα έχει το πρόβλημα αυτό... Λέω τώρα...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρόβλημα με την πλοήγηση το είχα πάντα, απο τη στιγμή που αγόρασα το κινητό εδω και περίπου έναν χρόνο. Απο την πρώτη στιγμή δεν έβρισκε τίποτα και ποτέ offline. Anyway, το gps το εχω ξεχασμένο. Εχω ενα 535 ds με τα 8.1 και τον here drive που όντως δεν θέλει ίντερνετ και κάνω δουλειά μου. Οσο αντέξει και οσο δουλέψει και αυτό. Σαν το here drive πάντως δεν υπάρχει!!!

Έκατσα εχθές το βράδυ και έκανα hard reset στο κινητό μπας και φύγει η θολούρα απο τις φωτογραφίες που τραβάω. Μάταια όμως. Τα ίδια και τα ίδια όπως και πριν. Είχε/έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε να μου πει και εμένα πως;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μετα απο επαναφορα του τηλεφωνου μου 640xl ενω κατεβηκαν ολες οι εφαρμογες μου το viber μου δινει σφαλμα και δεν κατεβαινει.

παραμενει αχνηο εικονιδιο καθ στη λιστα των εφαρμογων εμφανιζει εκκρεμοτητα (δεν μου επιτρεπει διαγραφη επανεγκατασταση )

εχει καποιος καποια λυση ?

ευχαριστω

χαρης

Link to comment
Share on other sites

Εχω θέμα και με την κάμερα εδω και κάποιες εβδομάδες που βγάζει θολές φωτογραφίες, ενω η γυναίκα μου που έχει το ίδιο κινητό η κάμερα βγάζει κανονικές φωτογραφίες :lol: Μου αρέσει κιόλας που η Microsoft ανακοίνωσε πως σύντομα θα πάψει να υποστηρίζει τα 8.1 ενω τα 10άρια λέμε τα έχει στα οπα οπα και δεν τους λείπει τίποτα!!! :lol: Συμπέρασμα: για κλωτσιές!

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα, ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να ρίξει την ποιότητα στις φωτογραφίες. Άκρη δεν έβγαλα, όμως για να μπορέσω να περάσω το τελευταίο μεγάλο update, χρειάστηκα χώρο, η λύση ήταν ξανα-στήσιμο από την αρχή με hard reset, και η κάμερα επανήλθε στα γνωστά καλά της στάνταρ. Το ξανα-στήσιμο δεν ήταν τόσο χρονοβόρο όσο νόμιζα, και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα πέρα από υπομονή στα restart με τα βασανιστικά γρανάζια....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα,

μετα απο επαναφορα του τηλεφωνου μου 640xl ενω κατεβηκαν ολες οι εφαρμογες μου το viber μου δινει σφαλμα και δεν κατεβαινει.

παραμενει αχνηο εικονιδιο καθ στη λιστα των εφαρμογων εμφανιζει εκκρεμοτητα (δεν μου επιτρεπει διαγραφη επανεγκατασταση )

εχει καποιος καποια λυση ?

ευχαριστω

χαρης

 

Κοίτα μήπως το είχες στην sd και τώρα έχεις ορίσει στο store σαν χώρο αποθήκευσης των εφαρμογών τη μνήμη του τηλεφώνου ή αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα, ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να ρίξει την ποιότητα στις φωτογραφίες. Άκρη δεν έβγαλα, όμως για να μπορέσω να περάσω το τελευταίο μεγάλο update, χρειάστηκα χώρο, η λύση ήταν ξανα-στήσιμο από την αρχή με hard reset, και η κάμερα επανήλθε στα γνωστά καλά της στάνταρ. Το ξανα-στήσιμο δεν ήταν τόσο χρονοβόρο όσο νόμιζα, και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα πέρα από υπομονή στα restart με τα βασανιστικά γρανάζια....

 

Αυτό ακριβώς έκανα εχθές το βράδυ φίλε, αλλά εξακολουθεί και κάνει τα ίδια. Μετά απο hard reset κάνει πάλι τα ίδια. Θολούρα και πάλι. Τραβάω μια φωτογραφία π.χ. μια σελίδα Α4 απο 20-30 cm απόσταση και στην φωτογραφία που βγαίνει δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα απο την θολούρα! Μήπως έκανες και κάτι άλλο εκτός απο hard reset; Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα εχθές το βράδυ φίλε, αλλά εξακολουθεί και κάνει τα ίδια. Μετά απο hard reset κάνει πάλι τα ίδια. Θολούρα και πάλι. Τραβάω μια φωτογραφία π.χ. μια σελίδα Α4 απο 20-30 cm απόσταση και στην φωτογραφία που βγαίνει δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα απο την θολούρα! Μήπως έκανες και κάτι άλλο εκτός απο hard reset; Σ' ευχαριστώ.

Βρε μπας και σου έμεινε καμιά ζελατίνα κολλημένη πάνω στη κάμερα;.... Ή μήπως λερώθηκε ο φακός πίσω;

Το κοίταξες αυτό καθόλου;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα, ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε να ρίξει την ποιότητα στις φωτογραφίες. Άκρη δεν έβγαλα, όμως για να μπορέσω να περάσω το τελευταίο μεγάλο update, χρειάστηκα χώρο, η λύση ήταν ξανα-στήσιμο από την αρχή με hard reset, και η κάμερα επανήλθε στα γνωστά καλά της στάνταρ. Το ξανα-στήσιμο δεν ήταν τόσο χρονοβόρο όσο νόμιζα, και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα πέρα από υπομονή στα restart με τα βασανιστικά γρανάζια....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κοίτα μήπως το είχες στην sd και τώρα έχεις ορίσει στο store σαν χώρο αποθήκευσης των εφαρμογών τη μνήμη του τηλεφώνου ή αντίστροφα.

 

ευχαριστω εκανα τις αλλαγες (εγκατασταση εφαρμογων στη συσκευη και download στην συσκευη ) εκανα soft reset και ανταποκριθηκε.

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση .483 έχει κάτσει πολύ καλά στο 640 XL μου. Στο παρελθόν κι άλλες φορές μια έκδοση που σε εμένα είχε κάτσει καλά ακολουθούνταν από μία που σε εμένα δεν δούλευε καλά. Σκέφτομαι σοβαρά να μην ξαναρίξω ζάρι και να απενεργοποιήσω τις ενημερώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και σου έμεινε καμιά ζελατίνα κολλημένη πάνω στη κάμερα;.... Ή μήπως λερώθηκε ο φακός πίσω;

Το κοίταξες αυτό καθόλου;

 

Ζελατίνα φίλε μου δεν εχω στο πίσω μέρος του κινητού εκεί που είναι ο φακός. Ζελατίνα εχω μπροστά για προστασία της οθόνης απο γρατζουνιές. Το κινητό είναι σε θήκη σιλικόνης. Καθάρισα τον φακό οσο μπορούσα, αλλά πάλι τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χαράχτηκε ο φακός σου φίλε μου ;;;

Έτσι την πάτησα στο προηγούμενο κινητό μου. Ο φακός προεξείχε της θήκης και γέμισε γρατσουνιές και οι φωτο βγαίναν θολές.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση .483 έχει κάτσει πολύ καλά στο 640 XL μου. Στο παρελθόν κι άλλες φορές μια έκδοση που σε εμένα είχε κάτσει καλά ακολουθούνταν από μία που σε εμένα δεν δούλευε καλά. Σκέφτομαι σοβαρά να μην ξαναρίξω ζάρι και να απενεργοποιήσω τις ενημερώσεις.

Αμα βρεις τον τροπο να το κανεις αυτό με ενδιαφερει και μενα.

Εγω δεν το εχω καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βρεις τον τροπο να το κανεις αυτό με ενδιαφερει και μενα.

Εγω δεν το εχω καταφερει.

 

Για ποιο λογο να σταματησεις τα updates? Τωρα δεν σου κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 640 XL θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 16GB εσωτερικής μνήμης, για να μη πω και 2GB ram! ;)

Ίσως και μια FHD οθόνη!...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χαράχτηκε ο φακός σου φίλε μου ;;;

Έτσι την πάτησα στο προηγούμενο κινητό μου. Ο φακός προεξείχε της θήκης και γέμισε γρατσουνιές και οι φωτο βγαίναν θολές.

 

Πολύ πιθανό να συμβαίνει και αυτό φίλε μου. Δεν ξέρω. Το κινητό το βάζω μέσα στο τσαντάκι που εκεί έχει διάφορα μεταλλικά αντικείμενα. Εκ πρώτης όψεως όμως με γυμνό μάτι δεν βλέπω γρατζουνιές ή κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να είναι κάτι το οποίο να μην φαίνεται με απλό τρόπο. Τι να πω; Πήρα τηλέφωνο σε nokia care για να ρωτήσω και μου είπαν πως δεν υφίσταται πλέον σέρβις στην Ελλάδα και οτι τα στέλνουν στην Ουγγαρία. Θα πρέπει να τους το παω εκεί, να το στείλουν Ουγγαρία, να το παραλάβουν αυτοί, να μπει σε σειρά αναμονής, να το φτιάξουν (αν φτιάχνεται και πόσο κάνει) και να το ξαναστείλουν. Καλά κρασιά δηλαδή... Καλύτερα να το παω στην Ουγγαρία μόνος μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...