Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλιστα ....γιατι στο kimovil στην συγκριση με αλλα κινητα δεν μου τα εβγαζε στα χαρακτηριστικα του κινητου....και μου εκανε εντυπωση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RF317632013SG&pt=1&cm=1913&cc=707

 

σήμερα με στειλαν tracking number και η μεταφορα του πάει σφαίρα.....(ειναι transit λέμε...)

 

θέλει να ρθει γρήγορα στον μπαμπάκα....???

 

ερωτηση....

 

το κινητο θα μας ερθει με εκδοση android kit kat...

 

οταν θα κυκλοφορησει η lolipop απο την jiayu εμεις δεν θα μπορουμε να την κάνουμε ota αναβαθμιση , διότι τι κινητο ερχεται ρουταρισμενο.....σωστα?

 

λογικά άν το κάνουμε αναβάθμιση θα γυρίσει στην official κινεζικη rom του???

 

γενικώς τι παίζει με αναβαθμισεις λογισμικού σε κινητο που έχει ρουταριστεί??

 

θα πρέπει κάπως να σταματήσουμε τις αναβαθμίσεις με επιλογή από το κινητό για να μην γυρίσουμε στα κινέζικα??

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οταν θα κυκλοφορησει η lolipop απο την jiayu εμεις δεν θα μπορουμε να την κάνουμε ota αναβαθμιση , διότι τι κινητο ερχεται ρουταρισμενο.....σωστα?

 

λογικά άν το κάνουμε αναβάθμιση θα γυρίσει στην official κινεζικη rom του???

 

γενικώς τι παίζει με αναβαθμισεις λογισμικού σε κινητο που έχει ρουταριστεί??

 

θα πρέπει κάπως να σταματήσουμε τις αναβαθμίσεις με επιλογή από το κινητό για να μην γυρίσουμε στα κινέζικα??

 

Τα OTA updates δεν έχουν να κάνουν με το root αλλά με τo recovery, αν έχεις βάλει custom recovery δεν παίρνεις OTA Updates.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα OTA updates δεν έχουν να κάνουν με το root αλλά με τo recovery, αν έχεις βάλει custom recovery δεν παίρνεις OTA Updates.

 

Με τo oποιο custom recovery προφανώς δεν ασχολείται το μαγαζί που κάνει root τα κινητά για να περάσει το google store. Σωστά?

 

Ποιο είναι το επίσημο site της jiayu όπου βλέπεις και μπορείς να κατεβάσεις τα επίσημα updates του κινητού?

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε από τις 24/1 είναι το status σου despatched to overseas; Δηλαδή εχουν περάσει από τότε 19 ημέρες; Δεν είναι λιγάκι ανησυχητική η καθυστέρηση; :cry: Εμένα έβγαλε despatched στις 31/1...

 

Μην τον ανησυχείς τσάμπα. Το τελευταίο διάστημα οι αποστολές εξ ανατολάς τραβάνε πολύ και όσο πάει και χειροτερεύει το πράμα. Ευτυχώς αύξησε την προστασία το Paypal.

 

 

Δεν ανησύχησα καθόλου, αν έρθει μέχρι 20/2 θα θεωρήσω οτι θα έχει έρθει γρήγορα!

Αν έρθει την παράλλη βδομάδα μέχρι 27/2 θα είναι το φυσιολογικό,

και αν πιάσει Μάρτη ...:X

 

Πάντως έχει καταντήσει κουραστικό τα κάνουν οι αποστολές πάνω από μήνα, δεν συζητάω να σου κάτσει η στραβή και να πρέπει να το ξαναστίλεις πισω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Με τo oποιο custom recovery προφανώς δεν ασχολείται το μαγαζί που κάνει root τα κινητά για να περάσει το google store. Σωστά?

Custom recovery συνήθως δεν περνάνε τα μαγαζιά, καθώς δεν απαιτείται για να γίνει το root.

Χρειάζεται μόνο για να μπει custom Rom.

 

Και για να λύσω την απορία στον φίλο με την αναβάθμιση, όταν θα βγει επίσημη LOLLIPOP, μάλλον το καλύτερο θα είναι που δεν θα περάσει η κανονική Ρομ.

Ίσως να έχουν βγει μετά καλές custom Rom και να περιμένει κάποιος για αυτές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το root το έχει λογικά η Official rom από μόνη της . Ενεργοποιειται δηλαδή με κουμπί από τις ρυθμίσεις. Οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το root το έχει λογικά η Official rom από μόνη της . Ενεργοποιειται δηλαδή με κουμπί από τις ρυθμίσεις. Οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

δλδ το απενεργοποιείς και βγαίνει το root και παίρνει κανονικά τα ota updates? ποιο καλο και απλο μου φαίνεται!! ή δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Από τα βίντεο και τις εικόνες που έχω δει ναι. Στις ρυθμίσεις >ασφάλεια έχει κουμπί για ενεργοποίηση,όπως στις MIUI.

Το ίδιο έχει και ένα jiayu g2f που παρέλαβα τελευταία με Android 4.4.2.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα.

Εκανα αναβαθμιση ΟΤΑ σε λογισμικο με ημερομηνια 4/2/2015

Καθως εχω κουραστει να διαβαζω ερωτησεις για το τρακινγκ ή τι ειναι multitouch (απιστευτο)

ξερει καποιος εναν ευκολο τροπο να του περασω playstore?

 

Edit

Εγκατεστησα το jiayu.es και κατεβασα το πακετο gapps. Μετα τι κανω?

Edited by dalamaidis
:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα.

Εκανα αναβαθμιση ΟΤΑ σε λογισμικο με ημερομηνια 4/2/2015

Καθως εχω κουραστει να διαβαζω ερωτησεις για το τρακινγκ ή τι ειναι multitouch (απιστευτο)

ξερει καποιος εναν ευκολο τροπο να του περασω playstore?

 

Edit

Εγκατεστησα το jiayu.es και κατεβασα το πακετο gapps. Μετα τι κανω?

Με γεια.

Τα gapps είναι εγκατεστημένα ή τα έχεις σαν zip αρχείο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με γεια.

Τα gapps είναι εγκατεστημένα ή τα έχεις σαν zip αρχείο;

 

Zip εχει κατεβει. Του εδωσα και αδεια superuser μεσω των ρυθμισεων του jiayu.es

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο ευκολότερος τροπος είναι αυτος εδώ http://www.boardsforphones.com/add-google-service-on-jiayu-s3/ είναι αpk που εχει φτιαξει το fastcardtech και μας λυνει τα χερια.

Φιλε γραψε εντυπώσεις !!!Gps wifi οθονη!!!και ότι άλλο θες.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Zip εχει κατεβει. Του εδωσα και αδεια superuser μεσω των ρυθμισεων του jiayu.es

Αν είναι zip θα θέλει φλασάρισμα από custom recovery που προφανώς δεν έχεις.

 

Επίσης, αν μπορείς ανέβασε εδώ screenshot από στατιστικά μπαταρίας και ώρες χρήσης οθόνης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επαφη, οθονη, καμερα, wifi, αποκριση, ταχυτητα browser τελεια. εχω το coolpad f2 και ειναι λιγο καλυτερο το jiayu νομιζω σε καμερα και αποκριση. βεβαια ειναι ''αδειο'' ακομα. Sim δεν θα του βαλω καθως ειναι για φιλο. μολις βαλω το play θα κατεβασω gps test και θα τσεκαρω και αυτο

 

edit

Ταχυτητα browser απιστευτη

Απλα ξυριζει

Δεν εχω ξαναδει τοσο αμεση ανταποκριση. φορτωνει σε δεκατα (κυριολεκτικα) σε 24mbps wifi

 

Mολις εκατσε playstore με την μεθοδο του fastcardtech. Ευχαριστω.

Μεχρι το απογευμα θα εχετε gps αξιολογηση και battery stats

Edited by dalamaidis
:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψήνομαι πολύ άσχημα για να το πάρω το τηλ το advance με τα 3gb ram είμαι ανάμεσα σε αυτό και το elephone p7000 ακόμα το σκέφτομαι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σίγουρο ότι θα βγει lolipop για το s3?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού δουλεψε η μέθοδος του fastcardtech περνάει και την αναβάθμιση μονο του σε 5 λεπτά έτοιμο το τηλεφωνακι μας.Περιμένουμε τα νέα για τα υπόλοιπα !!!
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο ευκολότερος τροπος είναι αυτος εδώ http://www.boardsforphones.com/add-google-service-on-jiayu-s3/ είναι αpk που εχει φτιαξει το fastcardtech και μας λυνει τα χερια.

Μου βγάζει "The requested URL /add-google-service-on-jiayu-s3/ was not found on this server."... :(

 

 

@ dalamaidis

Με γειά! (ή με γειά στο φίλο τέλος πάντων!)

Μιας και το έχεις στα χέρια σου, μήπως σου είναι εύκολο να επιβεβαιώσεις το περί root διαθέσιμου ως on/off επιλογής από τις ρυθμίσεις (και τα toggles στο notifcation bar, απ' ό,τι είχα δει σε ένα video review);

Πιστεύω ότι πρέπει να έχει γίνει πρώτα root (με... "παραδοσιακή" μέθοδο) το τηλέφωνο για να αποκτήσει νόημα η σχετική επιλογή (όπως γινόταν π.χ. με το G4S)

Εκτός βεβαίως αν είχες ήδη ζητήσει κατά την παραγγελία να το κάνει root το μαγαζί.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επαφη, οθονη, καμερα, wifi, αποκριση, ταχυτητα browser τελεια. εχω το coolpad f2 και ειναι λιγο καλυτερο το jiayu νομιζω σε καμερα και αποκριση. βεβαια ειναι ''αδειο'' ακομα. Sim δεν θα του βαλω καθως ειναι για φιλο. μολις βαλω το play θα κατεβασω gps test και θα τσεκαρω και αυτο

 

edit

Ταχυτητα browser απιστευτη

Απλα ξυριζει

Δεν εχω ξαναδει τοσο αμεση ανταποκριση. φορτωνει σε δεκατα (κυριολεκτικα) σε 24mbps wifi

 

Mολις εκατσε playstore με την μεθοδο του fastcardtech. Ευχαριστω.

Μεχρι το απογευμα θα εχετε gps αξιολογηση και battery stats

 

το μηχανημα ....οργωνει λεμε !!!! δωσε πονο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψήνομαι πολύ άσχημα για να το πάρω το τηλ το advance με τα 3gb ram είμαι ανάμεσα σε αυτό και το elephone p7000 ακόμα το σκέφτομαι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σίγουρο ότι θα βγει lolipop για το s3?

 

Ποια η διαφορά αν έχει Lollipop ή όχι? (δεν ξέρω, ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Το fastcardtech τι έχει 182$ το 2gb.

Μεγάλη διαφορά τιμής.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο playstore. Μου βγαζει σφαλμα ανακτησης πληροφοριων κλπ... Εκανα reboot, εκλεισα το root τιποτα...
:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιο εύκολο θα είναι το φλασαρισμα της ρομ που έχει έτοιμα τα Google Apps
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιο εύκολο θα είναι το φλασαρισμα της ρομ με τα Google Apps

 

Δεν ξέρω αν είναι το ποιο εύκολο αλλά είναι σίγουρα το ποιο αξιόπιστο και απροβληματιστο. Έτσι δουλεύουν ΌΛΑ ρολόι, όσο αφορά τα gapps. Όσο για το root το επιβεβαιωσα εγώ, δεν χρειάζεται τίποτα πέρα του να ανοίξεις το ροοτ. Δεν χρειάζεται κάποια μέθοδος. Το μόνο που έκανα ήταν ενεργοποίηση και έτρεξα root check και ήταν comple

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο playstore. Μου βγαζει σφαλμα ανακτησης πληροφοριων κλπ... Εκανα reboot, εκλεισα το root τιποτα...

 

απο που είπαμε οτι το πήρες και δεν σου πέρασαν το playstore?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα εκανα επαναφορα εργοστασιακων και δουλεψε το play.

Root ηταν, το πηρα απο minideal προπαραγγελια.

Το gps test τζιφος και με ανοιχτα δεδομενα.

Μπαταρια οταν το ανοιξα ηταν περιπου στο 60℅ καλη μου φενεται με ενα σκαλοπατι αλλα δεν το φορτισα ακομα.

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...