Jump to content

Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά - Χρόνια πολλά


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μωρε δε λετε που αρχισε να βρεχει τουλαχιστον; Που θα κανουμε Χριστουγεννα με τα αμανικα και θα φτυαριζουμε το χιονι το πασχα; Η Αθηνα ειναι υπεροχη τα Χριστουγεννα (τι ολυμπιακοι στολισμοι και κολοκυθια, τοτε ειναι να τη δουν οι ξενοι!), αρκει να κανει και κατι σε χειμωνα καιρο....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εμενα ειναι η αγαπημενη μου γιορτη !! :)

 

Καθε χρονια ειναι ξεχωριστη

και τα Χριστουγεννα ειναι καθε χρονο και καλυτερα!! ;)

 

Στον Βολο ειδα ειδα ενα εποχιακο μαγαζι ( απο αυτα που πουλανε μονο Χριστουγεννιατικα ) και ειδα αλλα 2 να εχουν φερει Χριστουγεννιατικα δεντρα και στολιδια!!

 

Σε ενα μηνα η πολη θα εχει φορεσει τα γιορτινα της και ολοι θα ειμαστε ετοιμοι να υποδεχτουμε τα Χριστουγεννια και την Πρωτοχρονια!!!

 

@ Freak of Nature Πολυ ωραιο αυτο το thread !!! Μπραβο!!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 7 Νοέ. 2004 , 22:35)

 

Για να μην ανοιγω νεο θεμα,πειτε ρε παιδια κανενα ωραιο μερος για 2-3 βραδακια μεσα στα Χριστουγεννα!Ξερεται τπτ Πηλιο κλπ :) Σε λογικη αποσταση παντα απο Θεσσαλονικη

 

Η Ήπειρος σου κάνει; Νάουσα; Βέροια; :rolleyes: :)

 

Χριστούγεννα... Από τις πιο όμορφες και χαρούμενες γιορτές του χρόνου αλλά συνέχεια αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να έρχονται τα Χριστούγεννα για να έρθουμε πιο κοντά σαν άνθρωποι; Γιατί να μην υπάρχει αυτό το συναίσθημα κάθε μέρα του χρόνου; Κάθε μέρα πρέπει να υπάρχει αυτή η ζεστασιά και το δέσιμο μεταξύ μας. Δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει οι καιροί μάλλον δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό! :rolleyes:

 

Κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα Χριστούγεννα επειδή συνδιάζεται και με την αγαπημένη μου εποχή! :) ;) Σίγουρα οι στολισμοί και όλα αυτά τα παραδοσιακά έθιμα βοηθάνε τη περίπτωση.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Perimenw pws k pws na erthoun ta xristougenna! :)

 

Pernaw panta kala... :)

 

Mera me thn mera vlepw tis vitrines diaforwn magaziwn na gemizoun xristougenniatika stolidia!

Auto mou aresei poly! :)

 

Ela na mpainoume sto KLIMA!!! :D

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Agent M ( 8 Νοέ. 2004 , 21:30)

 

Η Ήπειρος σου κάνει; Νάουσα; Βέροια; :rolleyes: :)

 

Πέστα.

Σέλι και 3-5 πηγάδια στην Νάουσα είναι must εκείνη την εποχή.

Άντε να στηρίξουμε λίγο και την τοπική οικονομία. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 ( 8 Νοέ. 2004 , 23:40)

 

Πέστα.

Σέλι και 3-5 πηγάδια στην Νάουσα είναι must εκείνη την εποχή.

Άντε να στηρίξουμε λίγο και την τοπική οικονομία. :p

 

Τι σόϊ Μακεδόνες είμαστε αν δεν παινέψουμε και τα μέρη μας ρε σύγαυρε! :D :happy: :) ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Μελαγχολία σκέτη... :cry: Αν και είναι η αγαπημένη μου γιορτή...η αγαπημένη μου εποχή..[χειμώνας, κρύο και κακό!] με μελαγχολούν αφάνταστα...{Ειδικά την ημέρα των γεννεθλίων μου[που είναι εκείνες τις μέρες]} :(

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Τα xmas ειναι η αγαπημενη μου γιορτη του χρονου! :) Ειναι η παρενθεση χαρας στη μελαγχολια του χειμωνα.

Τρελαινομαι να βλεπω στολισμενες βιτρινες και στολισμενες πλατειες!

Μ' αρεσει να στολιζω το χριστουγγενιατικο δεντρο και ν' ασχολουμαι με τις πολυχρωμες μπαλες και να χαζευω τα λαμπιονια να αναβοσβηνουν! :o

 

Επικρατει μια ταση αγαπης και συμφιλιωσης εκεινες τις γιορτινες μερες, που με χαροποιει, αν και θα ηθελα να το βλεπω ολο το χρονο!

Αναπολω τα χρονια στο London, που η καλυτερη εποχη του ειναι τα xmas! ;)

 

p.s. Μ' αρεσε πολυ η προτροπη...γιορταστε διπλά, για οσους ειναι και για οσους δεν ειναι :happy: ...κι ας επιμενει η Δεσποινα, Χριστουγεννα ευτυχισμενα δεν γινονται χωρις εσενα :music:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lediaquaan ( 9 Νοέ. 2004 , 00:11)

Μελαγχολία σκέτη... :cry: Αν και είναι η αγαπημένη μου γιορτή...η αγαπημένη μου εποχή..[χειμώνας, κρύο και κακό!] με μελαγχολούν αφάνταστα

 

Συμφωνώ με το "αγαπημένη εποχή" :cool:

όσο για το "γιορτή" το συζητάμε... (καλό το tripάκι με τα δώρα και παιχνίδια και φίλους, αλλά μου κάνει λίγο ψεύτικο, όπως του Αγ.Βαλεντίνου κλπ κλπ.) http://www.click-smilies.de/my_smileys/smileys2/I-hate-Xmas.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το thread και η freak μου δίνουν το έναυσμα να ακούσω το last christmas (αν και θα ήθελα να λέγεται 3 christmas ago...)

 

Επίσης θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα crazymonkey. Η εποχή είναι καταπληκτική με μία ρομαντική "χαρμολύπη" διάχυτη... για τη γιορτή no comment!

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

γιατί να ψυχοπλακωθείς καλο μου?(εκτος αν ακούσεις τη διάσκεuη..)

άκου κάτι πιο εύθυμο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 εβδομάδες βρέθηκα στο Salzburg όπου έχει μαγαζιά με καταπληκτική στολίδια για δέντρα που δεν έχω δει ποτέ στην Ελλάδα. Από Ιταλία οργανώνονται εκδρομές ειδικά για Salzburg-Μόναχο μόνο και μόνο για Χριστουγεννιάτικα ψώνια...
KCB
Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα καλύτερα στολίδια είναι αυτά που τρώγονται!

 

Τα χρησιμοποιείς όσο τα χρειάζεσαι, δεν πιάνουν χώρο τον υπόλοιπο χρόνο,

και δίνουν στα χριστούγεννα διαφορετική ...γλύκα! :p

 

Επίσης τα χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα που έχει εδω (germany) μόνο για κρέμασμα είναι (και μετά για πέταμα) :)

 

(Προκαταβολικά συγνώμη από τους Γερμανούς του φόρουμ, αλλά... φτιάξτε και κανένα κουραμπιέ!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα ήρθαν πάλι!!! :D :D :D

Κουραμπιέδες,μελομακάρονα και τώρα που πηρα και δίπλωμα ατελείωτες βόλτες στην πρωτεύουσα και στο χωριό!!! :D :D :D

Ενάμιση μήνας έμεινε!!!!!!!Γιουπίιιιιιιι!!!!!!!

http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/reply.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομα μου ερεσει πολυ τα Χριστουγεννα(εκεινες τις μερες των εορτων),να κανει πολυ κρυο!Αν ειναι δυνατν και να χιονιζει(αν και σε εμας στην επαρχια καθε αλλο παρα ευχομαστε να χιονισει,λογω του οτι στηριζομαστε-σαν Νομος*Αργολιδα*- στην αγροτικη οικονομια).

Αnyway,αν οχι να χιονιζει να ριχνει αυτο το ψιλοβροχο...(αν και χιονι ειναι αλλη φαση... :o )

Να περπατας στους δρομους σαν κρεμμυδι ντυμενος με το "amore" ή τους φιλους σου και να βλεπεις δεξια και αριστερα,παιδακια με κατακοκκινες μουριτσες απ'το κρυο να φωναζουν και να γελανε,ζευγαρακια,παρεες,ανθρωπους να τρεχουν για τα ψωνια της τελευταιας στιγμης... :happy:

Να γινεται ενας πανικος εν παση περιπτωση! :!:

Τα μαγαζια να ειναι στολισμενα,αλλα καλο στολισμο,οχι σαν κατι καφετερειες που κρεμανε 2-3 μπαλες και τελειωσε... :( :down:

Τωρα για τα γλυκισματα της εποχης...μελομακαρονα(αλλα με πολυυυυυ μελι :whistle: ),και τους κουραμπιεδες τι να πω;;; :whistle: ΠΡΩΤΑ! ;)

 

Μονο ενα πραγμα:Καλο ειναι ολοι μας να προσεχουμε εκεινες τις μερες και ειδκα οσοι οδηγουν,για να μην ακουμε ολα αυτα τα δυσαρεστα ατυχηματα-δυστυχηματα που συμβαινουν στις "εξοδους". ;)

Link to comment
Share on other sites

τρελλένομαι για τα χριστούγεννα.. αν και τον τελευταίο χρόνο δεν έχω το πνέυμα.. ίσως επειδή ωριμάζω; ποιος ξέρει.. πάντως λατρεύω αυτή τη γιορτή και 2 μήνες να κρατούσε δε θα με χάλαγε ;)
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα πάντα μου άρεσαν περισσότερο από κάθε άλλη γιορτή. Κρύο, βροχές, χοντρά ρούχα κ.λ.π. ΤΕΛΕΙΑ! Μια και αναφέρθηκε και εμένα η αγαπημένη μου εποχή είναι ο χειμώνας. Ντύνεσαι καλά και κυκλοφορείς άνετα. Το καλοκαίρι όταν έξω έχει 40 βαθμούς και γυμνός να είσαι, δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις με τίποτα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped (10 Νοέ. 2004 , 18:30)

 

πάντως λατρεύω αυτή τη γιορτή και 2 μήνες να κρατούσε δε θα με χάλαγε ;)

 

ίσwς όμως να έχανε την αξια του...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mario_fit (10 Νοέ. 2004 , 20:18)

 

Παιδια ακομα μου ερεσει πολυ τα Χριστουγεννα(εκεινες τις μερες των εορτων),να κανει πολυ κρυο!Αν ειναι δυνατν και να χιονιζει(αν και σε εμας στην επαρχια καθε αλλο παρα ευχομαστε να χιονισει,λογω του οτι στηριζομαστε-σαν Νομος*Αργολιδα*- στην αγροτικη οικονομια).

Αnyway,αν οχι να χιονιζει να ριχνει αυτο το ψιλοβροχο...(αν και χιονι ειναι αλλη φαση... :o )

Να περπατας στους δρομους σαν κρεμμυδι ντυμενος με το "amore" ή τους φιλους σου και να βλεπεις δεξια και αριστερα,παιδακια με κατακοκκινες μουριτσες απ'το κρυο να φωναζουν και να γελανε,ζευγαρακια,παρεες,ανθρωπους να τρεχουν για τα ψωνια της τελευταιας στιγμης... :happy:

Να γινεται ενας πανικος εν παση περιπτωση!

Τα μαγαζια να ειναι στολισμενα,αλλα καλο στολισμο,οχι σαν κατι καφετερειες που κρεμανε 2-3 μπαλες και τελειωσε... :( :down:

Τωρα για τα γλυκισματα της εποχης...μελομακαρονα(αλλα με πολυυυυυ μελι :whistle: ,και τους κουραμπιεδες τι να πω;;;ΠΡΩΤΑ! ;)

 

Μονο ενα πραγμα:Καλο ειναι ολοι μας να προσεχουμε εκεινες τις μερες και ειδκα οσοι οδηγουν,για να μην ακουμε ολα αυτα τα δυσαρεστα ατυχηματα-δυστυχηματα που συμβαινουν στις "εξοδους". ;)

 

 

Πολύ ωραίο post ! Πολύ μου άρεσε … μια θετική από μένα :rolleyes:

 

Αν και ξέχασες τις δίπλες :lol:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 7 Νοέ. 2004 , 22:35)

 

Για να μην ανοιγω νεο θεμα,πειτε ρε παιδια κανενα ωραιο μερος για 2-3 βραδακια μεσα στα Χριστουγεννα!Ξερεται τπτ Πηλιο κλπ :) Σε λογικη αποσταση παντα απο Θεσσαλονικη

 

 

Εγώ ως γνήσια Τρικαλινή έχω να προτείνω.. τι άλλο από Ελάτη και Περτούλι! Τα Τρίκαλα απέχουν περίπου 3 ώρες από Θεσσαλονίκη, και Ελάτη-Περτούλι περίπου μισή ώρα από Τρίκαλα. Μπορείς να μείνεις όπου θέλεις, ακόμα και στο Περτούλι υπάρχουν πολλές πανσιόν, αρκεί να κλείσεις έγκαιρα, ανεβαίνει αρκετός κόσμος αυτή την εποχή. Η Ελάτη, όπως φανερώνει και το όνομά της, είναι ένα χωριό πνιγμένο κυριολεκτικά στα έλατα. Όπως και το Περτούλι, με τη διαφορά ότι το τελευταίο φιλοξενεί ένα από τα μεγαλύτερα χιονοδρομικά κέντρα της χώρας μας ;) Φυσικά μπορείς να μείνεις ή απλά να επισκεφτείς και τα Τρίκαλα, που ειδικά τέτοια εποχή είναι μια μαγεία, με το ποτάμι να χωρίζει την πόλη στα δύο, το φρούριο να είναι κατάφωτο και τα μεζεδοπωλεία να ικανοποιούν και τον πιο απαιτητικό ουρανίσκο :happy: Σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται ακόμα η Καλαμπάκα με τα καταπληκτικά Μετέωρα :)

 

Κι εντάξει, μπορεί να σκεφτείς ότι όλα αυτά τα λέω για να παινέψω τη γεννέτειρά μου.. ρώτα όμως κάποιους που έχουνε πάει (ίσως και άτομα από εδώ μέσα να μπορούν να μας δώσουν την άποψή τους)... και είμαι σίγουρη ότι δε θα απογοητευτείς :happy:

 

Τώρα όσον αφορά τα Χριστούγεννα.. και για μένα είναι η πιο χαρούμενη γιορτή του χρόνου, ήδη κάποιες βιτρίνες έχουν στολίσει και είναι τέλεια.. και δεδομένου ότι έρχεται και κρύο που θα μας βάλει περισσότερο στο κλίμα.. είμαι πολύ happy :happy: Γλυκά αποφεύγω αυτόν τον καιρό γιατί δυστυχώς βάζω κιλά πολύ εύκολα, αλλά δε θα πω όχι σε καναδυό σπιτικά μελομακάρονα της μαμάς μου, σιροπιαστά και μελωμένα... μμμμμμ τι μου θυμίσατε τώρα! Αρκεί να τα καταφέρω να πάω, έχω μόνο 4-5 μέρες άδεια :cry: τις οποίες κρατάω με νύχια και με δόντια για να καταφέρω να συμπληρώσω μια βδομαδούλα και να πάω σπίτι μου Χριστούγεννα & Πρωτοχρονιά . Συμφωνώ με κάποιους που είπανε ότι είναι μελαγχολικά.. αλλά από την άλλη είναι η τέλεια ευκαιρία να αφήσεις κάποια πράγματα πίσω σου και να προχωρήσεις.. κανείς μας δε θέλει να περάσει και τα επόμενα Χριστούγεννα μόνος του/μόνη της, έτσι δεν είναι; Ακόμα και κάτι άσχημο να έχει συμβεί στο παρελθόν τέτοια εποχή, πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας.. οι δικοί μας άνθρωποι από κει πάνω σίγουρα δε θέλουν να μας βλέπουν θλιμμένους :) Τα Χριστούγεννα συμβολίζουν τη χαρά, τον ερχομό του καινούργιου, την αγάπη! Γι'αυτό ας ανοίξουμε τις καρδιές μας φέτος.. αξίζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για τις αναλυτικοτατες πληροφοριες σου,ειμαι απο εκεινα τα μερη και ξερω οτι ειναι πολυ ομορφα :) Νομιζω πως 3.5 ωρες ειναι οριακα για ενα ταξιδι 2-3 ημερων. Σας ευχαριστω ολους
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος poseidon2004 (12 Νοέ. 2004 , 13:49)

 

Πολύ ωραίο post ! Πολύ μου άρεσε … μια θετική από μένα :rolleyes:

 

Αν και ξέχασες τις δίπλες :lol:

 

Για βρε συ Poseidon...τι ειχε το post μου; :whistle:

Μια χαρα απ' ολα ειχε! :D

Τωρα το ειναι γραμμενο λιγο "καπως"...ενταξει μωρε... :alien:

Ειναι γιατι εχω γραψει,τι θελω και τι μ'αρεσει,τι δεν ειναι ομως καλο να γινει(για το χιονι),και στο τελος το "μηνυμα"(να μην τρεχουμε). ;) -Εχω χασει και γνωστο ετσι,αλλα ασχετο!.-

Δεν εγραωα τις διπλες γιατι σε ολους αρεσουν (στην οικογενεια μου και τους φιλους μου),εκτος απο εμενα! :o

Και μια θετικη και για σενα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...