Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Σκέφτομαι και εγω να το πάρω , έχω μπερδευτεί όμως με τις πολλές εκδόσεις .

Με ενδιαφέρει πιο πολύ η κάμερα και η μπαταρία , η έκδοση ZE551ML για φωτογραφίες είναι καλή ? Σε σχέση με το lumia 640xl που έχω τώρα αν γνωρίζετε ποια η διαφορά .

Μια άλλη έκδοση Asus ZenFone Max (2016) ποια η διαφορά στην κάμερα ( αν έχει διαγορετική )

Να υποθέσω ότι δεν κολλάει και είναι γρήγορο για απλή χρήση ( όχι παιχνίδια )

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

Σκέφτομαι και εγω να το πάρω , έχω μπερδευτεί όμως με τις πολλές εκδόσεις .

Με ενδιαφέρει πιο πολύ η κάμερα και η μπαταρία , η έκδοση ZE551ML για φωτογραφίες είναι καλή ? Σε σχέση με το lumia 640xl που έχω τώρα αν γνωρίζετε ποια η διαφορά .

Μια άλλη έκδοση Asus ZenFone Max (2016) ποια η διαφορά στην κάμερα ( αν έχει διαγορετική )

Να υποθέσω ότι δεν κολλάει και είναι γρήγορο για απλή χρήση ( όχι παιχνίδια )

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό μεσημέρι

 

δεν έχει νόημα να το πάρεις πλέον, γιατί έχει παλιώσει. Τα δυο μείον της συσκευής είναι αυτά που αναφέρεις μπαταρία και κάμερα. Έχει σταματήσει και η επίσημη υποστήριξη σε όλη τη σειρά ZenFone 2. Κινησου αλλού. Σε xiaomi, vernee, meizu ή αν θες ASUS αναγκαστικά στη σειρά ZenFone 3 όπου οι τιμές είναι τσιμπημενες όπως τα επώνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα ειπε ο ceed777.

Μοναδικη εξαιρεση, αν καιγεσαι για dual active ντε και καλα, οποτε παραμενει μια πολυ καλη επιλογη (μαλλον η καλυτερη), στα χρηματα που το βρισκεις τωρα απο Κινα πχ ειδα προχτες 140$ την 2.3/4/32 εκδοση στο zapals και πριν κανα μηνα, -ισως ακομη-, ειχε το gearbest την μικροτερη 1,8/4/16 στα 120 €.

(τα apps της asus ανανεωνονται τακτικα και εναλλακτικα υπαρχουν πολλες επιλογες custom roms).

 

Καλημέρα στην παρέα, Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό από Κίνα μεριά και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί η 800άρα μπάντα του 4G μέσω κάποιας custom Rom. :)

Θυμαμαι οτι ειναι hardware περιορισμος, δεν γινεται να "ενεργοποιηθει ετσι". Παρολα αυτα, ειναι προσωπικο θεμα, ποσο χρειαζεσαι την 800αρα, εδω μεσα παρα πολυ ειχαμε παρει κινεζικα και δεν ειχαμε/εχουμε, κανενα σχετικο παραπονο.

Ισως βεβαια, γιατι δεν εχουμε ολοι wind ;)

Ας μιλησουν οι wind-αδες.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , για dual active δεν με ενδιαφέρει όμως τα ίδια που γράφετε ισχύουν να φανταστώ και για το ZenFone max ? Καλό σας απόγευμα Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

Για μενα κοιτα άλλο τηλέφωνο. και το max φορά μικρό επεξεργαστή. δες σε xiaomi καλυτερα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα max εχουν πιο αργο επεξεργαστη, απλα εχουν 5αρα μπαταρια (που θα κραταει και περισσοτερο αφου δεν ειναι dual active. Αν δεν σε ενδιαφερει ουτε η μπαταρια, τοτε προσπερασε το κατ'ευθειαν, μιλαμε για 202 γραμμαρια βαρος).

Καλυτερα κοιτα αλλο κινητο, οπως ειπωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Η κάμερα του max είναι καλή ? Εφάμιλλη του Lumia 640xl η χειρότερη ?

Συγνώμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου

Καλό βράδυ και καλό σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μεγάλη αποθάρρυνση βλέπω και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα.. Τόσο κακή κάμερα και SOT έχει το κινητό; Νομίζω ότι στα λεφτά που πωλείται είναι πολύ δυνατή ευκαιρία..
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μεγάλη αποθάρρυνση βλέπω και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα.. Τόσο κακή κάμερα και SOT έχει το κινητό; Νομίζω ότι στα λεφτά που πωλείται είναι πολύ δυνατή ευκαιρία..

 

Για πριν 2 χρόνια που βγήκε καλο ηταν. Βέβαια πάντα είχε θέμα η κάμερα και κυρίως η μπαταρία. Όταν είχε βγει ήταν μια συσκευή που τα είχε όλα. 4giga ram, intel επεξεργαστή, οθόνη1080p , ραδιόφωνο, nfc, otg κλπ. Τελικά οι επεξεργαστές της Intel δεν τράβηξαν, η κάμερα βγήκε μάπα, η μπαταρία για τριχιλιαρη ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση και τέλος η asus σκότωσε τη συσκευή αφήνοντας την χωρίς υποστήριξη. Για εμένα το ZenFone 2 ήταν η συσκευή που έβαλε την asus στον χάρτη των κινητών τηλεφώνων και την έβγαλε απο την ανυπαρξία. Στα λεφτά που πωλείται τώρα θα ήταν ευκαιρία αν υποστηριζόταν ακομα ή αν έβγαζαν παρτίδα με βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια η κάμερα αλλά όχι μάπα. Επίσης μην ξεχνάτε το χαμηλό sar που έχει σύμφωνα με τα stats του gsmarena. Για μένα μία από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει αλλά ναι η κακή υποστήριξη της asus από ένα σημείο και μετά , σκότωσε το κινητό. Το θέμα είναι στα ίδια χρήματα αν βρίσκεις κάτι καλύτερο σε όλους τους τομείς.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι futureproof, δεν αγοράζεις το zf2. προτιμοτερο να δωσεις 20-30 ευρω πανω για να εχεις κατι που να αντεξει στο μελλον με περισσοτερες αναβαθμισεις κλπ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Mε πρόλαβες με πρόλαβες... αν σου δουλέψει πες μου εντυπώσεις και από που...

 

Και πρόσεχε λίγο παραπάνω , δεν αργεί να γίνει το κακό ;)

 

καλημερα,τελικα ηρθε η μπαταρια που ειχα ξεχασει απο ποτε.

την εβαλα και επισης αλαξα την ταινια απο της καρτες σιμ και μνημης,φαινοταν καμενη και δεν ηξερα αν εχει προβλημα η οχι οποτε την αλλαξα για να ειμαι σιγουρος.

 

την μπαταρια την πηρα απο εδω http://www.ebay.com/itm/191964673388?ul_noapp=true

 

και την οθονη απο αυτον τον πωλητη 5_bestcell,στα 25,32euro

 

ολα δουλευουν ρολοι για την ωρα(ακομα και η οθονη που την εσπασα στο τερμα πανω μερος επειδη μαλλον δεν εχει κατσει σωστα και την πατησα με το δαχτυλο)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση,μπορω να κανω 2 λογαριασμους χρηστη στο τηλεφωνο,θελω να το δωσω στην γυναικα μου αλλα να μπορω κι εγω να το χρησημοποιησω οταν θελω χωρις να πειραζει ο ενας της ρυθμισεις του αλλου?
Link to comment
Share on other sites

 

την μπαταρια την πηρα απο εδω http://www.ebay.com/itm/191964673388?ul_noapp=true

 

 

τι του εκανες και δεν κανει shipping στην Ελλαδα πλεον ? :P

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

τι του εκανες και δεν κανει shipping στην Ελλαδα πλεον ? :P

 

εγω τιποτα,αυτη δεν ερχοτανε....

 

απο την ωρα που την εβαλα λεει μονιμα 50%,ουτε αδειαζει ουτε γεμιζει,αν και το τηλ δουλευει σχεδον μια ολοκληρη μερα.

δεν ξερω αν δεν εκατσε σωστα το βυσματακι της,κατι αλλο η απλα ειναι για σκραπ η μπαταρια(θερμοκρασια λεει συνεχεια 2 βαθμους κελσιου):blink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η τελευταία Ρομ με όλα τα καλουδια του Google plus 7.1.1 και δουλεύει τέλεια ακόμα υπάρχει υποστήριξη αλλά όχι από την Ασους εμένα μου αρκεί αυτό και που είναι σε αυτή την έκδοση μένεις εδώ για τουλάχιστον 2 χρόνια άνετα. Παιχνίδια παίζει κανονικά αλλά δε δοκίμασα τα πολύ βαριά πάντως​ η 7αρα τρώει τη μνήμη πολύ καλά και κρατάει πολύ λίγο ελεύθερη έχω δει και 500 ελεύθερη χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία του τηλεφώνου όλα τρέχουν κανονικά και γρήγορα.Η κάμερα της Ασους την κατεβάζουμε από το Google play και απενεργοποιουμε τα εφέ γιατί δεν βγάζει αλλιώς... η ποιότητα της καλή την ημέρα χάλια τη νύχτα και μέτρια με μέτριο φωτισμό.

Τώρα το ερώτημα είναι αν πάρεις νέο τηλέφωνο και το αλλάξεις Ρομ με τη μία δεν είναι και η καλύτερη επιλογή λόγο της εγγύησης εάν υπάρχει αγορασμενο από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βασικη ερωτηση γιατι το σκεφτομαι το κιν.ελλαδα εχει εγγυηση;αν παθει κατι που το στελνω;

Η εγγυηση εξαρταται απο που θα το παρεις.

Απο Ευρωπη εχεις κανονικη εγγυηση.

Απο Κινα, πρακτικα, δεν εχεις εγγυηση, σε λιγα καλα μαγαζια δινουν ενα χρονο, στα περισσοτερα αντε 6 μηνες το πολυ και σε καθε περιπτωση με ταλαιπωρια και περαιτερω εξοδα.

Παντως αν το επαιρνα ξανα τωρα, αναγκαστικα απο Κινα, ειναι μιση τιμη, εκτος αν περιμενεις να σκασει πραγματικη προσφορα απο Ευρωπαικο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση..θελω να το παρω απο σκρουτζομαγαζο.λογικα θα ειναι ευρωπαικο.οταν λες εχω εγγυηση αν παθει κατι εδω ελλαδα που το στελνω;υπαρχει αντιπροσωπεια asus εδω ελλαδα;και αν ναι σε ποια περιοχη;ευχαριστω κ παλι..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα σκρουτζομαγαζα με Ευρωπαικα μοντελα, πολλα φερνουν εισαγωγη κινεζικα.

Μπορεις βεβαια να επαναπαυτεις στην εγγυηση του σκρουτζομαγαζου...

Απο eshop ή οποιοδηποτε Ευρωπαικο αμαζον, ειναι σιγουρα οκ, αλλα δεν εχουν πια καλη τιμη, πχ το eshop βγαζει σε προσφορα συχνα το 2.3/4/64 στα 250 €...

Η Asus Ιταλιας καλυπτει την Ελλαδα, σε προηγουμενες σελιδες υπαρχουν οι πληροφοριες (δεν ασχοληθηκα διοτι ειχα παρει κινεζικο και εγω).

Η περιμενεις αν βγει καμια προσφορα απο τα 5 Ευρωπαικα αμαζον, βαζοντας σημαδια τιμης πχ σε camel, ή παιρνεις κινεζικο στα ~125€ το 1,8/4/16 και ~150€ το 1,8/4/32.

Η παιρνεις καποιο μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το eshop έχει το silver στα 239.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

239 από Ελλάδα ίσως να αξίζει αλλά τόσο περίπου έχει και το xiaomi note 4...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βασικη ερωτηση γιατι το σκεφτομαι το κιν.ελλαδα εχει εγγυηση;αν παθει κατι που το στελνω;

 

Μπορείς να το ρισκάρεις και να το πάρεις απο Κίνα στα 125-130 € αλλά πάλι δεν θα είναι η καλή έκδοση και θα χρειάζεται να πειράξεις την ρομ. Δεν έχει νόημα να το αγοράσεις απο Ελλάδα, είναι η ύψιστη κοροϊδία για μια συσκευή που πλέον έχει παλιώσει, με κάμερα και μπαταρία για τα ανάθεμα. Οι περισσότεροι πλέον επειδή σταμάτησε και η επίσημη υποστήριξη έχουν ρουταρει τη συσκευή και έχουν άλλη ρομ. Στα λεφτά που κυκλοφορεί στην Ελλάδα μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες συσκευές, όπως κάποιος έγραψε για το xiaomi. Αν τόσο πολυ σε ενδιαφέρει το service τότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ρίσκο η αγορά από Κίνα αρκεί να είναι σοβαρό μαγαζί. Έχω πάρει αρκετές συσκευές από Κίνα και μόνο μια φορά χρειάστηκα σέρβις για ένα κινητό doogee της γυναίκας μου. Το έστειλα Κίνα με 3.5 ευρώ και ήταν μέσα στην εγγύηση οπότε δεν πλήρωσα παραπάνω . το δικό μου (zen2 1.8-32gb-4gb ram) το πήρα λίγους μήνες αφότου βγήκε 240 από Κίνα και εδώ είχε στο σκρουτζ 350 και πάνω!!! χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...