Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από περιέργεια, το service της Asus στην Ελλάδα για τα κινητά ποιος το έχει? Επειδή βλέπω πως σε μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων δεν υπάρχει κινητικότητα παρά μόνο στο skroutz, αν αγοραστεί από εξωτερικό, πχ κίνα, το service το καλύπτει?

 

Δεν θυμάμαι την ονομασία της εταιρίας, είναι στο Γέρακα πάντως και είναι super.

 

Από Κίνα, αν εννοείς εγγύηση όχι δεν καλύπτει, επισκευή επί πληρωμή ναι, εγγύηση καλύπτει συσκευές που προορίζονται μόνο για Ευρώπη.

 

Το βρήκα:

Omnitech

Διεύθυνση Κλεισθένους 231

Γέρακας

Αθήνα, Ελλάδα

153 44

Τηλέφωνο 210 6619010

FAX 210 6619020

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και λίγο καιρό αποχωρίστηκα το zenfone 2, έχουν μείνει ορφανές οι 3 θηκες του, το έγραψα εδώ αλλά σβήστηκε γιατί θεωρήθηκε αγγελία (αν και τις χαρίζω)....:lol:

Ελπίζω τώρα να είναι ποιο διακριτικό και να μην λογοκριθεί παλι :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ το φίλο Γιάννη για τις θήκες. :bow:

 

Να 'σαι καλά. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ σήμερα, μέχρι στιγμής όλα οκ χωρίς cache wipe . Αλλά θα κάνω ένα έτσι για το καλό.:lol::lol::lol:
Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πρώτη μέρα που την έβαλα ενώ ήταν σε flight mode έπαθε τρελό battery drain...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα link για αγορα μπαταρίας...... Μην πάρουμε κ καμια φωτια με τις κινεζιες!

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χωρίς να γελάσετε?

:p

 

Κατέβασα και έβαλα την LineAge από εδώ http://theflamingskull.com/downloads/cm-14.1/Z00A/

Τώρα ο φίλος Polis4 πόσταρε για update να κατεβάσουμε από εδώ https://infinitus-rom.com/...ads/CM14/Z00A/ .

1)Είναι αξιόπιστα? Στο xda δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

2) υπάρχει περίπτωση να γίνουν τα updates ΟΤΑ?

3) Γιατί γράφουν UNOFFICIAL?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χωρίς να γελάσετε?

:p

 

Κατέβασα και έβαλα την LineAge από εδώ http://theflamingskull.com/downloads/cm-14.1/Z00A/

Τώρα ο φίλος Polis4 πόσταρε για update να κατεβάσουμε από εδώ https://infinitus-rom.com/...ads/CM14/Z00A/ .

1)Είναι αξιόπιστα? Στο xda δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

2) υπάρχει περίπτωση να γίνουν τα updates ΟΤΑ?

3) Γιατί γράφουν UNOFFICIAL?

πέρασα την εκδοση 09/01 χθες βραδυ. λένε οτι βελτίωσε λίγο την μπαταρία. την περνάς απο πανω μέσω της recovery και κανεις wipe cache/dalvik και reboot.

 

τα updates γίνονται χειροκινητα

 

όλες οι εκδόσεις είναι unofficial

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Καταστροφή η καινούργια αναβάθμιση της asus. Ήταν που ήταν για τα ανάθεμα η marshmallow αντί να διορθωθεί λίγο η κατάσταση γίνεται ολο και χειρότερη. Αλλού πατάς αλλού πιάνει, κλείνει και ανοίγει η συσκευή μόνη της, χρειάζεται συνέχεια reboot, το sd καρτακι μια το αναγνωρίζει μια όχι. Ε asus ξύπνα την καλύτερη συσκευή σου και πιο εμπορική την αχριστεψες.

Όποιος δεν έχει περάσει την τελευταία αναβάθμιση μην το κάνει γιατί θα έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταστροφή η καινούργια αναβάθμιση της asus. Ήταν που ήταν για τα ανάθεμα η marshmallow αντί να διορθωθεί λίγο η κατάσταση γίνεται ολο και χειρότερη. Αλλού πατάς αλλού πιάνει, κλείνει και ανοίγει η συσκευή μόνη της, χρειάζεται συνέχεια reboot, το sd καρτακι μια το αναγνωρίζει μια όχι. Ε asus ξύπνα την καλύτερη συσκευή σου και πιο εμπορική την αχριστεψες.

Όποιος δεν έχει περάσει την τελευταία αναβάθμιση μην το κάνει γιατί θα έχει προβλήματα.

 

Από την πρώτη μέρα την έβαλα και δεν εχω κανένα θέμα μέχρι τώρα.

Ίσως να φταίει κάτι άλλο .

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα την έβαλα και δεν εχω κανένα θέμα μέχρι τώρα.

Ίσως να φταίει κάτι άλλο .

 

Δε νομιζω. Απο τότε που έβαλα την πρώτη marshmallow εμφανίστηκαν προβλήματα που δεν είχα πριν. Τα έχω περιγράψει πολλές φορές. Θα ξαναγύρισα στην lollipop αλλά δεν εχω ούτε το χρόνο ούτε την υπομονή να ξαναστησω τη συσκευή απο την αρχή. Περίμενα περισσότερα απο την υποστήριξη. Έπρεπε να ξαναεβαζα lollipop με το που είδα το πρόβλημα με το otg στην πρώτη αναβάθμιση σε marshmallow. Τώρα υπομονή μέχρι να βγει καμία καινούργια αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με την τελευταία αναβάθμιση. Εννοώ μεγαλύτερα από όσα είχα ήδη δηλαδή ...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αξίζει...Δεν παίρνεις κάτι καλύτερο σε αυτή την την τιμή. Μόνο τα xiaomi ίσως το κοντραρουν.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει σαν επιδοσεις, δεν αξιζει σε ολα τα αλλα.

 

1ον. παλιο μοντέλο

2ον. βρισκεις κινητό με καλυτερη κάμερα

3ον. βρισκεις με καλυτερη υποστηριξη (κακα τα ψεματα, δεν θα δουμε κατι παραπανω από την 6.0.1 που πηραμε)

4ον.μονο αν ψαχνεις dual active θα στο πρότεινα. ειδάλλως προσωπικα σε αυτά τα λεφτά θα προτιμουσα xiaomi από Ελλάδα για να εχω και εγγυηση κα μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι από αποθήκη Αγγλίας (Item location: London, GB, United Kingdom) δεν είναι η έκδοση WW, είναι κινέζικο (4G: FDD-LTE 1800/2100MHz TDD-LTE 38/39/40/41).

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τρέχετε Lineage OS αλλά και οτιδήποτε custom ρίξτε μια ματιά εδώ: [TWEAK][MOD][bATTERY]Tuned interactive profile for battery+performance.

Προσωπικά χρησιμοποιούσα ήδη τον interactive governor με πολύ καλά αποτελέσματα, αυτός ο χρήστης το έψαξε περισσότερο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τρέχετε Lineage OS αλλά και οτιδήποτε custom ρίξτε μια ματιά εδώ: [TWEAK][MOD][bATTERY]Tuned interactive profile for battery+performance.

Προσωπικά χρησιμοποιούσα ήδη τον interactive governor με πολύ καλά αποτελέσματα, αυτός ο χρήστης το έψαξε περισσότερο.

 

το ειχα δοκιμασει με την cm και δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια.ειχα αρκετα "παγωματα" της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τρέχετε Lineage OS αλλά και οτιδήποτε custom ρίξτε μια ματιά εδώ: [TWEAK][MOD][bATTERY]Tuned interactive profile for battery+performance.

Προσωπικά χρησιμοποιούσα ήδη τον interactive governor με πολύ καλά αποτελέσματα, αυτός ο χρήστης το έψαξε περισσότερο.

 

το ειχα δοκιμασει με την cm και δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια.ειχα αρκετα "παγωματα" της οθονης.

Το φόρτωσε. Για να δουμε...

Πάντως πριν όταν έφτανε η μπαταρία στο 15% έσβηνε το κινητό σε 2 δευτερόλεπτα...

 

Asus Zenfone 2 | Nougat 7.1.1| Lineage-14.1

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με την καμερα εδω κ αρκετο καιρο, δεν μπορει να επεξεργαστει βιντεο, σε εφαρμογες οπως το ινστα πχ βγαζει μαυρη οθονη ενω μπορω να δω βιντεο απο σελιδες στο διαδικτυο κλπ , το εστειλα για σερβις γιατι ειχα κ θεμα με ghost touches αλλα η καμερα δεν διορθωθηκε. Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα; θα ηθελα μια γνωμη αν αξιζει να ξανακινησω διαδικασια RMA γιατι ηταν το 3ο του σερβις κ το πιο επεισοδιακο μεχρι στιγμης..
Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με την καμερα εδω κ αρκετο καιρο, δεν μπορει να επεξεργαστει βιντεο, σε εφαρμογες οπως το ινστα πχ βγαζει μαυρη οθονη ενω μπορω να δω βιντεο απο σελιδες στο διαδικτυο κλπ , το εστειλα για σερβις γιατι ειχα κ θεμα με ghost touches αλλα η καμερα δεν διορθωθηκε. Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα; θα ηθελα μια γνωμη αν αξιζει να ξανακινησω διαδικασια RMA γιατι ηταν το 3ο του σερβις κ το πιο επεισοδιακο μεχρι στιγμης..

Αυτό που περιγράφεις είναι θέμα λογισμικού, δε θα γίνει τίποτα αν το στείλεις για service. Το έχουν αναφέρει πολλές φορές στα forum της Asus. Δεν υπάρχει γνωστή λύση που να έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα την έβαλα και δεν εχω κανένα θέμα μέχρι τώρα.

Ίσως να φταίει κάτι άλλο .

Εγώ πήρα Οκτώβρη το τηλέφωνο και το πρώτο που έκανα ήταν να βάλω android 6

Το τηλέφωνο δουλεύει με 2 sim και sd 32gb από την πρώτη μέρα και έχει φυσιολογικό battery drain άψογη απόκριση και πολύ καλή σταθερότητα. Εγκαθιστώ όλες τις αναβαθμίσεις και η μόνη παρέμβαση που έχω κάνει είναι να απενεργοποιήσω γύρω στις 10 εφαρμογές που δεν μπορώ να καταργήσω και δε τις χρησιμοποιώ.

 

Τα μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν 3 φορές που δεν άνοιγε το Bluetooth (διορθώθηκε με επανεκκίνηση ) και μια στις 5 ότι έχω εκκωφαντικά παράσιτα με το plantronics m70 με την έναρξη μιας κλήσης το οποίο λύνεται είτε με άνοιγμα και κλείσιμο του m70 είτε με τερματισμό της κλήσης και επανάκληση.

 

Το τελευταίο patch είναι security και stability patch ενώ αναφέρει επίλυση θεμάτων του wifi και του Bluetooth.

Το πέρασα και όλα καλά. Ακόμη δεν έχω κάνει κλήσεις με το m70 για να δω αν διορθώθηκε το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...