Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον νομιζω ότι σιγα σιγά θα μεταβώ και εγώ σε custom rom.. είμαι με πειραγμένη στοκ ρομ αλλα παραεχω drain σε κατασταση αναμονής. Απο κει που ειχα με lollipop 0,5% την ωρα σε κατασταση αναμονης με ΟΛΑ ανοιχτά, η καταναλωση έχει διπλασιαστει στην MM τωρα και καθαρισμός dalvik k cache δεν βοηθησε.

 

Ποια ρομ προτεινετε για μεγιστη μπαταρια; η 7.1.1 ειναι αρκετα stable για χρηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλες οι custom πήγαν σε 7.1.1 βάλε cm-14 ή RR

 

Εγώ έχω cm ακόμη. Δεν δοκιμασα αλλη

 

Απο την στιγμή που ήμουν σε stock based custom rom MM, απλα κάνω τα απαραιτητα wipes, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα wipe cache και dalvik.ισως στρωσει.

 

Ευχαριστω. Δεν χρειαστηκε ομως. Ειχα βγαλει τη ρυθμιση για να φαινονται οι ειδοποιησεις στο status bar, μολις την

επανεφερα χτυπανε τα ringtones και αναβει και το led.

Βεβαια δεν μπορω να βρω καμια λογικη εξηγηση γιατι αυτα να συνδέονται........

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, wipe cache/dalvik/data για cm, όχι system (αν θυμάμαι καλά). Flash rom + gapps (x86)

Eγω επειδη ημουν από στοκ ρομ κ ΜΜ, εκανα wipe και system και εσωτερική μνημη για να μην μεινει απολυτως τπτ από την παλιά ρομ. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι ολες οι εφαρμογές έχουν αυτομάτως δικαιώματα start on boot και πρεπει να το αλλαξω χειροκινητα σε ολες. Γενικά πάντως, θετικές οι πρώτες εντυπώσεις μέχρι τώρα.

Ευχαριστω. Δεν χρειαστηκε ομως. Ειχα βγαλει τη ρυθμιση για να φαινονται οι ειδοποιησεις στο status bar, μολις την

επανεφερα χτυπανε τα ringtones και αναβει και το led.

Βεβαια δεν μπορω να βρω καμια λογικη εξηγηση γιατι αυτα να συνδέονται........

νομιζω ότι το συγκεκριμένο που εννοεις, ειναι γενικά για όλες τις ειδοποιησεις και όχι μονο για την status bar.

 

edit:

H rom που εχω περάσει ειναι η RR. εχω 2 θεματακια:

1ον. πως οριζω τα notification leds να λειτουργουν οπως θέλω εγω;

2ον. δεν μου αναγνωριζει καθολου τις επαφές από τις sim. προσπαθω να διαβάσω τις επαφες απο την sim και δεν μου το κανει. υπαρχει κάποιος τρόπος;

3ον. ποιον launcher χρησιμοποιειτε; δοκιμασα τον google pixel που ερχεται προεγκατεστημένος και νομιζω οτι εχει μεγαλη καταναλωση. ειναι ιδεα μου ή οντως ισχυει; επισης δεν ειχα πανω στα εικονιδια notification νουμερακι.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Eγω επειδη ημουν από στοκ ρομ κ ΜΜ, εκανα wipe και system και εσωτερική μνημη για να μην μεινει απολυτως τπτ από την παλιά ρομ. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι ολες οι εφαρμογές έχουν αυτομάτως δικαιώματα start on boot και πρεπει να το αλλαξω χειροκινητα σε ολες. Γενικά πάντως, θετικές οι πρώτες εντυπώσεις μέχρι τώρα.

 

νομιζω ότι το συγκεκριμένο που εννοεις, ειναι γενικά για όλες τις ειδοποιησεις και όχι μονο για την status bar.

 

edit:

H rom που εχω περάσει ειναι η RR. εχω 2 θεματακια:

1ον. πως οριζω τα notification leds να λειτουργουν οπως θέλω εγω;

2ον. δεν μου αναγνωριζει καθολου τις επαφές από τις sim. προσπαθω να διαβάσω τις επαφες απο την sim και δεν μου το κανει. υπαρχει κάποιος τρόπος;

3ον. ποιον launcher χρησιμοποιειτε; δοκιμασα τον google pixel που ερχεται προεγκατεστημένος και νομιζω οτι εχει μεγαλη καταναλωση. ειναι ιδεα μου ή οντως ισχυει; επισης δεν ειχα πανω στα εικονιδια notification νουμερακι.

 

1ον. για τις ειδοποιήσεις θα πας στο μενού της διαμόρφωσης αν έχει αυτό που ψάχνεις. Δεν ξέρω τι ακριβώς ρύθμιση θέλεις να κάνεις.

2ον. Για τις επαφές γτ δεν τις περνάς στον λογαριασμό σου Google και έτσι να τις έχεις κατευθείαν σε οποιαδήποτε συσκευή βάζεις τον λογαριασμό σου όπως και μετά από αλλαγή rom.

3ον. Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ τον nova launcher.

Link to comment
Share on other sites

1ον. για τις ειδοποιήσεις θα πας στο μενού της διαμόρφωσης αν έχει αυτό που ψάχνεις. Δεν ξέρω τι ακριβώς ρύθμιση θέλεις να κάνεις.

2ον. Για τις επαφές γτ δεν τις περνάς στον λογαριασμό σου Google και έτσι να τις έχεις κατευθείαν σε οποιαδήποτε συσκευή βάζεις τον λογαριασμό σου όπως και μετά από αλλαγή rom.

3ον. Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ τον nova launcher.

1. δεν εχει πουθενα ρυθμιση για τα led. ισως με gravity box να κανω δουλεια.

2. οι επαφες που θελω, ειναι μεσα στην 2η sim. για να τις περάσω, θα πρέπει να τις αναγνωρισει κ το κινητό. όταν το βάζω να διαβασει τις επαφες από την σιμ2 (το ιδιο κανει και στην σιμ1) δεν βρισκει καμια απολυτως επαφη... με εφαρμογή 3ου απο Playstore βρηκα μονο πως να διαβασω τις επαφες απο την σιμ1..

 

Mε βλέπω να γυριζω σε stock και να το στηνω τελειως απο την αρχη αφαιρόντας τα πάντα μονος μου όσα δν θελω.. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα ήταν το google πιστευω οποτε θα κανω αλλη μια προσπάθεια για στοκ ρομ. Κακά τα ψέματα αλλα η στοκ ρομ ειναι πολυ καλυτερη ακομα και αν εχει λιγοτερη διαρκεια μπαταριας.

 

ξαφνικα δεν μου ανοιγει η καμερα στο messenger. ακομα και μετά απο επανεκκινηση μου βγαζει ότι χρησιμοποιειται.. Όοοοοταν βγει απο beta οι Νougat roms, ισως ξαναδοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ότι το συγκεκριμένο που εννοεις, ειναι γενικά για όλες τις ειδοποιησεις και όχι μονο για την status bar.

 

Οχι είναι μονο για τα SMS. Η διαδρομη είναι:

Messaging -> Settings -> Notifications -> Notifications: Display message notifications in status bar

Αν το τικαρω, παιζει τα ringtones και αναβει το led όταν έρθει μηνυμα.

Αν το βγάλω, όχι. Περίεργο, αλλά αφού το βρήκα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

1. δεν εχει πουθενα ρυθμιση για τα led. ισως με gravity box να κανω δουλεια.

2. οι επαφες που θελω, ειναι μεσα στην 2η sim. για να τις περάσω, θα πρέπει να τις αναγνωρισει κ το κινητό. όταν το βάζω να διαβασει τις επαφες από την σιμ2 (το ιδιο κανει και στην σιμ1) δεν βρισκει καμια απολυτως επαφη... με εφαρμογή 3ου απο Playstore βρηκα μονο πως να διαβασω τις επαφες απο την σιμ1..

 

Mε βλέπω να γυριζω σε stock και να το στηνω τελειως απο την αρχη αφαιρόντας τα πάντα μονος μου όσα δν θελω.. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα ήταν το google πιστευω οποτε θα κανω αλλη μια προσπάθεια για στοκ ρομ. Κακά τα ψέματα αλλα η στοκ ρομ ειναι πολυ καλυτερη ακομα και αν εχει λιγοτερη διαρκεια μπαταριας.

 

ξαφνικα δεν μου ανοιγει η καμερα στο messenger. ακομα και μετά απο επανεκκινηση μου βγαζει ότι χρησιμοποιειται.. Όοοοοταν βγει απο beta οι Νougat roms, ισως ξαναδοκιμασω.

Ναι δεν λειτουργει η κάμερα του mesenger όντως. Αλλά ουτε και η live μετάδοση στο FB.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λειτουργει η κάμερα του mesenger όντως. Αλλά ουτε και η live μετάδοση στο FB.

Απο τις όσες δοκιμες εχω κάνει, έχω καταλήξει ότι αν απενεργοποιησεις google now και λοιπες βλακειες και ρυθμισεις τις εφαρμογές να κανουν σωστά update, μετά ότι drain εχεις, ειναι καθαρα καταναλωση οθονης και επεξεργαστη. Πολυ ωραια η RR nougat αλλα δυστυχως καποια πραγματακια τα χρειαζομουν οπωσδηποτε (επαφες μεσα στην σιμ και οχι του google acc, camera κ διαφορα αλλα μικροπραγματα)οποτε γυρισα στην στοκ ρομ.Αυτό που μου αρεσε στην nougat ήταν που μπορουσες να ορισεις τον βαθμο των ειδοποιησεων των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από προσπάθειες 2+ εβδομάδων έβαλα πρώτη φορά CM και τώρα είναι dead?

Να έχω τύψεις ??:lol::lol:

 

Επειδή είμαι άσχετη με αυτά. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό? Δεν θα έχουμε updates και περαιτέρω ανάπτυξη της ROM?

Και με αυτό το Lineageos πρέπει να κάνω κάτι ? Είμαι σε cm 14.1

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Mετά από προσπάθειες 2+ εβδομάδων έβαλα πρώτη φορά CM και τώρα είναι dead?

Να έχω τύψεις ??:lol::lol:

 

Επειδή είμαι άσχετη με αυτά. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό? Δεν θα έχουμε updates και περαιτέρω ανάπτυξη της ROM?

Και με αυτό το Lineageos πρέπει να κάνω κάτι ? Είμαι σε cm 14.1

 

(Αν και δεν το έχω ποια) για πες εντυπώσεις απο την καινούργια ρομ

Link to comment
Share on other sites

(Αν και δεν το έχω ποια) για πες εντυπώσεις απο την καινούργια ρομ

 

Να πω καταρχήν ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω custom rom και ότι δεν είχα ποτέ κολλήματα με την Stock Rom. Το μόνο παράπονό μου ήταν η μπαταρία.

 

Λοιπόν το πρόγραμμά μου είναι το ίδιο κάθε μέρα. Φεύγω από το σπίτι στις 6:30 και γυρνάω στις 17:30. Η χρήση του κινητού η ίδια. Γυρνούσα στο σπίτι πάντα με μπαταρία 20-25%. Και αν χρειαζόμουν να βάλω GPS τότε ήθελα power bank.Με την CM γυρνάω σπιτι με 40%. Αυτό μόνο. Και νομίζω ότι πειράζω περισσότερο το κινητό μιας και ακούω ραδιόφωνο από εφαρμογή με 4g.

 

Απίστευτο που χωρίζεις την οθόνη του κινητού στα 2 και τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα!!!

 

Αν επρεπε να πω μειονεκτήματα θα έβαζα:

- Το ραδιόφωνο (γνωστό θεματάκι)

- Το ότι δεν υπάρχει το σηματάκι του fast charging όταν φορτίζει

- Το δεν κλειδώνει το κινητό με διπλό ταπ. ( Εκτός και αν δεν το έχω βρει εγώ)

- Με βόλευε που ο stock dialer είχε την ηχογράφηση κλήσεων και ο google δεν την έχει. Δοκίμασα να βάλω 2-3 άλλους αλλά κολλάνε.

 

Γενικά μετάνιωσα που δεν την έβαλα νωρίτερα (η εγγύηση βλέπεις...)

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Να πω καταρχήν ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω custom rom και ότι δεν είχα ποτέ κολλήματα με την Stock Rom. Το μόνο παράπονό μου ήταν η μπαταρία.

 

Λοιπόν το πρόγραμμά μου είναι το ίδιο κάθε μέρα. Φεύγω από το σπίτι στις 6:30 και γυρνάω στις 17:30. Η χρήση του κινητού η ίδια. Γυρνούσα στο σπίτι πάντα με μπαταρία 20-25%. Και αν χρειαζόμουν να βάλω GPS τότε ήθελα power bank.Με την CM γυρνάω σπιτι με 40%. Αυτό μόνο. Και νομίζω ότι πειράζω περισσότερο το κινητό μιας και ακούω ραδιόφωνο από εφαρμογή με 4g.

 

Απίστευτο που χωρίζεις την οθόνη του κινητού στα 2 και τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα!!!

 

Αν επρεπε να πω μειονεκτήματα θα έβαζα:

- Το ραδιόφωνο (γνωστό θεματάκι)

- Το ότι δεν υπάρχει το σηματάκι του fast charging όταν φορτίζει

- Το δεν κλειδώνει το κινητό με διπλό ταπ. ( Εκτός και αν δεν το έχω βρει εγώ)

- Με βόλευε που ο stock dialer είχε την ηχογράφηση κλήσεων και ο google δεν την έχει. Δοκίμασα να βάλω 2-3 άλλους αλλά κολλάνε.

 

Γενικά μετάνιωσα που δεν την έβαλα νωρίτερα (η εγγύηση βλέπεις...)

Στην RR μπορεις να κλειδώσεις κάνοντας διπλό πατημα στην γραμμή κατάστασης. Και μέσα στις ρυθμίσεις είχε μια επιλογη για να σβηνει η οθονη με διπλό πατημα παντού, όταν ειναι στην οθονη κλειδώματος μόνο. Αν δεν τα βρεις, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με xposed framework και εγκατασταση το gravity, θα κανεις δουλεια. Αν και δεν ξερω αν εχει βγει gravity για την nougat.

Link to comment
Share on other sites

Στην RR μπορεις να κλειδώσεις κάνοντας διπλό πατημα στην γραμμή κατάστασης. Και μέσα στις ρυθμίσεις είχε μια επιλογη για να σβηνει η οθονη με διπλό πατημα παντού, όταν ειναι στην οθονη κλειδώματος μόνο. Αν δεν τα βρεις, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με xposed framework και εγκατασταση το gravity, θα κανεις δουλεια. Αν και δεν ξερω αν εχει βγει gravity για την nougat.

Δεν υπάρχει Xposed για Android 7 ακόμη. Το διπλό πάτημα στη γραμμή κατάστασης υπάρχει και στην CM 14.1.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Να πω καταρχήν ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω custom rom και ότι δεν είχα ποτέ κολλήματα με την Stock Rom. Το μόνο παράπονό μου ήταν η μπαταρία.

 

Λοιπόν το πρόγραμμά μου είναι το ίδιο κάθε μέρα. Φεύγω από το σπίτι στις 6:30 και γυρνάω στις 17:30. Η χρήση του κινητού η ίδια. Γυρνούσα στο σπίτι πάντα με μπαταρία 20-25%. Και αν χρειαζόμουν να βάλω GPS τότε ήθελα power bank.Με την CM γυρνάω σπιτι με 40%. Αυτό μόνο. Και νομίζω ότι πειράζω περισσότερο το κινητό μιας και ακούω ραδιόφωνο από εφαρμογή με 4g.

 

Απίστευτο που χωρίζεις την οθόνη του κινητού στα 2 και τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα!!!

 

Αν επρεπε να πω μειονεκτήματα θα έβαζα:

- Το ραδιόφωνο (γνωστό θεματάκι)

- Το ότι δεν υπάρχει το σηματάκι του fast charging όταν φορτίζει

- Το δεν κλειδώνει το κινητό με διπλό ταπ. ( Εκτός και αν δεν το έχω βρει εγώ)

- Με βόλευε που ο stock dialer είχε την ηχογράφηση κλήσεων και ο google δεν την έχει. Δοκίμασα να βάλω 2-3 άλλους αλλά κολλάνε.

 

Γενικά μετάνιωσα που δεν την έβαλα νωρίτερα (η εγγύηση βλέπεις...)

 

Εγώ για το κλείδωμα έχω βάλει από την ρύθμιση να κλειδώνει η οθόνη με παρατεταμένο πάτημα του home button. Βολεύει απίστευτα αν θες να το δοκιμάσεις. Όσον αφορά την ανάπτυξη της ρομ θα συνεχίσει κανονικά με άλλη ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Να πω καταρχήν ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω custom rom και ότι δεν είχα ποτέ κολλήματα με την Stock Rom. Το μόνο παράπονό μου ήταν η μπαταρία.

 

Λοιπόν το πρόγραμμά μου είναι το ίδιο κάθε μέρα. Φεύγω από το σπίτι στις 6:30 και γυρνάω στις 17:30. Η χρήση του κινητού η ίδια. Γυρνούσα στο σπίτι πάντα με μπαταρία 20-25%. Και αν χρειαζόμουν να βάλω GPS τότε ήθελα power bank.Με την CM γυρνάω σπιτι με 40%. Αυτό μόνο. Και νομίζω ότι πειράζω περισσότερο το κινητό μιας και ακούω ραδιόφωνο από εφαρμογή με 4g.

 

Απίστευτο που χωρίζεις την οθόνη του κινητού στα 2 και τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα!!!

 

Αν επρεπε να πω μειονεκτήματα θα έβαζα:

- Το ραδιόφωνο (γνωστό θεματάκι)

- Το ότι δεν υπάρχει το σηματάκι του fast charging όταν φορτίζει

- Το δεν κλειδώνει το κινητό με διπλό ταπ. ( Εκτός και αν δεν το έχω βρει εγώ)

- Με βόλευε που ο stock dialer είχε την ηχογράφηση κλήσεων και ο google δεν την έχει. Δοκίμασα να βάλω 2-3 άλλους αλλά κολλάνε.

 

Γενικά μετάνιωσα που δεν την έβαλα νωρίτερα (η εγγύηση βλέπεις...)

Σας τα έλεγα μηνες τώρα για custom rom αλλά δεν με ακουγατε :p

 

Asus Zenfone 2 | Nougat 7.1.1| CM-14

Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύω την sim1 σε 2g οι κλήσεις έχουν πολλά παράσιτα. Η κάρτα είναι 4g. Όταν την δουλεύω σε 3g οι κλήσεις είναι καμπάνα. Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον απο εσάς το πρόβλημα αυτό?

 

Asus Zenfone 2 | Nougat 7.1.1| CM-14

Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύω την sim1 σε 2g οι κλήσεις έχουν πολλά παράσιτα. Η κάρτα είναι 4g. Όταν την δουλεύω σε 3g οι κλήσεις είναι καμπάνα. Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον απο εσάς το πρόβλημα αυτό?

 

Asus Zenfone 2 | Nougat 7.1.1| CM-14

 

Έχει αναφερθεί από κάποιους σαν bug της cm στο xda.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι άσχετη.

ΘΑ μου έρθει κάποιο update στην CM ή θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ ?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι άσχετη.

ΘΑ μου έρθει κάποιο update στην CM ή θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ ?

Τα update γίνονται manual απο εδω για cm-14

http://theflamingskull.com/downloads/cm-14.1/Z00A/

Σήμερα βγήκε και το πρωτο update της lineage!!!

 

Asus Zenfone 2 | Nougat 7.1.1| CM-14

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...