Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήρα Οκτώβρη το τηλέφωνο και το πρώτο που έκανα ήταν να βάλω android 6

Το τηλέφωνο δουλεύει με 2 sim και sd 32gb από την πρώτη μέρα και έχει φυσιολογικό battery drain άψογη απόκριση και πολύ καλή σταθερότητα. Εγκαθιστώ όλες τις αναβαθμίσεις και η μόνη παρέμβαση που έχω κάνει είναι να απενεργοποιήσω γύρω στις 10 εφαρμογές που δεν μπορώ να καταργήσω και δε τις χρησιμοποιώ.

 

Τα μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν 3 φορές που δεν άνοιγε το Bluetooth (διορθώθηκε με επανεκκίνηση ) και μια στις 5 ότι έχω εκκωφαντικά παράσιτα με το plantronics m70 με την έναρξη μιας κλήσης το οποίο λύνεται είτε με άνοιγμα και κλείσιμο του m70 είτε με τερματισμό της κλήσης και επανάκληση.

 

Το τελευταίο patch είναι security και stability patch ενώ αναφέρει επίλυση θεμάτων του wifi και του Bluetooth.

Το πέρασα και όλα καλά. Ακόμη δεν έχω κάνει κλήσεις με το m70 για να δω αν διορθώθηκε το ζήτημα.

 

εγω ειχα αυτο με τα 4gb ram και 64gb και αυτο το προβλημα με το ακουστικο το ειχα κι εγω,τι να ειναι αραγε?

 

αυτο εχω εγω, http://www.e-shop.gr/plantronics-explorer-50-bluetooth-headset-p-TEL.019686

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το φόρτωσε. Για να δουμε...

Πάντως πριν όταν έφτανε η μπαταρία στο 15% έσβηνε το κινητό σε 2 δευτερόλεπτα...

 

Asus Zenfone 2 | Nougat 7.1.1| Lineage-14.1

 

πως δουλευει το κινητο με αυτες τις ρυθμισεις του kernel;

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα με τις επίσημες εκδόσεις λογισμικού δεν υπάρχει το asus zf2

https://download.lineageos.org

803776d3ae67c3c90ea20bf8c40d6f5f.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

πως δουλευει το κινητο με αυτες τις ρυθμισεις του kernel;

Έβαλα την cleanstock 6.0.1 αδερφέ για το LiVE stream του FB

 

Φυσικά κράτησα backup από το 7.1.1 με τις ρυθμίσεις του κερνελ περασμενες. Μια μέρα το χρησιμοποίησα το κινητό με αυτές τις ρυθμίσεις. Δεν πρόλαβα να βγάλω συμπεράσματα.

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες με την stock Marshmallow μπορώ να πω ότι είναι αρκετά σταθερή ,εκτός από μία φορα που κόλλησε το bluetooth δεν είχα αλλά προβλήματα. και είναι και αρκετά πιο γρήγορη .

αλλά μου άρεσε που στην lolipop μπορούσες να μειώσεις την φωτεινότητα σε πολύ χαμηλό επίπεδο , τώρα πονάνε τα μάτια μου το βράδυ !!!

Πάντως θα ήθελα να δοκιμάσω μια έκδοση custom ( μου αρέσει η resurrection remix ) αλλά έχω ενδοιασμούς για την ασφάλεια της rom . φοβάμαι μη στέλνονται οι κωδικοί μου σε κάποιο hacker στη Ρωσία !!!

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

τώρα πονάνε τα μάτια μου το βράδυ !!!

 

υπαρχει μια επιλογη φιλτρο μπλε φωτος ... δοκιμασε το ;)

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες μερες χρησης του κινητου με lineage OS μπορω να πω οτι εχει βελτιωση. η μπαταρια μου βγαζει 5 ωρες SOT συνηθως και το κινητο εχει πιο αμεση αποκριση σε ολα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τις τελευταίες μέρες αντιμέτωπιζω και πάλι ενα πρόβλημα με τηλεφωνώ στη σιμ 2(μονο 2G) εχω wind και στην εργασία μου το το σημα είναι μια γραμμή με το ζόρι συνήθως βγάζει <<χ>> και όταν το κάνει αυτο εξαφανίζει τελείως την σιμ 2 ούτε επαφές βλέπω Ούτε στο πληκτρολόγιο για να κάνω κληση Για λίγα δευτερόλεπτα και επανέρχεται όλα οκ. Θέλω να ρωτήσω είναι πρόβλημα απο το σημα ή του κινητού; (εχω αλλάξει και σιμ) Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τις τελευταίες μέρες αντιμέτωπιζω και πάλι ενα πρόβλημα με τηλεφωνώ στη σιμ 2(μονο 2G) εχω wind και στην εργασία μου το το σημα είναι μια γραμμή με το ζόρι συνήθως βγάζει <<χ>> και όταν το κάνει αυτο εξαφανίζει τελείως την σιμ 2 ούτε επαφές βλέπω Ούτε στο πληκτρολόγιο για να κάνω κληση Για λίγα δευτερόλεπτα και επανέρχεται όλα οκ. Θέλω να ρωτήσω είναι πρόβλημα απο το σημα ή του κινητού; (εχω αλλάξει και σιμ) Ευχαριστώ

εισαι στην πιο πρόσφατη έκδοση rom;

Link to comment
Share on other sites

εισαι στην πιο πρόσφατη έκδοση rom;

 

ναι (αν τα Καταλαβαινω σωστά) εχω την τελευταία με αυτόματη ενημέρωση απο το σύστημα android 6 , μου το περάσανε στο σ3ρβις της ASUS που το έστειλα για προβλήματα στη σιμ 1 και σιμ 2 και μου κάνανε αλλαγή της θύρες για της σιμ-με είχες βοηθήσει και τότε( περίπου 2μηνό).Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να δοκιμασεις άλλη σιμ, ιδιου πάροχου για να βεβαιωθεις αν φταίει η σιμ ή το κινητό. μετά να δοκιμασεις και άλλου πάροχου.
Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να δοκιμασεις άλλη σιμ, ιδιου πάροχου για να βεβαιωθεις αν φταίει η σιμ ή το κινητό. μετά να δοκιμασεις και άλλου πάροχου.

 

το εχω κάνει αυτό που λες ή wind που εχω είναι εταιρικό εχει και αλλους αριθμούς οπότε δοκίμασα ακόμη σιμ wind πάλι το ίδιο πρόβλημα το θεμα ειναι με άλλες συσκευές(παλιές) 2g η wind δεν το κάνει. Απο άλλες εταιρίες δοκίμασα και cosmote και vodafon σε αυτές υπάρχει σήμα οπότε δεν το κάνει και με τη wind σε μέρος με σημα δεν το κάνει. Σε αυτο εχω μπερδευτεί φταίει Η σιμ, ή συσκευή ή το σημα της εταιρίας;

Link to comment
Share on other sites

το εχω κάνει αυτό που λες ή wind που εχω είναι εταιρικό εχει και αλλους αριθμούς οπότε δοκίμασα ακόμη σιμ wind πάλι το ίδιο πρόβλημα το θεμα ειναι με άλλες συσκευές(παλιές) 2g η wind δεν το κάνει. Απο άλλες εταιρίες δοκίμασα και cosmote και vodafon σε αυτές υπάρχει σήμα οπότε δεν το κάνει και με τη wind σε μέρος με σημα δεν το κάνει. Σε αυτο εχω μπερδευτεί φταίει Η σιμ, ή συσκευή ή το σημα της εταιρίας;

Η sim2 πρέπει να ΜΗΝ είναι 4g αφού το σλοτ2 υποστηρίζει μόνο 2g. Δοκίμασε το με μία "παλιά" sim

Link to comment
Share on other sites

Η sim2 πρέπει να ΜΗΝ είναι 4g αφού το σλοτ2 υποστηρίζει μόνο 2g. Δοκίμασε το με μία "παλιά" sim

Δεν ισχύει αυτό που λες. Σε μένα η 2η SIM, Wind, είναι 4G και δουλεύει μία χαρά σαν 2G.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι.οι καρτες απλα υποστηριζουν τις μορφες του δικτυου 2g,3g,4g.απο κει και περα ειναι θεμα συσκευης σε ποιο δυκτιο δουλευει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας.

Πηγα να βαώ την lineage απο εδω https://download.lineageos.org/Z00A κατεβαζοντας το πρωτο αρχειο.

Μου εβγαλε οτι δεν βρεθηκε το md5 . Δεν εβγαλε καποιο error.

Το κινητο ανοιγει κανονικα , απλα δεν μπορω να κναω τιποτα καθως λεει συνεχεια android is starting

Προσπαθησω να την ξαφλασαρω αλλα τιποτα. Παλι τα ιδια.

Καμια ιδεα τι κανουμε τωρα?

 

edit με την τεταρτη φορα εστρωσε! :)

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι.οι καρτες απλα υποστηριζουν τις μορφες του δικτυου 2g,3g,4g.απο κει και περα ειναι θεμα συσκευης σε ποιο δυκτιο δουλευει.

 

Μην το λες .H Wind και λιγότερο η Vodafone ,έχουν ολλες καρτες με ασυμβατότητες.Πρεπει να τους ρωτάς για την συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Σε μένα η 2η SIM, Wind, είναι 4G και δουλεύει μία χαρά σαν 2G.

Τότε δεν πρέπει να είναι το zenfon2, αφού και η ίδια η εταιρεία στα χαρακτηριστικά το αναφέρει σαν sim2 2g only

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν πρέπει να είναι το zenfon2, αφού και η ίδια η εταιρεία στα χαρακτηριστικά το αναφέρει σαν sim2 2g only

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

 

Αχ αχ αχ βρε Grgasteus τι δεν καταλαβαίνεις.... Σου λέει ο Lurker ότι ναι μεν είναι 4G αλλά δουλεύει καλά σαν 2G

Μάλλον δεν θα το πρόσεξες καλά τι γράφει.

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι λετε μερικοι;;;

 

Υπάρχουν 2 υλοποιησεις. η dual active κ η dual passive. Το κινητό μας χρησιμοποιει την dual active υλοποιηση. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, χρησιμοποιει 2 modem κ 2 κεραιες για να πετυχει το dual active, τις Intel 7262 + Intel 2230. η μια απ τις 2 ειναι μονο gsm modem.. αυτό σημαινει οτι βλεπει μόνο το gsm δικτυο... όχι ότι δέχεται μόνο gsm κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια θέματα αντιμετωπίζει και η γυναίκα μου στο δικό της.

 

Δεν έχει καλό σήμα στη 2η sim και πολλές φορές εκεί που μιλάς κλείνει την κλήση μόνο του αφού χάνεται το σήμα!

Αυτό συμβαίνει είτε έχει τη wind σε αυτή είτε την cosmote.

 

Είναι στην τελευταία Lollipop, κι εφόσον ο φίλος πιο πάνω είναι στην τελευταία Mershmallow τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα στο hardware.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια θέματα αντιμετωπίζει και η γυναίκα μου στο δικό της.

 

Δεν έχει καλό σήμα στη 2η sim και πολλές φορές εκεί που μιλάς κλείνει την κλήση μόνο του αφού χάνεται το σήμα!

Αυτό συμβαίνει είτε έχει τη wind σε αυτή είτε την cosmote.

 

Είναι στην τελευταία Lollipop, κι εφόσον ο φίλος πιο πάνω είναι στην τελευταία Mershmallow τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα στο hardware.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

φίλε μου καλησπέρα δεν θεωρείς ότι φταίει το σημα; Γιατί σε εμένα απο όσο είδα δεν το κάνει όταν έχει σήμα καμπάνα που λεμε! Πιστεύεις ότι πρέπει να πάει στο σέρβις;(Εγώ είμαι σε εγγύηση ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...