Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι τα δίκτυα 2g/3g/4g υλοποιούνται απο διαφορετικό δίκτυο κεραιών. Δοκίμασε να βάλεις την sim 2 στο slot 1 σε 3g/4g δίκτυο και τσεκαρε αν χάνει το σημα

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι τα δίκτυα 2g/3g/4g υλοποιούνται απο διαφορετικό δίκτυο κεραιών. Δοκίμασε να βάλεις την sim 2 στο slot 1 σε 3g/4g δίκτυο και τσεκαρε αν χάνει το σημα

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

 

φίλε μου το εχω δοκιμάσει και αυτό αντεστρεψα τη wind(2g) με cosmote(4g) δεν υπάρχει πρόβλημα, για αυτό λέω ότι εχω μπερδευτεί!! Το κάνει μόνο στο σημείο που δεν εχω σήμα(Εργασία) αλλά πρώτη φορά βλέπω συσκευή να μην έχει σημα και να χάνονται τα στοιχεία(επαφές,εικονιδίο σιμ κλήσης,Κ.Τ.Λ.)

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια προβλήματα είχα με custom rom μια περιοδο. Συγκεκριμενα το λογισμικό είχε το μοντεμ2 σε 4g μονιμως (παρόλο που υποστηριζει μόνο 2g). Όταν είχα την sim1 σε 2g έχανε το σήμα μέχρι που στο xda μου είπε κάποιος να γυρίσω την sim1 σε 4g και έκτοτε δεν ξανά έχασε το σήμα. Γύρισε στη δουλεια και τις 2 σιμ σε 2g και τσεκαρε παλι

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω πάλι πρόβλημα. Πήγα να κάνω το Update στο lineage.

Kατέβασα το αρχείο και μετά απο το recovery διάλεξα το αρχείο ( ήταν στον φακελο data\data\org.lineageos\uploader ) και το φλασαρα. Δεν ειχα errors. Εκανα wipe data Και οταν ανοιξα το κινητο εμπαινε μονο στο recovery.

Ξανα reboot παλι τα ιδια.

 

Εκανα wipe data/system ΟΛΑ και ξαναπερασα απο την αρχη την lineage , (χωρις να μηνυμα σφαλματος) και παλι οταν ανοιγω το κινητο μπαινει σε recovery!!!

 

To κινητο ηταν root.

τι να κανω τωρα? Καμια ιδεα??

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω πάλι πρόβλημα. Πήγα να κάνω το Update στο lineage.

Kατέβασα το αρχείο και μετά απο το recovery διάλεξα το αρχείο ( ήταν στον φακελο data\data\org.lineageos\uploader ) και το φλασαρα. Δεν ειχα errors. Εκανα wipe data Και οταν ανοιξα το κινητο εμπαινε μονο στο recovery.

Ξανα reboot παλι τα ιδια.

 

Εκανα wipe data/system ΟΛΑ και ξαναπερασα απο την αρχη την lineage , (χωρις να μηνυμα σφαλματος) και παλι οταν ανοιγω το κινητο μπαινει σε recovery!!!

 

To κινητο ηταν root.

τι να κανω τωρα? Καμια ιδεα??

Αυτό που θα δοκιμαζα εγω ειναι πέρασμα για αρχη την stock rom και αφου ανοιξει κ ολα καλα, περασμα απο την αρχη ολα (ΑΝ ηθελα να ξαναπαω σε custom rom).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω πάλι πρόβλημα. Πήγα να κάνω το Update στο lineage.

Kατέβασα το αρχείο και μετά απο το recovery διάλεξα το αρχείο ( ήταν στον φακελο data\data\org.lineageos\uploader ) και το φλασαρα. Δεν ειχα errors. Εκανα wipe data Και οταν ανοιξα το κινητο εμπαινε μονο στο recovery.

Ξανα reboot παλι τα ιδια.

 

Εκανα wipe data/system ΟΛΑ και ξαναπερασα απο την αρχη την lineage , (χωρις να μηνυμα σφαλματος) και παλι οταν ανοιγω το κινητο μπαινει σε recovery!!!

 

To κινητο ηταν root.

τι να κανω τωρα? Καμια ιδεα??

 

Μου το έκανε και εμένα σε φλασαρισμα καινούριας έκδοσης twrp. Κάποια στιγμή έκλεισα το κινητό και το άνοιξα κανονικά. Όχι σε recovery. Ξεμπλοκαρε και ανοιξε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και εμένα σε φλασαρισμα καινούριας έκδοσης twrp. Κάποια στιγμή έκλεισα το κινητό και το άνοιξα κανονικά. Όχι σε recovery. Ξεμπλοκαρε και ανοιξε κανονικά.

 

παιζει ρολο και η εκδοση twrp? Χρησιμοποίησα το TWRP-3.0.2-M1-Z00A

 

εχω τρελαθει!!

ειμαι όλο το σκ χωρις κινητο! Βάζω την στοκ δεν βλέπει καμία κάρτα sim!! Βάζω την lineage βλέπει μονο την sim1

Και στις δυο περιπτώσεις δεν υπάρχει με το μενου που ρυθμιζεις τις σιμ! Παιζει να κατέστρεψα κάτι στο Hardware?

Δεν ξέρω τι να κάνω!!

 

Τα έχω περάσει όλα πάνω απο 10 φορες! Ετσι μου έρχεται το σπάσω από τα νεύρα μου

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την sim2 εχουν καποια θεματα αυτα τα builds απο οτι βλεπω στο xda. Αλλα δεν χρησιμοποιω 2 sim και δεν ξερω να σου απαντησω.
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την sim2 εχουν καποια θεματα αυτα τα builds απο οτι βλεπω στο xda. Αλλα δεν χρησιμοποιω 2 sim και δεν ξερω να σου απαντησω.

 

προσπάθησα να βάλω και την προηγούμενη έκδοση της lineageos (πριν το update της τελευταίας εβδομάδας) που λειτουργούσαν όλα κανονικά και πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω. Αυτο που με τρομοκράτησε περισσότερο είναι ότι και όταν έβαλα την στοκ δεν υπήρχε ΚΑΝ το μενού διαχείρισης SIM. Και βασικά αυτό με τρομάζει περισσότερο. Το ότι δεν βλέπω καθόλου το μενού αυτό.

 

Αν κάνω wipe Dalvik Cache, System, Cache και Internal Storage μπορώ μετά να κάνω install την lineage μεσα απο το recοvery ή θα μπλέξω επειδή διαγράφω και το Internal storage?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω πάλι πρόβλημα. Πήγα να κάνω το Update στο lineage.

Kατέβασα το αρχείο και μετά απο το recovery διάλεξα το αρχείο ( ήταν στον φακελο data\data\org.lineageos\uploader ) και το φλασαρα. Δεν ειχα errors. Εκανα wipe data Και οταν ανοιξα το κινητο εμπαινε μονο στο recovery.

Ξανα reboot παλι τα ιδια.

 

Εκανα wipe data/system ΟΛΑ και ξαναπερασα απο την αρχη την lineage , (χωρις να μηνυμα σφαλματος) και παλι οταν ανοιγω το κινητο μπαινει σε recovery!!!

 

To κινητο ηταν root.

τι να κανω τωρα? Καμια ιδεα??

Φλασαρε την stock rom ξανα μέσω adb ή την cleanstock (custom rom) μέσω recovery ή φόρτωσε το backup (εαν κρατησες) της stock rom . Μετα ξαναπερνα την lineage με clean flash. Μπορείς να περάσεις την lineage μετα απο format της internal storage αρκεί να έχεις την custom rom στην sdcard

 

ASUS Zenfone 2 |1.8 Ghz | MM 6.0.1 AICP Rom

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να βάλω και την προηγούμενη έκδοση της lineageos (πριν το update της τελευταίας εβδομάδας) που λειτουργούσαν όλα κανονικά και πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω. Αυτο που με τρομοκράτησε περισσότερο είναι ότι και όταν έβαλα την στοκ δεν υπήρχε ΚΑΝ το μενού διαχείρισης SIM. Και βασικά αυτό με τρομάζει περισσότερο. Το ότι δεν βλέπω καθόλου το μενού αυτό.

 

Αν κάνω wipe Dalvik Cache, System, Cache και Internal Storage μπορώ μετά να κάνω install την lineage μεσα απο το recοvery ή θα μπλέξω επειδή διαγράφω και το Internal storage?

Αυτό το δοκίμασες; https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=70759056&postcount=101

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να βάλω και την προηγούμενη έκδοση της lineageos (πριν το update της τελευταίας εβδομάδας) που λειτουργούσαν όλα κανονικά και πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω. Αυτο που με τρομοκράτησε περισσότερο είναι ότι και όταν έβαλα την στοκ δεν υπήρχε ΚΑΝ το μενού διαχείρισης SIM. Και βασικά αυτό με τρομάζει περισσότερο. Το ότι δεν βλέπω καθόλου το μενού αυτό.

 

Αν κάνω wipe Dalvik Cache, System, Cache και Internal Storage μπορώ μετά να κάνω install την lineage μεσα απο το recοvery ή θα μπλέξω επειδή διαγράφω και το Internal storage?

 

Διέγραψε και το internal storage και πέρασε οποία ρομ θέλεις μέσω adb. Διαγραφή όλα και το system.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διέγραψε και το internal storage και πέρασε οποία ρομ θέλεις μέσω adb. Διαγραφή όλα και το system.εκτος και αν διαγράφηκε το imei οπότε πρεπει να το εγγραψεις πάλι χειροκίνητα. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις κρατήσει το κουτί του κινητού για να δεις τα imei.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μένω με την στοκ...Και ας κολαει....

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω πάλι πρόβλημα. Πήγα να κάνω το Update στο lineage.

Kατέβασα το αρχείο και μετά απο το recovery διάλεξα το αρχείο ( ήταν στον φακελο data\data\org.lineageos\uploader ) και το φλασαρα. Δεν ειχα errors. Εκανα wipe data Και οταν ανοιξα το κινητο εμπαινε μονο στο recovery.

Ξανα reboot παλι τα ιδια.

 

Εκανα wipe data/system ΟΛΑ και ξαναπερασα απο την αρχη την lineage , (χωρις να μηνυμα σφαλματος) και παλι οταν ανοιγω το κινητο μπαινει σε recovery!!!

 

To κινητο ηταν root.

τι να κανω τωρα? Καμια ιδεα??

 

Θα κατεβάσεις και θα εγκαταστήσεις την 3.3 twrp έκδοση από εδώ https://infinitus-rom.com/downloads/?dir=uploads/TWRP. Θα την περάσεις και μετά θα φλασάρεις κανονικά χωρίς πρόβλημα. Μου το έκανε και εμένα μετά από OTA Update και το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μένω με την στοκ...Και ας κολαει....

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που λες τι σχέση έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας παραθέσω την εμπειρία μου για την κατανάλωση της μπαταρίας με την εφαρμογή LIVE μεταδοση του Facebook. Φορούσα custom rom AICP android 6.0.1. Είχα κανει downgrade από android 7 σε 6 περνώντας την συγκεκριμένη rom για τη live μετάδοση του fb, έχοντας κατά νου και την καλή διαχείρηση της μπαταρίας από την συγκεκριμένη rom. Με 80% μπαταρία λοιπόν κάνω μετάδοση live με 4g δικτυο, διαρκειας σχεδόν 3 λεπτών με την μπαταρία να εξαντλείται ακαριαία! Από το 80% σε 0%!!! Επίσης το τηλ έκανε πάνω από μισάωρο για να πάρει λίγο φορτίο και να ανοίξει. Την επόμενη μέρα με 23% μπαταρία ξανακάνω live μετάδοση. Ομοίως σε 10 δεύτερα έσβησε το κινητό. Τώρα ξαναπέρασα την cleanstock με stock kernel μήπως και κρατήσει καλύτερα. Ακόμη δεν το δοκίμασα με live μεταδοση. Τι στο καλό συμβαίνει!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες τι σχέση έχει ;

Ο νοών...νοείτω...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνέχεια το κινητό αυτές τις μέρες μου βγάζει το εξης:<<δυστυχώς η διαδικασία com.Android.phone. έχει σταματήσει>> κολαει Όλο το κινητό και μου ζητάει να πατήσω οκ. Ξέρει κάποιος τη σημαίνει αυτο; είμαι πάλι για σέρβις; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει βγάλει κι εμένα 4 με 5 φορές στους 5 μήνες που έχω την συσκευή. Χωρίς περαιτέρω προβλήματα. Εδώ την τελευταία έκδοση android 6 (update πριν 1 μήνα περίπου)
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει βγάλει κι εμένα 4 με 5 φορές στους 5 μήνες που έχω την συσκευή. Χωρίς περαιτέρω προβλήματα. Εδώ την τελευταία έκδοση android 6 (update πριν 1 μήνα περίπου)

Καλημέρα και εγώ αυτή εχω, αλλά της δυο τελευταίες μέρες το κάνει ανα πέντε λεπτά περίπου γνωρίζεις με τη έχει σχέση; με τη σιμ; με το σήμα; γιατί όταν εχω σημα δεν το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Ο νοών...νοείτω...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν ειπα οτι δεν καταλαβα τι εννοεις απλα αυτο που λες ειναι ασχετο.ολοι εμεις που ασχολουμαστε με custom rom το κανουμε γτ μας αρεσει και γτ το κινητο βελτιωνεται σε μεγαλο βαθμο σε ολους τους τομεις.το να λες οτι εσυ μενεις με την στοκ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο δεν εχει σχεση με την συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος τη σημαίνει αυτο που μου βγάζει το κινητό?<<Δυστυχώς η διαδικασία com.Android.phone έχει σταματήσει>> παγώνη το κινητό και μου ζητάει να πατήσω οκ για να ξεκινήσει πάλι ουσιαστικά, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος τη σημαίνει αυτο που μου βγάζει το κινητό?<<Δυστυχώς η διαδικασία com.Android.phone έχει σταματήσει>> παγώνη το κινητό και μου ζητάει να πατήσω οκ για να ξεκινήσει πάλι ουσιαστικά, ευχαριστώ

Περνα την ρομ απο πανω κανοντας μονο wipe cache και wipe dalvic cache και λογικά θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινέζικο Zenfone 2 και με Cosmote δεν είχα προβλημα πουθενά, έπιανα 4G σχεδόν παντού. Τώρα που θα βάλω WIND παίζει να έχω προβλήματα??
Link to comment
Share on other sites

Περνα την ρομ απο πανω κανοντας μονο wipe cache και wipe dalvic cache και λογικά θα στρώσει.

 

φίλε μου καλησπέρα σε ευχαριστώ για την βοήθεια,αλλά όπως σου εχω πει και άλλες φορές που με βοηθήσες με το κινητό(5 °προβλήμα) δεν το κατέχω πράμα δηλ είμαι τέλειος άσχετος αν μπορείς πιο αναλυτικά σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...