Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διαφωνώ αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι το επέλεξαν όπως και εγώ για το πλήθος των λειτουργιών που προσφέρει και όπως λες τα χαρακτηριστικά του μέσα στα οποία είναι και το ραδιόφωνο που δεν το έχουν άλλες συσκευές. Σε συσκευές που είναι και καλύτερων χαρακτηριστικών πέφτει γκρίνια για την απουσία του. Επίσης η συσκευή διαθέτει λειτουργίες που και εγώ δεν τις θεωρούσα σημαντικές αλλά πλέον θεωρώ πως η συσκευή θα ήταν για πέταμα αν δεν τις είχε όπως το playto, το nfc, το μπλε φίλτρο, το otg και άλλες. Για αυτό θέλω να λειτουργούν τα πάντα. Επίσης με χαλάει πολύ που απουσιάζουν οι infrared που άρχισαν να χρησιμοποιουνται ξανά στις συσκευές.

Συμφωνώ απολύτως

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας.

Σκέφτομαι να πάρω το ASUS Zenfone 2 Deluxe ZE551ML και ήθελα να ενημερωθώ. Προσπάθησα να διαβάσω μερικές σελίδες από το thread αλλά είναι τόσες!

Έχει χαμηλό SAR και γενικά φαίνεται πολύ καλό. Σκεφτόμουν και το Oukitel K6000 Pro αλλά μάλλον θα καταλήξω στο ASUS.

Μόνο η μπαταρία κάπως με βάζει σε σκέψεις. Επίσης επειδή θα το πάρω από Κίνα λόγω στενέματος στα οικονομικά βλέπω δεν έχει το 4G 800άρι. Δεν νομίζω να με πειράζει εμένα προσωπικά αλλά μήπως κάποιος έχει να μου πει κάτι που δεν ξέρω.

Και ένα τελευταίο. :) Βλέπω έχει το android 5. Αν το πάρω, να το αφήσω ή να το αναβαθμίσω; Σηκώνει αναβάθμιση χωρίς προβλήματα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Asus - Oukitel, 1 - 0, μην παρασυρθεις απο τα τεχνικα μονο, αλλη ποιοτητα η καθε μαρκα.

Μπορεις ομως να δεις αλλες καλες μαρκες για νεωτερα μοντελα, αναλογα και το ποσό που θα διαθεσεις, γιατι κακα τα ψεμματα, το ζεν 2 παλιωσε.

Αν ομως το παρεις φθηνα, να ξερεις οτι αξιζει τα λεφτα του, ιδιαιτερα αν σε ενδιαφερει το dual sim active, οπου σαφως δεν εχει αντιπαλο στα 120-125 ευρω που ξεκιναει τωρα απο Κινα (ή 140-145 ευρω με περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο).

Η μπαταρια ειναι επαρκης αν την διαχειριζεσαι καλα.

Εχω αλλαξει πλεον κινητο, αλλα κρατησα το asus γιατι ημουν πολυ ευχαριστημενος και ξερω οτι θα κανω την δουλεια μου οτι και αν προκυψει με το κυριο κινητο, πχ σε περιπτωση σερβις.

Android 6 δεν δοκιμασα τελικα, γιατι συνεπεσε με την αλλαγη κινητου και διαβασα καποια θεματα εδω τοτε.

Δεν ξερω αν εχουν λυθει στην πορεια.

Αλλα με android 5, μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δουλευουν ολα ρολοι.

Στοκ ρομ φυσικα, βαλε την τελευταια επισημη 5αρα.

Παιζουν ολα κυριλε, μαζι και το ραδιοφωνο :p

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δεν με ενδιαφέρει το ραδιόφωνο και για να μην ψάχνω, ποια rom είπαμε είναι αποδεκτά καλή; Να λύνει το θέμα της μπαταρίας και του bluetooth που πολλές φορές δεν ενεργοποιείται (πάρα μόνο με reboot). Link και guide αν υπάρχει. Ευχαριστώ!!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Asus - Oukitel, 1 - 0, μην παρασυρθεις απο τα τεχνικα μονο, αλλη ποιοτητα η καθε μαρκα.

Μπορεις ομως να δεις αλλες καλες μαρκες για νεωτερα μοντελα, αναλογα και το ποσό που θα διαθεσεις, γιατι κακα τα ψεμματα, το ζεν 2 παλιωσε.

Αν ομως το παρεις φθηνα, να ξερεις οτι αξιζει τα λεφτα του, ιδιαιτερα αν σε ενδιαφερει το dual sim active, οπου σαφως δεν εχει αντιπαλο στα 120-125 ευρω που ξεκιναει τωρα απο Κινα (ή 140-145 ευρω με περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο).

Η μπαταρια ειναι επαρκης αν την διαχειριζεσαι καλα.

Εχω αλλαξει πλεον κινητο, αλλα κρατησα το asus γιατι ημουν πολυ ευχαριστημενος και ξερω οτι θα κανω την δουλεια μου οτι και αν προκυψει με το κυριο κινητο, πχ σε περιπτωση σερβις.

Android 6 δεν δοκιμασα τελικα, γιατι συνεπεσε με την αλλαγη κινητου και διαβασα καποια θεματα εδω τοτε.

Δεν ξερω αν εχουν λυθει στην πορεια.

Αλλα με android 5, μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δουλευουν ολα ρολοι.

Στοκ ρομ φυσικα, βαλε την τελευταια επισημη 5αρα.

Παιζουν ολα κυριλε, μαζι και το ραδιοφωνο :p

 

Ευχαριστώ για τις εντυπώσεις σου.

Το παρείγγειλα τελικά και όταν έρθει θα γράψω τις εντυπώσεις μου και γω. Ωραία τα καινούργια και ακριβά κινητά αλλά με 4 Ram και 32 Rom είμαι σίγουρος πως δεν θα έχω πρόβλημα. Άνετα πιστεύω πως θα δουλεύονται τα apps και θα τρέχει και κανένα game να περνάω την ώρα μου όπως το Asphalt 8 που έχω κολλήσει τώρα τελευταία. Σε καμιά 20σαριά μέρες ελπίζω να είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δεν με ενδιαφέρει το ραδιόφωνο και για να μην ψάχνω, ποια rom είπαμε είναι αποδεκτά καλή; Να λύνει το θέμα της μπαταρίας και του bluetooth που πολλές φορές δεν ενεργοποιείται (πάρα μόνο με reboot). Link και guide αν υπάρχει. Ευχαριστώ!!

 

Δες αυτήν https://www.teamoctos.com/oct-n-weekly-lineageos-base/

Φυσικά μπορείς να βάλεις και lineage

Για αρχή πρέπει να ξεκλειδώσεις το bootloader της Asus αυτό γίνετε με 2 τρόπους ή το πρόγραμμα της Asus ή ένα zip εγκατάσταση από το PC και όπου στο καπάκι θα κάνεις εγκατάσταση την σωστή recovery. Αυτά μπορώ να τα βρω τα λινκ αλλά αργότερα δώσε μου λίγο χρόνο.Το επόμενο βήμα είναι να περαστούν η Ρομ και τα Gaps71.1 (οποία θες) και να επιλέγουν για εγκατάσταση μέσα από τη νέα recovery.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν καταλαβαίνω μπορείς νά μού εξηγήσεις αναλυτικά . Σε παρακαλώ είμαι αρχάριος. Ευχαριστώ

 

Φίλε μου δες και εδώ http://www.androwide.com/2015/07/recover-lost-imei-number-of-android.html?m=1 ακολούθησε την δεύτερη μέθοδο. Το είχα πάθει και εγώ σε άλλο κινητό και με αυτό το τρόπο το επανέφερα. Θα πρέπει να γράψεις τον αριθμό imei που γράφει στο κουτί του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Το Gearbest τα εβγαλε σε ακομα καλυτερες τιμες αν ενδιαφερεται κανεις ... ειναι η κινεζικη εκδοση φυσικα :rolleyes:

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_625711.html

 

δεν νομιζω να ισχυει αλλα στο zoom λεει ότι υποστηριζει και την 800αρα.

 

Card Slot: single card single standby. One Micro SIM card

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 700/800/850/900/1800/1900/2100/2600MHz

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πρώην κάτοχος της συσκευής μου έχουνε μείνει κάποιες θήκες, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει PM. Η συσκευή με πολλά προβλήματα ( έχανε το σημα κύριος σιμ 2), αφού πηγαινοέρχοταν κάνα 4μηνο στο σέρβις μου επιστράφηκαν όλα τα χρήματα πίσω που εδωσα για αγορά απο e-shop
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου περάσει τα imei της συσκευής μου. Επί πληρωμή. Δεν μπορώ με τίποτα να τα περάσω. billpar17@gmail.com
Link to comment
Share on other sites

Είδα καινούρια αναβάθμιση της μαμάς asus η οποία δεν φέρνει τίποτα νεο. Για android m

 

Εμ πως τίποτα νέο:

Improvement Item:

1)Stabilize Bluetooth connections

Εμένα κάποιες φορές δεν άνοιγε το bluetooth όσο και αν το πατούσες και χρειαζόταν επανεκκίνηση. Αν δεν έκανες επανεκκίνηση εκτός του ότι δεν άνοιγε σου κατέβαζε και την μπαταρία σαν μπύρα το καλοκαίρι!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εμ πως τίποτα νέο:

Improvement Item:

1)Stabilize Bluetooth connections

Εμένα κάποιες φορές δεν άνοιγε το bluetooth όσο και αν το πατούσες και χρειαζόταν επανεκκίνηση. Αν δεν έκανες επανεκκίνηση εκτός του ότι δεν άνοιγε σου κατέβαζε και την μπαταρία σαν μπύρα το καλοκαίρι!

 

Άνοιξε το 4g να δεις πως ρουφάει τη μπαταρία, σαν Δράκουλας. Εγώ θα ήθελα να διορθωθεί και λίγο το WiFi γιατί εκτός απο την κατανάλωση μπαταρίας ζεσταίνεται πολυ η συσκευή στο πανω μερος, τόσο που μου έχει πετάξει το temper glass. Γενικότερα λίγο να μην ζεσταινοταν τοσο η συσκευή. Ίσως είναι θέμα επεξεργαστή, αλλά ιδιαίτερα τώρα που καλοκαιριάζει πάλι θα βγάζει φωτιές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδία,

 

σε λίγο τελειώνει η εγγύηση για το κινητό και λέω να δοκιμάσω κάποια custom rom μιας και δεν θα πάρουμε andorid 7 από την asus. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια μου προτείνετε να βάλω, ποια είναι τα μειονεκτήματα σε σχέση με την official M της asus και αν είναι εύκολο κανένα λίνκ από σελίδα η βίντεο για τα πράγματα που πρέπει να κάνω για να την περάσω από την αρχή χωρίς πρόβλημα (δεν έχω ξαναμπεί στην διαδικασία root και custom rom πότε οπότε δεν ξέρω τίποτα).

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Από την σελίδα του http://www.e-shop.gr/kinito-asus-zenfone-2-ze551ml-32gb-4gb-ram-z3580-dual-sim-black-p-TEL.008680?utm_campaign=newsletter170609&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=9-kinito+tilefono&utm_content=9.2-kinito+asus+zenfone+2+ze551ml+32gb+4gb+ram+z3580+dual+sim+black που το έχει τώρα προσφορά στα 229 €, βλέπω αυτό :

Λειτουργικό Σύστημα: ANDROID V6.0 MARSHMALLOW

 

Δηλαδή η ASUS συνεχίζει να το βγάζει με όχι LL αλλά ΜΜ;;;;

 

Το ίδιο είδα επίσης και σε ένα κατάστημα του skroutz.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Μια βοήθεια θα ήθελα. Εβαλα το τελευταίο firmware αλλά εχω πολλά προβλήματα με το gps και θελω να ξαναπάω στο προηγουμενο firmware. Προσπάθησα μέσω του recovery mode αλλά δεν με αφήνει να το κάνω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το τελευταίο firmware μου χαλάσε το digitizer της οθόνης στην μισή οθόνη.

 

Ακόμα περιμένω απάντηση από την εταιρία.

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...