Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Yπάρχει περίπτωση να δούμε και την oreo στο κινητό μας ?

Αναφέρομαι πάντα σε custom roms

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Yπάρχει περίπτωση να δούμε και την oreo στο κινητό μας ?

Αναφέρομαι πάντα σε custom roms

 

Ναι μάλλον ας το ελπίσουμε... Ποια χρησιμοποιείς τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον ας το ελπίσουμε... Ποια χρησιμοποιείς τώρα;

 

Ειμαι με την lineage αλλά έχω κολληματάκια. Κυρίως όταν ανοίγω το κινητό για 1 λεπτό δεν λειτουργεί τίποτα στο κινητό. Κάτι δεν του έχει κάτσει καλά,αλλά δεν είμαι διατεθιμένη να κάτσω να την ξαναπεράσω την ρομ από την αρχή μόνο για αυτό τον λόγο.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με την lineage αλλά έχω κολληματάκια. Κυρίως όταν ανοίγω το κινητό για 1 λεπτό δεν λειτουργεί τίποτα στο κινητό. Κάτι δεν του έχει κάτσει καλά,αλλά δεν είμαι διατεθιμένη να κάτσω να την ξαναπεράσω την ρομ από την αρχή μόνο για αυτό τον λόγο.

 

Βασικά γιατί δεν το κάνεις πίξελ το τηλέφωνο με την octos? Είναι μακράν το πίξελ ποιο ωραίο. Εμένα δεν έχει τέτοιο πρόβλημα άσε που ξεκινάει πολύ γρήγορα σε επανεκκίνηση και εκκίνηση από σβηστό. Χθες πέρασα την τελευταία έκδοση με την 7αρα δεν θα έχει άλλη πηγαίνουν στην ορεο αν θα βγάλουν για το ζεν2 θα δούμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΠΑΙΔΕΣ η εγγυηση απο απο Ελληνικο καταστημα ποσο ειναι ??????

 

1 χρονο ή 2 χρονια ???

 

e-shop.gr συγκεκριμενα

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ η εγγυηση απο απο Ελληνικο καταστημα ποσο ειναι ??????

 

1 χρονο ή 2 χρονια ???

 

e-shop.gr συγκεκριμενα

 

2 χρόνια δίνει το eshop

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έπαθε έτσι στα ξαφνικά το κινητό και η οθόνη δεν ανταποκρίνεται σε καμία μα καμία ενέργεια ή πάτημα των εικονιδίων που εμφανίζονται σε αυτή.

 

Η οθόνη ενεργοποιείται από το ενεργό πορτάκι της αυθεντικής θήκης της Asus, από το on-off της συσκευής και όταν μέσω bluetooth δέχεται εισερχόμενες και εκτελεί εξερχόμενες κλήσεις στις οποίες συνδιαλέγεσαι κανονικά. Αυτό που επίσης λειτουργεί είναι το volume από πίσω, το κουδούνισμα στις εισερχόμενες κλήσεις και η σύνδεση - αποσύνδεση με bluetooth ακουστικά.

 

Δεν μπορώ να σβήσω ούτε και τη συσκευή αφού η οθόνη δεν ανταποκρίνεται σε κανένα άγγιγμα.

 

Παίδες βοήθεια.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έπαθε έτσι στα ξαφνικά το κινητό και η οθόνη δεν ανταποκρίνεται σε καμία μα καμία ενέργεια ή πάτημα των εικονιδίων που εμφανίζονται σε αυτή.

 

Η οθόνη ενεργοποιείται από το ενεργό πορτάκι της αυθεντικής θήκης της Asus, από το on-off της συσκευής και όταν μέσω bluetooth δέχεται εισερχόμενες και εκτελεί εξερχόμενες κλήσεις στις οποίες συνδιαλέγεσαι κανονικά. Αυτό που επίσης λειτουργεί είναι το volume από πίσω, το κουδούνισμα στις εισερχόμενες κλήσεις και η σύνδεση - αποσύνδεση με bluetooth ακουστικά.

 

Δεν μπορώ να σβήσω ούτε και τη συσκευή αφού η οθόνη δεν ανταποκρίνεται σε κανένα άγγιγμα.

 

Παίδες βοήθεια.

 

πας για αλλαγη digitizer

 

αφου εχεις εικονα η οθονη ειναι ενταξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 χρόνια δίνει το eshop

 

 

για 2 χρονια ηξερα και εγω οταν πηρα το κινητο

 

ελα που γραφει 1 χρονο τωρα στο site

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

πας για αλλαγη digitizer

 

αφου εχεις εικονα η οθονη ειναι ενταξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

για 2 χρονια ηξερα και εγω οταν πηρα το κινητο

 

ελα που γραφει 1 χρονο τωρα στο site

 

Αν όταν το πηρες ελεγε 2 ετη τοτε εχεις 2 ετη, αυτό ξερω εγω.... παρτους τηλ να σου πουν τι παιζει...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

πας για αλλαγη digitizer

 

αφου εχεις εικονα η οθονη ειναι ενταξει

 

Αφού με καρδιοκτύπησε πρώτα, τελικά την βρήκα την λύση, με το πάτημα του on-off και του volume+ έκανε επανεκκίνηση και έστρωσε, ελπίζω να μην μου παρουσιάσει ξανά ανάλογο ή μεγαλύτερο θέμα.

 

Πάντως σε ευχαριστώ φίλε που μπήκες στον κόπο και μου απάντησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν όταν το πηρες ελεγε 2 ετη τοτε εχεις 2 ετη, αυτό ξερω εγω.... παρτους τηλ να σου πουν τι παιζει...

Είμαι εντός εγγύησης (παραγγελία 31 Μαρτίου 2016) αλλά πέρσι το χειμώνα το μούσκεψα στο πετρέλαιο και εφέτος το καλοκαίρι από ένα μικροπεσιματάκι έσπασε κάτω δεξιά στο πλάι ένα πολύ μικρό κομματάκι γυαλί, οπότε μάλλον, τι μάλλον δηλαδή σίγουρα εγγύηση γιοκ.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν το πηρες ελεγε 2 ετη τοτε εχεις 2 ετη, αυτό ξερω εγω.... παρτους τηλ να σου πουν τι παιζει...

 

θα παρω αυριο το πρωι να δω τι παιζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού με καρδιοκτύπησε πρώτα, τελικά την βρήκα την λύση, με το πάτημα του on-off και του volume+ έκανε επανεκκίνηση και έστρωσε, ελπίζω να μην μου παρουσιάσει ξανά ανάλογο ή μεγαλύτερο θέμα.

 

Πάντως σε ευχαριστώ φίλε που μπήκες στον κόπο και μου απάντησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι εντός εγγύησης (παραγγελία 31 Μαρτίου 2016) αλλά πέρσι το χειμώνα το μούσκεψα στο πετρέλαιο και εφέτος το καλοκαίρι από ένα μικροπεσιματάκι έσπασε κάτω δεξιά στο πλάι ένα πολύ μικρό κομματάκι γυαλί, οπότε μάλλον, τι μάλλον δηλαδή σίγουρα εγγύηση γιοκ.

 

με on / off οθονης και μενα ξεκολλαει απο κατι κολληματακια που παρουσιαζει

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση...

 

επικοινωνησα με το e-shop.gr

 

οταν ειχε αγοραστει το κινητο ειχε 2ετη εγγυηση

αυτη τη στιγμη αναγραφεται μονο 1 χρονος εγγυησης στο site

 

αλλαξε η πολιτικη της asus μου ειπανε αλλα το κινητο μου καλυπτεται κανονικα απο την εγγυηση

 

κατι ειναι και αυτο

 

στο κινητο μου εχει εμφανιστει ghost touch και μια καθετη λωριδα στο αριστερο μερος της οθονης εχει προβλημα

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι δυνατόν ενώ μιλάς στην sim1, ταυτόχρονα να μπορείς να είσαι και συνδεδεμένος στο internet (όχι φυσικά με WiFi αλλά κανονικά με χρήση δεδομένων) και εννοείται στην sim1 αφού η sim2 δεν έχει δεδομένα;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι δυνατόν ενώ μιλάς στην sim1, ταυτόχρονα να μπορείς να είσαι και συνδεδεμένος στο internet (όχι φυσικά με WiFi αλλά κανονικά με χρήση δεδομένων) και εννοείται στην sim1 αφού η sim2 δεν έχει δεδομένα;;

 

Ναι. Το κινητο είναι dual sim active

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το κινητο είναι dual sim active

 

Αφροδίτη μήπως δεν κατάλαβες καλά;

 

Dual sim active αν δεν κάνω λάθος είναι δεδομένα και ομιλία ταυτόχρονα μεταξύ των δύο Sim (από Sim1 δεδομένα και από Sim2 ομιλία), εγώ λέω δεδομένα και ομιλία ταυτόχρονα από την Sim1.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μήπως δεν κατάλαβες καλά;

 

Dual sim active αν δεν κάνω λάθος είναι δεδομένα και ομιλία ταυτόχρονα μεταξύ των δύο Sim (από Sim1 δεδομένα και από Sim2 ομιλία), εγώ λέω δεδομένα και ομιλία ταυτόχρονα από την Sim1.

 

συγγνώμη δεν κατάλαβα. Το δοκίμασα αυτό που λες, να μιλάω από την σιμ1 και να προσπαθήσω να μπω στο ιντερνετ. Μπαίνεις αλλά συνδέθηκα με g. Έχω και το oneplus x και μπόρεσα να κάνω και εκεί το ίδιο.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μεταξύ των:

Asus Zenfone 2 ZE551ML 4GB Ram/64GB 130€

ASUS Zenfone Zoom ZX551ML 4GB/64GB 150€

ποιο θα προτείνατε για έναν μη απαιτητικό χρήστη?

Δεν το βάζω στην κατηγορία "επιλογής κινητού" μιας και θωρώ δεδομένη την αγορά του ενός από τα 2 και δεν θέλω να ξεχειλώσει το θέμα με έξτρα προτάσεις..

Η διαφορά είναι μόνο στην κάμερα και στην πιο bulky κατασκευή ή έχετε να σημειώσετε κάτι άλλο?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

*Αγοράστηκε τελικά το Asus Zenfone 2 ZE551ML 4GB Ram/64GB.

Θα τα λέμε πιο ον τόπικ από εδώ και στο εξής.

Edited by justapstar7
Πραγματοποίηση παραγγελίας
Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δεν κατάλαβα. Το δοκίμασα αυτό που λες, να μιλάω από την σιμ1 και να προσπαθήσω να μπω στο ιντερνετ. Μπαίνεις αλλά συνδέθηκα με g. Έχω και το oneplus x και μπόρεσα να κάνω και εκεί το ίδιο.

 

Τι εννοείς με g; μήπως με 3g; γιατί σε εμένα πριν κάνω την κλήση και ενώ ήμουν στο internet είχα την ένδειξη 4g, κατά την διάρκεια της κλήσης είχα την ένδειξη 3g/Η/Η+ και ξανά μετά το τέλος της κλήσης πάλι την ένδειξη 4g, όταν το δοκίμασα ξανά και ξανά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Είναι πρώτη φορά που το παρατήρησα, δεν το είχα δοκιμάσει κιόλας, άλλωστε αυτό που γνώριζα μέχρι τώρα ήταν ότι αυτό δεν μπορούσε να γίνει, και αυτό εξάλλου αν δεν κάνω λάθος είχε αναφερθεί και εδώ στο φόρουμ κατά κόρον αλλά και αλλού.

 

Τι άλλαξε λοιπόν;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με g; μήπως με 3g; γιατί σε εμένα πριν κάνω την κλήση και ενώ ήμουν στο internet είχα την ένδειξη 4g, κατά την διάρκεια της κλήσης είχα την ένδειξη 3g/Η/Η+ και ξανά μετά το τέλος της κλήσης πάλι την ένδειξη 4g, όταν το δοκίμασα ξανά και ξανά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Είναι πρώτη φορά που το παρατήρησα, δεν το είχα δοκιμάσει κιόλας, άλλωστε αυτό που γνώριζα μέχρι τώρα ήταν ότι αυτό δεν μπορούσε να γίνει, και αυτό εξάλλου αν δεν κάνω λάθος είχε αναφερθεί και εδώ στο φόρουμ κατά κόρον αλλά και αλλού.

 

Τι άλλαξε λοιπόν;

 

ναι με 3γ εννοω.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

αναλογως σε ποια κυψελη εισαι μαλλον συνδεδεμενος οταν εισαι 4g και κανεις /δεχτεις κληση , η γραμμη υποβιβαζεται σε 3g/edge/2g . Καποιες φορες κοβονται τελειως τα δεδομενα γιατι το 4g εχει μεγαλυτερη εδαφικη καλυψη και οταν δεχτεις κληση δεν αρκει η γραμμη για δεδομενα

 

τεσπα εξαρταται και δεν ειναι κατι στανταρτ

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιος φίλος έχει αυτό το κινητό και έχει μείνει στην έκδοση 5.0. Δεν έχει πάρει άλλες αναβαθμίσεις η συγκεκριμένη συσκευή? Σαν μοντέλο γράφει ASUS _ZOOAD.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος έχει αυτό το κινητό και έχει μείνει στην έκδοση 5.0. Δεν έχει πάρει άλλες αναβαθμίσεις η συγκεκριμένη συσκευή? Σαν μοντέλο γράφει ASUS _ZOOAD.

 

Εχει και την 6 αλλά πρέπει να την βάλει χειροκίνητα... Link εδω

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εχει και την 6 αλλά πρέπει να την βάλει χειροκίνητα... Link εδω

 

Γνωρίζεις ακριβώς να μου πεις πως θα την φλασάρουμε?

Επίσης θα εγκαταστήσουμε μόνο την ρομ ή και τα άλλα αρχεία που έχει στο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ακριβώς να μου πεις πως θα την φλασάρουμε?

Επίσης θα εγκαταστήσουμε μόνο την ρομ ή και τα άλλα αρχεία που έχει στο λινκ?

 

Κατέβασε ή μετέφερε από τον υπολογιστή σου σε οποιοδήποτε φάκελο μέσα στο κινητό την πρώτη Android Μ ενημέρωση --->Version WW-4.21.40.134 2016/08/31.

Ομως πριν κατεβάσεις την παραπάνω όπως το γράφει άλλωστε, βεβαιώσου ότι έχεις περασμένη την --->Version WW-2.20.40.198(Android L) 2016/10/14 .

 

Μετά κάνε μια επανεκκίνηση του κινητού, περιμένεις λίγο και αυτό θα την πάρει αυτόματα.

 

Αν μετά δεν πάρει αυτόματα τις υπόλοιπες παρακάτω (νομίζω πως όχι, εγώ αν θυμάμαι καλά τις δύο πρώτες τις είχα περάσει manual αλλά επειδή είχα προβλήματα με τα bluetooth ακουστικά μου, είχα παράσιτα, επανήλθα σε Android L).

Version WW-4.21.40.144 2016/10/12 (for Brasil area users only) (Δεν πειράζει αν την κατεβάσεις)

Version WW-4.21.40.184(Android M) 2016/11/09

Version WW-4.21.40.223(Android M) 2017/01/10

Version WW-4.21.40.327 2017/06/16

Version WW-4.21.40.352 2017/07/17

δοκίμασε από την τελευταία πρώτα (WW-4.21.40.352 2017/07/17) με τον παραπάνω manual τρόπο (κατέβασμα-επανεκκίνηση) αφού πρώτα διαβάσεις τις οδηγίες τους (δεν τις έχω κατεβάσει οπότε δεν ξέρω τι λένε).

 

Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και έχεις προβλήματα με την Android Μ, κατεβάζεις την Version WW-52.20.40.196 2016/09/20 πάντα με τον manual τρόπο, επανεκκινείς και επανέρχεσαι σε Android L στην Version WW-2.20.40.194 2016/08/01 ή στην Version WW-2.20.40.196 2016/09/02 αν θυμάμαι καλά.

 

Για παν ενδεχόμενο σε όλες τις περιπτώσεις φρόντισε να κάνεις back up τα αρχεία και τις επαφές σου. Στην επαναφορά σε Android L σίγουρα διαγράφονται τα πάντα, είναι σαν να κάνεις επαναφορά αλλά στις μιά ή δυό προτελευταίες Version Android L όπως αναφέρω ακριβώς παραπάνω.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...