Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο xda και το xiaomi-hellas λένε πολύ καλά λόγια για αυτήν την μπαταρία https://www.aliexpress.com/item/HongKong-NOHON-Battery-For-Xiaomi-Redmi-HongMi-Note-2-BM45-3060mAh-100-Original-Replacement-Battery/32642694975.html?spm=2114.13010208.99999999.268.remHZy

 

Επίσης με το cpu control και αφού είδα ότι μόνο στο 1% δουλεύει πάνω από τα ~1300Hz το ρύθμισα εκεί και αναμένω αποτελέσματα. Lag κ.λ.π. δεν υπάρχουν...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η stable miui 8 του gkalen έχει 10 με 15% μικρότερη κατανάλωση από όσες έχω δοκιμάσει. Όλες οι υπόλοιπες ήταν σχεδόν ίδιες με την δική μου χρήση και σεταρισμα ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν (την stable 8.0.1 + τα καλούδια του UserXP) και με ελαφρά χρήση (περίπου 15-20 λεπτά ομιλία, ελάχιστο 3G, λίγο wifi με 2 update εφαρμογών και κάποιες ρυθμίσεις- ελέγχους), σήμερα από τις 8 το πρωϊ 100% μέχρι τώρα είμαι στο 75%. Δεν με χαλάει...

 

edit: με 2 sim πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν βρήκα ρομ να μου κρατάει πάνω απο 1,5 - 2,5 ωρες το πολυ

 

η stable miui 8 του gkalen έχει 10 με 15% μικρότερη κατανάλωση από όσες έχω δοκιμάσει. Όλες οι υπόλοιπες ήταν σχεδόν ίδιες με την δική μου χρήση και σεταρισμα ρυθμίσεων.

+1 για την τελευταία stable του gkalen και από μένα.... Εκεί που έβγαζα 2,5 - 3 ώρες οθόνη, πήγε στις 4,5 ώρες....!!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάσταση αναμονής από χθες το βράδυ 11.30', σήμερα στις 7.15' έπεσε από το 73% στο 71%, not bad...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..μια ερωτηση και εγω...στο stock album της συσκευης οποια φωτο και να ανοιξω ζουμαρει μεχρι ενα σημειο..και μαλιστα πολυ μικρό...εννοω οτι ζουμαρεις μια φωτογραφια σε μικρο βαθμο...γιατι γινεται αυτο??..να πω οτι εχω MIUI 7.4 ΚΑΙ eu 6.5.5 developer...

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη μια (παιδική) σχετικά με την ίδια εφαρμογή, πως την ρυθμίζω να βλέπει όλες τις φωτογραφίες μου και όχι μόνο όσες έχω τραβήξει με την κάμερα?
Link to comment
Share on other sites

 

Την έχω πάρει από banggood. Μου φαίνεται ότι έχει ίδια απόδοση με την γνήσια αλλά

όταν φορτίζει το κινητό ανοικτό, μετά από λίγη ώρα στο 100% σβήνει μόνο του, και συνεχίζει την φόρτιση μόνο σβηστό.

Αν το ξανανοίξω και το βάλω στο φορτιστή με 100% μπαταρία μετά από λίγο ξανασβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε clean install εννοείται wipe cache dalv data

 

Ναι. Ή fastboot, ό,τι σε βολεύει.

Κι άλλη μια (παιδική) σχετικά με την ίδια εφαρμογή, πως την ρυθμίζω να βλέπει όλες τις φωτογραφίες μου και όχι μόνο όσες έχω τραβήξει με την κάμερα?

 

Νομίζω αυτό δεν μπορεί να γίνει απλά. Η gallery είναι ρυθμισμένη στην καρτέλα photos να βλέπει μόνο τα αρχεία μέσα από την διαδρομή /DCIM/camera. Οπότε για να το βάλεις να φαίνονται όλα θα πρέπει με κάποιον τρόπο να αλλάξεις την διαδρομή ή να τα βάλεις όλα μέσα στον φάκελο. Αλλά εφόσον στα δείχνει στην καρτέλα Album γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο; Ή δε στα δείχνει ούτε εκεί αυτά που θες;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά την τρίτη (ή τέταρτη - δεν θυμάμαι) φόρτιση και την σχεδόν φυσιολογική για μένα χρήση (ελαφριά προς μέτρια δηλαδή), βλέπω καλύτερη συμπεριφορά. Πιστεύω ότι όταν δεν δουλεύω το gps θα βγάζω την ημέρα με μεγάλη άνεση, ίσως και παραπάνω. Καλού κακού ψώνισα την ως άνω μπαταρία και ένα power pack 10.000mAh, έχω και τον φορτιστή αυτοκινήτου οπότε είμαι τζετ... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...Νομίζω αυτό δεν μπορεί να γίνει απλά. Η gallery είναι ρυθμισμένη στην καρτέλα photos να βλέπει μόνο τα αρχεία μέσα από την διαδρομή /DCIM/camera. Οπότε για να το βάλεις να φαίνονται όλα θα πρέπει με κάποιον τρόπο να αλλάξεις την διαδρομή ή να τα βάλεις όλα μέσα στον φάκελο. Αλλά εφόσον στα δείχνει στην καρτέλα Album γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο; Ή δε στα δείχνει ούτε εκεί αυτά που θες;

 

Δεν μου τα δείχνει, έχω ένα φάκελο στην SD με τις φωτογραφίες μου κι έναν άλλο με τα βίντεο. Αυτόν με τα βίντεο τον βλέπει, τον άλλο (που με ενδιαφέρει περισσότερο) όχι... Μου κάνει εντύπωση και θα προτιμούσα να μην έχω extra photo viewer...

 

edit: κάτι βλέπει τελικά, μάλλον θέλει τον χρόνο της μια και έχω μερικές... χιλιάδες φωτογραφίες, τακτοποιημένες σε φακέλλους. Θα επανέλθω αφού το αφήσω καμιά ώρα να "φορτώσει"...

 

edit 2: ακόμα φορτώνει, οπότε αν είσαστε photo addicted όπως εγώ, να έχετε υπομονή - πάντως δείχνει πολύ καλή, μάλλον ήρθε ο καιρός να αποχωριστώ το QuickPic...

Edited by fufutos
επι πλέον πληροφορίες v.2
Link to comment
Share on other sites

edit: κάτι βλέπει τελικά, μάλλον θέλει τον χρόνο της μια και έχω μερικές... χιλιάδες φωτογραφίες, τακτοποιημένες σε φακέλλους. Θα επανέλθω αφού το αφήσω καμιά ώρα να "φορτώσει"...

 

edit 2: ακόμα φορτώνει, οπότε αν είσαστε photo addicted όπως εγώ, να έχετε υπομονή - πάντως δείχνει πολύ καλή, μάλλον ήρθε ο καιρός να αποχωριστώ το QuickPic...

 

Τώρα που το λες κάτι ανάλογο μου είχε κάνει και εμένα με τα αρχεία μουσικής. Δεν μου τα διάβαζε καθόλου και μετά από λίγη ώρα εμφανίστηκαν όλα :D

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι cat10 δεν θυμάμαι πόσα mb/sec, δεν είναι από τις τελευταίες με τα 90+ αλλά δεν την λες και αργή...
Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε διαφορες εφαρμογες. ισως καποιες αργουν υπερβολικά να διαβάσουν δεδομενα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι, τα διάβασε όλα και μάλλον ο χρόνος που θέλει την πρώτη φορά είναι για να χτίσει τα thumbnails - λογικό... Καλή εφαρμογή, έχει κορυφαίες δυνατότητες διαμοιρασμού. Το μόνο μείον σε σχέση με το QuickPic είναι ότι δεν παίζει κάποια format video, και δεν σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις άλλη εφαρμογή...
Link to comment
Share on other sites

μήπως εχετε αργη καρτα μνήμης?

ή μιλατε για την εσωτερική?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Εγώ πείρα τα Χριστούγεννα μία class 10 Sandisk 32αρα με ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής ~80 Mbps και με το ζόρι πιάνει 10.. Και γενικά απογοητεύτηκα. Προχθές έβαλα να μεταφέρω το backup του TWRP (6 GB) από την εσωτερική στην εξωτερική και μου έκανε κοντά μία ώρα, μπορεί και παραπάνω. Το κακό είναι ότι στα ίδια λεφτά έπαιρνα 64 USB OTG...

Link to comment
Share on other sites

φαινεται να εχει θεμα η καρτα.

αν εχεις αλλη δοκιμασε να δεις τι ταχυτητες πιανει.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω 4 μερες που εχω περασει miui 8 stable και σαφως βλεπω καλυτερη διαχειρηση μπαταριας. Στο miui 7 χρησιμοποιουσα το module miui tweaks το οποιο το ηθελα για να εχω χρωματα στα signal icons.. Το miui tweaks ομως δεν δουλευει στο miui 8.υπαρχει καποιο αλλο module να κανει την ιδια δουλεια η καποια εκδοση του miui tweaks που να δουλευει στην 8?

 

Α και κατι ακομα..εχω την τελευταια ελληνικη stable.θελω να δοκιμασω του gkalen.φανταζομαι οτι επειδη ειναι ιδια εκδοση δεν χρειαζεται factory reset...ετσι δεν ειναι?

Edited by pitspan
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω τα xmiui και miui tweaks modules με το xposed. Κάποια από τα mods του miui tweaks δεν δουλεύουν στην 8 , αλλά το συγκεκριμένο που ρωτάς το δοκίμασα τώρα και δουλεύει (χρειαζετε να γίνει και ενα reboot για να εφαρμοστεί).

Επίσης πρέπει να γίνει προσεκτικά οι επιλογές των διαφόρων mods των 2 αυτών modules για να μην υπάρξει διενεξη μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω τα xmiui και miui tweaks modules με το xposed. Κάποια από τα mods του miui tweaks δεν δουλεύουν στην 8 , αλλά το συγκεκριμένο που ρωτάς το δοκίμασα τώρα και δουλεύει (χρειαζετε να γίνει και ενα reboot για να εφαρμοστεί).

Επίσης πρέπει να γίνει προσεκτικά οι επιλογές των διαφόρων mods των 2 αυτών modules για να μην υπάρξει διενεξη μεταξυ τους.

 

ποια εκδοση απο miui tweaks εχεις?εγω οποια και να δοκιμασα δεν δουλευει καθολου.μου κανει το κινητο δυσλειτουργικο.ανοιγοκλεινει η οθονη και αλλα τετοια..και το απεγκατεστησα.

Link to comment
Share on other sites

v3.4 build 56. Αν δεν έχεις κάνει clean install απεγκατεστησε το module κάνε reboot και ξαναεγκατέστησε το, ενεργοποίησε το module στο xposed και ξανα reboot. Μετά ενεργοποιείς τα mods που θες και ξανα reboot.

 

edit: όλα αυτά στην stable 8 του gkalen. Δεν βλέπω το λόγο όμως να μην ισχύουν και στην gtv.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Εξωφρενικό, κάτι δεν πάει καλά...

 

φαινεται να εχει θεμα η καρτα.

αν εχεις αλλη δοκιμασε να δεις τι ταχυτητες πιανει.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά το κινητό βλέπει 4 SD card :P

http://i.imgur.com/PBkLl09.jpg

 

Α και κατι ακομα..εχω την τελευταια ελληνικη stable.θελω να δοκιμασω του gkalen.φανταζομαι οτι επειδη ειναι ιδια εκδοση δεν χρειαζεται factory reset...ετσι δεν ειναι?

 

Ο gkalen συνιστά factory reset από GTV σε Thunder, και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία σιμ κάρτα και οτι άλλο παρελκόμενο ώρες βρες ενα σημείο στο σπίτι ή στο μπαλκόνι σου που πέφτει ήλιος πολλές ώρες και βάλτο με την οθόνη προς τα κάτω για 2-3 μέρες(και περισσότερο να το αφήσεις καλό είναι) ,ουτε μη το δοκιμασεις να του βάλεις μπαταρία αυτές τις ημέρες ,άναψε και μια λαμπάδα στη κοντινότερη εκκλησία καλού κακού
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...