Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει stable miui 8 του gkalen να εγκαταστήσει το kernel adiutor από το playstore και να μου δώσει ένα screenshot ή τις τιμές που βγάζει στην καρτέλα "Τερματισμός σε λίγη μνήμη"

Το ίδιο και κάποιος που έχει βάλει dev με miui 8 του gkalen σε όποιον είναι εύκολο.

Ρωτάω γιατί έβαλα stable 8 του gkalen χωρίς factory reset αλλά δεν βλέπω να εκτελούνται κάποια απο τα scripts που έχει βάλει στην rom και θέλω να ξέρω αν είναι θέμα του ότι την περασα χωρίς factory reset

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει stable miui 8 του gkalen να εγκαταστήσει το kernel adiutor από το playstore και να μου δώσει ένα screenshot ή τις τιμές που βγάζει στην καρτέλα "Τερματισμός σε λίγη μνήμη"

Το ίδιο και κάποιος που έχει βάλει dev με miui 8 του gkalen σε όποιον είναι εύκολο.

Ρωτάω γιατί έβαλα stable 8 του gkalen χωρίς factory reset αλλά δεν βλέπω να εκτελούνται κάποια απο τα scripts που έχει βάλει στην rom και θέλω να ξέρω αν είναι θέμα του ότι την περασα χωρίς factory reset

Η πρώτη που είχε βγάλει είχε πρόβλημα και χθες ανέβασε καινούργια. Έχεις την καινούρια;

Edited by LoukG
Link to comment
Share on other sites

Ναι την καινούργια έχω και φαίνεται να πηγαίνει καλά, αλλά θέλω να ξέρω αν αυτά που σχεδιάζει ο gkalen για την rom γίνονται.
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το screenshot:

http://i.imgur.com/GhpFEJh.jpg

 

Με την Stable είμαι

Ευχαριστώ πολύ. Το ίδια είναι και σε μένα. Ο gkalen όμως σε ένα απο τα script που έχει στην rom, αλλάζει τις τιμές αυτές. Το script με τις αλλαγές θεωρητικά έπρεπε να εφαρμόζεται σε κάθε reboot της συσκευής και αυτό δεν γίνεται. Θα πρέπει να ενημερώσω τον gkalen για αυτό μόλις βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη που είχε βγάλει είχε πρόβλημα και χθες ανέβασε καινούργια. Έχεις την καινούρια;

φιλε μου τι προβλημα εβγαζε ξερεις? να δω αν ειναι αναγκαιο να την περασω γιατι αυτη την εχω 3 μερες πανω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Edited by gboy
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Τι να σου πω, δεν έχω δει τα script αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις :)

Δηλαδή αυτές που γράφει είναι οι default τιμές;

 

Ναι αυτές που βλέπεις είναι οι default τιμές. Αν τρέξεις το script "S97memorytweaks" από το init.d του kernel adiutor χειροκίνητα, οι τιμές θα αλλάξουν μέχρι το επόμενο reboot.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι προβλημα εβγαζε ξερεις? να δω αν ειναι αναγκαιο να την περασω γιατι αυτη την εχω 3 μερες πανω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

 

Ο gkalen είχε πει ότι δεν δούλευε κάτι σωστά και δεν τρέχανε όλα τα script. Πέρα από αυτό δεν υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Κι εγώ την είχα κοντά 5 μέρες και δεν είχα κάποιο θέμα.

Τώρα πέρασα την καινούρια βέβαια..

 

Ναι αυτές που βλέπεις είναι οι default τιμές. Αν τρέξεις το script "S97memorytweaks" από το init.d του kernel adiutor χειροκίνητα, οι τιμές θα αλλάξουν μέχρι το επόμενο reboot.

 

Α μάλιστα. Δεν είμαι τόσο προχώ στα android και δεν τα ξέρω αυτά :P

Φαντάζομαι οι τιμές αλλάζουν προς το καλύτερο με το script, ε;

Link to comment
Share on other sites

μια ενημερωση...

το bug στις cm12.1 της σιμ2 που κλειδώνει μονο σε 2g ισχυει ακομη?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει stable miui 8 του gkalen να εγκαταστήσει το kernel adiutor από το playstore και να μου δώσει ένα screenshot ή τις τιμές που βγάζει στην καρτέλα "Τερματισμός σε λίγη μνήμη"

Το ίδιο και κάποιος που έχει βάλει dev με miui 8 του gkalen σε όποιον είναι εύκολο.

Ρωτάω γιατί έβαλα stable 8 του gkalen χωρίς factory reset αλλά δεν βλέπω να εκτελούνται κάποια απο τα scripts που έχει βάλει στην rom και θέλω να ξέρω αν είναι θέμα του ότι την περασα χωρίς factory reset

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160902/451a72bc1eb0a536a398e70fff8e15d0.jpg

Με την καινούρια stable του gkalen είμαι κι εγω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με gkalen και είδα 5 και 18 λεπτά οθόνη από την πρώτη φόρτιση. Μετά από πολλές αλλαγές ρομ ο Έλληνας developer είναι μονόδρομος
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ερώτηση μου στον gkalen για τα scripts και η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει θέμα με αυτό. Οπότε δεν το ψάχνω άλλο. Θα δοκιμάσω μερικές μέρες την rom και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να βάλει κάποιος το λινκ του gkalen? Πιστεύω πως όλα λειτουργούν μία χαρα μην την βάλω τζάμπα.Τωρα είμαι με ελληνική 8 stable.ε ευχαριστώ Edited by hotgr
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αν θέλουμε root αποσυμπιέζουμε το .zip της ρομ και φλασάρουμε αυτό που βρίσκουμε στον σχετικό φάκελο. Μετά ΔΕΝ αναβαθμίζουμε τον supersu από το play store!
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αν θέλουμε root αποσυμπιέζουμε το .zip της ρομ και φλασάρουμε αυτό που βρίσκουμε στον σχετικό φάκελο. Μετά ΔΕΝ αναβαθμίζουμε τον supersu από το play store!

 

Βάλτε το παρακάτω που είναι η τελευταία έκδοση

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/supersu/download/zip/SuperSU-v2.78-201609011115.zip

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε το παρακάτω που είναι η τελευταία έκδοση

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/supersu/download/zip/SuperSU-v2.78-201609011115.zip

 

Το κάνεις κατευθείαν install από TWRP και μετά wipe cache / dalvik ή πρέπει να σβήσεις το προηγούμενο πρώτα και μετά install το νέο;

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις κατευθείαν install από TWRP και μετά wipe cache / dalvik ή πρέπει να σβήσεις το προηγούμενο πρώτα και μετά install το νέο;

Αν δεν έχεις κάνει update απο το playstore, το φλασαρεις απο TWRP με wipe cache και dalvik. Αν έχεις κάνει το update από το playstore και μετά και το update του su binary, φήμες λένε, ότι θέλει clean install διαφορετικά μπορεί να έχεις διάφορα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ε όταν έρθει ειδοποίηση για update από το playstore κάπου θα βρούμε και το flashable zip να το φλασάρουμε. Βέβαια η όλη ιστορία δεν ξέρω κατά πόσο έχει βάση και αν όντως υπάρχει πρόβλημα στο update απο το playstore.
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την παρέλαβα χθες από gearbest, συμπτωματικά μαζί ήρθε και 2η μπαταρία+φορτιστής από aliexpress (link που είχα βρει σε προηγούμενα post). Έβαλα πρώτα την fastboot GTV 6.5.5 από xiaomi-hellas για να έρθει στα ίσια του, και μετά την 8.0.1 stable του GKalen. Επαναφορά από local backup miui από... Lenovo P70:lol: που μας έχει φτιάξει ο φίλος UserXP, και όλα καλά.

 

Προς το παρόν πολύ θετικές εντυπώσεις, η συσκευή δεν κολλάει πουθενά, οι 5,5" που ήταν ο βασικός λόγος της αλλαγής κάνουν την διαφορά σε σχέση με τις 5" του Ρ70, ενώ το form factor είναι σαφώς καλύτερο με τις στρογγυλεμένες γωνίες. Επίσης η θήκη "nature" της Nilkin που δίνει το μαγαζί μαζί με το σχετικό τζαμάκι παρότι πολύ λεπτή προστατεύει ικανοποιητικά. Η μπαταρία με έβαλε λίγο σε ανησυχία, είχα κακοσυνηθίσει με το Ρ70, 4000mA με 5" 720p σε σχέση με 3000mA με 5,5" full HD λογικό να έχει αισθητή διαφορά. Ελπίζω μετά από 3-4 σωστές φορτίσεις να βελτιωθεί η κατάσταση...

 

Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου, περισσότερα αφού το δουλέψω κάμποσο! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...