Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Έχω την συσκευή γύρω στους 7 μήνες και το τελευταίο μήνα υπήρχε σημαντική υπερθέρμανση του επεξεργαστή και πολλές φορές κολλούσε η οθόνη και μετά από λίγα δευτερόλεπτα όλα ήταν μια χαρά.Εδώ και 2 μέρες εμφανίστηκε το θέμα με το bootloop,πήγα την συσκευή για διάγνωση και μου πρότειναν να κάνω χρήση της εγγύησης μιας και είναι θέμα hardware με μητρική ή επεξεργαστή και μεγάλο το κόστος για την επισκευή του.Το κινητό το αγόρασα από Αγγλία,επικοινώνησα με τον πωλητή όμως δεν ανταποκρίνεται στα e-mail.Να τονίσω επίσης ότι δεν έχω ρουτάρει το τηλέφωνο ούτε έχω κάνει αναβάθμιση στο firmware,όλες οι ρυθμίσεις είναι οι εργοστασιακές.Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το που πρέπει να στείλω τη συσκεή για service μιας και δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εφοσον εχεις το twrp και εχεις και το μπακ απ, φυσικα μπορεις να το επαναφερεις

 

Sent from my V967S using Tapatalk

 

πρέπει να ει΄ναι συγκεκριμένη η ρομ που θα περάσω?δηλ πρέπει να είναι fastboot όπως βλέπω στον οδηγό ή οποιαδήποτε ρομ θέλω(stable v8 στη συγκεκριμενη περίπτωση)?

Link to comment
Share on other sites

ο οδηγος τι γραφει?

περνα εσυ μια να δεις αν ειναι οκ η συσκευη και επειτα φλασαρεις οποια θες απο custom recovery

 

Sent from my V967S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ο οδηγος τι γραφει?

περνα εσυ μια να δεις αν ειναι οκ η συσκευη και επειτα φλασαρεις οποια θες απο custom recovery

 

Sent from my V967S using Tapatalk

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13536-Note-2-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-FASTBOOT-ROM-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%AE-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7/?postID=136524#post136524

 

Για τον οδηγό θα χρειαστούμε μόλις δύο πράγματα:

 

1. To νέο πρόγραμμα MiFlash (που είναι για Win 64 bit)

(όποιος έχει 32bit μπορεί να χρησιμοποιήσει τη πιο παλιά έκδοση ΕΔΩ)

 

2. την Ελληνική Developer Fastboot rom την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από ΕΔΩ.

 

αυτό γράφει!

Τη συσκευή τη διαβάζει ο υπολογιστής, τη βλέπει κανονικά το mi pcsuite

Edited by catalan1992
Link to comment
Share on other sites

προφανως θα μπορεις και αλλη.

 

κανε μια προσπαθεια με βαση τον οδηγο ομως, να ανοιξει μια το τηλεφωνο και μετα βαλε οποια αλλη θες

 

Sent from my V967S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία του gkalen έχει 5+ ώρες, αυτό για μένα είναι πάνω από μια μέρα..

 

Στην stable ή dev αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

δηλ μόνο τη συγκεκριμένη dev μπορώ να βάλω,κρίμα.

 

Βαλε πρωτα αττη κ μετα αλλαζε πολυ ευκολα

Link to comment
Share on other sites

τις προάλλες έβαλα την global developer rom για να εχω ota μιας που μελλοντικά θα εχει και ελληνικά. την παρασκευή έκανε αναβάθμιση και αφενός χάθηκε το ρουτ και αφετέρου το ρεκοβερυ ειναι της μιυι... τι κανω για να εχω ρουτ;
Link to comment
Share on other sites

@mal, νομίζω το έχουν βγάλει το native root. Και στις Ελληνικές μέσα πλέον βάζουν το superSU.

 

@isskon, αν δε σου βγάζει επιλογή για root στο security, πρέπει να βάλεις TWRP, προσωρινό ή μόνιμο, και να φλασάρεις το superSU.

Link to comment
Share on other sites

οκ, δε το ξερά

 

 

απ οσο διαβασα, είμαστε σε καλό σταδιο για την cm13. αντε να δούμε πότε και πως

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απ οσο διαβασα, είμαστε σε καλό σταδιο για την cm13. αντε να δούμε πότε και πως

 

Καλό αυτό... για όσους αρέσκεστε σε cm :p

Πάντως αυτό με το marshmallow που έλεγες στους XDA δεν το βρήκα. Μπορεί να μην έψαξα καλά.

 

Sorry για το ορθογραφικό στο όνομά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χτες το πρωι κρατουσα το κινητο στο χερι μου και πηγα στην τουαλετα, τελως παντων να μην τα πολυλογω το κακο εγινε και επεσε μεσα στην λεκανη. Το εβγαλα, αφαιρεσα την μπαταρια και το εβαλα σε ρυζι οπως ειχα ακουσει. Το εβγαλα απο το ρυζι σημερα το πρωι και παω να το ανοιξω, δεν ανοιγε.Μετα εβγαλα την μπαταρια και πηγα να το ανοιξω σε twrp. Ανοιξε αλλα η οθονη αναβοσβηνε. Ξερετε μηπως τι εχει γινει?

 

Sent from my V370 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι το σημαντικό θα έχω σε MM που δεν το έχω σε LP ή ακόμα και KK? Προσωπικά αν είχα την KK rom που έχει η προηγούμενη συσκευή μου αυτή θα έβαζα και στο RN2.

Αυτά με τα καθε λίγο και λιγάκι αναβαθμίζουμε την Android ver. από την Google είναι περισσότερο κόλπα μάρκετινγκ πάρα προσθήκη ουσιαστικών αλλαγών και βελτιωσεων.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα.

 

Αν και είμαι κάτοχος Lenovo P70-A, το λειτουργικό που "φοράω" είναι MiUI (συνήθως η τελευταία weekly έκδοση - τώρα η 6.9.1). Ο "δωρητής" για το P70-A είναι το Redmi Note 2.

 

Παρακάτω είναι μια συλλογή από patches (εγκατάσταση μέσω TWRP) που έχω φτιάξει και χρησιμοποιώ σε κάθε έκδοση MiUI.

[Τα παρακάτω έχουν δοκιμαστεί (από τον φίλο fufutos) και αφορούν MiUI 8.0.1 stable του GKalen, αλλά λειτουργούν σε κάθε έκδοση 8.0.1 stable]

 

 

  1. RedmiNote2.MiUIv8.0.1Update1
    • Διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις.
    • Χειρονομίες ανακίνησης / Shake gestures - [Καθαρισμός RAM ή κλείδωμα οθόνης]
    • Διπλό χτύπημα στη γραμμή κατάστασης -> κλείδωμα οθόνης.
    • CPU stats και CPU Control στις Επιλογές για προγραμματιστές.
    • Διορθώσεις στην αυτόματη φωτεινότητα (δουλεύει πολύ καλά).
    • Κατά τη φόρτιση, το LED γίνεται πράσινο στο 100%.
    [Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι]
     
     
  2. RedmiNote2.MiUIv8.0.1.miui-En_ABCv2_contacts
    Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2.
    Preview εδώ
     
     
  3. 160 χαρακτήρες στα SMS
    Το patch για τους 160 χαρακτήρες δημιουργεί πρόβλημα με τους κυριλλικούς χαρακτήρες (αν κάποιος χρησιμοποιεί).
     
     
  4. Extra στη Κάμερα και στην Ηχογράφηση
     
     
  5. Restore back (όλα)
     
     

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χτες το πρωι κρατουσα το κινητο στο χερι μου και πηγα στην τουαλετα, τελως παντων να μην τα πολυλογω το κακο εγινε και επεσε μεσα στην λεκανη. Το εβγαλα, αφαιρεσα την μπαταρια και το εβαλα σε ρυζι οπως ειχα ακουσει. Το εβγαλα απο το ρυζι σημερα το πρωι και παω να το ανοιξω, δεν ανοιγε.Μετα εβγαλα την μπαταρια και πηγα να το ανοιξω σε twrp. Ανοιξε αλλα η οθονη αναβοσβηνε. Ξερετε μηπως τι εχει γινει?

 

Sent from my V370 using Tapatalk

 

Mήπως κατουριόταν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα.

 

Αν και είμαι κάτοχος Lenovo P70-A, το λειτουργικό που "φοράω" είναι MiUI (συνήθως η τελευταία weekly έκδοση - τώρα η 6.9.1). Ο "δωρητής" για το P70-A είναι το Redmi Note 2.

 

Παρακάτω είναι μια συλλογή από patches (εγκατάσταση μέσω TWRP) που έχω φτιάξει και χρησιμοποιώ σε κάθε έκδοση MiUI.

[Τα παρακάτω έχουν δοκιμαστεί (από τον φίλο fufutos) και αφορούν MiUI 8.0.1 stable του GKalen, αλλά λειτουργούν σε κάθε έκδοση 8.0.1 stable]

 

 

  1. RedmiNote2.MiUIv8.0.1Update1
    • Διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις.
    • Χειρονομίες ανακίνησης / Shake gestures - [Καθαρισμός RAM ή κλείδωμα οθόνης]
    • Διπλό χτύπημα στη γραμμή κατάστασης -> κλείδωμα οθόνης.
    • CPU stats και CPU Control στις Επιλογές για προγραμματιστές.
    • Διορθώσεις στην αυτόματη φωτεινότητα (δουλεύει πολύ καλά).
    • Κατά τη φόρτιση, το LED γίνεται πράσινο στο 100%.
    [Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι]
     
     
  2. RedmiNote2.MiUIv8.0.1.miui-En_ABCv2_contacts
    Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2.
     
     
  3. 160 χαρακτήρες στα SMS
     
     
  4. Extra στη Κάμερα και στην Ηχογράφηση
     
     
  5. Restore back (όλα)
     
     

Οι 160 χαρακτήρες, αφορούν κεφαλαία γράμματα μόνο;

 

Redmi Note 2 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

@Kandilak, προσωπικά εγώ έχω ενθουσιαστεί περισσότερο με τις αναβαθμίσεις MIUI παρά με του Android. Και βλέπω ότι πολλά πράγματα που άλλοι χρειάζονται νέα έκδοση android για να τα έχουν, εμείς τα έχουμε με μία ενημέρωση της MIUI! Αλλά αν πράγματι έχει να μας προσφέρει κάτι παραπάνω, γιατί όχι; (Δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι παραπάνω).

 

@UserXP, αυτό με την διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις είναι το ίδιο με αυτό που υπήρχε για Xposed; Γιατί στην 8 δε μου δούλευε..

Link to comment
Share on other sites

Οι 160 χαρακτήρες, αφορούν κεφαλαία γράμματα μόνο;

 

Redmi Note 2 via Tapatalk

 

Όχι, όλα τα γράμματα, μικρά ή κεφαλαία ελληνικά.

Στα τεστ που έκαναν φίλοι για το P70-A ανέφεραν ότι όλα είναι οκ.

Α, ξέχασα να πω εδώ ότι το patch για τους 160 χαρακτήρες δημιουργεί πρόβλημα με τους κυριλλικούς χαρακτήρες (αν κάποιος χρησιμοποιεί).

 

...

@UserXP, αυτό με την διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις είναι το ίδιο με αυτό που υπήρχε για Xposed; Γιατί στην 8 δε μου δούλευε..

 

Δεν το ξέρω/δουλεύω αυτό που υπήρχε για Xposed. Αυτό είναι ένα καθαρό, πλήρως λειτουργικό patch.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω/δουλεύω αυτό που υπήρχε για Xposed. Αυτό είναι ένα καθαρό, πλήρως λειτουργικό patch.

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Γιατί όπως είπα το αντίστοιχο του xposed δεν δούλευε στην 8 και το είχα βολευτεί.. Θα το δοκιμάσω. Φαντάζομαι το παίρναμε μέσω TWRP;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...