Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι!!!

Μία ερώτηση....Στην stable rom του gkalen στο μενού ρυθμισεις-οθονη ,λέει στο τέλος:

Διπλό κλικ για ενεργοποίηση οθόνης.ξερει κανείς τι ακριβώς εννοεί;

Είναι το γνωστό double tap για ξύπνημα οθόνης;αν ναι έχει δουλέψει σε κανέναν ;;;

Μήπως έχεις xposed και miui tweaks? Μήπως έχεις φλασαρει και κάνα άλλο patch εκτός της rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε ναι...αυτό θα είναι.εχω βάλει δύο patch,ενα για την κάμερα και ένα με κάτι έξτρα ρυθμίσεις για τον ήχο κυρίως...μάλλον από εκεί θα βρέθηκαν απο σποντα..

Πάντως το διπλό κλικ στην μπάρα κατάστασης για κλείσιμο δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο της οθόνης μπορεί να το ρυθμίσεις να γίνεται με πολλούς τρόπους. Το άνοιγμα όμως με double tap to wake πρέπει να υποστηρίζετε από τον kernel. Το ότι με το patch προστέθηκε η επιλογή ενεργοποίησης αυτής της λειτουργίας είναι χωρίς αντίκρισμα αφού δεν το υποστηρίζει ο kernel.
Link to comment
Share on other sites

patch για την κάμερα γιατί ?.....στην 8.0.1.0 του gkalen είναι χειρότερη h κάμερα απο ότι στην miui 7 ? γιαυτό έβαλες το patch ?

ή αν για οποινδήποτε λόγο τελοσπάντων έχεις καλύτερη κάμερα με το patch ....δώσε λινκ και για μας :p

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήταν δύο patch,τ ο ένα έδινε ξεχωριστή διαχείριση ήχου για ειδοποιήσεις,το άλλο κάτι μικρό αλλαγές στην κάμερα,απο οσο είδα στο hdr.τα λινκ δεντα κράτησαν,απο εδώ μέσα τα βρήκα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήταν δύο patch,τ ο ένα έδινε ξεχωριστή διαχείριση ήχου για ειδοποιήσεις,το άλλο κάτι μικρό αλλαγές στην κάμερα,απο οσο είδα στο hdr.τα λινκ δεντα κράτησαν,απο εδώ μέσα τα βρήκα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6884645#post6884645

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Στον λογαριασμό της Mui που έχουμε στο τηλέφωνο πως βρίσκουμε τον κωδικό?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

5η μέρα σήμερα που το τηλέφωνο στις κλήσεις (είτε εισερχόμενες-είτε εξερχόμενες).....όοοοποτε θέλει λειτουργεί και όποτε θέλει είναι νεκρό.Δεν ακούω και δεν με ακούνε.Οχι πάντα και σε όλες τις κλήσεις.

Ανά διαστήματα.

Σήμερα ανακάλυψα ότι αν το βάλω στο ηχείο,(ανοιχτή ακρόαση)η συνομιλία είναι κανονική-μ ακούνε και ακούω καμπάνα-Μόλις ξαναπατήσω παύση του ηχείου για να επιστρέψω στην κλήση....πάλι νεκρό.

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ?

 

ΥΓ....εννοείτε ότι με wipe cache και dalvik στρώνει.Αλλα για 1 μέρα.Εκανα και factory reset για να πάω σε miui 8.Kαι το εστησα από την αρχή.ΤΙΠΟΤΑ πάλι.Μετά την 2η μέρα μου το έκανε ξανά.

 

Μήπως πρέπει να πάω με fastboot rom μεσω Miflash την Ελληνική ή να του βάλω την Κινεζικη και να το στήσω από την αρχή ?

 

Τι λέτε?....βασικά έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό το πρόβλημα ?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

5η μέρα σήμερα που το τηλέφωνο στις κλήσεις (είτε εισερχόμενες-είτε εξερχόμενες).....όοοοποτε θέλει λειτουργεί και όποτε θέλει είναι νεκρό.Δεν ακούω και δεν με ακούνε.Οχι πάντα και σε όλες τις κλήσεις.

Ανά διαστήματα.

Σήμερα ανακάλυψα ότι αν το βάλω στο ηχείο,(ανοιχτή ακρόαση)η συνομιλία είναι κανονική-μ ακούνε και ακούω καμπάνα-Μόλις ξαναπατήσω παύση του ηχείου για να επιστρέψω στην κλήση....πάλι νεκρό.

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ?

 

ΥΓ....εννοείτε ότι με wipe cache και dalvik στρώνει.Αλλα για 1 μέρα.Εκανα και factory reset για να πάω σε miui 8.Kαι το εστησα από την αρχή.ΤΙΠΟΤΑ πάλι.Μετά την 2η μέρα μου το έκανε ξανά.

 

Μήπως πρέπει να πάω με fastboot rom μεσω Miflash την Ελληνική ή να του βάλω την Κινεζικη και να το στήσω από την αρχή ?

 

Τι λέτε?....βασικά έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό το πρόβλημα ?

Δεν έχεις κάνεις ποτέ εγκατάσταση της fastboot rom?

Link to comment
Share on other sites

Την έχω κάνει πάρα πολλές φορές.Τώρα για το συγκεκριμένο δεν την έχω κάνει.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα στρώσει ούτε με fastboot.Γιαυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποιον.

 

Του έκανα factory reset και 2-3 φορές wipe cache και dalvik.....Δεν θα έπρεπε να στρώσει ?

Τι παραπάνω θα γίνει με πέρασμα fastboot rom?

 

Edit.....Μόλις εντόπισα το πρόβλημα....παρατήρησα ότι στην μπάρα μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά ενώ τα έχω βγάλει.Δεν βλέπει δηλαδή ότι απόσυνδέθηκαν.

Γιαυτό και εστρωνε μετά από επανεκκίνηση ή wipes

 

Να τα φυσήξω με αέρα μπας και έχει κάτσει κάποιο σκουπιδάκι ή δεν προτείνεται αυτή η λύση ....λόγω τυχόν υγρασίας που θα μπει εσωτερικά στο τηλέφωνο από το κοφλέρ/κομπρεσέρ.

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Την έχω κάνει πάρα πολλές φορές.Τώρα για το συγκεκριμένο δεν την έχω κάνει.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα στρώσει ούτε με fastboot.Γιαυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποιον.

 

Του έκανα factory reset και 2-3 φορές wipe cache και dalvik.....Δεν θα έπρεπε να στρώσει ?

Τι παραπάνω θα γίνει με πέρασμα fastboot rom?

 

Edit.....Μόλις εντόπισα το πρόβλημα....παρατήρησα ότι στην μπάρα μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά ενώ τα έχω βγάλει.Δεν βλέπει δηλαδή ότι απόσυνδέθηκαν.

Γιαυτό και εστρωνε μετά από επανεκκίνηση ή wipes

 

Να τα φυσήξω με αέρα μπας και έχει κάτσει κάποιο σκουπιδάκι ή δεν προτείνεται αυτή η λύση ....λόγω τυχόν υγρασίας που θα μπει εσωτερικά στο τηλέφωνο από το κοφλέρ/κομπρεσέρ.

βαλε-βγαλε τ ακουστικα κανα δυο φορες. σ εμενα ετσι εστρωσε.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αυτό το έχω παρατηρήσει όταν αναπαράγω αρχεία ήχου (τοπικά ή online streaming) και σαν να κρασάρουν οι drivers του ήχου της συσκευής. Το έχω παρατηρήσει ειδικά όταν παρακολουθώ βίντεο από κάμερα ασφαλείας στο σπίτι που υποστηρίζει 2 way audio, και πατάω για να μιλήσω και να ακουστώ στον χώρο που βρίσκεται η κάμερα. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά αρκετές φορές. Επειδή όμως το έχω υπόψιν μου, όταν τελειώσω με αυτήν την λειτουργία, πατάω το κουμπί ήχου και αν εμφανιστεί ο κερσορας της έντασης ήχου των ακουστικών αντί της έντασης ήχου κλήσης, κάνω επανεκκίνηση.

 

Όμως το πρόβλημα αυτό, από τότε που έχω την 8.0.1.0 του gkalen το έχω συναντήσει μια μόνο φορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που έχει το κινητό μου ανέφερε ότι κάποια στιγμή σε μία εισερχόμενη κλήση στην sim2 (που είχε κάρτα cosmote) πάτησε κάτι για απόρριψη αλλά από τότε η κάρτα πλέον δεν συνδέεται στο δίκτυο της cosmote (δεν βάζει την δυνατότητα χειροκίνητης ή αυτόματης αναζήτησης δικτύου το κινητό κολλάει). Καμιά άλλη κάρτα cosmote δεν δουλεύει πλέον στο κινητό, τα άλλα δίκτυα είναι οκ. Η κάρτα cosmote δουλεύει καλά σε άλλο κινητό. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνουμε για να το ξεμπλοκάρουμε; Είμαστε ένα βήμα πριν την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μόνο που το backup και restore των εφαρμογών είναι χρονοβόρα διαδικασία και το κινητό είναι ανάγκη να είναι σε συνεχή χρήση
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι για το πρόβλημα με την κάρτα του cosmote, αλλά όταν το φτιάξεις κάνε ένα nandroid backup μέσω twrp. Σε 15' έχεις το τηλέφωνο ακριβώς όπως ήταν με τα πάντα όλα, εφαρμογές, ρυθμίσεις, data... :)
Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφόρηση και προβληματισμό --> http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/general/warning-bules-roms-t3469393

Για όσους έχουν τέτοια rom στο τηλέφωνο τους ας προσέξουν και το post #5 του παραπάνω νήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, έψαξα λίγο το δικό μου με τα κατάλληλα εργαλεία και δεν βρήκα τίποτα. Προφανώς οι Ελληνικές ρομ είναι καθαρές (φοράω GKalen 8.0.1 stable).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μου κάνει κάποια κουλά η SD στο note 2 της γυναίκας μου. 2 φορές μου εξαφάνισε τις φωτογραφίες, (Τις βρήκα πάλι με προγραμματάκι στο pc). Αλλάζω microsd και σήμερα μου τις εξαφάνισε πάλι. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έψαξες την συσκευή με όνομα αρχείου και δεν το βρήκε? Εννοώ κάποια από τις εξαφανισμένες φωτογραφίες. Κοίτα λίγο και τις ρυθμίσεις στο κέντρο ασφαλείας, καμιά φορά μπορεί να τις καθαρίζει η αυτόματη εκκαθάριση αρχείων - απενεργοποίησε την.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασα την νέα Stable 8.0.2 GKalen + τα patches του UserXP. Όλα δείχνουν να δουλεύουν καλά προς το παρόν - και λίγο πιο γρήγορα! :)

Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφόρηση και προβληματισμό --> http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/general/warning-bules-roms-t3469393

Για όσους έχουν τέτοια rom στο τηλέφωνο τους ας προσέξουν και το post #5 του παραπάνω νήματος.

ειχα φλασαρει την ρομ του (cm12.1) πριν αρκετό καιρο.

δεν χρησιμοποίησα τo mail app.

να φοβαμαι???

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την νέα Stable 8.0.2 GKalen + τα patches του UserXP. Όλα δείχνουν να δουλεύουν καλά προς το παρόν - και λίγο πιο γρήγορα! :)

 

Μήπως θα πρέπει να ζητήσουμε από τον UserXP να φτιάξει καινούργια patch με βάση την 8.0.2.0?

Γιατί, αν δεν κανω λάθος τα patches ήταν με βάση την 8.0.1.0

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία, το μόνο μικρο-bug είναι ότι στις ρυθμίσεις έντασης ήχου η πρώτη λέει "ήχος κλήσης και ειδοποιήσεις" και από κάτω ακριβώς η δεύτερη "ειδοποιήσεις". Δουλεύουν κανονικά όμως - δηλαδή χωριστά. Αν βρω κάτι άλλο θα το αναφέρω εδώ!

 

edit: βιάστηκα να μιλήσω, μου έβγαλε το πρώτο μήνυμα σφάλματος "Δυστυχώς, η διαδικασία android... "

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μου κάνει κάποια κουλά η SD στο note 2 της γυναίκας μου. 2 φορές μου εξαφάνισε τις φωτογραφίες, (Τις βρήκα πάλι με προγραμματάκι στο pc). Αλλάζω microsd και σήμερα μου τις εξαφάνισε πάλι. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

και εμενα πολλες φορες ειδικα οταν κανω επανεκινηση ,μετα απο λιγο τις φορτωνει σιγα σιγα ,μαλλον ειναι θεμα ρομ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

edit: βιάστηκα να μιλήσω, μου έβγαλε το πρώτο μήνυμα σφάλματος "Δυστυχώς, η διαδικασία android... "

 

Μήπως σου έκανε update οι Υπηρεσίες google play? Αν σου έχει κάνει, πιθανόν οφείλεται σε αυτό. Δεν λέω ότι θα στο κάνει συνέχεια από δω και πέρα. Απλά το έβγαλε την στιγμή του update (λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αυτό, του έκανα 2-3 restart μπας και στρώσει αλλά δεν. Το restoreback patch δεν δουλεύει, οπότε ξαναπερνάω την 8.0.2 όπως είμαι και βλέπουμε. Στην χειρότερη έχω nandroid buckup της 8.0.1 με όλο το σετάρισμα. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...