Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε στην μνημη του κινητου. Εχεις κατι να προτεινεις;

Ευχαριστω.

 

Χρησιμοποίησα το Handy Recovery 5.5...Μου επανέφερε όλα τα αρχεία από την microSD που είχα διαγράψει!Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επαναφέρει τα αρχεία από την μνήμη της συσκευής αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις! ;) Στο link που παραθέτω έχει ένα μικρό tutorial:

 

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια γρήγορα σχόλια για την 5.1.1:

Αισθητά πιο γρήγορο σε όλα, τα recent apps επιτέλους εμφανίζονται γρήγορα και ρολλάρουν smoothly, με βόλεψε η έξτρα εφαρμογή "έξυπνη διαχείριση" ενώ και το άνοιγμα του γρήγορου σημειώματος φαίνεται να είναι πιο γρήγορο (όχι ακαριαίο πάντως). Γενικότερα το κινητό έγινε πιο σπίρτο!! Όσο για την μπαταρία δεν θέλω να πω και από τώρα, να γίνουν 2-3 κύκλοι φόρτισης και μετά...

 

 

Edit: Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω, γνωρίζει κανείς γιατί η Συλλογή δεν μου εμφανίζει τις φωτογραφίες κάμερας που είναι αποθηκευμένες στην ext sd; Στις επιλογές για εμφάνιση δεν βλέπω κάπου την επιλογή ext sd. Φυσικά και δεν υπάρχει nomedia αρχείο...

Ηρακλή δοκίμασες μια εκκαθάριση δεδομένων της συλλογής?

Εναλλακτικά (μήπως έχει φάει κάποιο σκάλωμα ο media server), βγάλε την sd, κάνε reboot , τρέξε τη συλλογή και στο καπάκι το σβήνεις, βάζεις sd και το ανοίγεις να δεις αν έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή δοκίμασες μια εκκαθάριση δεδομένων της συλλογής?

Εναλλακτικά (μήπως έχει φάει κάποιο σκάλωμα ο media server), βγάλε την sd, κάνε reboot , τρέξε τη συλλογή και στο καπάκι το σβήνεις, βάζεις sd και το ανοίγεις να δεις αν έστρωσε.

Έχω κάνει εκκαθάριση Πάρη, θα δοκιμάσω κι αυτό που προτείνεις και θα επανέλθω.

 

Edit: Σε ευχαριστώ φίλε μου, έστρωσε :D

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο... Κι εγω ουγγρικο εχω και μου ηρθε η αναβαθμιση ΟΤΑ. Δεν σου ηρθε εσενα ? Γιατι να την περασεις μεσω odin ? Δεν κανεις εναν ελεγχο ενημερωσεων ?

Απο την αλλη, κι ετσι να το κανεις, official rom περνας. Δε βλεπω το λογο να γραψει ο knox.

(Με επιφυλαξη παντα. Ας πουν τη γνωμη τους και πιο εμπειροι χρηστες)

Στο δικο μου (Ουγγρικο ) δεν ηρθε ακομη ενημερωση για 5.1.1!

Επισης σε περισσοτερες μετρησεις που εκανα στο antutu το αποτελεσμα που επαιρνα ηταν 38Κ-39Κ και το παραξενο ειναι οτι με ενεργοποιημενη την εξοικονομηση λειτουργιας επαιρνα τα ιδια αποτελεσματα παλι 38Κ-39Κ!

Επισης εγκατεστησα το cpu-z και το AIDA64 κ τα ετρεξα σε multitasking ταυτοχρονα με το antutu κ οι το current GPU clock ηταν κολλημενο στα 266Μhz σε ολη την διαρκεια του τεστ για 3D γραφικα!( εχω κ σχετικο screenshot, αν θελετε το ανεβαζω!)

Help καποιος παιδια!! :(

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου (Ουγγρικο ) δεν ηρθε ακομη ενημερωση για 5.1.1!

Επισης σε περισσοτερες μετρησεις που εκανα στο antutu το αποτελεσμα που επαιρνα ηταν 38Κ-39Κ και το παραξενο ειναι οτι με ενεργοποιημενη την εξοικονομηση λειτουργιας επαιρνα τα ιδια αποτελεσματα παλι 38Κ-39Κ!

Επισης εγκατεστησα το cpu-z και το AIDA64 κ τα ετρεξα σε multitasking ταυτοχρονα με το antutu κ οι το current GPU clock ηταν κολλημενο στα 266Μhz σε ολη την διαρκεια του τεστ για 3D γραφικα!( εχω κ σχετικο screenshot, αν θελετε το ανεβαζω!)

Help καποιος παιδια!! :(

 

Σου εμφανίζει γενικότερα πρόβλημα η συσκευή στη λειτουργία της;

OTA τι σημαίνει? και γω ουγγρικό έχω, δε μου έχει έρθει κάτι ακόμα για ενημέρωση... :(

Over the air, μέσω Wi-Fi και όχι μέσω KIES χρησιμοποιώντας καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου με την 5.1.1 δεν βγαζει πλέον το χρονο απο την τελευταια φόρτιση..

γράφει Use since last full charge αλλα απο κάτω δεν έχει χρόνο...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μέσω kies και καλώδιο, είναι "άμεσα" διαθέσιμη? Χρειάζεται και άλλο λογισμικό π.χ. odin για να εγκατασταθεί? Γιατί έχω mac και όχι μηχανάκι windows.
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια εγω εχο δη διαφορα στι μπαταρια κρατα πολι πιο πολυ ειμαι αρκετα εφχαριστιμενος. Επισης με τις ιδες εφαρμογες τροι λιγοτερι rom. Διακρινο επισης μια σπιρταδα.. δεν ανεβαζη τοση θερμοκρασια πλεον. Τελος με τιν καθιστερισι τις κλισης. thx sammy :)
Link to comment
Share on other sites

Σου εμφανίζει γενικότερα πρόβλημα η συσκευή στη λειτουργία της;

 

Over the air, μέσω Wi-Fi και όχι μέσω KIES χρησιμοποιώντας καλώδιο.

Γενικα εχω παρατηρησει οτι ζεσταινεται αρκετα σε σχεση με παλαιοτερα αλλα μπορει να φταιει κ οτι ειναι καλοκαιρι...κατι λαγγαρισματα γενικα στο multitasking γτ το εχω κ αρκετα φορτωμενο το κινητο μου τα κανει αλλα σε λογικα πλαισια! εκει που βλεπω αρκετη διαφορα σε σχεση με τοτε που ετρεχα το κιτκατ ειναι τα παιχνιδια κ γενικα με 3D εφαρμογες! ετσι οπως δουλευει το κινητο εχω την εντυπωση οτι ειναι σε λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας ολο τον καιρο ειτε την ενεργοποιω ειτε οχι!

εχει να κανει με software ολο αυτο?

υπαρχει τροπος να περασω μια πιο καινουργια απο την BOC 3 εκδοση του lollipop 5.0.1 ή την τελευταια 5.1.1 για πολωνια που βγηκε μεσω υπολογιστη χωρις να γραψει κ το Κnox κ χασω την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω παρατηρησει οτι ζεσταινεται αρκετα σε σχεση με παλαιοτερα αλλα μπορει να φταιει κ οτι ειναι καλοκαιρι...κατι λαγγαρισματα γενικα στο multitasking γτ το εχω κ αρκετα φορτωμενο το κινητο μου τα κανει αλλα σε λογικα πλαισια! εκει που βλεπω αρκετη διαφορα σε σχεση με τοτε που ετρεχα το κιτκατ ειναι τα παιχνιδια κ γενικα με 3D εφαρμογες! ετσι οπως δουλευει το κινητο εχω την εντυπωση οτι ειναι σε λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας ολο τον καιρο ειτε την ενεργοποιω ειτε οχι!

εχει να κανει με software ολο αυτο?

υπαρχει τροπος να περασω μια πιο καινουργια απο την BOC 3 εκδοση του lollipop 5.0.1 ή την τελευταια 5.1.1 για πολωνια που βγηκε μεσω υπολογιστη χωρις να γραψει κ το Κnox κ χασω την εγγυηση?

 

 

Κατεβάζεις απο sammobile και την περνάς μέσω Odin. Πληροφοριακά ο Knox μπορεί να γράψει σε ποσοστό κάτω του 5%. Απλά το γράφω γιατί έχουν εμφανιστεί κρούσματα πολύ λίγα με flash μέσω Odin.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημερα. Κατοχος 5.1.1 COH4 POL εγω απο προχθες. Πολυ γρηγορη ανταποκριση και σχεδον χωρις lag ακομα και στο ανοιγμα των υπο ενεργεια εφαρμογων. Ομως οντως ζεστενεται υπερβολικα και το κυριότερο, τρωει πολυ γρηγορα την μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι στο γράφημα της κατανάλωσης μπαταρίας το wifi είναι πάντα ΟΝ και η μπάρα πάντα πράσινη ακόμα κ αν το έχεις κλειστό? Στην επιλογή "διατηρήστε το wifi ενεργοποιημένο κατά τη κατάσταση αδράνειας" το έχω "Πάντα"όπως σε όλα μου τα κινητά. Στο viber έχω τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις της συσκευής μου για την πολιτική αναστολής του wifi.

Ούτε είναι τικαρισμένο το "Να επιτρέπεται πάντα η σάρωση".

Είναι νορμάλ?Είναι bug? Τρώει έξτρα μπαταρία?

5.0.1 με BOC3. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τελευταιες 2-3 ημερες,παρατηρησα οτι δεν μου κλεινει ο φωτισμος της οθονης.

κανει δηλαδη ανιχνευση για να δει εαν κοιταω την οθονη,δεν καταλαβαινει ματια,χαμηλωνει και μενει εκει για αρκετη ωρα.

η ρυθμιση στην διαρκεια που μενει ανοιχτη η οθονη, ειναι default.

του εκανα ρισταρτ,εκλεισα οτι εφαρμογες ετρεχαν,αλλα το εκανε παλι.

καποιες φορες κλεινει κανονικα...

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Ουγγαρίας έχω αλλά δεν μου ήρθε ειδοποίηση.

Υπάρχουν κι'άλλα Ουυγρικά, που έχουν πάρει την αναβάθμιση;

 

Μμμμ... σορρυ φιλε μου, λαθος μου. Πολωνικη ειναι τελικα η συσκευη μου.

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημερα. Κατοχος 5.1.1 COH4 POL εγω απο προχθες. Πολυ γρηγορη ανταποκριση και σχεδον χωρις lag ακομα και στο ανοιγμα των υπο ενεργεια εφαρμογων. Ομως οντως ζεστενεται υπερβολικα και το κυριότερο, τρωει πολυ γρηγορα την μπαταρια.

 

Συμφωνω για την ταχυτητα.. πολυυυυ πιο γρηγορη απο την 5.0.1. Ειδικα το lag στο recent apps εξαφανιστηκε, το ιδιο και το αλλο θεμα που οταν σηκωνες το τηλεφωνο και μιλαγες δεν ακουγοσουν αμεσως (hello hello bug νομιζω λεγεται)

Επισης κι εγω ειδα μια αυξηση στη θερμοκρασια ειδικα αν βαλω παιχνιδι! Η μπαταρια μου φαινεται καπως καλυτερη ομως σε σχεση με την 5.0.1. Δεν ειχα καθολου καλη αυτονομια για καποιο λογο στην 5.0.1.

Ειναι δευτερη μερα που εχω τη 5.1.1 οποτε δε μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα βεβαια. Παντως θα μου βγαλει πανω απο 5 ωρες οθονη σημερα και ανετα αντεξε απο το πρωι μεχρι τωρα.

Επισης μου εφαγε παρα πολλη μπαταρια το facebook messenger ενω το χρησιμποποιησα 5 λεπτα. Με βλεπω να το σβηνω αν συνεχισει ετσι. Εχει το ιδιο ποσοστο με την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για την ταχυτητα.. πολυυυυ πιο γρηγορη απο την 5.0.1. Ειδικα το lag στο recent apps εξαφανιστηκε, το ιδιο και το αλλο θεμα που οταν σηκωνες το τηλεφωνο και μιλαγες δεν ακουγοσουν αμεσως (hello hello bug νομιζω λεγεται)

Επισης κι εγω ειδα μια αυξηση στη θερμοκρασια ειδικα αν βαλω παιχνιδι! Η μπαταρια μου φαινεται καπως καλυτερη ομως σε σχεση με την 5.0.1. Δεν ειχα καθολου καλη αυτονομια για καποιο λογο στην 5.0.1.

Ειναι δευτερη μερα που εχω τη 5.1.1 οποτε δε μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα βεβαια. Παντως θα μου βγαλει πανω απο 5 ωρες οθονη σημερα και ανετα αντεξε απο το πρωι μεχρι τωρα.

Επισης μου εφαγε παρα πολλη μπαταρια το facebook messenger ενω το χρησιμποποιησα 5 λεπτα. Με βλεπω να το σβηνω αν συνεχισει ετσι. Εχει το ιδιο ποσοστο με την οθονη.

 

Εμένα παλί, σήμερα το πρωί, με χρήση messenger και fb, μεσα σε 2,5 περίπου ώρες, από 100% μπαταρία έπεσε σε 66% με συνεχει χρήση όμως... τι να πω. θα δουμε και αύριο.

 

Παρεπιπτόντως, για κανένα λόγο, μου κολλάει κατα την κλήση τηλεφώνου και μου έχει κλείσει 1 με 2 φορές ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε στην μνημη του κινητου. Εχεις κατι να προτεινεις;

Ευχαριστω.

 

Αν κάποιος έχει ασχολειθεί με recovery αρχείων που σβήστηκαν κατα λαθος (και δεν υπάρχουν αντίγραφα σε κάποιο cloud) ..... Γνωρίζετε για αυτά?

 

1, http://www.apowersoft.gr/data-recovery-for-android

2, http://www.techinsider.gr/windows/esvisa-archia-ke-fotografies-apo-karta-mnimis-usb-tilefono-i-ipologisti-pos-na-ta-epanaferis-gia-na-min-ta-chasis/

 

Ευχαριστώ

Edited by vassilisr75
συμπλήρωματικες πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

Αν με το συνεχη χρηση εννοεις οτι εχεις 2.5 ωρες οθονη και εισαι 66%, σημαινει οτι βγαζεις 7.5!! ωρες οθονης μεχρι τελειωσει η μπαταρια! Ειναι τρομερη επιδοση αν οντως ισχυει που δεν τη επιτυγχανεις ευκολα!

 

Αυτο για το τηλεφωνο που λες δεν το εχω συναντησει προς το παρον εστω!

 

Για recovery εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες με επιτυχια το easyUS data recovery. Το χω χρησιμοποιησει ομως σε καρτες sd και σκληρους. Ισως αν βαλεις το κινητο να το δει σα σκληρο να μπορει να γινει κατι!

Ειναι επι πληρωμη (εκτος αν το βρεις....) αλλα στην δωρεαν εκδοση μπορεις να δεις τι αρχεια σου βρισκει

Link to comment
Share on other sites

Αν με το συνεχη χρηση εννοεις οτι εχεις 2.5 ωρες οθονη και εισαι 66%, σημαινει οτι βγαζεις 7.5!! ωρες οθονης μεχρι τελειωσει η μπαταρια! Ειναι τρομερη επιδοση αν οντως ισχυει που δεν τη επιτυγχανεις ευκολα!

 

Αυτο για το τηλεφωνο που λες δεν το εχω συναντησει προς το παρον εστω!

 

Για recovery εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες με επιτυχια το easyUS data recovery. Το χω χρησιμοποιησει ομως σε καρτες sd και σκληρους. Ισως αν βαλεις το κινητο να το δει σα σκληρο να μπορει να γινει κατι!

Ειναι επι πληρωμη (εκτος αν το βρεις....) αλλα στην δωρεαν εκδοση μπορεις να δεις τι αρχεια σου βρισκει

 

Φίλε ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Σας χρωστάω τις εντυπώσεις μου για την αυτονομία της 5.1.1. Λοιπόν, παρατηρώ αύξηση της αυτονομίας απο 4,2 ώρες sot που ήμουν στο τέλος της ημέρας με την 5.0.1 σε 4,5+ πλέον (με 25% ακόμη μπαταρία). Αυτό σε συνδυασμό με την σπιρτάδα που έχει αποκτήσει σας συνιστώ να προβείται άφοβα σε αναβάθμιση!!! Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή, πέρασες την αναβάθμιση με ΟΤΑ ??????

Όχι φίλε μου με odin διότι ήταν Ρουμανίας (η 5.0.1) κι εγώ του έβαλα της Πολωνίας.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μα κανω μια ερωτηση γιατι δν γνωριζω και πολλα.βασικα δν ξερω το κιν μ απο που ειναι πως το βλεπω?

και δευτερον ακομα κ να μν ειναι πολωνικο μπορω να τν βαλω με odin?και εχω και ενα θεμα με το σημα τωρα τελευταια εχει καποιοσ αλλος?

 

 

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ συχνά με την 5.1.1 ένα ενοχλητικό κόλλημα στο drop-down menu. Πριν λίγο μάλιστα, ενώ κατέβηκε, δε μπορούσα να επιλέξω τίποτα. Τις προηγούμενες ημέρες, απλώς το ανέβαζα ξανά πάνω και στη δεύτερη φορά λειτουργούσε κανονικά. Σήμερα αναγκάστηκα να κάνω restart τη συσκευή για να ξεκολλήσει. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο; (χρησιμοποιώ τον nova launcher, ίσως παίζει κάποιο ρόλο αυτό)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό είναι να περάσετε την 5.1.1 με καθαρή εγκατάσταση για να μην έχετε τέτοια προβλήματα.

Όσοι έχετε Πολωνίας και το παίρνετε OTA κάντε πριν επαναφορά αφου πάρετε backup, μετά περάστε μόνο το mail σας και καντε το OTA.

Μόλις τελειώσει ξανα μια επαναφορα και στήστε την συσκευή σας από την αρχή.

 

Το ίδιο με ODIN. Επαναφορά όσον και μετά.

 

Δεν είναι θέμα Samsung ακόμα και στο iPhone χρειάζεται για να είσαι σίγουρος ότι έκατσε σωστά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...