Jump to content

Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... Ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω απο εξωτερικο και βρισκομαι στο σημειο που δηλωνω με ποιο τροπο θελω να μου ερθει το πακετο και να γραψω καποια σχολια... Θελω να γλυτωσω οπωσδηποτε το τελωνειο οποτε θα ηταν καλυτερο να βαλω ems,dhl ή το κλασσικο Free Shipping Service που εχει ως επιλογη? Επισης υπαρχει καποια συμβουλη οσο εχει να κανει με τα σχολια? Να αναφερω δηλαδη να γραψουν κατι πανω στο κουτι για να τι γλυτωσω? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 540
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... Ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω απο εξωτερικο και βρισκομαι στο σημειο που δηλωνω με ποιο τροπο θελω να μου ερθει το πακετο και να γραψω καποια σχολια... Θελω να γλυτωσω οπωσδηποτε το τελωνειο οποτε θα ηταν καλυτερο να βαλω ems,dhl ή το κλασσικο Free Shipping Service που εχει ως επιλογη? Επισης υπαρχει καποια συμβουλη οσο εχει να κανει με τα σχολια? Να αναφερω δηλαδη να γραψουν κατι πανω στο κουτι για να τι γλυτωσω? ευχαριστω πολυ

 

εγω δεν θα αγοραζα απο αυτο το καταστημα,διαβασε πριν αποφασισεις,

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα αγοραζα απο αυτο το καταστημα,διαβασε πριν αποφασισεις,

Συμφωνω !!!! :mad:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο αυτους, εγω εστειλα τα χρηματα και φυσικα δεν στειλανε τίποτα και ουτε φωνή ουτε ακραση
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω καθολου ομως. πεντε αγορες απο αυτους χωρις απολυτως κανενα προβλημα και μαλιστα την τελευταια την παρελαβα μολις χθες. Αυτο εδω για την ακριβεια και το τηλεφωνακι μαμαει για 160usd

http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=10887

Ειναι ακριβως οτι περιγραφει και επισης παρελαβα και s view case και 2 μπαταριες :)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καμια αντιρρηση φιλε μου, απλα ο καθενας γραφει αναλογα με την εμπειρια του με το συγκεκριμενο καταστημα, οποτε ........

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καμια αντιρρηση φιλε μου, απλα ο καθενας γραφει αναλογα με την εμπειρια του με το συγκεκριμενο καταστημα, οποτε ........

Αφηστε λοιπον τον καθενα να κανει τις επιλογες του και οχι μολις βλεπετε κατι αμεσως να γραφετε ο καθενας τα δικα του......

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω καθολου ομως. πεντε αγορες απο αυτους χωρις απολυτως κανενα προβλημα και μαλιστα την τελευταια την παρελαβα μολις χθες. Αυτο εδω για την ακριβεια και το τηλεφωνακι μαμαει για 160usd

http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=10887

Ειναι ακριβως οτι περιγραφει και επισης παρελαβα και s view case και 2 μπαταριες :)

 

 

δεν κανεις και καμια μικρη παρουσιαση στο αναλογο θεμα?

2 γιγα 13 καμερα και 8 πυρηνες ειναι πολυ καλα για 160 δολαρια

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε λοιπον τον καθενα να κανει τις επιλογες του και οχι μολις βλεπετε κατι αμεσως να γραφετε ο καθενας τα δικα του......

 

δηλαδη μας απαγορευεις να γραφουμε τα δικα μας επειδη εσυ δεν ειχες προβλημα ...αν δεν γραψουμε τα δικα μας ασ διαβασει τις κριτικες αλλων δεκαδων εδω

http://www.resellerratings.com/store/FastCardTech και υπαρχουν και πολλα αλλα σαιτ που λενε για αυτους η ας διαβασει το νημα για το thunderbird golden i5s που ειναι το πιο προσφατο και αναλυεει την προχειροτητα τους

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε λοιπον τον καθενα να κανει τις επιλογες του και οχι μολις βλεπετε κατι αμεσως να γραφετε ο καθενας τα δικα του......
Ο καθενας γραφει τη γνωμη του και ο υποψηφιος αγοραστης διαβαζει και κρινει. Δηλαδη αν δεν γραφαμε, ειτε θετικα ειτε αρνητικα, θα ελεγε μετα ο ανθρωπος γιατι ρε παιδια δεν μου ειπε κανεις οτι το site ειναι αξιοπιστο η αναξιοπιστο ?

Υποτιθεται οτι εδω μεσα γραφουμε για να βοηθαμε τους αλλους, οταν μπορουμε και να μεταδιδουμε τις πληροφοριες που εχει ο καθενας. Εσυ αν θες μην τα διαβαζεις. Σταματα ομως να μας κανεις υποδειξεις.

Να βοηθησουμε θελουμε, τη γνωμη μας και την εμπειρια μας καταθεσαμε, δεν πιασαμε κανενα απο τα μουτρα για να παρει η να μην παρει απο καποιο μαγαζι. Δεν ειναι δικα μας τα μαγαζια ξερεις .....

A και που εισαι, ζητουμε συγγνωμη που γραφουμε τα ...... δικα μας και οχι τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ !!!!!!!

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεσω paypal θα πληρωσω οποτε αν γινει καμια στραβξ ειμαι καλυμενος... Μπορει καποιος να μου απαντησει στο ερωτημα που εθεσα? Για τον τροπο αποστολης και τα σχολια οσο εχει να κανει με το να γλυτωσω το τελωνειο θελω να μαθω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα!!! Στις 16/04 παρηγγειλα αυτο το κινητο http://www.fastcardtech.com/HDC-Galaxy-Note-3-N900-android-phone.html ....

Το κινητο δεν εχει ερθει ακομα... Το διαφημιζαν ως 2.3ghz και 2gb ram και ξαφνικα αλλαξαν την περιγραφη σε 1.7 και 1gb ram... Εστειλα μηνυμα και ακολουθησε η εξης "συζητηση"

theo2296:false description2014-05-09 05:34:57 Delete

when i ordered this phone you advertised it as 2.3 ghz and 2 gb ram and now you changed the description to 1.7ghz and 1gb ram...are you kidding me? i have photos proving it....

OnlineSupport Replay : 2014-05-09 13:18:51

Dear Buyer,

This is mistake , As the product list information ,Factory gave us the wrong information .

Please contact by email .

Thank you!

Και το διαφημιζαν και ως δικαρτο αργοτερα :mad:

theo2296:single sim2014-05-09 06:09:33 Delete

and also is it single sim or dual sim? when i order it you claimed it was a single sim and now you changed it to dual sim....answer me soon because i am thinking of opening case and dispute in paypal...

OnlineSupport Replay : 2014-05-09 13:21:41

You ordered shipped to you , That;s single sim card , But right now ,We get stock all are dual sim card , You don't have to worry about that .

Thank you !

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!! Αν κανω dispute θα παρω τα λεφτα μου πισω τωρα που δεν εχει ερθει ακομα?:(:(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου περιμενε να σου ερθει το κινητο και αν οντως ειναι λαθος η περιγραφη τραβας ενα βιντεο αποδεικνυοντας το, και μετα χωρις να το σκεφτεις τραβας ενα ξεγυρισμενο dispute στο paypal. Ολά αυτα που σου λεω ομως θα τα κανεις πριν περασουν 45 ημερες απο την αποστολη του κινητου. Αν περασουν τοσες ημερες και δεν σου εχει ερθει το κινητο τοτε κανεις dispute κατευθειαν.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου περιμενε να σου ερθει το κινητο και αν οντως ειναι λαθος η περιγραφη τραβας ενα βιντεο αποδεικνυοντας το, και μετα χωρις να το σκεφτεις τραβας ενα ξεγυρισμενο dispute στο paypal. Ολά αυτα που σου λεω ομως θα τα κανεις πριν περασουν 45 ημερες απο την αποστολη του κινητου. Αν περασουν τοσες ημερες και δεν σου εχει ερθει το κινητο τοτε κανεις dispute κατευθειαν.

 

Και σε αυτη την περιπτωση τι γινεται με τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα επιστρέφουν στον paypal λογαριασμό σου

 

Και το κινητο τι γινεται? Το στελνω πισω? πληρωνω τιποτα εξοδα αποστολης? Τα στοιχεια του ειναι σιγουρα λαθος αφου αλλαξε την περιγραφη και μου εστειλε factory mistake οταν τον ρωτησα... Μηπως να κανω απο τωρα dispute?

Link to comment
Share on other sites

Και το κινητο τι γινεται? Το στελνω πισω? πληρωνω τιποτα εξοδα αποστολης? Τα στοιχεια του ειναι σιγουρα λαθος αφου αλλαξε την περιγραφη και μου εστειλε factory mistake οταν τον ρωτησα... Μηπως να κανω απο τωρα dispute?

 

ναι πληρωνεις εσυ τα εξοδα επιστροφης του κινητου,κρατας την αποδειξη του συστημενου,βγαζεις φωτογραφιες κλπ στο ταχυδρομειο,στην θεση σου θα εκανα dispute απο τωρα,θα ενημερωνα το paypal για ολα αυτα και θα συντομευα την ημερομηνια επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σημείωση: Συζητήσεις περί της διαδικασίας επιστροφής κινητού για εγγύηση στην Κίνα, γίνονται εδώ.

 

με τοσα καταστήματα και αγορές καλό ειναι να κρατήσουμε ενα θέμα και να λεμε τον πονο μας για να ξέρουν οι επόμενοι πια καταστήματα να αποφύγουν please να κανουν post μονο όσοι είχαν πρόβλημα και το έλυσαν ή οχι

ο λόγος ειναι να δούμε ποια μας δουλεύουν και ποια οχι ώστε να ξέρουν οι επόμενοι απο που να αγοράσουν,ετσι δεν χρειαζεται οι επομενοι να διαβαζουν ολόκληρες σελίδες για να καταλάβουν αν αξιζει καποιο ή οχι

καθε φορά που θα γράφει καποιος για πρόβλημα θα κανω edit το θέμα έτσι θα έχουμε μια πρώτη ματιά για το ποιο θα εμπιστευτουμε και ποιο οχι

 

πχ

αγόρασα το χχ κινητό απο το χχ κατάστημα ημερομηνια χχ και έφτασε μετά απο χ ήμερες την χχ ημερομηνια

έβγαλε πρόβλημα μετα απο 2 μηνες δηλαδή χχ ημερομηνια δεν λειτουργούσε το χχχ , έστειλα εμαιλ στο κατάστημα

και μου απάντησε αμέσως στις χχχ το έστειλα πίσω στις χχχ, το παρέλαβε την χχχ και μετά απο χχ ήμερες μου ειπε δεν φτιάχτηκε ή φτιάχτηκε

αλλα κοστίζει χχχ και άλλα χχ να έρθει . τελικά μετά απο χχ μέρες λύθηκε το πρόβλημα ή οχι

έμεινα ευχαριστημενος με το κατάστημα ή οχι.

 

κινέζικα καταστήματα: (αν ξέχασα καποιο στείλτε μήνυμα)

Κινέζικα καταστήματα & εγγύηση

 

καταγραφηκαν τα service απο: asterisd,nxontz,asot,nikifoross,tigreos,telmusic,evmenis,Kar than7,stratakisggiioo,asterisd,mimo,daydream59,nebtios,

 

 

ενοειτε ποσταρουν και οσοι ηταν και εκτος εγγυησης ή εχουν αγορασει απο αλλο κινεζικο καταστημα και oχι μονο κινητο αλλα οτιδηποτε.

 

καταγραφηκαν τα μαυρα απο: asterisd,nxontz,asot

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το νήμα που άνοιξες φίλε μου.

Αν θέλεις πρόσθεσε στην λίστα των μαγαζιων και τα

vickmall.com

antelife.com

1949deal.com

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός :up:

 

προτείνω να γίνει και sticky στο forum γιατί είναι σημαντικό το after sale support, να δούμε ποιοι κινέζοι είναι σοβαροί επαγγελματίες και ποιοι όχι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έγινε sticky και θα παραμείνει έτσι όσο συζητάτε εντός θέματος και τοποθετείστε σωστά χωρίς να "κράζετε" τα καταστήματα χωρίς λόγο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Zopo ZP950+, αγορασμένο Δεκέμβρη 2013 από Geekbuying, κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο που πέρασε, σβήνει και δεν ξανανάβει (ούτε πτώση, ούτε νερά, ούτε τίποτα, πέθανε ήσυχα, ακουμπισμένο στο τραπέζι).

 

Επιστρέφεται στο Geekbuying, πάει στο εργοστάσιο και το εργοστάσιο το γυρίζει ανεπισκεύαστο, γιατί έχει χαλασμένη motherboard και θα κοστίσει όσο το καινούργιο. Από τότε μαλώνω με το Geek, που δηλώνει ότι η εγγύησή τους είναι για 12 μήνες μόνο επισκευή ( 5. Within 6 to 12 months: Customer (free repair warranty only) ) http://www.geekbuying.com/help/customer_service/return_policy , εννοώντας ότι δεν καλύπτουν υλικά μετά τον πρώτο μήνα, δηλαδή τρέχα γύρευε εγγύηση.

 

Μούτζα στην Zopo που δεν μπορεί να επισκευάσει δικό της τηλέφωνο εντός 12μήνου, μούτζα και στο Geek που θέλει να πουλάει με εγγύηση ενός μηνός.

Link to comment
Share on other sites

NEWMAN N1 αγορασμένο καλοκαίρι 2013 από ETOTALK.COM

Στέλνω στις 21.1 .2014- με κόστος 5-6 € και tracking Number-πίσω την Κίνα για επισκευή το κινητό γιατί δεν δούλευε το ακουστικό, ( με ανοικτή ή hands Free δούλευε μια χαρα) . Με το etotalk είχα κατ΄αρχάς άριστη συνεννόηση ( μου απαντούσαν αμέσως, δέχθηκαν αμέσως την επισκευή με δικά τους έξοδα επιστροφής κλπ) Όμως παρά το γεγονός ότι έφθασε εκεί 12.2.2014 ( λόγω και της πρωτοχρονιάς τους) ο Κινέζος ισχυρίζεται ότι το παρέλαβε ... μέσα Μαρτίου και μου το έστειλε πίσω επισκευασμένο χωρίς όμως τα ελληνικά .....Απρίλιο 2014 και με χρέωσε και τελωνείο 16€ ότι δήθεν πλήρωσε αυτός.....:mad:. Μετά από ένα μήνα το τηλέφωνο 'εκλεισε και δεν ..ξανάνοιξε.....

Οπότε από εμένα μαύρο στο etotalk.com τουλάχιστον στο after sale....

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

DooGee DG350, από GeekBuying, αγορασμένο τον Μάιο 2014

Ενα μήνα μετά, η οθόνη δεν ανάβει (ίσως και από υπαιτιότητα του χειριστή/πτώση)

Επιστρέφεται πίσω στην Κίνα (τέλη Ιουνίου) προς επισκευή, είτε στα πλαίσια εγγύησης, είτε με (αναμενόμενη) χρέωση

Αρχες Αυγούστου με ενημερώνουν οτι η DooGee ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ για να το φτιάξει!

Πριν προλάβω να απαντήσω (έλειπα σε διακοπες) και μια βδομάδα μετά λαμβάνω tracking number και το κινητό ξεκινά να επιστρεψει, επισκευασμένο/φτιαγμένο...!!!

Παραλήφθηκε κανονικά προ 10 ημερών και δουλευει φυσιολογικά.-

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...