Jump to content

Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω πάρει καμια 10 κινητά απο minideal , το ένα μονο του αδερφού παρουσίασε πρόβλημα μετα απο 45 του paypal.

Το έστειλα πίσω και άλλαξαν όλη τη οθόνη + το μικρόφωνο.

Άψογοι !!

 

Απο buyincoins με τη βοήθεια του paypal πήρα τα λεφτά μου πίσω.

 

Και από spemall έκανα μια παραγγελία πριν λίγες μέρες ακομα δεν ξέρω τι επιφυλάσσει !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 540
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μεχρι στιγμης εχουμε....

 

B2CBuying.com : λύθηκε: ------ δεν λύθηκε

minideal.net : λύθηκε: 3---- δεν λύθηκε

Coolicool.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

merimobiles.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

Gearbest.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

GeekBuying.com : λύθηκε 4 ------ δεν λύθηκε 6

To2c.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

Touch-us.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

vickmall.com: : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

antelife.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

1949deal.com : λύθηκε ------ δεν λύθηκε

ETOTALK.COM : λύθηκε ------ δεν λύθηκε 1

chinavasion.net :λύθηκε 1 ------ δεν λύθηκε

chinabuye : λύθηκε 1 ------ δεν λύθηκε

pandawill.com λύθηκε ------ δεν λύθηκε 1

buyincoins λύθηκε 1 ------ δεν λύθηκε

καταγραφηκαν τα service απο: asterisd,nxontz,asot,nikifoross,tigreos,telmusic,evmenis,Kar than7,stratakisggiioo,asterisd,mimo,daydream59,nebtios,

 

EDIT να ξαναπουμε για αλλη μια φορα εδω ποσταρουμε μονο οσοι ειχαμε προβλημα με καπιο καταστημα και το τι εγινε τελικα , λυθηκε το προβλημα μας ή οχι. τιποτα αλλο, οχι ερωτησεις για το πιο ειναι καλο και πιο οχι και τι να κανω στην εγγυηση , υπαρχουν αλλα νηματα γιαυτα

σπκοπος του νηματος εδω ειναι να εχουμε μια εικονα για το πιο καταστημα εχει after sales και πιο οχι με νουμερα. οχι να λεει ο καθενας τον πονο του

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν προκειτε για εγγυηση αλλα για αντιμετωπιση που ειχα στο geek

Ηθελα να παραγγειλω μια ταμπλετα φτηνη των 50 ευρω, εκανα την παραγγελια και μετα απο μερες μου ειπαν οτι η συγκεκριμενη ειχε προβληματα και να διαλεξω κατι αλλο. Μου επιστρεφουν τα λεφτα και παρηγκειλα μια αλλη με 56 ευρω

Αν αυτο δεν ειναι σχετικο με το θεμα, ας σβηστει.

Link to comment
Share on other sites

Pandawill . αγορα τον ιουλιο απο φιλο με τη βοηθεια μου και προτροπη (παναθεμα με) για το μαγαζακι. Το κινητο ηρθε doa. Κανανε τη παπια και ελαβε καρμπον τα μειλ που πηρε και ο daydream απο πανω.

Το paypal ΔΕΝ τον δικαιωσε καθως το τρακιν των ελτα απλα ελεγε item conta ips athens.

 

Τελικα μετα απο καμμια 20αρια μερες παραδεχτηκαν οτι το ελαβαν. Για κανα μηνα με πιεζαν εμεσα να αγορασω πιο ακριβο κινητο. Τελικα αυτη τη βδομαδα μου εστειλαν το ιδιο μαλλον (μετα απο 50+ mail εχω χασει τη μπαλα).

Δε ξερω τι θα λαβω, αν θα ερθει κατι και ποτε.

Φυσικα ο φιλος εχει αγορασει εδω και καιρο απο ελλαδα και του εσκασα τα λεφτα που εδωσε...

Link to comment
Share on other sites

Pandawill . αγορα τον ιουλιο απο φιλο με τη βοηθεια μου και προτροπη (παναθεμα με) για το μαγαζακι. Το κινητο ηρθε doa. Κανανε τη παπια και ελαβε καρμπον τα μειλ που πηρε και ο daydream απο πανω.

Το paypal ΔΕΝ τον δικαιωσε καθως το τρακιν των ελτα απλα ελεγε item conta ips athens.

 

Τελικα μετα απο καμμια 20αρια μερες παραδεχτηκαν οτι το ελαβαν. Για κανα μηνα με πιεζαν εμεσα να αγορασω πιο ακριβο κινητο. Τελικα αυτη τη βδομαδα μου εστειλαν το ιδιο μαλλον (μετα απο 50+ mail εχω χασει τη μπαλα).

Δε ξερω τι θα λαβω, αν θα ερθει κατι και ποτε.

Φυσικα ο φιλος εχει αγορασει εδω και καιρο απο ελλαδα και του εσκασα τα λεφτα που εδωσε...

 

και μενα τωρα μετα αποδυο μηνες στελνουν λεει ενα καινουργιο,εγω πιστευω το παλιο επισκευασμενο ,μακρυα απο το κλεφτοκαταστημα

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω προβλημα με ενα κινητο Doogee DG310 που παρελαβα προχτες, το οποιο δεν φορτιζει με τιποτα.Ειτε προβλημα κινητου ειτε μπαταριας ειναι, εχω επικοινωνησει με minideal.net που το παρηγγειλα και μου ειπανε σε "απταιστα" αγγλικα να το επιστρεψω να το τσεκαρουν.

Τωρα εγω ηθελα να ρωτησω καποιο απο τα παιδια εδω που εχουν στειλει πισω στην Κινα καποιο φθηνο τροπο αποστολης, μην μου βγει μια περιουσια να το ξαναστειλω πισω. Αν καποιος που εχει στειλει ξερει ας μου απαντησει ειτε εδω ειτε σε pm.

Τους ζητησα να μου κανουν refund μολις το παραλαβουν και το τσεκαρουν και αναμενω απαντηση απο αυτους προς το παρον.

Ζητω συγγνωμη αν γραφω σε τοπικ μη σχετικο την απορια μου.

Edited by vanbono
Link to comment
Share on other sites

Pandawill . αγορα τον ιουλιο απο φιλο με τη βοηθεια μου και προτροπη (παναθεμα με) για το μαγαζακι. Το κινητο ηρθε doa. Κανανε τη παπια και ελαβε καρμπον τα μειλ που πηρε και ο daydream απο πανω.

Το paypal ΔΕΝ τον δικαιωσε καθως το τρακιν των ελτα απλα ελεγε item conta ips athens.

 

Τελικα μετα απο καμμια 20αρια μερες παραδεχτηκαν οτι το ελαβαν. Για κανα μηνα με πιεζαν εμεσα να αγορασω πιο ακριβο κινητο. Τελικα αυτη τη βδομαδα μου εστειλαν το ιδιο μαλλον (μετα απο 50+ mail εχω χασει τη μπαλα).

Δε ξερω τι θα λαβω, αν θα ερθει κατι και ποτε.

Φυσικα ο φιλος εχει αγορασει εδω και καιρο απο ελλαδα και του εσκασα τα λεφτα που εδωσε...

 

Εχω κι εγω προβλημα με ενα κινητο Doogee DG310 που παρελαβα προχτες, το οποιο δεν φορτιζει με τιποτα.Ειτε προβλημα κινητου ειτε μπαταριας ειναι, εχω επικοινωνησει με minideal.net που το παρηγγειλα και μου ειπανε σε "απταιστα" αγγλικα να το επιστρεψω να το τσεκαρουν.

Τωρα εγω ηθελα να ρωτησω καποιο απο τα παιδια εδω που εχουν στειλει πισω στην Κινα καποιο φθηνο τροπο αποστολης, μην μου βγει μια περιουσια να το ξαναστειλω πισω. Αν καποιος που εχει στειλει ξερει ας μου απαντησει ειτε εδω ειτε σε pm.

Τους ζητησα να μου κανουν refund μολις το παραλαβουν και το τσεκαρουν και αναμενω απαντηση απο αυτους προς το παρον.

Ζητω συγγνωμη αν γραφω σε τοπικ μη σχετικο την απορια μου.

 

Σκέτο το τηλέφωνο, χωρίς συσκευασία, με συστημένο ΕΛΤΑ, κοστίζει 5.8€. Θα το δουν και θα σου στείλουν καινούργιο λογικά. Αν τώρα δεν θες καθόλου το συγκεκριμένο μοντέλο, πρέπει να στείλεις τα πάντα πίσω, οπότε θα πας είτε στα 8.7€ αν είναι κάτω από 500 γραμμάρια, είτε στα 15€ αν είναι παραπάνω.

 

Ωπ, σορρυ παιδιά, τελείως off topic...

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο το τηλέφωνο, χωρίς συσκευασία, με συστημένο ΕΛΤΑ, κοστίζει 5.8€. Θα το δουν και θα σου στείλουν καινούργιο λογικά. Αν τώρα δεν θες καθόλου το συγκεκριμένο μοντέλο, πρέπει να στείλεις τα πάντα πίσω, οπότε θα πας είτε στα 8.7€ αν είναι κάτω από 500 γραμμάρια, είτε στα 15€ αν είναι παραπάνω.

 

Ωπ, σορρυ παιδιά, τελείως off topic...

 

Και να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φωτο του συστημένου που θα φαίνεται ότι το έστειλες ( να φαίνονται οι σφραγίδες του ταχυδρομείου και τα ονόματα το δικό σου και του κινέζου ) δια παν ενδεχόμενο......:cool:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Και να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φωτο του συστημένου που θα φαίνεται ότι το έστειλες ( να φαίνονται οι σφραγίδες του ταχυδρομείου και τα ονόματα το δικό σου και του κινέζου ) δια παν ενδεχόμενο......:cool:

 

Και απο την αποδειξη του συστημενου,ζηταει το paypal αποδειξη πριν δωσει τα χρηματα,εμενα μια επιστροφη δεν φανηκε οτι παραληφθηκε και δεν μου εδωσε τα χρηματα πισω,ρωτα στα ελτα αν υπαρχει τροπος να ενημερωθεις για την παραλαβη απο το καταστημα οταν γινει,διαβασα κι αλλον που το επαθε αυτο,το paypal δεν δινει επιστροφη αν ονλαιν δεν φαινεται οτι παρεληφθη το πακετο

Link to comment
Share on other sites

Και απο την αποδειξη του συστημενου,ζηταει το paypal αποδειξη πριν δωσει τα χρηματα,εμενα μια επιστροφη δεν φανηκε οτι παραληφθηκε και δεν μου εδωσε τα χρηματα πισω,ρωτα στα ελτα αν υπαρχει τροπος να ενημερωθεις για την παραλαβη απο το καταστημα οταν γινει,διαβασα κι αλλον που το επαθε αυτο,το paypal δεν δινει επιστροφη αν ονλαιν δεν φαινεται οτι παρεληφθη το πακετο

 

Και εαν τυχον δεν σε δικαιωσει το pay pal γιατι θεωρει οτι δεν παραλήφθηκε αυτο που έστειλες τότε κατευθείαν στην τραπεζα σου και κανε ( αμφισβήτηση συναλλαγής ) !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες αν και ελπιζω να δεχτει το minideal να μου κανει επιστροφη χρηματων μολις παραλαβει και τσεκαρει το κινητο, για να μην φτασουμε σε αλλες λυσεις. Θελω να ελπιζω οτι ειναι σοβαροι στο minideal.net τουλαχιστον περισσοτερο απο τους αλλους που διαβαζω εδω μεσα στο φορουμ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες αν και ελπιζω να δεχτει το minideal να μου κανει επιστροφη χρηματων μολις παραλαβει και τσεκαρει το κινητο, για να μην φτασουμε σε αλλες λυσεις. Θελω να ελπιζω οτι ειναι σοβαροι στο minideal.net τουλαχιστον περισσοτερο απο τους αλλους που διαβαζω εδω μεσα στο φορουμ.

 

Για εγγυηση δε συζητάμε εδω; Αν δε το πηραν καν περιμενε και μας λες μετα. Εκτος αν μπερδευτηκα εγω.

 

Και εαν τυχον δεν σε δικαιωσει το pay pal γιατι θεωρει οτι δεν παραλήφθηκε αυτο που έστειλες τότε κατευθείαν στην τραπεζα σου και κανε ( αμφισβήτηση συναλλαγής ) !!

 

Εχεις κανει αμφισβήτηση για αγορα απο κινέζους;

Παντως πριν χρονια με Αlpha (σε ταξιδι),πρεπει το λαμογιο ο ρεσεψιονιστ ξενοδοχειου να ειχε κανει αγορα -

€100. Μονο εκει αφησα την καρτα για αρκετη ωρα. Μου δωσαν μια θαμπη φωτοτυπια αιτησης απ την τραπεζα. Μηνες τράβηξε η ιστορια.Τιποτα δεν εγινε. Ειπαν επειδη εγινε αγορα στην ιδια πολη δεν ειχαν στοιχεια οτι εγινε απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Για εγγυηση δε συζητάμε εδω; Αν δε το πηραν καν περιμενε και μας λες μετα. Εκτος αν μπερδευτηκα εγω.

 

Δεν το εστειλα ακομα και δεν ξερω πως θα αντιδρασουνε οι κινεζοι περιμενω απαντηση τους απλα ρωτησα καποια πραγματα στο τοπικ και μου δωσανε περισσοτερες πληροφοριες τα παιδια. Οταν θα προχωρησει το θεμα θα σας ενημερωσω.

Αρα δεν μπερδευτικες καθολου.

Edited by vanbono
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λεει ο ipal, εδω ποσταρουμε μονο αφου τελειωσουμε με το προβλημα μας και λεμε απλα αν μας ελυσαν το προβλημα ΄ή οχι.

για να εχουμε μια εικονα με σταστιστικα για το τι γινεται και πιο καταστημα εχει καλο after sales και πιο οχι ωστε να ξερουμε απο που να αγορασουμε. αν ενα ατομο λεει μην" αγοραζεται απο εκει γιατι ειναι ολοι κλεφτες" και ειναι μονο ενας ενω εχουν αγορασει απο εκει 500000 ατομα και οι υπολοιποι λενε τα καλυτερα λογια τοτε μακαρι να ειναι ετσι ολα τa κακα after sales. 500000 vs1 ειναι τελεια στατιστικα.

υποτιθεται οτι αυτο προσπαθουμε να κανουμε εδω με αριθμους . αν θελουμε συμβουλες ή προτασεις για αγορα ή απλα να πουμε τον πονο μας υπαρχουν παρα πολλα αλλα νηματα στο φορουμ

 

παρακαλω ο admin να σβησει τα τελευταια μυνηματα αφου ειναι ασχετα με το νημα ή να τα μεταφερει

 

edit Vanbono οταν με το καλο τελειωσει το θεμα με το κινητο σου και μακαρι να στο αλαξουν τοτε θα ποσταρεις εδω και θα μας πεις τι εγινε .αυτο που κανουμε εδω σε αυτο το νημα ειναι να καταγραφουμε το after sales των κινεζικων ,δεν δινουμε συμβουλες έδω γιατι υπαρχουν αλλα θεματα για αυτο .

αυτο ηθελε να σου πει ο ipal και πολυ σωστα ειπε.

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λεει ο ipal, εδω ποσταρουμε μονο αφου τελειωσουμε με το προβλημα μας και λεμε απλα αν μας ελυσαν το προβλημα ΄ή οχι.

για να εχουμε μια εικονα με σταστιστικα για το τι γινεται και πιο καταστημα εχει καλο after sales και πιο οχι ωστε να ξερουμε απο που να αγορασουμε. αν ενα ατομο λεει μην" αγοραζεται απο εκει γιατι ειναι ολοι κλεφτες" και ειναι μονο ενας ενω εχουν αγορασει απο εκει 500000 ατομα και οι υπολοιποι λενε τα καλυτερα λογια τοτε μακαρι να ειναι ετσι ολα τa κακα after sales. 500000 vs1 ειναι τελεια στατιστικα.

υποτιθεται οτι αυτο προσπαθουμε να κανουμε εδω με αριθμους . αν θελουμε συμβουλες ή προτασεις για αγορα ή απλα να πουμε τον πονο μας υπαρχουν παρα πολλα αλλα νηματα στο φορουμ

 

παρακαλω ο admin να σβησει τα τελευταια μυνηματα αφου ειναι ασχετα με το νημα ή να τα μεταφερει

 

edit Vanbono οταν με το καλο τελειωσει το θεμα με το κινητο σου και μακαρι να στο αλαξουν τοτε θα ποσταρεις εδω και θα μας πεις τι εγινε .αυτο που κανουμε εδω σε αυτο το νημα ειναι να καταγραφουμε το after sales των κινεζικων ,δεν δινουμε συμβουλες έδω γιατι υπαρχουν αλλα θεματα για αυτο .

αυτο ηθελε να σου πει ο ipal και πολυ σωστα ειπε.

 

 

Κατανοητον και λυπαμαι για το μπερδεμα που προκαλεσα.

Link to comment
Share on other sites

και μενα τωρα μετα αποδυο μηνες στελνουν λεει ενα καινουργιο,εγω πιστευω το παλιο επισκευασμενο ,μακρυα απο το κλεφτοκαταστημα

 

Κλεφτες δε τους λες ακομα. Ολοι οι κινεζοι πλην λιγων ετσι δουλευουν.

 

ρωταγε καποιος σε αλλο νημα για το μαγαζι που μας παιδεψε και

λεω μετα δε τσεκαρω που ειναι το κινητο (RS163814653NL)... Lol. Ακυρο το track!

Αλλα μου γραφουν να περιμενω αλλη μια μερα και μετα θα φανει. Εσενα σου το στειλαν τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Κλεφτες δε τους λες ακομα. Ολοι οι κινεζοι πλην λιγων ετσι δουλευουν.

 

ρωταγε καποιος σε αλλο νημα για το μαγαζι που μας παιδεψε και

λεω μετα δε τσεκαρω που ειναι το κινητο (RS163814653NL)... Lol. Ακυρο το track!

Αλλα μου γραφουν να περιμενω αλλη μια μερα και μετα θα φανει. Εσενα σου το στειλαν τελικα;

 

ετσι λενε,τρακινγκ εστειλαν,δεν φαινεται πουθενα ΝΛ κι εμενα,αργει να φανει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε αντί για ένα ποστ με τι επιλυσεις υπάρχουν, να φτιάχνατε ένα google spreadsheet και μια εικόνα για το πρώτο ποστ με ίδιο λινκ κάθε φορά που θα γίνεται ανανέωση όπως γίνεται τώρα με τα ποστ.

 

Στα δικά μου τώρα παρήγγειλα από to2c κινητό με λάθος τεχνικά χαρακτηριστικά στο σιτε τους. Μετά από επικοινωνια μαζί τους μου επέστρεψαν χωρίς πολλά πολλά 10% της αξίας του κινητού. Πιστεύω πως ήταν δίκαιο καθώς δεν με ενδιέφερε και πολύ το εν λόγω χαρακτηριστικό στην προκειμένη περίπτωση.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παρακαλω ο admin να σβησει τα τελευταια μυνηματα αφου ειναι ασχετα με το νημα ή να τα μεταφερει

 

Τα μέλη της ομάδας διαχείρισης δεν είναι σε θέση να διαβάζουν όλα τα θέματα ταυτόχρονα. Όταν δεις κάποιο post εκτός θέματος ή που παραβαίνει τους κανόνες του forum... απλά πατάς το κουμπί "Αναφορά" που υπάρχει κάτω από κάθε post αναφέροντας το λόγο της αναφοράς.

 

Επίσης, φροντίστε το συγκεκριμένο νήμα να μείνει εντός θέματος γιατί αν δεν προχωρήσει... θα κλειδωθεί.

 

Τέλος, αν θέλετε να ενημερώνετε το πρώτο post με κάποιο ανανεωμένο, επικοινωνείστε με κάποιον moderator για να το κάνει αυτός που θα έχει τα δικαιώματα.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε αντί για ένα ποστ με τι επιλυσεις υπάρχουν, να φτιάχνατε ένα google spreadsheet και μια εικόνα για το πρώτο ποστ με ίδιο λινκ κάθε φορά που θα γίνεται ανανέωση όπως γίνεται τώρα με τα ποστ.

 

 

σωστος

το εκανα εδω docs.google.com/spreadsheets

δεν βλεπω ομως πολυ κοσμο να κανει Post δεν εχει κανενας προβλημα με τo service? τα νηματα των καταστηματων ειναι γεματα με παραπονα και παρολα αυτα δεν ποσταρει κανεις εδω

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Τι να πουν;;; Οι του σάιτ φαινεται πως ειναι τρισευτυχισμενοι με τα κινεζομαγαζα!!!! Λετε να θελουν να τα κραξουν;;; Οσοι τη πατησαν δε θελουν να τα θυμουνται.

 

Ετσι για την ιστορια να πω του φιλου μου την περιπετεια με το minideal.

Ειχε παρει το ZTE V970 και μια βδομαδα μετα καηκε η οθονη. Απο μλκ δικια του το ξεχασε μερικους μηνες και με τα πολλά το στελνω εγω πισω, μιας και εγω θα το κρατουσα μετα. Ε ερχεται πισω με οθονη οκ, αλλά 0 σημα στη 2η καρτα. ΜΑΠΑ κολλησεις καναν εκει. Εν ολιγοις ψευτοδουλειες. Ετσι εμεινε και κατεληξε ανακυκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποιος είναι ο φθηνοτερος τρόπος να στειλω συστημενο τηλέφωνο πίσω στην Κίνα και ποσό περίπου κοστίζει; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποιος είναι ο φθηνοτερος τρόπος να στειλω συστημενο τηλέφωνο πίσω στην Κίνα και ποσό περίπου κοστίζει; Ευχαριστώ.

Εάν έχεις πληρώσει με Paypal εκμεταλλεύσου την κάλυψη των ταχυδρομικών που σου παρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...