Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζει το βραζιλιάνικο; Νόμιζα πως ήταν άλλη συσκευή και μόνο το ινδικό μας κάνει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα ολα καλα με το κινητο το εφτιαξα και δουλευει οπως πριν χαρης στον Mark_K ο οποιος αφιερωσε ολη του τη μερα για να μιλαει μαζι μου στο τηλεφωνο και να μου εξηγει!Ευχαριστω πολυ φιλε ;)

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα βρε. Εγώ χάρηκα που το τηλέφωνό μας φαίνεται να είναι unbrickable, σαν τα nexus.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλάτε με το update, θα βγει όταν θα βγει και τότε θα σας έρθει μήνυμα. Η θα το μάθετε και θα κάνετε manual update. Οποιος βιάζεται τόσο πολύ πια, ας κατεβάσει τα ινδικά ή τα βραζιλιάνικα, τόσοι το έχουν κάνει...

Δε βιαζομαι.

Ερχομενος απο Lumia συσκευη ημουν συνηθισμενος σε αυτου του τυπου τη ενημερωση γι αυτο ρωτησα.

Ευχαριστω

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Τι να ξεκολησουμε ρε φιλε με το update; η μοτορολα ηταν αυτη που το εκανε σημαια της και μας πουλησε χοντρα και μας την εφερε ωραια ωραια. Αυτη η "αμεση" αναβαθμιση ηταν πολυ μεγαλο κριτηριο για μεγαλη μεριδα αγοραστων και τωρα περιμενουμε σαν μ... και το παμε απο βδομαδα σε βδομαδα και απο μηνα σε μηνα. Μεγαλη κοροιδια επεσε. Κατα πως το βλεπω θα το παρουμε μαζι με samsung.:-)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες παρελαβα μέσα στη βδομάδα κι εγώ την συσκευή, λευκό από ι σοπ και ακόμα δεν το έχω στήσει και έλεγα να βάλω λολιποπ. Από τις ρυθμίσεις του κινητού που κοίταξα μάλλον είμαι συμβατός αλλά λόγο ότι δεν είχα ξανά πότε κινητό με αντροιντ φοβάμαι μήπως κάνω καμιά "πατάτα" . Δείτε κι εσείς από την φωτογραφία τα στοιχεία και πείτε μου.. να προχωρήσω ή όχι; ;;

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να ξεκολησουμε ρε φιλε με το update; η μοτορολα ηταν αυτη που το εκανε σημαια της και μας πουλησε χοντρα και μας την εφερε ωραια ωραια. Αυτη η "αμεση" αναβαθμιση ηταν πολυ μεγαλο κριτηριο για μεγαλη μεριδα αγοραστων και τωρα περιμενουμε σαν μ... και το παμε απο βδομαδα σε βδομαδα και απο μηνα σε μηνα. Μεγαλη κοροιδια επεσε. Κατα πως το βλεπω θα το παρουμε μαζι με samsung.:-)

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά δεν πούλησε άμεσο update αλλά εγγυημένο. Σου εγγυάται ότι θα πάρει μια τουλάχιστον αναβάθμιση από το ΚΚ, όχι ότι θα την πάρει πρώτα από όλους. Από εκεί και πέρα κάποιοι είπαν πως θα πάρει πριν ακόμα και από τα nexus δημιουργώντας προσδοκίες. Τώρα τι είναι καλύτερο ο καθένας μπορεί να κρίνει. Να πάρεις την 5.0 σύντομα και να έχεις bugs που θα κατηγορείς μετά που στο δώσανε έτσι ή να αργήσει περισσότερο και να πάρεις την 5.0.2 .

 

 

 

 

 

Καλημερες παρελαβα μέσα στη βδομάδα κι εγώ την συσκευή, λευκό από ι σοπ και ακόμα δεν το έχω στήσει και έλεγα να βάλω λολιποπ. Από τις ρυθμίσεις του κινητού που κοίταξα μάλλον είμαι συμβατός αλλά λόγο ότι δεν είχα ξανά πότε κινητό με αντροιντ φοβάμαι μήπως κάνω καμιά "πατάτα" . Δείτε κι εσείς από την φωτογραφία τα στοιχεία και πείτε μου.. να προχωρήσω ή όχι; ;;

Μπορείς. Αλλά θα σου έλεγα να το χαρείς όπως είναι γιατί έτσι κι αλλιώς είμαστε κοντά στην επίσημη διάθεσή του.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις την 5.0.2 με τον γνωστό, απλόυστατο τρόπο, να κάνεις ένα φορμάτ και να το στήσεις από την αρχή. Είσαι στην πιό κατάλληλη φάση να το κάνεις. Αυτό έκανα κι εγώ πριν δυό μέρες και το τηλέφωνο φυσάει. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για να περιμένεις. Αυτό που οι περισσότεροι αποκαλούν λόγω άγνοιας "ινδική" ΟΤΑ δεν είναι τίποτε άλλο από την αναβάθμιση που θα πάρουν όλες οι διεθνείς συσκευές που είναι ίδιες από πλευράς firmware και στην Ινδία και στην Ελλάδα. Απλά η σταδιακή αναβάθμιση ξεκίνησε από την Ινδία και δε θα διαφέρει σε τίποτε από αυτήν που θα πάρουμε στην Ελλάδα.

Για πες μας ρε φιλαράκι και μας τον τρόπο να το χαρουμαι και εμεις:p

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις την 5.0.2 με τον γνωστό, απλόυστατο τρόπο, να κάνεις ένα φορμάτ και να το στήσεις από την αρχή. Είσαι στην πιό κατάλληλη φάση να το κάνεις. Αυτό έκανα κι εγώ πριν δυό μέρες και το τηλέφωνο φυσάει. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για να περιμένεις. Αυτό που οι περισσότεροι αποκαλούν λόγω άγνοιας "ινδική" ΟΤΑ δεν είναι τίποτε άλλο από την αναβάθμιση που θα πάρουν όλες οι διεθνείς συσκευές που είναι ίδιες από πλευράς firmware και στην Ινδία και στην Ελλάδα. Απλά η σταδιακή αναβάθμιση ξεκίνησε από την Ινδία και δε θα διαφέρει σε τίποτε από αυτήν που θα πάρουμε στην Ελλάδα.

 

Παρά του ότι σχεδόν συμφωνώ με τα περισσότερα, εν τούτοις υπάρχει ένας λόγος για να μην βάλει το εξ Ινδίας captured update. Μία στο εκατομμύριο να συμβεί κάτι και να μην περαστεί σωστά, μετά αναγκαστικά θα πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να το φτιάξεις αποχαιρετώντας την εγγύηση.

 

Από την άλλη, μια λογική νομίζω απορία είναι η εξής. Αφού οι συσκευές είναι ίδιες (οι δικές μας με αυτές στην Ινδία), για ποιο λόγο αφού δοκιμάστηκε εκεί και 10 μέρες μετά αρχίσαν να το δίνουν επίσημα σε όλους να πρέπει να το δοκιμάσουν και εδώ και να μην δίνανε απευθείας το ίδιο update;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις την 5.0.2 με τον γνωστό, απλόυστατο τρόπο, να κάνεις ένα φορμάτ και να το στήσεις από την αρχή. Είσαι στην πιό κατάλληλη φάση να το κάνεις. Αυτό έκανα κι εγώ πριν δυό μέρες και το τηλέφωνο φυσάει. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για να περιμένεις. Αυτό που οι περισσότεροι αποκαλούν λόγω άγνοιας "ινδική" ΟΤΑ δεν είναι τίποτε άλλο από την αναβάθμιση που θα πάρουν όλες οι διεθνείς συσκευές που είναι ίδιες από πλευράς firmware και στην Ινδία και στην Ελλάδα. Απλά η σταδιακή αναβάθμιση ξεκίνησε από την Ινδία και δε θα διαφέρει σε τίποτε από αυτήν που θα πάρουμε στην Ελλάδα.

 

ΟΚ θα το επιχειρήσω μάλλον σήμερα το απόγευμα. Εσύ πιο λινκ κατέβασες και από που ;;;

φορματ πως ακριβώς κανεις;;

Άσχετο αλλά δεν χάνεις αν ρωτας, πρέπει κατά την αναβάθμιση να το έχω συνδεδεμένο στο ίντερνετ ή οχι;

Επίσης αν λέω βγει 5.02 με κάτι διαφορετικό θα μπορεί να περαστεί πάνω από αυτήν ή λόγο έκδοσης θα την βλέπει ως ίδια και δεν θα με αφηνει;;;

 

ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

7. Έκδοση 5.0.2 δεν φοράνε ακόμη ούτε τα Nexus οπότε μόνο από την Motorola να μην έχετε παράπονα που περίμενε για την 5.0.2 επειδή οι δύο προηγούμενες πεντάρες είχαν προβλήματα με την διαχείριση της μνήμης και της μπαταρίας.

 

τα smartphones εννοείς, γιατί στο 7 2013 εμένα μου ήρθε ota πριν λίγες μέρες ;)

πάντως, αν πήρα την προηγούμενη εβδομάδα ota στο nexus την 5.0.2 και την πάρω ota μέσα σε ενα μηνα στο moto g εγώ θα ειμαι ικανοποιημένος.. δεν εχει καθυστερησει η motorola παιδια, οχι οσο το κάνουν μερικοί να φαίνεται τουλάχιστον. απλά λόγω σχεδόν καθαρού android, είχε δημιουργηθεί η εντύπωση σε πολλούς ότι Τρίτη ανακοινώνεται η Lollipop, Τετάρτη θα την έχει το moto g.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να το βαλουμε στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου το OTA γιατι καρτα μνημης δεν χρησιμοποιω;:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα λίγες μέρες πριν, χωρίς να έχω την πρόθεση να ολοκληρώσω τη διαδικασία, και αντέγραψα το αρχείο στην εσωτερική αποθήκευση έχοντας αφαιρέσει την microSD. Στη συνέχεια έκανα έλεγχο για ενημερώσεις και αμέσως μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα ότι υπάρχει νέα έκδοση και αν θέλω να προχωρήσω στην εγκατάσταση. Ακόμα όμως και να μην το βγάλει σε κάποιον, αν είναι απείραχτο το τηλέφωνο μπορεί μια χαρά να εγκαταστήσει το update μέσω recovery.
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να το βαλουμε στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου το OTA γιατι καρτα μνημης δεν χρησιμοποιω;:)

 

Ούτε εγώ έχω κάρτα μνήμης στο κινητό. Έβαλα το zip αρχείο στην εσωτερική και έκανα μια χαρά το Update σε 5.0.2!

992
Link to comment
Share on other sites

Άντε να πάει από τα 370 στα 500. Εκτός του ότι σε καινούρια συσκευή αποκλείεται να μην έχει τόσο ελεύθερο, αν γενικά δεν έχει χώρο μου φαίνεται χλωμό να πάθει κάτι το τηλέφωνο. Να βγάλει κάποιο μήνυμα για έλειψη χώρου ναι.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμασω δεν πειράζει ποιο αρχείο πρεπει να κατεβασω;Έχω το σωστο moto g για να κάνω την απόπειρα οπότε ποιο αρχείο κατεβαζω;
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει την ΟΤΑ αναβάθμιση, "απλώνει" το αρχείο και χρειάζεται πολύ περισσότερο χώρο από το μέγεθος του αρχείου. Αν ξεμείνουμε από χωρό κατά την διάρκεια του "απλώματος" θα φρικάρει η συσκευή. Γι' αυτό και προτείνουν το αρχείο πρέπει να το βάλουμε στην εξωτερική μνήμη.

 

Kαλά ρε παιδιά, είμαστε στο 2014, ασχολούμαστε χρόνια με τα κινητά και δεν έχετε μιά 8άρα καρτούλα των 6 ευρώ; :confused:

Παντα ειχα αλλα τις εδινα μαζι με το κινητο που πουλουσα:p

Αυτό εδώ .

 

Εχω ωρα που εχει κολλησει στο ρομποτακι και στην εγκατασταση συστηματος.Τοση πολυ ωρα κανει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω εγκαταστήσει, αλλά από ότι έχω διαβάσει ένα 20λεπτο το θέλει.

 

 

Oλα οκ να του κανω full wipe;Με power και vol. down;

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν είναι.

 

Αλλο τηλεφωνο παντως Mark πρεπει να το δοκιμασεις.Σε ευχαριστω:)Γιατι δεν μου μπαινει recovery;Δεν εχω κανει ουτε root ουτε τιποτα αν παιζει καποιο ρολο;:O

Link to comment
Share on other sites

1. Tην ΟΤΑ την κατεβάζετε από το xda-developers, την βάζετε στην κάρτα μνήμης και κάνετε αναζήτηση ενημερώσεων από το μενού. Όλα γίνονται μετά μόνα τους.

 

2. Έαν υπάρχει πιθανότητα μιά στο εκατομμύριο κάτι να πάει στραβά, το πάτε στο σέρβις και τους ζητάτε να το επισκευάσουν. Κανείς δεν μπρεί να σας αρνηθεί να κατεβάσετε μια επίσημη αναβάθμιση κατά την "επίσκεψη σας στο Δελχί πριν δύο μέρες". ;)

 

3. Όποιοι δεν έχουν ξανακούσει για σταδιακές αναβαθμίσεις που ξεκινούν από μιά χώρα επιλογής του οποιουδήποτε κατασκευαστή μπορούν να ρωτήσουν τον κ. Γκουγκλ που θα τους δώσει άπειρα τέτοια παραδείγματα. Gradual roll-out είναι η ορολογία στα Αγγλικά.

 

4. Οι συσκευές της Ελλάδας είναι ίδιες και φοράνε το ίδιο firmware με αυτές της Ινδίας.

 

5. Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να ρωτάμε πώς κάνουμε φορμάτ (έστω...μέσα από το μενού) σε μιά οποιαδήποτε συσκευή Android γιατί όλες κάνουν με τον ίδιο τρόπο.

 

6. Η δομικαστική 5.0.2 έχει πλέον οριστικοποιηθεί ως επίσημη και δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει άλλη 5.0.2 διαφορετική από την υπάρχουσα. Όταν υπάρξουν αλλαγές αυτές θα είναι στην 5.0.3 που θα την λάβετε όταν βγεί κανονικά από την Motorola εάν δεν είστε ρουταρισμένοι.

 

7. Έκδοση 5.0.2 δεν φοράνε ακόμη ούτε τα Nexus οπότε μόνο από την Motorola να μην έχετε παράπονα που περίμενε για την 5.0.2 επειδή οι δύο προηγούμενες πεντάρες είχαν προβλήματα με την διαχείριση της μνήμης και της μπαταρίας.

 

 

5. Και ρωτάω ξανά πως κάνουμε φορματ; σου φαίνεται παραλογο; δεν είχα ποτέ στο παρελθόν κινητό με αντροιντ.. Νόκια 6210 , Ν73 και Νοκια 500 αυτη ειναι η προϊστορία μου.

Κάθε συμβουλή και λινκς με διάφορα που μπορούν να με βοηθήσουν δεκτή

 

Ευχαριστώ για όλα τα υπόλοιπα, με κάλυψαν οι απαντήσεις σου

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...