Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λες να μην το σκέφτηκε; Δεν ισχύει. :lol:

 

Τώρα είδα οτι προτάθηκε και πιο πάνω! : )

 

Περίεργο πάντως γιατί σίγουρα λειτουργούσε στο Samsung Galaxy Ace Plus που είχα όπως και σε LG G3 που δοκιμάζω τώρα. Μήπως έχει να κάνει με τις stock εφαρμογές της Google;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στη παρεα.Αξιζει να περασουμε την lollipop; Η ερωτηση μου αφορα σε οσους την εχουν περασει στο κινητο τους...ευχαριστω..

Εχω βάλει το ινδικό ota και όποτε θέλω βάζω την ελληνική ota όταν έρθει

 

Το μόνο bug ότι δεν μπορώ να βάλω δικό μου ringtone αλλά μόνο της συσκευής

 

.. Και δεν έχω κάνει καν factory reset ακόμα, παρόλα αυτά δουλεύει άψογα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μονο απογοητευτικό του ειναι η μπαταρία η οποία βγάζει με το ζόρι 24ωρο με 2-3 ώρες σερφαρισμα την ημερα..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το ινδικό ota πως τό έβαλες με root??

Δεν χρειάζεται root. Δες λιγα μηνύματα πιο πίσω για το τρόπο.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

και αν θες να γυρισεις στην 4.4 παλι γινεται ?

Νομίζω θα πρέπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ποτε θα παρουμε το lolipop αργεί; Να βάλουμε και εμείς μόνοι μας απο Ινδία; Είχα πεί οτι θα περιμένω αλλά ποσο ακόμα;
Link to comment
Share on other sites

είναι το πρώτο μου μοτορολα κινητό δεν μπορώ να βάλω .mp3 ως ήχο κλήσης κ έχω κάνει κάτι κ έχει γυνή το background στο menu άσπρο.. το έχω δυο μέρες το kinito. αναπαραγωγή mp3 μόνο απο το google music?? υπάρχει κατι άλλο??
Link to comment
Share on other sites

είναι το πρώτο μου μοτορολα κινητό δεν μπορώ να βάλω .mp3 ως ήχο κλήσης κ έχω κάνει κάτι κ έχει γυνή το background στο menu άσπρο.. το έχω δυο μέρες το kinito. αναπαραγωγή mp3 μόνο απο το google music?? υπάρχει κατι άλλο??

 

Φυσικά και μπορείς να ορίσεις ότι ήχο κλήσης θέλεις. Εκτός από mp3 η συσκευή παίζει και άλλους ήχους αρχείων, όπως Flac & Wav που είναι ασυμπίεστα. Για καλύτερη διαχείριση ήχων, αλλά φυσικά και αρχείων κατέβασε από Google play το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop, και μέσω αυτού η επιλογή ήχου είναι πανεύκολη. Για player δοκίμασε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maxmpz.audioplayer, το οποίο χρησιμοποιώ κι' εγώ. Είναι δοκιμαστική έκδοση, και αγοράζεται με περίπου 2 ευρώ. Φυσικά υπάρχουν και αρκετά δωρεάν. Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό που είναι και video player https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bsplayer.bspandroid.free

RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Στο 1st Gen μου δοκίμασα ART runtime για αρκετό καιρό και δεν είχα κανένα θέμα. Φρόντισα όμως να κάνω την αλλαγή από Dalvik αμέσως μετά από το update στο τελευταίο λογισμικό (4.4.4) και Wipe Data/Wipe Cache (δλδ έγινε optimization μόνο σε ότι ήταν προ-εγκατεστημένο στο κινητό).

Πού βρίσκουμε πώς κάνουμε Wipe Cache χωρίς Wipe Data/factory reset? Είναι ασφαλές υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/nillkin-flip-case-sparkle-series-for-motorola-moto-g-2nd-generation-black-p-TEL.019403

 

Αυτή την θήκη την έχει πάρει κανενας? Αξίζει η να περιμένω την γνήσια?

Link to comment
Share on other sites

1. Aνοίγει εννοείται. Αν το κρατήσω στα πλάγια δεν ανοίγει. Αλλά τελειώς κάτω η οθόνη ανοίγει.

 

2. Σε καλεί κάποιος. Ανοίγεις απαντάς και κλείνεις την θήκη και μιλάς. Δεν κλείνει η γραμμή κλείνοντας την θήκη.

 

Σχετικά με την original flip case, παρατήρησα το εξής. Εγώ έχω τοποθετήσει tempered glass 0.33mm και όταν κρατάω ανάποδα το κινητό το "πορτάκι" άνοιγει. Ένας συνάδελφος που έχει ακριβώς το ίδιο κινητό και την ίδια θήκη (τις θήκες τις αγόρασα εγώ από το ίδιο κατάστημα και για τους δύο, οπότε είναι και οι δύο γνήσιες ή και οι δύο μαϊμού), αλλά δε χρησιμοποιεί προστασία οθόνης όταν το γυρνά ανάποδα το "πορτάκι" παραμένει κλειστό. Έτσι του ζήτησα σήμερα να αλλάξουμε τις θήκες και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο μαγνήτης δεν είναι ισχυρός, ίσως για να μην επηρεάζει αισθητήρες, με αποτέλεσμα η ύπαρξη προστασίας οθόνης να δημιουργεί το πρόβλημα με το άνοιγμα όταν κρατάς ανάποδα το κινητό. Εδώ που τα λέμε flip case και προστασία οθόνης ταυτόχρονα είναι λίγο υπερβολικό (στον εαυτό μου το λέω :) )

Link to comment
Share on other sites

είναι το πρώτο μου μοτορολα κινητό δεν μπορώ να βάλω .mp3 ως ήχο κλήσης κ έχω κάνει κάτι κ έχει γυνή το background στο menu άσπρο.. το έχω δυο μέρες το kinito. αναπαραγωγή mp3 μόνο απο το google music?? υπάρχει κατι άλλο??

 

Όταν συνδέσεις το τηλέφωνό σου με υπολογιστή, άνοιξέ το στον explorer, επέλεξε την εσωτερική αποθήκευση και εκεί θα βρεις έναν φάκελο με τίτλο ringtones. Εκεί αντέγραψε όποιο mp3 θέλεις και έπειτα στις ρυθμίσεις ήχων θα στο βγάλει στη λίστα με τα ringtones.

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 5.0.2 το μόνο που δεν δουλεύει (τουλάχιστον σε μένα) είναι το USB tethering & Portable Wi-Fi hotspot. Βέβαια το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και στο Nexus 5 που έχω με Lollipop.

 

Εταιρεία κινητής sim1 -> Vodafone

992
Link to comment
Share on other sites

Nokia 6101 - Sony Ericsson W100i - Nokia C2-05 - Nokia C2-02 - Motorola Moto G 4G
Link to comment
Share on other sites

''Με την έκδοση 5.0.2 το μόνο που δεν δουλεύει (τουλάχιστον σε μένα) είναι το USB tethering & Portable Wi-Fi hotspot. Βέβαια το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και στο Nexus 5 που έχω με Lollipop.''

 

στο δικο μου Moto g 2014 παιζει μια χαρα το tethering καλυτερα απο την 4.4.4 (cosmote εχω)

μηπως εχει να κανει με την vodafon που εχει και καλα πακετο για να μοιραζεις τα δεδομενα σε αλλες συσκευες

 

''Όταν συνδέσεις το τηλέφωνό σου με υπολογιστή, άνοιξέ το στον explorer, επέλεξε την εσωτερική αποθήκευση και εκεί θα βρεις έναν φάκελο με τίτλο ringtones. Εκεί αντέγραψε όποιο mp3 θέλεις και έπειτα στις ρυθμίσεις ήχων θα στο βγάλει στη λίστα με τα ringtones. ''

 

παιζει και για την ινδικη 5.0.2 που εχει ενα θεματακι με τα ringtones :)

Edited by spongebill
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα αργήσει. Το θέμα στο XDA με την leaked ota lollipop που προέρχεται από soak test άνοιξε στις 14/1 και σήμερα γράφουν πως άρχισε να τους έρχεται σε όλους επίσημα το τελικό update στην Ινδία. Με δεδομένο πως κάποια παιδιά είχαν ειδοποίηση για soak test λίγες μέρες πριν, κατ'αντιστοιχία δεν πρέπει να απέχει και πολύ η σειρά μας.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα αργήσει. Το θέμα στο XDA με την leaked ota lollipop που προέρχεται από soak test άνοιξε στις 14/1 και σήμερα γράφουν πως άρχισε να τους έρχεται σε όλους επίσημα το τελικό update στην Ινδία. Με δεδομένο πως κάποια παιδιά είχαν ειδοποίηση για soak test λίγες μέρες πριν, κατ'αντιστοιχία δεν πρέπει να απέχει και πολύ η σειρά μας.

Δηλαδη ποσο λες να απεχει η σειρα μας;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση φασαρία.Άριστο είναι και τώρα το κινητο έτσι κι αλλιώς.Το Lollipop θα βοηθήσει πολύ όσο θα προχωράνε οι ενημερώσεις των εφαρμογών και κυρίως με τους νέους επεξεργαστές.Αυτή τη στιγμή πιο πολύ material design είναι παρά κάτι άλλο.

Οπότε δε χρειάζεται να βιαζόμαστε.Βέβαια φαίνεται ότι η motorola το έπαιξε σωστά το παιχνίδι με τις ανακοινώσεις τις περί αναβαθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν βρεθηκε Χ που εψαχνα πηγα χτες και το πηρα μιας και ειμαι motorollakias .

στο τελειωμα του στησιματος κατεβαζω το skype και βλεπω κατω δεξια στην οθονη μια μουτζουρα ,το βαζω σε ασπρο και ηταν μια μπλε αλλα μικρη και αμυδρη κουκιδα .το ψαχνω εδω μεσα και βλεπω οτι ειχαν και αλλοι προβλημα .

επειδη ηταν αμυδρη λεω δεν βαριεσε δεν πολυφαινετει.

παω σημερα στο καταστημα που το πηρα (σκρουτζομαγαζο στο θησειο που αν και νομιζω οτι πρεπει να το βαλω δεν το βαζω γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα και τα καλα πρεπει να λεγονται ) για να αλλαξω μια θηκη που δεν μου αρεσε και λεω στον ανθρωπο για την σκια και οτι δεν με νοιαζει αλλα αμα μεγαλωσει να δουμε τι θα κανουμε και περιμενω για την θηκη .χωρις να μου πει τιποτα παει και μου φερνει αλλο και μου λεει να κανω επαναφορα στο παλιο και ανοιγει το καινουργιο να δουμε αν εχει το ιδιο προβλημα .ολα αψογα ,μου αλλαζει και την θηκη και παω στο καλο και τωρα ξαναστηνω το καινουργιο .

τον ευχαριστω και δημοσια αν και δεν ξερω αν διαβαζει εδω και για θεμα παρτιδας την διαφορα που προσεξα ηταν οτι στο παλιο η ζελατινα προστασιας που ειχα ηταν διαφανη ενω στο αλλο ειχε σχεδια οθονης ,ετσι νομιζω οτι ειναι αλλη παρτιδα .

απο οτι μου ειπε εχει δωσει παρα πολλα και δεν ειχε ερθει κανενα πισω .

Edited by giorgosstamatis
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/nillkin-flip-case-sparkle-series-for-motorola-moto-g-2nd-generation-black-p-TEL.019403

 

Αυτή την θήκη την έχει πάρει κανενας? Αξίζει η να περιμένω την γνήσια?

την θηκη που λεω οτι αλλαξα στο παραπανω ποστ μου ειναι αυτη που πηρα και ειναι μια χαρα και εχει και τον μαγνητη αλλα δεν ειναι τοσο ισχυρος οσο της γνησιας (ειχα γνησια στο moto g 1 ) και αν το γυρισεις στο πλαι ανοιγει αλλα κανει την δουλεια του

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από οτι κατάλαβα η γνήσια θήκη της Motorola, δεν είναι θήκη αλλά κομμάτι του ίδιου του κινητού, δηλαδή αλλάζεις την πλάτη και απλά έχεις ενα πορτακι, δεν σε προστατεύει πουθενά σε περίπτωση πτώσης λεμε τωρα, ενω αυτή πο έχει το e-shop αν κατάλαβα καλά κουμπώνει εξωτερικά, οπότε και να πέσει το κινητό θα τραυματιστεί η θήκη και οχι το μέσα. Τώρα αν είναι ενεργό το πορτάκι δεν ξέρω, και αν είναι σκληρή, ποιοτικη, αν κουμπώνει καλα μεσα το κινητό, εσύ που τηνέχεις φιλε πες μας. Edited by klasompanieras
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...