Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πείτε μου τη γνώμη σας. Αξίζει η μετάβαση από το moto g 2013 στο moto g 2014? Έχω τη δυνατότητα να την κάνω και ψιλοαναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο ποιά είναι η γνώμη σας;Την έχει κάνει κανένας; Υπάρχει ουσιαστική διαφορά; Επίσης τα κουμπιά στο μοντέλο 2014 δεν είναι λίγο περίεργα; Ευχαριστώ!

 

Αν χρειάζεσαι τη δεύτερη κάρτα ή τη μεγαλύτερη οθόνη αξίζει. Αν όχι, εγώ θα έμενα στο 2013. Προσωπικά έκανα τη μετάβαση για να έχω δύο νούμερα αλλά σαν μέγεθος οθόνης θεωρώ ιδανικό το 4,5. Άλλες ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν, δεν ξέρω μόνο αν το 2013 θα πάρει lollipop.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν χρειάζεσαι τη δεύτερη κάρτα ή τη μεγαλύτερη οθόνη αξίζει. Αν όχι, εγώ θα έμενα στο 2013. Προσωπικά έκανα τη μετάβαση για να έχω δύο νούμερα αλλά σαν μέγεθος οθόνης θεωρώ ιδανικό το 4,5. Άλλες ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν, δεν ξέρω μόνο αν το 2013 θα πάρει lollipop.

 

Θα παρει κανονικα. Εδω θα παρει και το Moto E!

Link to comment
Share on other sites

@Dpan9 Κι εγώ θεωρούσα ότι μια οθόνη 4.5'' είναι το ιδανικό και ήταν ο κυριότερος λόγος που επέλεξα το 1st Gen πριν κάτι μήνες (ενώ είχε ήδη κυκλοφορήσει το 2nd Gen). Δηλαδή παρά την καλύτερη κάμερα, τη δυνατότητα χρήσης 2 SIM και την υποδοχή για κάρτα micro SD έκανα την επιλογή βάσει μεγέθους οθόνης.

 

Όμως πριν λίγο καιρό που ένας φίλος πήρε το 2nd Gen και του το setαρα εγώ, ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα από την αρχή αυτό.. Κι αυτό γιατί χρειάζεται πολύ λίγος χρόνος για να συνηθίσεις τη συσκευή σαν μέγεθος (είναι και 0.6 mm πιο λεπτό το 2nd Gen). Για τα κουμπιά, αν αναφέρεσαι στο πάτημα τους δεν ξέρω να σου πω αλλά αισθητικά μου αρέσει περισσότερο που στο καινούριο μοντέλο επέλεξαν ματ αντί γυαλιστερού (όπως και στα ηχεία). Αν υπάρχουν αρνητικά στη μετάβαση που σκέφτεσαι είναι το χαμηλότερο pixel density, η ίσως χαμηλότερη φωτεινότητα και η διάρκεια μπαταρίας.

 

Εγώ προς το παρόν μένω με το 1st Gen και ελπίζω να "τους κόψει" να κυκλοφορήσουν και Moto G 4G/LTE 2nd Gen μοντέλο κάποια στιγμή. : Ρ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήρα πριν λίγο το κινητό και ξεκίνησα να παίζω μαζί του.

 

έχω κάποιες αρχικές και βασικές απορίες, και είμαι σίγουρος πως θα έχω και άλλες στη συνέχεια, οπότε ζητώ εξαρχής μια κατανόηση.

 

1. βάζω μια φωτογραφία σε μια επαφή. όταν αυτή η επαφή με καλεί, η φωτογραφία είναι εντελώς πετσοκομμένη, ενώ στο κάτω μέρος της οθόνης του τηλεφώνου έχει ένα τεράστιο πλαίσιο, αυτό για να απαντήσεις ή απορρίψεις την κλήση. Υπάρχει κάποιος τρόπος/ρύθμιση να φαίνονται ολόκληρες οι φωτογραφίες?

 

2. δοκίμασα κάποια ακουστικά handsfree ενσύρματα. Όταν με καλούν με τα ακουστικά πάνω στο τηλέφωνο, ο ήχος κλήσης του τηλεφώνου δεν δυναμώνει, παραμένει σταθερός και χαμηλός. Όταν με καλούν χωρίς να έχω το handsfree τότε ο ήχος κλήσης δυναμώνει αρκετά. Τι παίζει με αυτό?

 

3. στην αρχική οθόνη έχει ένα πλαίσιο Google και ένα σαν μικρόφωνο. Πως φεύγει όλο αυτό?

Edited by akisakis
Join The Life
Link to comment
Share on other sites

1. Κατά τον ορισμό εικόνας για επαφή σε ρωτάει να την κόψεις. Πειραματίσου κόβοντάς την κατάλληλα ώστε να εμφανίζεται όπως πρέπει.

 

2. Έτσι λειτουργεί. Η αρχή είναι σωστή, γιατί θεωρούν πως όταν έχεις τα ακουστικά στα αυτιά σου είναι καλύτερο να ακούς από εκεί το ringtone. Προσωπικά με βολεύει έτσι. Μερικούς όχι.

 

3. Δεν φεύγει. Μόνο αν αλλάξεις launcher με κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτό όπως και να την βάλω, πάντα κομμένη είναι, τελοσπαντων δεν πειράζει.

 

Αυτό με τα handsfree θα το ήθελα να χτυπαει το κινητό πιο δυνατά, γιατί στη δουλειά μου έχω τα ακουστικά στο κινητό αλλά δεν τα φοράω, οπότε δεν θα ακούγεται ο χτύπος κλήσης καλά.

 

 

Μια ακόμα ερώτηση. Δεν υπήρχε εφαρμογή για να βλέπω τα αρχεία κινητού και κάρτας, οκ έβαλα το ES explorer, αλλά δεν θα έπρεπε να έχει από default κάποια? Στο κινητό της φίλης μου, saumsung ace 2 με android 2.3, έχει την εφαρμογή "τα αρχεία μου" και για αυτό αναρωτιώμουν.

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγεις φωτογραφία και επαφή μετά σου λέει περικοπή εικόνας. Επέλεξε κατάλληλη επιφάνεια από τη φωτογραφία ώστε αυτό που θα ορίσεις τελικά να έχει παραπάνω χώρο στο σημείο που σου κόβει. Αν π.χ. θέλεις να βάλεις ένα πρόσωπο και σου κόβει το κεφάλι, κάνε την επιλογή αρκετά παραπάνω από αυτό, έτσι ώστε όταν κόψει κατά την εμφάνιση να έχει μέσα το σημείο που θες.

 

Για τα ακουστικά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι. Προσωπικά με έχει βολέψει γιατί όταν φοράω ακουστικά είναι ωραίο να μην ακούγεται στους γύρω και τόσο πολύ ο ήχος κλήσης μου. Κατά τα άλλα κυρίως χρησιμοποιώ μικρό ακουστικό bluetooth για ομιλία και το έχω στο αυτί όταν είμαι έξω και δεν έχω πρόβλημα.

 

Έτσι είναι στις συσκευές με καθαρό android. Και στο Nexus 5 που είχα προηγουμένως δεν είχε file manager και έβαζα τον ES. Δες το διαφορετικά. Δεν έχει έναν μέτριο f/m και μπορείς να βάλεις της επιλογής σου(τον καλύτερο π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείται κάποιον launcher?Πιστεύεται μπορεί κάποιος να φέρει κάτι παραπανω σε εμπειρία χρήσης και αν ναι ποιος είναι καλύτερος;

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

O καλύτερος launcher, κατά την άποψη των power-users παγκοσμίως, είναι ο Nova και κυρίως στην πληρωμένη έκδοση του που στοιχίζει όσο ένας καφές και χιλιοαξίζει η αγορά του.

 

Τον έχω αγοράσει για το ταμπλετ μου απλα δεν τον έχω περάσει στο κινητό γιατί δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι παραπάνω στο τηλέφωνο μιας και είναι απροβληματιστο ηδη απλα ρώτησα μήπως έχει κανει κάποιος την μετάβαση αυτή!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Του έβαλα τον Nova (paid version) γιατί ο βασικός του είναι για τα πανηγύρια σε παραμετροποίηση.

 

Είδες βελτίωση στην εμπειρία χρήσης?

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιο ελαφρύς, πιο άμεσος. Το χρησιμοποιώ χρόνια και δεν τον αλλάζω ακόμα και αν έχω pure android που συνήθως οι launchers τους δεν κάνουν ούτε τα βασικά. :p
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πιο ελαφρύς, πιο άμεσος. Το χρησιμοποιώ χρόνια και δεν τον αλλάζω ακόμα και αν έχω pure android που συνήθως οι launchers τους δεν κάνουν ούτε τα βασικά. :p

 

Χμμμ θα το δοκιμασω ;)

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα μια θήκη απο το ebay flip cover κινέζικη αλλα απο Γερμανια...απαράδεκτη ποιότητα..τα ειχε τσουξει ο Κινέζος...δεν κλείνει με τίποτα το καπακι..:lol:..ειχε και 7.5 ευρω τρομάρα του

εννοείτε παω για φουλ ρεφαντ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διανοηθώ για ποιόν λόγο δεν τον δοκιμάζεις και επαφίεσαι στα γούστα των άλλων. :confused:

Πέστα χρυσο-δάκτυλε :)

Μου θυμίζει αυτούς που όταν πάνε έξω να παραγγείλουν ποτό (η φαΐ) ρωτάνε πρώτα τους άλλους "Εσύ τι θα πάρεις;" :)

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα μια θήκη απο το ebay flip cover κινέζικη αλλα απο Γερμανια...απαράδεκτη ποιότητα..τα ειχε τσουξει ο Κινέζος...δεν κλείνει με τίποτα το καπακι..:lol:..ειχε και 7.5 ευρω τρομάρα του

εννοείτε παω για φουλ ρεφαντ...

 

Για αυτό πάντα την ΟΕΜ. Ολα τα άλλα είναι για να ταλαιπωριέστε. Η φτήνια τρώει τον παρά. :lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά συγνώμη να μην ρωταω να παίρνω μερικές γνώμες σε ενα φόρουμ!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό πάντα την ΟΕΜ. Ολα τα άλλα είναι για να ταλαιπωριέστε. Η φτήνια τρώει τον παρά. :lol:

συμφωνώ εν μέρει δεν ισχυει απόλυτα ..εχω αγορασει απειρες απλες silicone case απο ebay και ηταν ολες αψογες...οτι εχει καπακια φρουφρου και ιστοριες ειναι για πεταμα...τωρα περιμενω 2 silicone case:D

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ εν μέρει δεν ισχυει απόλυτα ..εχω αγορασει απειρες απλες silicone case απο ebay και ηταν ολες αψογες...οτι εχει καπακια φρουφρου και ιστοριες ειναι για πεταμα...τωρα περιμενω 2 silicone case:D

 

Ε ναι γιατί εκεί θέλει και λίγο μελέτη να την φτιάξεις σωστά. Οι απλές (πλάτης) όσο και χαζός να είσαι θα ταιριάξει στα 9/10 κινητά.

 

Για μένα η ΟΕΜ έχει και κάτι άλλο: αντοχή στο χρόνο μιας και είναι αρκετά ποιοτική. Εχει καεί η γούνα μου από κινέζικες μούφες για αυτό η συμβουλή μου είναι μην το σκέφτεστε. Αν υπάρχει ΟΕΜ μόνο ΟΕΜ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασαν άλλα 2 γνωστοί μου το moto g, και πήραν και από μια θήκη flip που είχε το κατάστημα. Με μαγνήτη λέει και κόστος 14€ έκαστη. Τις είδα από κοντά, καλές φαίνονταν αλλά το καπάκι κάθε φορά που το γύριζες τέρμα πίσω να ακουμπάει την πλάτη της συσκευής έσβηνε την οθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μια δερμάτινη? Από aliexpress με 3 ευρώ.

Την πήρα για να δοκιμάσω αν με βολεύει . Την κράτησα 3 μέρες και την έβγαλα. Μου ήταν μεγάλος Μπόγος και ας χρησιμοποιώ τσαντάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εχτες μου ήρθε η θήκη της nillkin απο ebay μπορω να πω πως είναι πολύ καλύτερη απο πολλές ακριβές που είχα για το iphone Κλείνει την οθόνη και ταιριάζει άψογα. Για την ΟΕΜ δε λέω ωραία αλλά να πω την αλήθεια σε ενδεχόμενο πέσιμο αμφιβάλλω οτι θα κανει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Οι θηκες της nillkin ειναι οντως παρα πολυ καλες και φθηνες. Εχω για το moto g και παραγγειλα ηδη μια hard cover για το moto g 2014
http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι που δεν γνωρίζω

 

στο νέο μου κινητό το Motorola Moto G (2nd Gen) το οποίο δεν έχω κάνει root ούτε unlock bootloader και φοράει το Android 4.4.4 χρησιμοποιώ ως πρόγραμμα προστασίας από ιούς κτλ το Zoner Free Antivirus

 

σήμερα μου εμφάνισε αυτό το μήνυμα ως προειδοποίηση

 

exploit.androidos.masterkey.b - com.android.keychain

 

ξέρει κανείς τι είναι αυτό , πώς αφαιρείτε ή αν φεύγει με την νέα έκδοση του Android 5.0.2 που θα κυκλοφορήσει για το τηλέφωνο.?

 

Ευχαριστώ

 

Συγνώμη αν σας φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά δεν τα κατέχω αυτά τα πράγματα.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...