Jump to content

Apple iPhone 6 Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο το θεμα του availability εχει ξεφύγει καθε λογικής, αρχίζω να έχω την πεποίθηση οτι μοιάζει με ανάκληση προϊοντος. Δεν υπάρχει πουθενά το τηλεφωνο και ειλικρινά δεν πιστεύω οτι ειναι λόγω της "απίστευτης" ζήτησης. Μηπως τελικά λόγω bendgate αποφάσισαν να αποσύρουν τη συσκευή προσωρινά μέχρι να το διορθώσουν?

 

Δεν ειναι λογικό σε όλη τη Ν Υόρκη να μην υπάρχει ούτε 1 για δείγμα στην ATT. Ούτε 1 ?!?!?

 

AT&T :D

 

έχω την εντύπωση ότι πλέον απλά υφίστανται τα υπόλοιπα της 1ης διανομής, τα οποία αναδιανέμουν. Δεν μπορεί να καταχωρώ ηλεκτρονική παραγγελία στο Manhattan στην AT&T και να μου λέει ότι στα 50 πλησιέστερα καταστήματα δεν υπάρχει διαθέσιμο προς παραλαβή! Μην τρελαθούμε τώρα: εντάξει το iPhone είναι αυτό που είναι, αλλά δεν έτρεξε όλη η πόλη να το πάρει και όχι μόνον εξαντλήθηκαν τα αποθέματα, αλλά δεν ανατροφοδοτήθηκαν λόγω υπερβολικής ζήτησης παντού! Είπαμε, καλό το μάρκετινγκ αλλά υπάρχει όριο στην κατανάλωση κουτόχορτου... Αδυνατώ να πιστέψω ότι μετά την 1η διανομή δεν υπάρχουν τηλέφωνα για την Αμερικανική αγορά- καλά τα νούμερα του στυλ 10 εκατομμύρια κλπ, αλλά η παντελής σχεδόν έλλειψη είναι απλά γελοία. Γιατί το ίδιο δεν συμβαίνει με κανένα άλλο κινητό? και μη μου πείτε για την FOXCONN και τη γραμμή παραγωγής της... μια χαρά προλαβαίνει να παράγει για τους πάντες

 

Προσωπική (ταπεινή) μου γνώμη ότι η Apple κάνει έμμεσο recall με το να μην δίνει τηλέφωνα στα δίκτυα διανομής και στους παρόχους. Ειδικά στο 6 plus. Γι'αυτό πιστεύω μεγάλες αλυσίδες όπως τα mediamarkt δεν δίνουν ημερομηνία διάθεσης για το 6 plus, αλλά μόνον για το 6, ενώ κάποιοι συζητάνε αόριστα για Χριστούγεννα μέχρι 6-μηνο.

 

Παντως στην Ευρώπη υπάρχει διαθεσιμότητα, απ'οσα μαθαίνω. Και απο πρώτο χέρι η Αγγλία έχει καθημερινά διαθεσιμότητα σχεδόν σε όλα τα καταστήματα, τουλάχιστον στο Λονδίνο και τριγύρω.

 

Επίσης μη ξεχνάμε ότι άνοιξε η αγορά της Κίνας με προπαραγγελίες που ξεπέρασαν τα 4 εκατομμύρια, τώρα έχουν αυξηθεί. Μη κάνει απορία, τώρα αν πρόκειται για ανάκληση δεν πιστεύω να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Συνεχίζουν και φέρνουν συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η απρόβλεπτη ζήτηση εντοπίζεται στο Plus, καθώς οι αρχικές παραγγελίες ήταν 3 προς 1 iPhone 6/Plus, Αυτή τη στιγμή οι αποστολές από τα εργοστάσια συναρπολόγης είναι 1/1,5 :) τι να προλάβουν, και η ζήτηση αυτή είναι παγοσμίως! :)
Link to comment
Share on other sites

τώρα αν πρόκειται για ανάκληση δεν πιστεύω να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Συνεχίζουν και φέρνουν συνέχεια.

Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται για ανάκληση, αν και θα το ήθελα πολύ, αν υπάρχει πραγματικό και εκτεταμένο πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται για ανάκληση, αν και θα το ήθελα πολύ, αν υπάρχει πραγματικό και εκτεταμένο πρόβλημα.

 

Μην ανησυχείς, έχω δυο Plus 128αρια και δεν έχουν κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Πάντως σε τσέπη jeans δεν χωράνε και δεν βολεύουν τα παντοφλαiPhones (all rights reserved :p) εκεί μεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, έχω δυο Plus 128αρια και δεν έχουν κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Πάντως σε τσέπη jeans δεν χωράνε και δεν βολεύουν τα παντοφλαiPhones (all rights reserved :p) εκεί μεσα.

Εγώ πάλι τι να πω, μετά τα τηλέφωνα Android το plus μου φαίνεται μια χαρά. :lol:

Edited by mirrorofsorrow
άσκοπη χρήση μορφοποίησης κειμένου
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η απρόβλεπτη ζήτηση εντοπίζεται στο Plus, καθώς οι αρχικές παραγγελίες ήταν 3 προς 1 iPhone 6/Plus, Αυτή τη στιγμή οι αποστολές από τα εργοστάσια συναρπολόγης είναι 1/1,5 :) τι να προλάβουν, και η ζήτηση αυτή είναι παγοσμίως! :)

 

Μάλλον για εικασία μου φαινεται- προκύπτει απο κάπου? επιπλέον, δεν υπάρχει κάποια δήλωση απο πλευράς εταιρειας παραγωγής, αλλα ούτε και απο την apple οτι η παραγωγή δεν μπορει να ανταποκριθει στη ζήτηση.

 

Επιπλέον, αν δεν προλαβαίνεις, τοτε καθυστερεις τη διανομή σε νέες χώρες 2 βδομάδες και ισορροπείς τη ζήτηση. Αν και μου φαινεται το απόλυτο κουφό να εχουν αφήσει την παραγωγή τελευταία στιγμη και να περιμένουν να ανταποκριθει κατασκευάζοντας 1-2 εκατομμύρια τηλέφωνα την ημέρα- θα μου φαινόταν τουλάχιστον ηλίθιο, οταν εχεις νούμερα σχεδόν δεκαετίας και μπορεις να προβλέψεις τις ανάγκες σου σε παραγγελίες.

 

Πάντως ούτε στην Ελβετία υπάρχει διαθέσιμο, ενώ απο την 1η μέρα διανομής το site της apple δήλωνε διαθεσιμότητα 3-4 βδομάδες μετα την παραγγελία...

 

Εγω θα επιμεινω: όλα τα στοιχεία μου δείχνουν αναστολή διάθεσης, τουλάχιστον μέχρι να εκτιμηθεί το εύρος του προβλήματος. Γιατί στο τελος της ημέρας ειναι διαφορετικό να πρέπει να αντικαταστήσεις 1 εκατομμύριο συσκευές και αλλο πράγμα 10 ή 100 σε ζόρικες αγορές οπως της Ευρώπης και Β. Αμερικής που η προστασία των καταναλωτών ειναι σοβαρή υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για εικασία μου φαινεται- προκύπτει απο κάπου? επιπλέον, δεν υπάρχει κάποια δήλωση απο πλευράς εταιρειας παραγωγής, αλλα ούτε και απο την apple οτι η παραγωγή δεν μπορει να ανταποκριθει στη ζήτηση.

 

Επιπλέον, αν δεν προλαβαίνεις, τοτε καθυστερεις τη διανομή σε νέες χώρες 2 βδομάδες και ισορροπείς τη ζήτηση. Αν και μου φαινεται το απόλυτο κουφό να εχουν αφήσει την παραγωγή τελευταία στιγμη και να περιμένουν να ανταποκριθει κατασκευάζοντας 1-2 εκατομμύρια τηλέφωνα την ημέρα- θα μου φαινόταν τουλάχιστον ηλίθιο, οταν εχεις νούμερα σχεδόν δεκαετίας και μπορεις να προβλέψεις τις ανάγκες σου σε παραγγελίες.

 

Πάντως ούτε στην Ελβετία υπάρχει διαθέσιμο, ενώ απο την 1η μέρα διανομής το site της apple δήλωνε διαθεσιμότητα 3-4 βδομάδες μετα την παραγγελία...

 

Εγω θα επιμεινω: όλα τα στοιχεία μου δείχνουν αναστολή διάθεσης, τουλάχιστον μέχρι να εκτιμηθεί το εύρος του προβλήματος. Γιατί στο τελος της ημέρας ειναι διαφορετικό να πρέπει να αντικαταστήσεις 1 εκατομμύριο συσκευές και αλλο πράγμα 10 ή 100 σε ζόρικες αγορές οπως της Ευρώπης και Β. Αμερικής που η προστασία των καταναλωτών ειναι σοβαρή υπόθεση.

 

Τη συναρμολόγηση του iPhone 6 Plus την έχει αναλαβει η Foxconn ενώ της μικρότερης έκδοση η Pegatron. Είναι εύκολο λοιπόν να καταλάβεις πως οι προβλέψεις ήταν λανθασμένες. Οι αποστολές τούτη τη στιγμή από την μέν και δε είναι 60-40. Σημείωσε πως έκανε πρόβλεψη πως για κάθε τρεις εκδόσεις των 4,7 ιντσών, θα πουλάει 1 iPhone 6 Plus δυστυχώς για την Apple η ζήτηση είναι διαφορετική, και φαίνεται και από δική μου δημοκόπηση :)

Link to comment
Share on other sites

Τη συναρμολόγηση του iPhone 6 Plus την έχει αναλαβει η Foxconn ενώ της μικρότερης έκδοση η Pegatron. Είναι εύκολο λοιπόν να καταλάβεις πως οι προβλέψεις ήταν λανθασμένες. Οι αποστολές τούτη τη στιγμή από την μέν και δε είναι 60-40. Σημείωσε πως έκανε πρόβλεψη πως για κάθε τρεις εκδόσεις των 4,7 ιντσών, θα πουλάει 1 iPhone 6 Plus δυστυχώς για την Apple η ζήτηση είναι διαφορετική, και φαίνεται και από δική μου δημοκόπηση :)

Άρα δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία.

 

Από τν Apple όχι, αλλά έχει λογική η πααραπάνω υπόθεση που έχει γίνει από μεταφορείς των συσκευών αμφότερα

Link to comment
Share on other sites

Τη συναρμολόγηση του iPhone 6 Plus την έχει αναλαβει η Foxconn ενώ της μικρότερης έκδοση η Pegatron. Είναι εύκολο λοιπόν να καταλάβεις πως οι προβλέψεις ήταν λανθασμένες. Οι αποστολές τούτη τη στιγμή από την μέν και δε είναι 60-40. Σημείωσε πως έκανε πρόβλεψη πως για κάθε τρεις εκδόσεις των 4,7 ιντσών, θα πουλάει 1 iPhone 6 Plus δυστυχώς για την Apple η ζήτηση είναι διαφορετική, και φαίνεται και από δική μου δημοκόπηση :)

 

1. μιλάμε για την apple: το να λέμε απλά ότι οι προβλέψεις ήταν λανθασμένες νομίζω δεν παίζει, ενώ την ίδια στιγμή δεν έχουμε κανένα official στοιχείο ώστε να το υποστηρίξουμε.

 

2. εκτιμώ το myphone και την κοινότητα στην οποία ειμαι κοντά πάνω από 1 δεκαετία, αλλά ποτέ δεν νομίζω ότι θα αποτελέσει marketing tool για ευρείας κατανάλωσης προϊόντα.

 

3. Σχετικά με τις FOXCONN και PEGATRON, νομίζω το άρθρο εδώ του Forbes θα σε διαψεύσει σε μεγάλο μέρος: μόνον το 30% του assemblying του iphone 6 πήγε προς PEGATRON, ενώ την πίτα τόσο των parts όσο και του assembling την έχει μοιράσει η apple σε πολλούς και διάφορους contractors. Συμπέρασμα: τόσο για να κτυπήσει τις τιμές στα parts όσο και για να επιτύχει καλύτερες τιμές συναρμολόγησης έχει κάνει σημαντική διασπορά.

 

4. Βέβαια, αυτό που μπορεί κάποιος να υποστηρίξει είναι οτι λόγω της διασποράς να υπάρχει θέμα διαφορετικής αντοχής (στο iphone 6 τουλάχιστον), λόγω των διαφορετικών προμηθευτών (οπότε πιθανόν διαφορετικά υλικά- έστω και κατ' ελάχιστον), αλλά και διαφορετικών "συναρμολογητών".

Link to comment
Share on other sites

Από τν Apple όχι, αλλά έχει λογική η πααραπάνω υπόθεση που έχει γίνει από μεταφορείς των συσκευών αμφότερα

 

Η Apple ποτε μα ποτε δεν εχει ανακοινωσει πως κατανεμοντε οι πωλησεις αναμεσα στα διαφορα μοντελλα iPhone (προφανως γιατι ετσι θα αποκαλυπτε τις προτιμησεις των πελατων της). Μονο εικασιες υπαρχουν για την κατανομη. Κατα την γνωμη μου το plus εχει καλη ζητηση τους πρωτους μηνες γιατι αυτοι που ειναι τρελλαμενοι με τα τηλεφωνα και αγοραζουν απο τους πρωτους θα το προτιμησουν για τα σπεκς. Οι αλλοι που αγοραζουν περιστασιακα θα πανε για το 6.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Από τν Apple όχι, αλλά έχει λογική η πααραπάνω υπόθεση που έχει γίνει από μεταφορείς των συσκευών αμφότερα

Από τη στιγμή που δεν είναι τα στοιχεία επίσημα μη τα διαχειρηζεσαι σαν να είναι.

.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η Apple ποτε μα ποτε δεν εχει ανακοινωσει πως κατανεμοντε οι πωλησεις αναμεσα στα διαφορα μοντελλα iPhone (προφανως γιατι ετσι θα αποκαλυπτε τις προτιμησεις των πελατων της). Μονο εικασιες υπαρχουν για την κατανομη. Κατα την γνωμη μου το plus εχει καλη ζητηση τους πρωτους μηνες γιατι αυτοι που ειναι τρελλαμενοι με τα τηλεφωνα και αγοραζουν απο τους πρωτους θα το προτιμησουν για τα σπεκς. Οι αλλοι που αγοραζουν περιστασιακα θα πανε για το 6.

Έτσι ακριβώς. Επίσης δεν έχουμε στοιχεία επιστροφων. Αυτό έλειπε...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Apple iPhone 6 Plus Smartphone Review

http://www.notebookcheck.net/Apple-iPhone-6-Plus-Smartphone-Review.127258.0.html

 

Pro

 

+ Great display

+ Very good battery runtimes

+ Great GPS module

+ Great performance

+ Decent camera

+ Very good voice quality

+ Good headphones

 

Cons

 

- NFC can only be used for Apple Pay

- Complicated one-hand use

- Flash overexposes pictures

- Storage cannot be expanded

- No LTE Cat. 6

- Power adaptor too weak

- Price

- Mediocre case stability

- OIS makes it hard to use the iPhone on a tripod

 

Shortcut

 

What we like

 

The display, the fast performance and the great GPS module collect a lot of points.

 

What we'd like to see

 

More stability! For the chassis, the OIS and the software.

 

What surprises us

 

Apple does not manage to implement a decent one-hand operation for the 5.5-inch iPhone 6 Plus.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Apple iPhone 6 Smartphone Review

http://www.notebookcheck.net/Apple-iPhone-6-Smartphone-Review.127057.0.html

 

Pro

 

+ Excellent build quality

+ Great performance

+ Decent camera

+ Very good voice quality

+ Great display

+ Decent battery runtimes

+ Good headphones

 

Cons

 

- NFC can only be used for Apple Pay

- Micro stutters

- Flash overexposes pictures

- Storage cannot be expanded

- No LTE Cat. 6

- Power adaptor to weak

- Issues with some car hands-free solutions

 

Shortcut

 

What we like

 

We like the build quality and the new design. But the display is convincing as well and finally bigger.

 

What we miss

 

Apple's leadership in terms of innovations. The ac-WLAN standard is finally available but had issues during the review. LTE Cat. 6 would have been a nice feature as well. We also expect a more polished software from a premium product.

 

What surprises us

 

Apple only includes a weak power adaptor, even though a more powerful version would have reduced the charging times.

 

μαλλον επρεπε να το δημοσιευσεις στο αντιστοιχο για το iphone 6.Γιατι εδω ειναι το μεγαλο αδερφακι του το plus!!!!;)

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

1. μιλάμε για την apple: το να λέμε απλά ότι οι προβλέψεις ήταν λανθασμένες νομίζω δεν παίζει, ενώ την ίδια στιγμή δεν έχουμε κανένα official στοιχείο ώστε να το υποστηρίξουμε.

 

2. εκτιμώ το myphone και την κοινότητα στην οποία ειμαι κοντά πάνω από 1 δεκαετία, αλλά ποτέ δεν νομίζω ότι θα αποτελέσει marketing tool για ευρείας κατανάλωσης προϊόντα.

 

3. Σχετικά με τις FOXCONN και PEGATRON, νομίζω το άρθρο εδώ του Forbes θα σε διαψεύσει σε μεγάλο μέρος: μόνον το 30% του assemblying του iphone 6 πήγε προς PEGATRON, ενώ την πίτα τόσο των parts όσο και του assembling την έχει μοιράσει η apple σε πολλούς και διάφορους contractors. Συμπέρασμα: τόσο για να κτυπήσει τις τιμές στα parts όσο και για να επιτύχει καλύτερες τιμές συναρμολόγησης έχει κάνει σημαντική διασπορά.

 

4. Βέβαια, αυτό που μπορεί κάποιος να υποστηρίξει είναι οτι λόγω της διασποράς να υπάρχει θέμα διαφορετικής αντοχής (στο iphone 6 τουλάχιστον), λόγω των διαφορετικών προμηθευτών (οπότε πιθανόν διαφορετικά υλικά- έστω και κατ' ελάχιστον), αλλά και διαφορετικών "συναρμολογητών".

 

3. Σχετικά με τις FOXCONN και PEGATRON, νομίζω το άρθρο εδώ του Forbes θα σε διαψεύσει σε μεγάλο μέρος: μόνον το 30% του assemblying του iphone

 

Σε τι να με διαψεύσει; το γνωρίζω αυτό που λες συγκεκριμένα η αρχική συμφωνία ήταν στο 50% της συναρμολόγησης, και κατέληξε στο 30%, λόγω iPhone 5c και iPad. Ημούν σαφής, οι αποστολές τις Pegatron προς Foxconn είναι 40-60, Pegatron αφορά αποστολές iPhone 6, Foxconn αφορά αποστολές iPhone 6 Plus. :confused:

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που η Apple σε νέο προϊόν κάνει λάθος υπολογίσμό, θυμίζω το iPhone 5c, που ένα μήνα μετά την έναρξη πωλήσεων έριξε την συναρμολόγηση στο 50% των ποσοτήτων, λόγω μειωμένης ζήτησης.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καλυτερα το αρθρο. Το σπλιτ στην παραγωγη ειναι το ακολουθο:

Pegatron Hon Hai

IPhone 6 30%. 70%

IPhone 6+ 0%. 100%

 

Συμφωνώ παρακολουθώ την επικαιρότητα, αναφερόμουν στις τωρινές αποστολές από τα κέντρα συναρμολόγησης (report DIGITIMES) κι όχι για τις παραγγελίες της Apple.

 

Για να το θέσω απλά, αυτή τη στιγμή, το 60% των συσκευών που εξάγονται από την Κίνα για την παγκόσμια αγορά, αφορούν το iPhone 6 Plus, και το 40% το iPhone 6. :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παρακολουθώ την επικαιρότητα, αναφερόμουν στις τωρινές αποστολές από τα κέντρα συναρμολόγησης (report DIGITIMES) κι όχι για τις παραγγελίες της Apple.

 

Για να το θέσω απλά, αυτή τη στιγμή, το 60% των συσκευών που εξάγονται από την Κίνα για την παγκόσμια αγορά, αφορούν το iPhone 6 Plus, και το 40% το iPhone 6. :)

 

νομίζω το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται στα parts που κατευθύνονται προς τα εργοστάσια αρμολόγησης και όχι στις συσκευές που φεύγουν από αυτά προς τους διανομείς. το κακό βέβαια με τις κινεζικές πηγές είναι ότι δεν μπορούν να είναι αξιόπιστες, καθώς δεν μπορούν να έχουν συνολική εικόνα- συμπεραίνουν λαμβάνοντας μία πληροφορία από κάποιον...κάπου...

 

οι "δυτικές πηγές", πιο κοντά στο marketing και στη μαμά-εταιρεία, δώσαν αρχικά μία αναφορά για προετοιμασία των parts makers για προώθηση προς τα εργοστάσια συναρμολόγησης τμημάτων/ parts για 80 εκατομμύρια συσκευές μέχρι τέλους 2014 (η σχετική αναφορά ξεκίνησε από την WSJ από τον Ιούλιο του 14!). Τώρα κάποιες "κινεζικές" πηγές (και αυτό είναι το περίεργο γιατί τα parts έρχονται επί το πλείστον από Taiwan) ανεβάζουν αυτό το νούμερο επικαλούμενες απλά "πηγές" στα 116 εκατομμύρια, αλλά στέλνουν το χρόνο ακόμη πιο πίσω βάζοντας και λίγο από 2015 μέσα... :blink:

 

χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, καθώς από πλευράς μου κάνω εικασίες/ εκτιμήσεις παρατηρώντας κάποια γεγονότα, φαντάζομαι όπως όλοι μας, θεωρώ ότι η apple έχοντας κάνει εκτίμηση πωλήσεων για αυτό το τετράμηνο (μεχρι τέλους χρόνου) τουλάχιστον 80 εκατομμυρίων τηλεφώνων (σημείωση ότι στο πιο ισχυρό τετράμηνο πωλήσεών της από δημιουργίας iPhone έφτασε τα 50 εκατομμύρια πωλήσεις και τώρα έχει πρόβλεψη για 80), υπεραρκετά για να καλύψει την όποια ζήτηση (ταπεινή γνώμη μου) έκοψε τη διανομή στις σκληρές χώρες (αυτές με ισχυρό consumer protection) για να μην εκτεθεί σε ζημίες από σωρηδόν επιστροφές: κακά τα ψέματα, στην πρώτη "ατυχία" ή δυσλειτουργία για οποιοδήποτε λόγο ή ακόμη γιατί "έπεσε" η μπαταρία ή γιατί έφαγε 1 χρόνο ή 1,5 χρήσης και κατάχρησης, το μόνο που είχες να κάνεις είναι να στραβώσεις λίγο το τηλέφωνο και απλά να το επιστρέψεις... ή μόνο εγώ το σκέφτηκα αυτό? :X

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται στα parts που κατευθύνονται προς τα εργοστάσια αρμολόγησης και όχι στις συσκευές που φεύγουν από αυτά προς τους διανομείς. το κακό βέβαια με τις κινεζικές πηγές είναι ότι δεν μπορούν να είναι αξιόπιστες, καθώς δεν μπορούν να έχουν συνολική εικόνα- συμπεραίνουν λαμβάνοντας μία πληροφορία από κάποιον...κάπου...

 

οι "δυτικές πηγές", πιο κοντά στο marketing και στη μαμά-εταιρεία, δώσαν αρχικά μία αναφορά για προετοιμασία των parts makers για προώθηση προς τα εργοστάσια συναρμολόγησης τμημάτων/ parts για 80 εκατομμύρια συσκευές μέχρι τέλους 2014 (η σχετική αναφορά ξεκίνησε από την WSJ από τον Ιούλιο του 14!). Τώρα κάποιες "κινεζικές" πηγές (και αυτό είναι το περίεργο γιατί τα parts έρχονται επί το πλείστον από Taiwan) ανεβάζουν αυτό το νούμερο επικαλούμενες απλά "πηγές" στα 116 εκατομμύρια, αλλά στέλνουν το χρόνο ακόμη πιο πίσω βάζοντας και λίγο από 2015 μέσα... :blink:

 

χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, καθώς από πλευράς μου κάνω εικασίες/ εκτιμήσεις παρατηρώντας κάποια γεγονότα, φαντάζομαι όπως όλοι μας, θεωρώ ότι η apple έχοντας κάνει εκτίμηση πωλήσεων για αυτό το τετράμηνο (μεχρι τέλους χρόνου) τουλάχιστον 80 εκατομμυρίων τηλεφώνων (σημείωση ότι στο πιο ισχυρό τετράμηνο πωλήσεών της από δημιουργίας iPhone έφτασε τα 50 εκατομμύρια πωλήσεις και τώρα έχει πρόβλεψη για 80), υπεραρκετά για να καλύψει την όποια ζήτηση (ταπεινή γνώμη μου) έκοψε τη διανομή στις σκληρές χώρες (αυτές με ισχυρό consumer protection) για να μην εκτεθεί σε ζημίες από σωρηδόν επιστροφές: κακά τα ψέματα, στην πρώτη "ατυχία" ή δυσλειτουργία για οποιοδήποτε λόγο ή ακόμη γιατί "έπεσε" η μπαταρία ή γιατί έφαγε 1 χρόνο ή 1,5 χρήσης και κατάχρησης, το μόνο που είχες να κάνεις είναι να στραβώσεις λίγο το τηλέφωνο και απλά να το επιστρέψεις... ή μόνο εγώ το σκέφτηκα αυτό? :X

 

smart, κακά τα ψέματα δεν είμαστε δημοσιογραφικός οργανισμός, συζητάμε σύμφωνα με τις αναρτήσεις τεχνολογικών, καταξιωμένων, ιστοσελίδων στο χώρο. Το πόσο πουλάει προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν έχω κάποιο όφελος. Το δικό μου ενδιαφέρον εστιάζεται στην συμπεριφορά της συγκεκριμένης εταιρείας ώς προς τους καταναλωτές της, και συμπεριφέρεται εξαιρετικά.

 

Customer satisfaction το οποίο αγγίζει το 98% :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ενδιαφέρον εστιάζεται στην συμπεριφορά της συγκεκριμένης εταιρείας ώς προς τους καταναλωτές της, και συμπεριφέρεται εξαιρετικά.

 

Customer satisfaction το οποίο αγγίζει το 98% :)

 

Συμφωνώ απολύτως! αν και τράβηξα πολύ άγχος με όσα άκουγα για την arvado (δικαιολογίες του ποπού για υγρασίες κλπ) πριν 1-2 χρόνια για να μου αντικαταστήσει 1 τηλέφωνο (αν θυμάμαι καλά 5αρι με πρόβλημα στο κουμπί)…

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως! αν και τράβηξα πολύ άγχος με όσα άκουγα για την arvado (δικαιολογίες του ποπού για υγρασίες κλπ) πριν 1-2 χρόνια για να μου αντικαταστήσει 1 τηλέφωνο (αν θυμάμαι καλά 5αρι με πρόβλημα στο κουμπί)…

 

Οταν δεν υπαρχει applestore να στο αλλαξει αμεσως ετσι γινεται ... προσωπικα arvato και infoquest δεν τις εχω σε εκτιμησει...και προτιμω να στειλω στους συγγενεις που εχω στην ολλανδια - σουιδια αν παθει οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπαρχει applestore να στο αλλαξει αμεσως ετσι γινεται ... προσωπικα arvato και infoquest δεν τις εχω σε εκτιμησει...και προτιμω να στειλω στους συγγενεις που εχω στην ολλανδια - σουιδια αν παθει οτιδηποτε!

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το θέμα είναι ότι η Apple τους εμπιστεύεται και εμείς απολαμβάνουμε κάκιστες υπηρεσίες. Η "εμπειρία πελάτη" πάει περίπατο στην Ελλάδα. Αν δεν ανοίξει applestore στην πατρίδα μας το after sales support θα είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν είχα iphone από Μαλαισία και το πήγα infoquest δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μια χαρά με εξυπηρέτησαν.
Link to comment
Share on other sites

Apple iPhone 6 Plus Smartphone Review

Cons

 

- Complicated one-hand use

 

 

Αυτό που πιστεύουν ότι ένα κινητό με μεγάλη οθόνη πρέπει να είναι, ντε και σώνει, εύκολο στη χρήση με το ένα χέρι, είναι ένα δυσεπίλυτο ερώτημα που το σύμπαν αναρωτιέται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιστεύουν ότι ένα κινητό με μεγάλη οθόνη πρέπει να είναι, ντε και σώνει, εύκολο στη χρήση με το ένα χέρι, είναι ένα δυσεπίλυτο ερώτημα που το σύμπαν αναρωτιέται.

Όποιος θέλει τηλέφωνο με οθόνη αφής, smartphone κ.λ.π. Και θέλει να χρησιμοποιεί το ένα του χέρι στο χειρισμό του, αγοράζει με λίγες ίντσες και τελειώνει η ιστορία. Οι άλλοι, οι υπόλοιποι δηλαδή, που θέλουν τις μεγάλες οθόνες δεν έχουν πρόβλημα με το εάν χρησιμοποιούν ένα ή δύο χέρια στο χειρισμό του. Πως θα γίνει δηλαδή θα αλλάξουμε τη φύση τώρα;

Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι συζητήσεις για το ένα ή τα δύο χέρια είναι ανούσιες και είναι του στιλ "δεν έχουμε τι να κάνουμε ε, δεν πάμε για ψάρεμα" :lol:

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...