Jump to content

Apple iPhone 6 Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone 6 Plus

Bigger than bigger.

 

 

iphone6-select-2014.png

______________________________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 9 Σεπτεμβρίου 2014

Κυκλοφορία: 19 Σεπτεμβρίου 2014

 

Περιγραφή συσκευής:

iPhone 6 isn’t simply bigger — it’s better in every way. Larger, yet dramatically thinner. More powerful, but remarkably power efficient. With a smooth metal surface that seamlessly meets the new Retina HD display. It’s one continuous form where hardware and software function in perfect unison, creating a new generation of iPhone that’s better by any measure.

______________________________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 8

Τρέχουσα: iOS 10

 

Χρώματα:

Γκρι / Ασημί / Χρυσαφί

 

Χωρητικότητα:

16 / 64 / 128 GB

______________________________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: IPS-LCD, Dual-domain pixels, 99% sRGB, 1300:1 Contrast ratio, 566 cd/m2 Max brightness

Διαστάσεις: 1920×1080, 5,5 inches, 401 PPI

Άλλα: Fully laminated, Scratch-resistant glass, Fingerprint-resistant oleophobic coating

 

Επεξεργαστές:

Apple A8 (1,4 GHz Dual Core, ARMv8 [64-bit Apple Enhanced Cyclone], PowerVR GX6450 GPU [Quad-core], 20 nm Manufacturing process)

M8 Motion Coprocessor (150 MHz, ARMv7-M, ARM Cortex-M3, 90 nm Manufacturing process)

 

Μνήμη RAM:

1 GB (LPDDR3, 1600 eDRAM)

 

Κάμερες:

Εμπρόσθια: 1,2 MP, BSI sensor, ƒ/2,2 Διάφραγμα, 1,9 µm Pixel size, Face detection

  • Λήψη φωτό: 1280×960
  • Λήψη βίντεο: 720p (30 FPS)
  • Άλλα: Auto HDR photos/videos, Burst mode, Exposure control, Timer mode, Face detection

Οπίσθια: 8 MP, 1/3'' BSI sensor, ƒ/2,2 Διάφραγμα, 1,5 µm Pixel size, Five-element lens, Hybrid IR filter, Sapphire lens cover

  • Λήψη φωτό: 3264×2448, 43 MP Panoramas, Auto HDR photos, 10 FPS Burst mode, Optical image stabilization
  • Λήψη βίντεο: 1080p (30/60 FPS), 720p Slow-motion (120/240 FPS), Time-lapse, Continuous autofocus, Digital image stabilization
  • Άλλα: 3× Zoom, Photo/video geotagging, True-Tone LED flash, Autofocus via Focus Pixels, Face detection, Exposure control, Take still photos while recording video

 

Μπαταρία:

2.915 mAh (11,1 Wh)

 

Συνδεσιμότητα:

  • 2G (GPRS/EDGE): 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • 3G (UMTS/HSPA+ 21,1 Mbps/DC-HSPA+ 42 Mbps): 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz
  • 4G-LTE (Cat. 4): Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 38, 39, 40, 41
  • Voice over LTE (VoLTE)
  • WiFi 802.11: a, b, g, n, ac (2,4 & 5 GHz)
  • Calls over Wi-Fi
  • Bluetooth 4.0
  • GPS, GLONASS
  • FaceTime (Audio/Video, Wi-Fi or Cellular)
  • AirPlay: Mirroring, Photos, Audio, Video
  • iBeacon microlocation
  • Near field communication (NFC)
  • Lightning connector
  • nano-SIM

 

Αισθητήρες:

Γυροσκόπιο τριών αξόνων, Επιταχυνσιόμετρο, Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος, Αισθητήρας εγγύτητας, Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, Βαρόμετρο

 

Δείκτης SAR (?):

FCC/IC - 1,6 W/kg (άνω του 1 g):

  • Σώμα: 1,19 W/kg
  • Κεφάλι: 1,19 W/kg

ICNIRP/EU - 2,0 W/kg (άνω των 10 g):

  • Σώμα: 0,99 W/kg
  • Κεφάλι: 0,91 W/kg

______________________________________________________

 

Εκδόσεις:

A1522: North American GSM (AT&T, T-Mobile), CDMA (Verizon), Apple Store Unlocked Device

A1524: CDMA Sprint, Japan model, Greek model

A1593: China Mobile model

 

 

Αναλυτικά

______________________________________

Σελίδα υποστήριξης

Οδηγός χρήσεως

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oι γραμμες πισω στην πλατη ειναι για το σημα???

Πφφ... Δεν μπορουσαν να κανουν κατι να τις αποφυγουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα συμβούλευα τους υποψήφιους αγοραστές του plus πριν το παραγγείλουν να το δουν ,η συσκευή είναι μεγάλη και όταν έρχεσαι απο 4+ ιντσες θα δεις τεράστια διάφορα που τις περισσοτερες φορές δεν μπορείς την συνηθίσεις .

 

http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/11087865/iPhone-6-Plus-screen-size-Is-it-too-big.html

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει πολύ μεγάλο μέγεθος.

Ίδιο περίπου με το Note 4 από ότι διάβασα.

Λέτε να τα παει καλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Είναι δύσκολη η κατηγορία αυτή.

Βέβαια στα υπέρ βλέπω την ποιότητα το λεπτό σασι την οθόνη που πάντα είχε την καλύτερη αίσθηση σε σχέση με αλλα το iOS το double touch και τον κάπως μοιρασμένο χώρο στις εφαρμογές για 2 διαφορετικά κομμάτια σε landscape

Η τιμή βέβαια δύσκολη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πάει όπως όλα τα APPLE τηλέφωνα

 

Το συγκεκριμένο ξεφεύγει τα όρια ενός απλού μέσου χρήστη Γι αυτό το λεω.

Θα ηθελα να το εχω για 1-2 μερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πάει όπως όλα τα APPLE τηλέφωνα

'Οπως ας πούμε το iphone 5c ..

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

'Οπως ας πούμε το iphone 5c ..

Και αυτό σχετικά καλά τα πάει-πήγε ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια πρόταση για αγορά από αξιόπιστο ευρωπαϊκό κατάστημα σε χαμηλότερη τιμή από την αναμενόμενη στην Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι το κινητό ειναι τεράστιο και καραπαντοφλαρα αλλά εχει κατα πολυ καλύτερη μπαταρία απο το 5S καλύτερη κάμερα με ois,καλύτερη οθόνη και ίσως καλύτερη ραμ. Αυτα που ηθελα να εχει το επόμενο iPhone αλλά σε μέγεθος και τιμή απαγορευτικά! Περιμένω πολυ να το δω απο κοντα να δω και τις τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι θα ήταν δύσκολη η πώληση του plus;

Στις προπαραγγελίες των apple store εξαφανίζεται με αποτέλεσμα να παν αργότερα οι παραδόσεις του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι θα ήταν δύσκολη η πώληση του plus;

Στις προπαραγγελίες των apple store εξαφανίζεται με αποτέλεσμα να παν αργότερα οι παραδόσεις του.

 

Συγκεκριμένα πλέον δίνει 3-4 εβδομάδες παράδοση. Οι φήμες για ελάχιστο stock κατά της έναρξη επαληθεύονται :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμένω να δω τα πρώτα reviews και τις... αστοχίες που θα παρουσιάσουν οτι βρήκαν κάποιοι καλοθελητές, πριν προχωρήσω στην αγορά του. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμένω να δω τα πρώτα reviews και τις... αστοχίες που θα παρουσιάσουν οτι βρήκαν κάποιοι καλοθελητές, πριν προχωρήσω στην αγορά του. ;)

Σοφή απόφαση :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα περιμενα χρονια ενα ιphone με μεγαλη οθονη μιας καΙ μονο με 5ιντσα και πανω ασχολουμαι.αλλα θα περιμενω να δω τα reviews και θα προτιμησω ελληνικη αγορα εκτοςκαι αν καποιος συμφορουμιτης αξιοπιστος προχωρησει σε πωληση απο εδω μεσα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω απο 19/9 (ζω στο εξωτερικό) όποτε ίσως μπορέσω απαντήσω σε κάποιες απορίες πιθανών αγοραστών, απο την πλευρά του απλού χρήστη πάντα. Το προ-παρηγγειλα με την ελπίδα οτι πλέον δε θα χρειάζεται να κουβαλάω παντού tablet για να γράψω ενα κανονικό εμαιλ. Αν κρατάει και λιγο παραπάνω η μπαταρία (σε σχέση με το iPhone 5) θα ειμαι ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω απο 19/9 (ζω στο εξωτερικό) όποτε ίσως μπορέσω απαντήσω σε κάποιες απορίες πιθανών αγοραστών, απο την πλευρά του απλού χρήστη πάντα. Το προ-παρηγγειλα με την ελπίδα οτι πλέον δε θα χρειάζεται να κουβαλάω παντού tablet για να γράψω ενα κανονικό εμαιλ. Αν κρατάει και λιγο παραπάνω η μπαταρία (σε σχέση με το iPhone 5) θα ειμαι ευχαριστημένος.

Περιμένουμε με αρκετό ενδιαφέρον :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω απο 19/9 (ζω στο εξωτερικό) όποτε ίσως μπορέσω απαντήσω σε κάποιες απορίες πιθανών αγοραστών, απο την πλευρά του απλού χρήστη πάντα. Το προ-παρηγγειλα με την ελπίδα οτι πλέον δε θα χρειάζεται να κουβαλάω παντού tablet για να γράψω ενα κανονικό εμαιλ. Αν κρατάει και λιγο παραπάνω η μπαταρία (σε σχέση με το iPhone 5) θα ειμαι ευχαριστημένος.

 

 

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου γιατί ειναι η 1 η φορά που ενδιαφέρομαι τόσο πολυ στην μετάβαση μιας παντόφλας! Θα πάω απο τις 3,5 ίντσες στις 5,5 αν βέβαια αξίζει! Αλλιώς για το 5S με βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου γιατί ειναι η 1 η φορά που ενδιαφέρομαι τόσο πολυ στην μετάβαση μιας παντόφλας! Θα πάω απο τις 3,5 ίντσες στις 5,5 αν βέβαια αξίζει! Αλλιώς για το 5S με βλέπω!

 

Το μεγεθος ειναι μαλλον υποκειμενικο, και εγω απο 4 ιντσες προερχομαι αλλα αναγκαζομαι συχνα να κουβαλαω μαζι μου το ipad γιατι δυσκολευομαι να γραψω παραπανω απο 3 γραμμες στις 4 ιντσες ή να διαβασω μιση σελιδα απο ενα pdf. Φανταζομαι αυτο που θα ενδιαφερει πιο πολυ θα ειναι η διαρκεια της μπαταριας σε συνθηκες πραγματικης χρησης, και ισως η αποδοση της φωτογραφικης μηχανης σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος ειναι μαλλον υποκειμενικο, και εγω απο 4 ιντσες προερχομαι αλλα αναγκαζομαι συχνα να κουβαλαω μαζι μου το ipad γιατι δυσκολευομαι να γραψω παραπανω απο 3 γραμμες στις 4 ιντσες ή να διαβασω μιση σελιδα απο ενα pdf. Φανταζομαι αυτο που θα ενδιαφερει πιο πολυ θα ειναι η διαρκεια της μπαταριας σε συνθηκες πραγματικης χρησης, και ισως η αποδοση της φωτογραφικης μηχανης σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

 

 

Η μπαταρία και η φωτογραφική με ενδιαφέρουννα ειναι καλύτερες απο το 5S αλλά επίσης πολυ σημαντικό ειναι να μπορώ να το κουβαλάω καθημερινά στην τσέπη και οχι σε τσαντακι! Και αυτο νομιζω θα ειναι δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και η φωτογραφική με ενδιαφέρουννα ειναι καλύτερες απο το 5S αλλά επίσης πολυ σημαντικό ειναι να μπορώ να το κουβαλάω καθημερινά στην τσέπη και οχι σε τσαντακι! Και αυτο νομιζω θα ειναι δύσκολο!

Αν θέλεις να δεις πως είναι πραγματικά, όσο αφορά τις διαστάσεις του, πήγαινε και δες ένα SONY Z2.

Το plus είναι λεπτότερο, λίγο πιο στενό και πραγματικά λίγο ψηλότερο, τόσο που δεν το καταλαβαίνεις.

Αυτά τα λέω γιατί έχω ένα mockup του plus και το σύγκρινα με το Ζ2 που έχω.

Για κάποιον που έρχεται από το Android δεν θα καταλάβει τίποτα για αυτόν που έρχεται από iPhone 4/4s υπάρχει μεγάλη διαφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δεις πως είναι πραγματικά, όσο αφορά τις διαστάσεις του, πήγαινε και δες ένα SONY Z2.

Το plus είναι λεπτότερο, λίγο πιο στενό και πραγματικά λίγο ψηλότερο, τόσο που δεν το καταλαβαίνεις.

Αυτά τα λέω γιατί έχω ένα mockup του plus και το σύγκρινα με το Ζ2 που έχω.

Για κάποιον που έρχεται από το Android δεν θα καταλάβει τίποτα για αυτόν που έρχεται από iPhone 4/4s υπάρχει μεγάλη διαφορά.

 

 

 

Αυτο φοβάμαι ότι η διάφορα θα ειναι χαοτική και στο τέλος θα καταλήξω δυο 5S! Θα περιμένω βα το δω απο κοντα έτσι κι αλλιώς μετα τα Χριστούγεννα με βλέπω προς το Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ τι γίνεται με τις προπαραγγελίες του iPhone 6 plus

http://www.digitallife.gr/apple-claims-that-iphone-6-sets-a-new-record-high-in-online-preorders-28699

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ισχυρίζονται 1γιγα ραμ για το plus:

 

http://www.phonearena.com/news/Apples-iPhone-6-Plus-phablet-also-comes-with-1-GB-of-RAM_id60741

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...