Jump to content

Apple iPhone 6 Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιστεύω πως το επόμενο διάστημα θα γεμίσει το ebay με iPhone 6 Plus προς πώληση, δεν εξηγείται η μεγάλη ζήτηση, παρά μόνο από ενθουσιαμό για ένα iPhone τύπου phablet :) ίδια κατάσταση επικρατεί και στην ελληνική αγορά σε πρόσφατη δημοσκόπηση αυτή τη εβδομάδα, οι χρήστες κλείνουν προς το iPhone 6 plus :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πηρα και εγω χθες. Καποιες αρχικες παρατηρησεις:

3. Τα scalled apps ειναι χαλια...χρειαζονται γρηγορα updates γιατι ειναι κωμικα μεγαλα στην οθονη

 

michalis_10 καλοδούλευτο. Εμένα μου φαίνεται αξιοπρεπές το scaling, επηρρεασμένος ίσως από το scaling iphone εφαρμογών σε ipad (που είναι όντως χάλια). Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον οι mainstream εφαρμογές θα γίνουν update, αν και εκτιμώ ότι το οικοσύστημα της apple χάνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα με το fragmentation των αναλύσεων (κάτι που είχε αναφέρει κάποιος συνφορουμίτης όταν είχαν παρουσιαστεί τα 6/6+)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πιστεύω πως το επόμενο διάστημα θα γεμίσει το ebay με iPhone 6 Plus προς πώληση,

Νομίζω ότι οι 2 εβδομάδες που έχεις στη διάθεσή σου να δοκιμάσεις το προιόν, οπότε έχεις και το δικαίωμα το επιστρέψεις και πάρεις τα χρήματά σου πίσω, είναι αρκετές για να δεις αν σε βολεύει το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ σήμερα. Όντως πολύ μεγάλο στο χέρι και το λέω προερχόμενος από note και oneplus. Γλιστράει παρά πολύ, άρα η θήκη απαραίτητη. Από ταχύτητα μου φάνηκε σαν το Air που είχα πριν καιρό, τίποτα τρομερό...
Link to comment
Share on other sites

Σημερινες φωτο απο ενα καταστημα Apple στη Μελβουρνη. Χτες, πρωτη μερα. σε 2 ωρες φυγανε ολα τα 6Plus, το απογευμα τα μικρα..

εκει μενεις η τουριστασ???

 

σε ποιο shopping centre ησουν??chadstone , northland h point cook η καπου αλλου ??

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο καταρχήν και να το χαρείς, ο λόγος που διάλεξες το μεγαλύτερο μοντέλο;

 

Κυριως για μπαταρια και με στοχο να εμενα με μια μονο συσκευη για να κανω reading (και να εδινα το ipad mini).

Απο μεγεθος προτιμουσα το 4.7 εξ αρχης

michalis_10 καλοδούλευτο. Εμένα μου φαίνεται αξιοπρεπές το scaling, επηρρεασμένος ίσως από το scaling iphone εφαρμογών σε ipad (που είναι όντως χάλια). Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον οι mainstream εφαρμογές θα γίνουν update, αν και εκτιμώ ότι το οικοσύστημα της apple χάνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα με το fragmentation των αναλύσεων (κάτι που είχε αναφέρει κάποιος συνφορουμίτης όταν είχαν παρουσιαστεί τα 6/6+)

 

Το scaling ειναι καλυτερο σε ποιοτητα απο το iphone σε ipad. Aλλα τα παντα ειναι τεραστια, σαν κατι υπολογιστες που τις τρεχουν αρκετοι σε non native resolution και τα παντα φαινονται τεραστια. Επισης τα keyboards ειναι διαφορετικα και μεγαλυτερα. Σε 2-3 εβδομαδες τα περισσοτερα καλα apps θα ειναι up to date.

 

Μερικα παραδειγματα scaled και native apps:

Edited by michalis_10
Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Το scaling ειναι καλυτερο σε ποιοτητα απο το iphone σε ipad. Aλλα τα παντα ειναι τεραστια, σαν κατι υπολογιστες που τις τρεχουν αρκετοι σε non native resolution και τα παντα φαινονται τεραστια. Επισης τα keyboards ειναι διαφορετικα και μεγαλυτερα. Σε 2-3 εβδομαδες τα περισσοτερα καλα apps θα ειναι up to date.

Μερικα παραδειγματα scaled και native apps:

Για αρχή μια χαρά είναι :)

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκει μενεις η τουριστασ???

 

σε ποιο shopping centre ησουν??chadstone , northland h point cook η καπου αλλου ??

Εδω μενω.

 

Chadstone ειναι αυτα που βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Εδω μενω.

 

Chadstone ειναι αυτα που βλεπεις

 

το καλο ειναι οτι η Αυστραλια τα πουλαει και ξεκλειδωτα και εχουμε και τισ ιδιες μπαντες..

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ σήμερα. Όντως πολύ μεγάλο στο χέρι και το λέω προερχόμενος από note και oneplus. Γλιστράει παρά πολύ, άρα η θήκη απαραίτητη. Από ταχύτητα μου φάνηκε σαν το Air που είχα πριν καιρό, τίποτα τρομερό...

 

kai με θηκη θα γινεται ακομα μεγαλυτερο....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έπιασα και εγώ στα χέρια μου. Οφείλω να ομολογήσω πως στην αρχή μου έκανε αρνητική εντύπωση το μέγεθος του. Ειδικά όταν είναι κάποιος συνηθισμένος σε οθόνη τεσσάρων ιντσών (iPhone 5), είναι λογικό να του φανεί κάπως το μέγεθος. Ωστόσο, μου πήρε μόλις λίγα λεπτά να εξοικειωθώ, και τελικά να μου αρέσει η ιδέα ενός iPhone τέτοιου μεγέθους, και γιατί όχι, η απόκτησή του κιόλας:lol:. Οι καμπυλωτές πλευρές πράγματι βοηθούν ως προς το άνετο κράτημα της συσκευής. Επίσης, μου άρεσε η δυνατότητα του διπλού αγγίγματος του home button ώστε να καθίσταται δυνατή η χρήση με το ένα χέρι. Φυσικά η αίσθηση που δίνει όταν το κρατάς στα χέρια, είναι η τυπική που θα περίμενε κανείς από ένα iPhone. Απλά τέλεια.

 

Όσο αφορά το πώς αποκρίνεται, η συσκευή, στα μενού και τις εφαρμογές, θα έλεγα πως είναι ταχύτατη. Στα περίπου 5 λεπτά που το περιεργάστηκα, δεν είδα κωλύματα ή τίποτα παρεμφερές. Ωστόσο, αυτό που παρατήρησα αμέσως και μου έκανε κακή εντύπωση είναι το μικρό μέγεθος της γραμματοσειράς του GUI. Δε μπορώ να καταλάβω τι μανία τους έχει πιάσει με τη χρήση μικρών και έντονα λεπτού βάρους γραμματοσειρών. Ευτυχώς που υπάρχει επιλογή αύξησης του μεγέθους της γραμματοσειράς του GUI στις ρυθμίσεις της προσβασιμότητας. Προσωπικά χρειάστηκε να βάλω την ένδειξη μεγέθους της γραμματοσειράς στη τρίτη γραμμή της αντίστοιχης κλίμακας, ώστε να είναι σε μέγεθος άνετο για τα μάτια μου.:ninja:

 

Τέλος να αναφέρω και κάτι για τη νέα δυνατότητα προβολής, γνωστή ως Zoom. Επιλέγοντας τη προβολή αυτή, ναι μεν όλο το GUI (γραμματοσειρές, εικονίδια, ενδείξεις κτλ) εμφανίζεται μεγαλύτερο, αλλά ταυτόχρονα χάνονται και όλα τα πλεονεκτήματα της προβολής σε landscape. Δηλαδή, συμπεριφέρεται όπως και τα υπόλοιπα iPhones. Πρώτον δεν είναι δυνατή η εμφάνιση των εφαρμογών σε διπλή προβολή (στυλ iPad), και δεύτερον, η οθόνη αφετηρίας δεν περιστρέφεται, μένοντας μόνιμα στη κατακόρυφη προβολή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, αυτό που παρατήρησα αμέσως και μου έκανε κακή εντύπωση είναι το μικρό μέγεθος της γραμματοσειράς του GUI. Δε μπορώ να καταλάβω τι μανία τους έχει πιάσει με τη χρήση μικρών και έντονα λεπτού βάρους γραμματοσειρών. Ευτυχώς που υπάρχει επιλογή αύξησης του μεγέθους της γραμματοσειράς του GUI στις ρυθμίσεις της προσβασιμότητας. Προσωπικά χρειάστηκε να βάλω την ένδειξη μεγέθους της γραμματοσειράς στη τρίτη γραμμή της αντίστοιχης κλίμακας, ώστε να είναι σε μέγεθος άνετο για τα μάτια μου.:ninja:

 

 

Όταν αυξάνεις το μέγεθος της γραμματοσειράς μέσω των ρυθμίσεων διορθώνεται το πρόβλημα, αλλά όχι παντού.

 

Είναι το βασικό μου πρόβλημα με το iPhone. Ειδικά το βράδυ γίνεται κουραστικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου, το plus δενει οολυ καλα με το IOS. Το μικρο δεν ειναι τοσο απολαυστικο. Το μεγαλυτερο μεγεθος δινει στο λειτουργικο τον απαραιτητο χωρο που χρειαζοταν. Και κατα τη γνωμη μου , ειμαστε στην εποχη των εφαρμογων, του cloud κλπ. Το τηλεφωνημα στους περισσοτερους γινεται η με τις bluetooth συσκευες η με τα ενσυρματα ακουστικα.

 

Θα δειτε πως το plus θα πουλησει πολυ, ισως περισσοτερο απο το μικρο..

Link to comment
Share on other sites

Να και το review του DisplayMate για τις οθόνες των νέων iPhone.

 

 

"Based on our extensive Lab tests and measurements, the iPhone 6 Plus is the Best performing Smartphone LCD display that we have ever tested."

 

"Both new iPhones provide a very accurate sRGB and Rec.709 Color Gamut that is used in virtually all current consumer content for digital cameras, HDTVs, the internet, and computers, including photos, videos, and movies. So it’s necessary for high color accuracy. We measured a nearly perfect 99 percent sRGB Color Gamut for the iPhone 6 and 101 percent for the iPhone 6 Plus, both impressively accurate.

In order to produce high Absolute Color Accuracy a display also needs an accurate (pure logarithmic power-law) Intensity Scale, and an accurate White Point. The new iPhones both have very accurate Intensity Scales with a Gamma of 2.22, however, they both have a Slightly Bluish White Point, with a Color Temperature of about 7,300K, which is still (marginally) Very Good, and also somewhat better than the iPhone 5.

In our detailed Lab tests the measured Absolute Color Accuracy for the for the iPhone 6 is 2.6 JNCD, and for the iPhone 6 Plus 3.1 JNCD."

 

"To be usable in high ambient light a display needs a dual combination of high screen Brightness and low screen Reflectance – the iPhone 6 and 6 Plus have both. They each provide over 550 cd/m2 (Luminance, which is a measure of Brightness sometimes called nits), among the brightest that we have ever measured for a Smartphone, and considerably higher than the Full HD LCD Smartphones that we tested in 2013."

 

"The screen Reflectance for both new iPhones is 4.6 percent, close to the lowest value we have ever measured, and also considerably lower than the same Full HD LCD Smartphones.

Our Contrast Rating for High Ambient Light quantitatively measures screen visibility under bright Ambient Light – the higher the better. As a result of their high Brightness and low Reflectance, the iPhone 6 and 6 Plus have a Contrast Rating for High Ambient Light of 121, among the highest that we have ever measured (and also the same as the much smaller iPhone 5)."

 

"The iPhone 6 and iPhone 6 Plus are the current Best Mobile LCD Displays and the Galaxy S5 and Galaxy Note 4 are the current Best Mobile OLEDs Displays."

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

πρώτες εντυπώσεις και από εμένα (σίγουρα θα βρείτε πολύ πιο εκτενή review παντού):

-είναι εντυπωσιακά γρήγορο, σαφώς πιο γρήγορο από ipad air.

-είναι μεγάλο. δε θα έλεγα απαγορευτικά μεγάλο, χωράει σε πίσω τσέπη τζιν, αλλά δε θα το βάλεις ποτέ σε armband να πας για τρέξιμο.

-μου άρεσε η υλοποίηση του email client και κυρίως του calendar σε landscape. Πιστεύω ότι μπορεί να αντικαταστήσει σε πολλά το tablet, εκτός ίσως από την ανάγνωση πολυσέλιδων κειμένων-pdfs (κυριότερος λόγος αγοράς για μένα)

-το scaling εφαρμογών που δεν έχουν γραφτεί για αυτή την ανάλυση είναι οκ. Μην περιμένετε θαύματα φυσικά.

-η οθόνη είναι στα επίπεδα του iphone 5. Ίσως λίγο καλύτερο contrast?

-Δε μου πολυάρεσε το γκρι αλουμίνιο στην πλάτη. Νομίζω δείχνει αρκετά πιο όμορφο με τη μαύρη θήκη της apple, ταιριάζει ίσως πιο πολύ στον χαρακτήρα του. Θα τη συνιστούσα σίγουρα, είναι αρκετά καλή ποιοτικά.

-(με τη θήκη φορεμένη) το πλήκτρο on/off δεν έχει τόσο καλή απόκριση, πατιέται δύσκολα.

-με αρκετή χρήση η μπαταρία έχει πέσει από το 84% στο 62%. Φυσικά είναι πολύ νωρίς για οποιοδήποτε συμπέρασμα.

 

α, και μια φωτογραφία! :)

 

με χαρά να απαντήσω σε όποια απορία έχει κάποιος φίλος/φίλη

 

 

Το πηρα και εγω χθες. Καποιες αρχικες παρατηρησεις:

 

1. Ειναι τεραστιο...Τοσο μεγαλο που θα του δωσω 1 εβδομαδα για να δω αν με βολεψει και ισως το επιστρεψω για το κανονικο 6αρι.

2. Το ηχειο πολυ δυνατο πολυ καλυτερο απο 5s και retina mini

3. Τα scalled apps ειναι χαλια...χρειαζονται γρηγορα updates γιατι ειναι κωμικα μεγαλα στην οθονη

4. Battery μοιαζει εξαιρετικη μεχρι στιγμης αλλα σιγουρα θελει λιγες μερες για να μπορω να πω με σιγουρια.

5. Χρειαζεται θηκη...Ειναι πολυ slippery χωρις θηκη και λογω μεγεθους σου δινει την εντυπωση οτι θα σου φυγει απο το χερι

 

Happy να απαντησω σε οπιαδηποτε αλλη απορια εχετε

 

Το μέγεθός του είναι όπως στο pdf?

http://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2014/09/iphone-scale.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθός του είναι όπως στο pdf?

http://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2014/09/iphone-scale.pdf

 

Εαν σώσεις και εκτυπώσεις τη σελίδα, το 5αρι ταιριαζει γάντι στο σχήμα

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

καλά νέα από το μέτωπο της μπαταρίας: 2 ημέρες και 3 ώρες μετά την τελευταία φόρτιση είναι στο 26%. Usage 10 ώρες και 49 λεπτά.

 

@alcateluser ναι, είναι ακριβές

Link to comment
Share on other sites

καλά νέα από το μέτωπο της μπαταρίας: 2 ημέρες και 3 ώρες μετά την τελευταία φόρτιση είναι στο 26%. Usage 10 ώρες και 49 λεπτά.

 

@alcateluser ναι, είναι ακριβές

 

Tέλεια... ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

παιδες,το 10 ωρες σημαινει κατι αντιστοιχο με το 10 ωρες οθονη των ανδροιδ?

 

Δηλαδη? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

παιδες,το 10 ωρες σημαινει κατι αντιστοιχο με το 10 ωρες οθονη των ανδροιδ?

 

Όχι. Μετράει χρήση και με κλειστή την οθόνη (πχ ακρόαση μουσικής κλπ). μετράει συνολική χρήση δηλαδή.

Άλλο είναι όταν στις προδιαγραφές λέει 10 ώρες σερφάρισμα με wifi. Εκεί είναι ότι λέει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδες,το 10 ωρες σημαινει κατι αντιστοιχο με το 10 ωρες οθονη των ανδροιδ?

Το δέκα ώρες χρήση σημαίνει 10 ώρες είτε η οθόνη είναι σβηστή είτε αναμμένη, είτε το λειτουργείς κανονικά είτε απλά πατάς το home button για να δεις τι ώρα είναι. Το 10 ώρες οθόνη στο android σημαίνει 10 ώρες αναμμένη οθόνη, όχι όταν είναι σε sleep ή με σβηστή την οθόνη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δειτε το παρακατω video και απολαυστε ποιοτητα εικονας. Εχει γινει ληψη απο iPhone 6 και 6 Plus! Η καμερα τους τελικα ειναι τρομερη! Βαλτε 1080p αναλυση και full screen!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 6 Plus, αναφορές χρηστών ότι λύγισε ενώ το είχαν στην τσέπη τους

 

http://techblog.gr/mobile/iphone-6-plus-bent-while-in-pocket-9876/

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω συγκριτικό φωτογραφίας μεταξύ 6 και 6 Plus για να δω αν το OIS δίνει πλεονέκτημα στο plus έναντι του απλού.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...